Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 października 2008 r.
13:05
Edytuj ten wpis

Kryzys działa trzeźwiąco

0 0 A A

Rozmowa z dr. Mariuszem Gwozdą, socjologiem z UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Ze Stanów dochodzą do nas wieści o panicznych reakcjach ludzi na finansowy kryzys. Jedni zaczynają robić zapasy, inni uciekają z miasta na wieś. To zachowania jak w przededniu wojny!

- Sytuacja, faktycznie, budzi momentami skrajne emocje. Globalny system bankowy dostał zadyszki. Niepewność konsekwencji tego przesilenia może powodować różnego rodzaju irracjonalne reakcje. Ale zachowania, o których pani mówi, są mocno przerysowane.

Ogromny udział w wywołaniu zamętu w głowach ludzi mają media. Pojedyncze przypadki, choćby najbardziej nietypowe, wciąż są incydentami, ale w języku dziennikarzy stają się wydarzeniami powszechnymi. Kryzys jako taki jest sytuacją bolesną. Im mniej wówczas emocji i pochopnych działań, tym mniej dotkliwie się go odczuwa.

• Czy mieliśmy dotychczas podobną sytuację?

- W pierwszej kolejności na myśl przychodzi światowy kryzys ekonomiczny z lat trzydziestych, który dotknął także Polskę. Ale i powojenna historia przynosi kilka przykładów, jak wymiana pieniędzy, hiperinflacja i permanentny niedobór na rynku w Polsce Ludowej.

• W jaki sposób przekłada się to na zachowania ludzi?

- Te i inne sytuacje zmuszały ludzi do radzenia sobie w sposób nietypowy. Komitety kolejkowe, zakup waluty u cinkciarzy, kupowanie na zapas. Przesilenia wywołują społeczną reakcję. Przy czym mam takie wrażenie, że jesteśmy dziś mniej przygotowani na niespodzianki. Wydawało się nam bowiem, że może być już tylko lepiej i będziemy się bogacić w nieskończoność.

• Banki były zawsze instytucjami najwyższego społecznego zaufania. Bankructwa amerykańskich i europejskich instytucji finansowych to zaufanie podważyły. Jakie będą tego konsekwencje?

- To, co dla zwolenników wolnego rynku było przekleństwem, okazało się dla systemu bankowego w Polsce wielkim dobrem. Mówię tu o presji nadzoru bankowego i niechęci do inwestowania w ryzykowne instrumenty. Nasz rodzimy system bankowy, również za sprawą gwarancji rządowych, wyszedł z tego całego zamieszania obronną ręką. Powiedzenie "masz jak w banku” nie straciło wciąż na aktualności.

• A możliwy jest scenariusz masowego szturmowania polskich banków i wypłacania pieniędzy?

- Owszem, teoretycznie ten jak i każdy inny scenariusz, zawsze jest możliwy. Przy czym bardzo mało prawdopodobny. Zapewnienia premiera, szefa NBP, członków Rady Polityki Pieniężnej uspokajają. Ich wyważony głos studzi nasze emocje. I choć reakcje ludzi trudno tak naprawdę precyzyjne przewidzieć, to - jak się wydaje - wraca optymizm. No, przynajmniej brak oznak nerwowości. Daje się, co najwyżej, wyczuć niepewność.

• Czy i w jaki sposób może zmienić się struktura naszego społeczeństwa po fali spadków na giełdzie? Przybędzie nam grupa finansowych bankrutów, czy też wyrośnie nam grupa nowych miliarderów, którzy dorobili się na spadkach?

- Przede wszystkim, mitem jest przekonanie że Polacy powszechnie inwestują na giełdzie. Owszem w połowie lat 90. pod biurami maklerskimi ustawiały się długie kolejki, jednak czas giełdowych graczy amatorów minął bezpowrotnie. Do inwestowania na giełdzie potrzebna jest dziś wiedza i obycie w realiach ekonomicznych. A wytrawni gracze liczą się ze zmiennością koniunktury. Obecne przesilenie na pewno wpłynie na ich wyniki finansowe. Wygrani i przegrani to abecadło giełdowych realiów. Dzisiejsza korekta jednych przyprawia o ból głowy, innym stwarza szanse niezłego zarobku. To chleb powszedni wolnego rynku.

• Co robić, żeby przetrzymać krach na giełdzie, gdy nasze oszczędności topnieją w oczach?

- Po raz kolejny apeluję, by oszczędnie używać słowa krach. Wiadomo, że przed takimi przesileniami chroni przemyślane i ostrożne inwestowanie. Model agresywny poza niewątpliwymi zyskami jest obarczony sporym ryzykiem. Warto więc rozważnie inwestować, swój portfel podzielić choćby na akcje i obligacje. Zawsze, nie tylko w przypadku oszczędności, należy się kierować zdrowym rozsądkiem. Pytać, czytać, słuchać innych. A jeśli wciąż mamy wątpliwości należy oszczędności powierzyć specjalistom. W każdym przypadku nie szarżować.

• Czy możemy spodziewać się fali powrotów do kraju, choćby z Islandii, czy Irlandii? A jeżeli tak, to w jaki sposób wpłynie to chociażby na poziom bezrobocia w kraju?

- Istnieje taka ewentualność. Co prawda już od pewnego czasu daje się zauważyć skłonność naszych rodaków do powrotów, ale kryzys w konkretnych regionach może wzmocnić ten trend.

Zważywszy na coraz realniej brzmiące prognozy spowolnienia gospodarczego, faktycznie wskaźnik bezrobocia może wzrosnąć. Można mieć tylko nadzieję, że wracający do kraju przywiozą ze sobą nie tylko zarobione pieniądze, ale i umiejętności.

A - co najważniejsze - szczere chęci do zaistnienia w sferze małego czy średniego biznesu. Oni wcale nie muszą być problemem i kolejnym procentem w statystyce bezrobocia. Mogą tchnąć nowy impuls w rodzimą gospodarkę.

• W jaki sposób zmieni się poziom zaufania społeczeństwa do państwa, najważniejszych instytucji finansowych?

- Kryzysy jako takie, na ludzi zdolnych do refleksji, działają na ogół trzeźwiąco. Jednych bolą mniej, innych bardziej. Za wcześnie, by wyrokować na temat zaufania do instytucji państwa czy banków w ogóle, ale obecna sytuacja jest kolejną lekcją wolnego rynku.

W pogoni za poziomem życia Europy Zachodniej zarówno banki, jak i my zbyt nonszalancko podchodziliśmy choćby do kwestii kredytów konsumenckich i hipotecznych. Przeszliśmy właśnie lekcję odświeżającą nasz zdrowy rozsądek. Oby te słowa były wciąż aktualne za tydzień, miesiąc, rok.

Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty