Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2019 r.
18:28

Kraty wokół drzew w Lublinie. Wymyślili je architekci z Katowic. "To smutny symbol"

Autor: Zdjęcie autora am
50 41 A A
Pod kratą, która jest też siedziskiem, będą rosnąć rośliny. – Jeszcze uzgadniamy gatunki, które mają szansę tam funkcjonować – tłumaczą architekci
Pod kratą, która jest też siedziskiem, będą rosnąć rośliny. – Jeszcze uzgadniamy gatunki, które mają szansę tam funkcjonować – tłumaczą architekci (fot. Krzysztof Mazur)

– Uderzyło nas to, jak skandalicznie w Lublinie traktowana jest zieleń – mówi architektka z Katowic. Przy kilku drzewach instalowane są właśnie metalowe klatki. – To minirezerwaty przyrody i zarazem manifest – tłumaczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z katowickiego Supergut Studio do Lublina przyjechali wiosną. Na zaproszenie działającej przy Centrum Kultury w Lublinie Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry.

– Nie za dobrze znaliśmy Lublin, nie mieliśmy też ambicji, by poznać miasto w ciągu 2-3 dni – przyznaje Furgalińska. – Obserwowaliśmy, rozmawialiśmy z ludźmi, szukaliśmy uniwersalnego tematu. I trafiło na drzewa. Wycinki to był gorący temat (władze miasta planowały wówczas modernizację Al. Racławickiej, ul. Poniatowskiego i Lipowej kosztem 120 drzew – przyp. red.). Abstrahując już nawet od samego sposobu projektowania ulic, to zieleń w Lublinie jest traktowana totalnie po macoszemu, jest złem koniecznym. Drzewa na chodnikach są zabetonowane i zajeżdżone samochodami – opowiada.

Tak powstała idea „Przestrzeni dla drzewa”.

– Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś małego, oddolnego, ale pokazującego problem – tłumaczy architektka. – Mamy świadomość, że to interwencja, która poprawi warunki funkcjonowania konkretnego drzewa, ale w skali miasta zmieni niewiele. Zdecydowaliśmy na stworzenie klatki.

Ośmiu drzewom na ul. 1 Maja architekci zafundowali „minimum życiowej przestrzeni”, czyli kawałka żywej gleby, która „oddycha i chłonie wodę, nie jest deptana, rozjeżdżana i posypywana solą”.

– Drzewo to też owady i inne organizmy. A każdy żywy organizm potrzebuje przestrzeni do życia. Trzeba mu ją zagwarantować. Stąd cały pomysł na pole ochronne, minirezerwat przyrody – mówi Furgalińska.

Instalacja, która łączy kilka funkcji (m.in. siedziska), jest zarazem manifestem.

– „Przestrzeń dla drzewa” jest też smutnym symbolem. Klatka, odczytywana w pierwszym odruchu jako narzędzie opresji, jest w istocie formą ochrony drzewa – tłumaczą autorzy pracy.

To nie pierwsza interwencja w miejską przestrzeń w wykonaniu katowickich architektów. Na swoim koncie mają m.in. neony („Wdech/wydech”, Zachód słońca”), ławkę piknikową czy mobilny amfiteatr. – Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej (manifesty) to nasz dodatkowy krąg zainteresowań obok zwykłej architektonicznej działalności – przyznaje Katarzyna Furgalińska.  

 

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:47
+21
"Lublinianie w pierwszym pokoleniu to parkują jak na wsi" - wieśniactwo wieśnieactwem i przyzwyczajenia ze wsi swoją drogą. Ale przepisy powinni znać, bo prawo jazdy mają. Na to wieśniactwo nakłada się jeszcze nieudolność służb i mamy to co mamy. Cały Lublin stał się jednym wielkim szrotem ze starymi samochodami. Dochodzi jeszcze fakt, że cwaniak za parking nie bedzie płacił.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:27
+20
"Parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni" - tak powinno być. Ale kilkanaście lat temu pozwolono warunkowo (miało być tymczasowe, aż wybuduje się parkingi) dopuszczenie do parkowania na chodnikach. Od tamtej pory aut jest 10x więcej i tej plagi nie da się już opanować, bo trzeba by zezłomować 80% wszystkich samochodów (swoją drogą, to niewiele mniej się tylko tam nadaje). No i teraz doszło do takiej sytuacji, że samochody nie mieszczą się już nawet na chodnikach. Zajmują trawniki, drogi pożarowe, place zabaw, a służby się bezradne, bo samochodu nie można odholować.
"Parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni" - tak powinno być. Ale kilkanaście lat temu pozwolono warunkowo (miało być tymczasowe, aż wybuduje się parkingi) dopuszczenie do parkowania na chodnikach. Od tamtej pory aut jest 10x więcej i tej plagi nie da się już opanować, bo trzeba by zezłomować 80% wszystkich samochodów (swoją drogą, to niewiele mniej się tylko tam nadaje). No i teraz doszło do takiej sytuacji, że samochody nie mieszczą się już nawet na chodnikach. Zajmują trawniki, drogi pożarowe, place zabaw, a służby się b... rozwiń
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:37
+18
Zieleń! W Lublinie? A na co to komu? W Lublinie najważniejszy jest samochód oraz to, żeby zaparkować w drzwiach.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 05:53
+17
Metalowe pierścienie wokół pni za rok, może dwa będą krępować przyrost pnia na grubość. Widoczna na fotografii konstrukcja kraty raczej nie pozwoli na "uwolnienie" drzewa z okowów, chyba że kraty będą produkowane w różnych rozmiarach i wymieniane.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:42
+13
Podoba mi się. Uwielbiam mini ogrody a tu jeszcze funkcja odpoczynku
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:14
+13
"Parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni, nie chcemy w Lublinie zastawionych notorycznie burakowozami wszelkiej masci chodników. " - parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni oraz tylko na miejscach wyznaczonych na chodnikach. Tak jest np. w Londynie i żaden samochód nie ośmieli się wjechać na chodnik nawet połową koła.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:56
+13
Patrząc obiektywnie to drzewa produkują tlen i oczyszczają powietrze, a samochody odwrotnie: spalają tlen i zatruwają środowisko. A drzewa zostały prawie usunięte z centrum miasta. Samochodów jest wręcz przeciwnie - zdecydowanie za dużo.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:16
+11
"żaden samochód nie ośmieli się wjechać na chodnik nawet połową koła." - bo tak prawo jest prawem. W Lublinie zanim Straż Miejska przyjedzie to samochodu już nie ma. Czyli interwencja zakończona sukcesem.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 21:25
+10
jeśli w Lublinie zieleń traktowana jest skandalicznie to w Katowicach MEGASKANDALICZNIE, tam to dopiero beton i zero zieleni
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:44
+10
Po za obszarem zabudowanym nie można parkować na jezdni. A, że w Lublinie większość to Lublinianie w pierwszym pokoleniu to parkują jak na wsi. Czyli trza zaparkować poza szosą - więc na chodniku, bo pobocza w mieście nie ma.
Avatar
gosć / 24 października 2019 o 16:15
0
niemieckich ekologów działajacych w polsce ograniczyć takimi klatkami
Avatar
anka / 22 października 2019 o 18:51
+5
Co to za kolejny kretynizm? Teraz jakiś producent krat ma zarobić? Już mamy ławki po 100 tys. jedna. Nie to, że szpecić to będzie i tak szpetny betonowy deptak, to jeszcze w niczym nie pomoże. Trzeba by odbetonować te drzewa i dać im więcej ziemi, która będzie magazynować wodę, chronić korzenie. Druga sprawa to czas najwyższy zadbać o tę zieleń, która jeszcze pozostała.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 15:07
+4
Jestem ciekaw czy centrum kultury wykarze na ci wydaje publiczne pieniądze bo jak widze wydaja na performing i promowanie homoseksualizmu ktore nijak ma siedo szeromo pojetej kultury
Trzeba naprawdę dużo dobrej woli wykazać, by te kratki powiązać z promocją homoseksualizmu. Ale jak widać udało się. 
Avatar
Ewa / 22 października 2019 o 15:05
+2
Proponował bym wrócenie do Katowic i dbanie tam o zieleń , u nas wystarczy że nie będą wycinać !
 Kiedy u nas niestety tnie się drzewa na potęgę. 
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 15:04
+3
jeśli w Lublinie zieleń traktowana jest skandalicznie to w Katowicach MEGASKANDALICZNIE, tam to dopiero beton i zero zieleni
 W Katowicach dba się o zieleń, robi nowe nasadzenia. W Lublinie betonuje się, co tylko możliwe. 
Avatar
Lublinianka / 22 października 2019 o 11:54
+4
Tym, którzy piszą tu o braku zieleni w Katowicach proponuję wyjazd do tego miasta, a nie opieranie się na dawnych filmach. Od kilku lat miasto nazywane jest "Miastem zieleni" lub "Miastem ogrodów". Wszędzie tworzone są oazy zieleni, mini ogrody, chociażby teren wokół NOSPR (sąsiedztwo bezpośrednie ze Spodkiem), czy Katowice Rynek i ul. Korfantego (zwłaszcza letem, kiedy wzdłuż odkrytej Rawy są siedziska, wystawione palmy, kwiaty w donicach - niby kamienna pustynia, ale w lecie pojawia się zieleń). U nas są wycinki i wszędzie betonowanie, tam po wielu latach znowu wraca się do zieleni w przestrzeni publicznej. Nie wspomnę już o licznych lasach wokół Katowic, Parku w Chorzowie (który graniczy z Katowicami) i wielu innych zielonych miejscach...
Tym, którzy piszą tu o braku zieleni w Katowicach proponuję wyjazd do tego miasta, a nie opieranie się na dawnych filmach. Od kilku lat miasto nazywane jest "Miastem zieleni" lub "Miastem ogrodów". Wszędzie tworzone są oazy zieleni, mini ogrody, chociażby teren wokół NOSPR (sąsiedztwo bezpośrednie ze Spodkiem), czy Katowice Rynek i ul. Korfantego (zwłaszcza letem, kiedy wzdłuż odkrytej Rawy są siedziska, wystawione palmy, kwiaty w donicach - niby kamienna pustynia, ale w lecie pojawia się zieleń). U nas są wycinki i wszęd... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 11:37
-5
W Lublinie owszem wycinane są drzewa, ale jeszcze więcej jest sadzonych. W Katowicach mam wrażenie, trend jest odwrotny. Tzn. wycina się znacznie więcej niż sadzi, stąd Katowice szorują po dnie każdego "zielonego" rankingu ogólnopolskiego.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 10:58
+2
Proponował bym wrócenie do Katowic i dbanie tam o zieleń , u nas wystarczy że nie będą wycinać !
Avatar
Gosc / 22 października 2019 o 10:41
-2
Jestem ciekaw czy centrum kultury wykarze na ci wydaje publiczne pieniądze bo jak widze wydaja na performing i promowanie homoseksualizmu ktore nijak ma siedo szeromo pojetej kultury
Avatar
beniamin / 22 października 2019 o 08:22
+1
co to jest ARCHITEKTA?? LoooooooL xD
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość jak z bajki. Rynek Wielki już oświetlony na święta [zdjęcia]
galeria

