Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2014 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Ks. Wysocki: Boże Narodzenie jest prostsze w odbiorze niż Wielkanoc

Autor: Zdjęcie autora PAP
1 5 A A

Obchody świąt Bożego Narodzenia czerpią z tradycji grecko-rzymskiej, natomiast Wielkanocne - z tradycji żydowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Boże Narodzenie jest radosne i prostsze w odbiorze niż Wielkanoc, dlatego niestety łatwiej poddaje się komercjalizacji - mówi ks. dr Marcin Wysocki z Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL.

Dwa główne święta chrześcijańskie

Boże Narodzenie i Wielkanoc to dwa główne święta chrześcijańskie. Każde z nich ma jednak swoją historię obchodzenia i łączy się z innymi tradycjami.
Jak tłumaczy ks. Wysocki, święta Wielkanocy pochodzą z tradycji żydowskiej, ze święta Paschy, w które wpisana została ofiara Chrystusa. Obchodzono je "od początku” chrześcijaństwa.

W tradycji żydowskiej nie obchodzono natomiast urodzin. - Teologia żydowska mówiła, że człowiek przychodzi na świat nieczysty, w grzechu i w związku tym to, że człowiek się rodzi, nie jest powodem do chwały czy świętowania - mówi ks. Wysocki.

Obchody Bożego Narodzenia pojawiają się właściwie dopiero w IV wieku. - Historyczność urodzenia Jezusa nabiera znaczenia, gdy chrześcijanie zyskują wolność wyznawania swojej religii, budowania świątyń. Wtedy zaczęli szukać śladów historycznego Jezusa Chrystusa - powiedział ks. Wysocki.

Grota Narodzenia

Św. Justyn męczennik żyjący w II wieku wspominał, że w pobliżu Betlejem była czczona grota, w której narodził się Jezus. W latach 20. IV wieku matka cesarza Konstantyna św. Helena szukała w Palestynie śladów po Jezusie Chrystusie, a potem m.in. w Betlejem nad Grotą Narodzenia Pańskiego wzniesiona została bazylika i tam po raz pierwszy w 328 r. świętowano Boże Narodzenie.

- Grota Narodzenia od tamtego czasu jest w sposób szczególny otaczana czcią. Tak zaczął się, można powiedzieć, naturalny rozwój tego święta - mówi teolog.
W II i III w. istniały tradycje, które wiązały dzień narodzin z dniem śmierci Chrystusa i stąd celebrowano je razem. W IV w. wyodrębniono święto Bożego Narodzenia. Decydujące przy tym były prawdopodobnie prawa astronomiczne - tak jak Wielkanoc przypadała w czasie przesilenia wiosennego (w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca), tak drugie ważne święto chrześcijan Narodzenie Jezusa przypadło na przesilenie zimowe.

Kształtujące się zwyczaje obchodzenia Bożego Narodzenia czerpały z tradycji grecko-rzymskiej, gdzie popularne było obchodzenie dnia urodzin (łac. dies natalis) i obdarowywanie się w tym dniu prezentami - m.in. cesarze w dniu swoich urodzin rozdawali ludowi pieniądze, jedzenie, urządzali igrzyska.
Boże Narodzenie ma też związek ze świętem Niezwyciężonego Słońca obchodzonym 25 grudnia w Rzymie, właśnie po przesileniu zimowym, kiedy dni zaczynają się wydłużać, pojawia się więcej światła.

- Chrześcijaństwo nałożyło na to święto swoją teologię Chrystusa, który jest światłością świata, światłością oświecającą wszystkie narody, ale nie cel walki z pogańskim świętem był decydujący. Chodziło o podkreślenie znaczenia Chrystusa - zaznaczył ks. Wysocki.

Pierwsza informacja o świętowaniu Bożego Narodzenia 25 grudnia pojawia się w Chronografie (rodzaj kalendarza liturgicznego) Furiusa Dionizjusa Filokalusa z 354 r. Data 25 grudnia jako dzień urodzenia Jezusa jest umowna. Nie ma jej w Ewangeliach, a wczesnochrześcijańscy autorzy podawali rozmaite daty dzienne narodzin Jezusa.

- Święto Bożego Narodzenia się potem rozpowszechnia. Początkowo przyjęło się w części zachodniej Kościoła. Na wschodzie przyjęło się znacznie później, tam tradycyjnie narodziny Pańskie były świętowane wspólnie z Epifanią (Objawienie Pańskie), czyli 6 stycznia - dodał.

Drzwi pokory

Związki Bożego Narodzenia z dawną tradycją świętowania urodzin, dawania prezentów - zdaniem ks. Wysockiego - prawdopodobnie miały wpływ na sposoby ich obchodzenia oraz traktowania tego święta do dziś.

- Święta Bożego Narodzenia są z ludzkiego punktu widzenia na pewno milsze, łatwiejsze w odbiorze niż Wielkanoc i stąd może wynikać taka podatność świąt Bożego Narodzenia na komercjalizację - powiedział ks. Wysocki. I dodał: Wielkanocy nie da się tak spłycić, bo tutaj jest Wielki Piątek, dzień śmierci Chrystusa, nie przystoi, aby coś tu komercjalizować. Zmartwychwstanie też jest świętem radosnym, ale jest ten smutek, cień Wielkiego Piątku i poprzedza je długi Wielki Post.

Ks. Wysocki podkreślił, że Boże Narodzenie kryje wielką tajemnicę Boga, który staje się człowiekiem i tej refleksji wciąż brakuje w obchodzeniu tych świąt. - To jest cecha współczesnego świata - taka pogoń: szybko, szybko, zakupy, prezenty, przygotowania. Brakuje czasu i sił na głębsze zastanowienie, refleksję, która jest chyba bardziej obecna podczas Wielkanocy - powiedział.

Jego zdaniem w przeżywaniu Wielkanocy pomaga m.in. rozbudowana liturgia Triduum Paschalnego i wyciszony, poważny charakter tych obrzędów.
Ks. Wysocki przypomniał, że aby wejść do Kaplicy Żłóbka w Betlejem trzeba się bardzo schylić, "niejako pokłonić przed tajemnicą, która tam się dokonała”, bo drzwi, nazywane "drzwiami pokory”, są bardzo niskie.

- Tego nam chyba brakuje, takiego pochylenia się, zastanowienia się nad tajemnicą i wielkością tych świąt - powiedział ks. dr Wysocki.
Św. Justyn męczennik żyjący w II wieku wspominał, że w pobliżu Betlejem była czczona grota, w której narodził się Jezus. W latach 20. IV wieku matka cesarza Konstantyna św. Helena szukała w Palestynie śladów po Jezusie Chrystusie, a potem m.in. w Betlejem nad Grotą Narodzenia Pańskiego wzniesiona została bazylika i tam po raz pierwszy w 328 r. świętowano Boże Narodzenie

Pozostałe informacje

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat był burmistrzem Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty