Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2019 r.
18:28

Kraty wokół drzew w Lublinie. Wymyślili je architekci z Katowic. "To smutny symbol"

Autor: Zdjęcie autora am
50 41 A A
Pod kratą, która jest też siedziskiem, będą rosnąć rośliny. – Jeszcze uzgadniamy gatunki, które mają szansę tam funkcjonować – tłumaczą architekci
Pod kratą, która jest też siedziskiem, będą rosnąć rośliny. – Jeszcze uzgadniamy gatunki, które mają szansę tam funkcjonować – tłumaczą architekci (fot. Krzysztof Mazur)

– Uderzyło nas to, jak skandalicznie w Lublinie traktowana jest zieleń – mówi architektka z Katowic. Przy kilku drzewach instalowane są właśnie metalowe klatki. – To minirezerwaty przyrody i zarazem manifest – tłumaczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z katowickiego Supergut Studio do Lublina przyjechali wiosną. Na zaproszenie działającej przy Centrum Kultury w Lublinie Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry.

– Nie za dobrze znaliśmy Lublin, nie mieliśmy też ambicji, by poznać miasto w ciągu 2-3 dni – przyznaje Furgalińska. – Obserwowaliśmy, rozmawialiśmy z ludźmi, szukaliśmy uniwersalnego tematu. I trafiło na drzewa. Wycinki to był gorący temat (władze miasta planowały wówczas modernizację Al. Racławickiej, ul. Poniatowskiego i Lipowej kosztem 120 drzew – przyp. red.). Abstrahując już nawet od samego sposobu projektowania ulic, to zieleń w Lublinie jest traktowana totalnie po macoszemu, jest złem koniecznym. Drzewa na chodnikach są zabetonowane i zajeżdżone samochodami – opowiada.

Tak powstała idea „Przestrzeni dla drzewa”.

– Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś małego, oddolnego, ale pokazującego problem – tłumaczy architektka. – Mamy świadomość, że to interwencja, która poprawi warunki funkcjonowania konkretnego drzewa, ale w skali miasta zmieni niewiele. Zdecydowaliśmy na stworzenie klatki.

Ośmiu drzewom na ul. 1 Maja architekci zafundowali „minimum życiowej przestrzeni”, czyli kawałka żywej gleby, która „oddycha i chłonie wodę, nie jest deptana, rozjeżdżana i posypywana solą”.

– Drzewo to też owady i inne organizmy. A każdy żywy organizm potrzebuje przestrzeni do życia. Trzeba mu ją zagwarantować. Stąd cały pomysł na pole ochronne, minirezerwat przyrody – mówi Furgalińska.

Instalacja, która łączy kilka funkcji (m.in. siedziska), jest zarazem manifestem.

– „Przestrzeń dla drzewa” jest też smutnym symbolem. Klatka, odczytywana w pierwszym odruchu jako narzędzie opresji, jest w istocie formą ochrony drzewa – tłumaczą autorzy pracy.

To nie pierwsza interwencja w miejską przestrzeń w wykonaniu katowickich architektów. Na swoim koncie mają m.in. neony („Wdech/wydech”, Zachód słońca”), ławkę piknikową czy mobilny amfiteatr. – Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej (manifesty) to nasz dodatkowy krąg zainteresowań obok zwykłej architektonicznej działalności – przyznaje Katarzyna Furgalińska.  

 