Zamość jak z bajki. Rynek Wielki już oświetlony na święta [zdjęcia] 1 4

Rynek Wielki w Zamościu już jest świątecznie oświetlony. 6 grudnia o godz. 18 mieszkańcy i turyści zostali zaproszeni na oficjalny pokaz kolorowych świecidełek

Chłopiec nie miał szans w starciu z matką, która postanowiła go zabić. "Czemu to dziecko było winne?"
Magazyn
galeria
film

Chłopiec nie miał szans w starciu z matką, która postanowiła go zabić. "Czemu to dziecko było winne?" 31 10

Jak można mordować własne dziecko? Czemu to dziecko było winne? - zastanawiają się mieszkańcy rodzinnej miejscowości 10-letniego Filipa. Zwłoki chłopca odnaleziono w lubelskim hostelu. Do zabójstwa przyznała się matka.

"Boże Narodzenie w baroku". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
7 grudnia 2019, 18:00

"Boże Narodzenie w baroku". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 0 0

7 grudnia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zostanie zorganizowany koncert "Boże Narodzenie w baroku".

To budynek znany lubelskim studentom. Tak się może zmienić, kiedy powstanie tu nowe muzeum
galeria

To budynek znany lubelskim studentom. Tak się może zmienić, kiedy powstanie tu nowe muzeum 5 4

Cztery prace wpłynęły w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Autorzy zwycięskiej zostaną zaproszeni do negocjacji i będą mieli szansę zaprojektować siedzibę powstającej w Lublinie instytucji.