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:47
+21
"Lublinianie w pierwszym pokoleniu to parkują jak na wsi" - wieśniactwo wieśnieactwem i przyzwyczajenia ze wsi swoją drogą. Ale przepisy powinni znać, bo prawo jazdy mają. Na to wieśniactwo nakłada się jeszcze nieudolność służb i mamy to co mamy. Cały Lublin stał się jednym wielkim szrotem ze starymi samochodami. Dochodzi jeszcze fakt, że cwaniak za parking nie bedzie płacił.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:27
+20
"Parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni" - tak powinno być. Ale kilkanaście lat temu pozwolono warunkowo (miało być tymczasowe, aż wybuduje się parkingi) dopuszczenie do parkowania na chodnikach. Od tamtej pory aut jest 10x więcej i tej plagi nie da się już opanować, bo trzeba by zezłomować 80% wszystkich samochodów (swoją drogą, to niewiele mniej się tylko tam nadaje). No i teraz doszło do takiej sytuacji, że samochody nie mieszczą się już nawet na chodnikach. Zajmują trawniki, drogi pożarowe, place zabaw, a służby się bezradne, bo samochodu nie można odholować.
"Parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni" - tak powinno być. Ale kilkanaście lat temu pozwolono warunkowo (miało być tymczasowe, aż wybuduje się parkingi) dopuszczenie do parkowania na chodnikach. Od tamtej pory aut jest 10x więcej i tej plagi nie da się już opanować, bo trzeba by zezłomować 80% wszystkich samochodów (swoją drogą, to niewiele mniej się tylko tam nadaje). No i teraz doszło do takiej sytuacji, że samochody nie mieszczą się już nawet na chodnikach. Zajmują trawniki, drogi pożarowe, place zabaw, a służby się b... rozwiń
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:37
+18
Zieleń! W Lublinie? A na co to komu? W Lublinie najważniejszy jest samochód oraz to, żeby zaparkować w drzwiach.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 05:53
+17
Metalowe pierścienie wokół pni za rok, może dwa będą krępować przyrost pnia na grubość. Widoczna na fotografii konstrukcja kraty raczej nie pozwoli na "uwolnienie" drzewa z okowów, chyba że kraty będą produkowane w różnych rozmiarach i wymieniane.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:42
+13
Podoba mi się. Uwielbiam mini ogrody a tu jeszcze funkcja odpoczynku
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:14
+13
"Parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni, nie chcemy w Lublinie zastawionych notorycznie burakowozami wszelkiej masci chodników. " - parkowanie powinno być dozwolone tylko na jezdni oraz tylko na miejscach wyznaczonych na chodnikach. Tak jest np. w Londynie i żaden samochód nie ośmieli się wjechać na chodnik nawet połową koła.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 18:56
+13
Patrząc obiektywnie to drzewa produkują tlen i oczyszczają powietrze, a samochody odwrotnie: spalają tlen i zatruwają środowisko. A drzewa zostały prawie usunięte z centrum miasta. Samochodów jest wręcz przeciwnie - zdecydowanie za dużo.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:16
+11
"żaden samochód nie ośmieli się wjechać na chodnik nawet połową koła." - bo tak prawo jest prawem. W Lublinie zanim Straż Miejska przyjedzie to samochodu już nie ma. Czyli interwencja zakończona sukcesem.
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 21:25
+10
jeśli w Lublinie zieleń traktowana jest skandalicznie to w Katowicach MEGASKANDALICZNIE, tam to dopiero beton i zero zieleni
Avatar
Gość / 21 października 2019 o 19:44
+10
Po za obszarem zabudowanym nie można parkować na jezdni. A, że w Lublinie większość to Lublinianie w pierwszym pokoleniu to parkują jak na wsi. Czyli trza zaparkować poza szosą - więc na chodniku, bo pobocza w mieście nie ma.
Avatar
gosć / 24 października 2019 o 16:15
0
niemieckich ekologów działajacych w polsce ograniczyć takimi klatkami
Avatar
anka / 22 października 2019 o 18:51
+5
Co to za kolejny kretynizm? Teraz jakiś producent krat ma zarobić? Już mamy ławki po 100 tys. jedna. Nie to, że szpecić to będzie i tak szpetny betonowy deptak, to jeszcze w niczym nie pomoże. Trzeba by odbetonować te drzewa i dać im więcej ziemi, która będzie magazynować wodę, chronić korzenie. Druga sprawa to czas najwyższy zadbać o tę zieleń, która jeszcze pozostała.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 15:07
+4
Jestem ciekaw czy centrum kultury wykarze na ci wydaje publiczne pieniądze bo jak widze wydaja na performing i promowanie homoseksualizmu ktore nijak ma siedo szeromo pojetej kultury
Trzeba naprawdę dużo dobrej woli wykazać, by te kratki powiązać z promocją homoseksualizmu. Ale jak widać udało się. 
Avatar
Ewa / 22 października 2019 o 15:05
+2
Proponował bym wrócenie do Katowic i dbanie tam o zieleń , u nas wystarczy że nie będą wycinać !
 Kiedy u nas niestety tnie się drzewa na potęgę. 
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 15:04
+3
jeśli w Lublinie zieleń traktowana jest skandalicznie to w Katowicach MEGASKANDALICZNIE, tam to dopiero beton i zero zieleni
 W Katowicach dba się o zieleń, robi nowe nasadzenia. W Lublinie betonuje się, co tylko możliwe. 
Avatar
Lublinianka / 22 października 2019 o 11:54
+4
Tym, którzy piszą tu o braku zieleni w Katowicach proponuję wyjazd do tego miasta, a nie opieranie się na dawnych filmach. Od kilku lat miasto nazywane jest "Miastem zieleni" lub "Miastem ogrodów". Wszędzie tworzone są oazy zieleni, mini ogrody, chociażby teren wokół NOSPR (sąsiedztwo bezpośrednie ze Spodkiem), czy Katowice Rynek i ul. Korfantego (zwłaszcza letem, kiedy wzdłuż odkrytej Rawy są siedziska, wystawione palmy, kwiaty w donicach - niby kamienna pustynia, ale w lecie pojawia się zieleń). U nas są wycinki i wszędzie betonowanie, tam po wielu latach znowu wraca się do zieleni w przestrzeni publicznej. Nie wspomnę już o licznych lasach wokół Katowic, Parku w Chorzowie (który graniczy z Katowicami) i wielu innych zielonych miejscach...
Tym, którzy piszą tu o braku zieleni w Katowicach proponuję wyjazd do tego miasta, a nie opieranie się na dawnych filmach. Od kilku lat miasto nazywane jest "Miastem zieleni" lub "Miastem ogrodów". Wszędzie tworzone są oazy zieleni, mini ogrody, chociażby teren wokół NOSPR (sąsiedztwo bezpośrednie ze Spodkiem), czy Katowice Rynek i ul. Korfantego (zwłaszcza letem, kiedy wzdłuż odkrytej Rawy są siedziska, wystawione palmy, kwiaty w donicach - niby kamienna pustynia, ale w lecie pojawia się zieleń). U nas są wycinki i wszęd... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 11:37
-5
W Lublinie owszem wycinane są drzewa, ale jeszcze więcej jest sadzonych. W Katowicach mam wrażenie, trend jest odwrotny. Tzn. wycina się znacznie więcej niż sadzi, stąd Katowice szorują po dnie każdego "zielonego" rankingu ogólnopolskiego.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 10:58
+2
Proponował bym wrócenie do Katowic i dbanie tam o zieleń , u nas wystarczy że nie będą wycinać !
Avatar
Gosc / 22 października 2019 o 10:41
-2
Jestem ciekaw czy centrum kultury wykarze na ci wydaje publiczne pieniądze bo jak widze wydaja na performing i promowanie homoseksualizmu ktore nijak ma siedo szeromo pojetej kultury
Avatar
beniamin / 22 października 2019 o 08:22
+1
co to jest ARCHITEKTA?? LoooooooL xD
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 0 2

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

Koncert Orchester 1756 w Lublinie
16 stycznia 2020, 18:00

Koncert Orchester 1756 w Lublinie 0 0

Ceniona austriacka orkiestra Orchester 1756 wyrusza w trasę koncertową, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert zostanie zorganizowany już 16 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5).

Rwa kulszowa – przyczyny i leczenie metodą ArpWave

Rwa kulszowa – przyczyny i leczenie metodą ArpWave 0 0

Rwa kulszowa: te dwa słowa wywołują ciarki na plecach każdej osoby, która choć raz w życiu doświadczyła ostrego, trudnego do zniesienia bólu w okolicy lędźwiowej. Atak rwy kulszowej jest niezwykle bolesny, praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ale co najgorsze – może się powtórzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Mnóstwo osób cierpiących na tę przypadłość nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co właściwie ją wywołuje. Dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym wymieniamy najczęstsze przyczyny rwy kulszowej. W artykule wyjaśniamy również, dlaczego leczenie rwy metodą ArpWave jest najlepszą decyzją, jaką może podjąć cierpiący pacjent.

Artykuły BHP, które przydadzą się na każdej budowie

Artykuły BHP, które przydadzą się na każdej budowie 0 0

Oferta artykułów BHP jest bardzo szeroka, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Które z nich najbardziej przydadzą się na budowie?

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę 0 3

LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z ZAKSĄ Strzelce Opolskie

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity 0 1

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie. Czy powstanie tu rondo?

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie. Czy powstanie tu rondo? 0 2

To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie Końskowola. We Wronowie niemal w tym samym miejscu krzyżują się dwie drogi gminne oraz droga wojewódzka nr 824. Bezpieczeństwo może poprawić budowa ronda. Rozwiązanie to analizują pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników 5 8

Nowy serwis do zamawiania jedzenia rozpoczął działalność w mieście. Dołączył w ten sposób do znanego już Uber Eats.

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 2

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 83 20

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”
Aktualizacja

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 21 14

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 1

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 3

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 1 17

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 2

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.