Hit w hali Globus. MKS Start zagra z Anwilem Włocławek

Hit w hali Globus. MKS Start zagra z Anwilem Włocławek 0 2

W sobotę o godz. 17.30 Start Lublin podejmie w hali Globus Anwil Włocławek. Po 10 kolejkach niespodziewanie to gospodarze są wyżej w tabeli

Ukrainiec zapłacił 26 500 zł grzywny i wyszedł na wolność

Ukrainiec zapłacił 26 500 zł grzywny i wyszedł na wolność 7 4

Był poszukiwany, więc zmienił paszport, żeby uniknąć odpowiedzialności. Ale to nie nie zwiodło funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pracujących w Dorohusku.

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków 11 67

W piątek zamojski sąd aresztował na trzy miesiące Piotra Kowalczyka. Wraz z nim do aresztu trafili także jego trzej współpracownicy: Mariusz P., Adam M. oraz Maciej S. To przedsiębiorcy z Lublina, działający na rynku nieruchomości. Prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie całej czwórki. Dziś sąd przychylił się do argumentów śledczych.

13. Kazimierski Jarmark Świąteczny
7 grudnia 2019, 10:00

13. Kazimierski Jarmark Świąteczny 0 0

W tym roku wyjątkowy kazimierski jarmark zorganizowany zostanie w dniach 7-8 grudnia na Rynku i tradycyjnie będzie połączony z Kiermaszem Smaków Regionalnych "Zasmakuj w Kazimierzu". Organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Wystawa "Tu Obywatele" na Placu Wolności
7 grudnia 2019, 13:30

Wystawa "Tu Obywatele" na Placu Wolności 0 1

Kontrmiesięcznice obywatelskie doczekają się artystycznego podsumowania. Dwa lata wytrwałego protestu zostały udokumentowane w formie wyjątkowego albumu, na który złożyło się ponad 260 zdjęć. Promocja wydawnictwa połączona z wernisażem wystawy fotografii odbędzie się 7 grudnia o godz. 13.30 na Placu Wolności w Lublinie.

Rywal z górnej półki. LUK Politechnika zmierzy się z Lechią Tomaszów Mazowiecki

Rywal z górnej półki. LUK Politechnika zmierzy się z Lechią Tomaszów Mazowiecki 0 0

Początek sobotniego spotkania w hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich o godzinie 20

Podwyżki za żłobek w Świdniku. Za leżakowanie i zupę

Podwyżki za żłobek w Świdniku. Za leżakowanie i zupę 0 4

Wzrośnie stawka z wyżywienie dziecka w miejskich żłobkach w Świdniku. Od nowego roku wyższa będzie też opłata za pobyt dziecka w takiej placówce. Jednak w przypadku nieobecności malucha są przewidziane zniżki. Urząd Miasta przygotowuje się też do wprowadzenia udogodnień dla rodziców.

"Paka dla bezdomniaka". Koncert charytatywny na rzecz psów ze schorniska w Krzesimowie
7 grudnia 2019, 17:00

"Paka dla bezdomniaka". Koncert charytatywny na rzecz psów ze schorniska w Krzesimowie 0 0

Były już parada "adopciaków" ulicami miasta, akcja pod hasłem "Nie kupuj, adoptuj", połączoną z meczem piłkarskim i kolejne edycje "Paki dla bezdomniaka". Spółdzielczy Dom Kultury w Świdniku kolejny raz chce pomóc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krzesimowie i w sobotę organizuje koncert charytatywny.

S17. Wkrótce otworzą kolejne odcinki trasy Lublin-Warszawa. Zmiany w Kołbieli
galeria
film

S17. Wkrótce otworzą kolejne odcinki trasy Lublin-Warszawa. Zmiany w Kołbieli 53 17

Dobra wiadomość dla kierowców. Niedługo dostępne mają być kolejne fragmenty budowanej trasy S17 między Lublinem a Warszawą

Foto Notatki. Wernisaż wystawy Maksa Skrzeczkowskiego w Kazimierzu Dolnym
7 grudnia 2019, 13:00

Foto Notatki. Wernisaż wystawy Maksa Skrzeczkowskiego w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Foto Notatki" to tytuł wystawy fotografii Maksa Skrzeczkowskiego, która będzie prezentowana na Dziedzińcu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym. Otwarcie ekspozycji nastąpi 7 grudnia o godz. 13.

W Świdniku przybyło świątecznych dekoracji

W Świdniku przybyło świątecznych dekoracji 3 3

W Świdniku zamontowane zostały już dekoracje świąteczne. Niektóre zdobiące miasto elementy Ratusz kupił w tym roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.