Ks. Mieczysław Puzewicz, założyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor czyli „Małopolskiego Nobla”.
Nagroda jest przyznawana za szerzenie dialogu między kulturami, w wymiarze społecznym i międzyreligijnym jak osiągnięcie a w duchu nauczania i działania św. Jana Pawła II. Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury, w którym zasiadają m.in. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Hanna Suchocka, prof. Michał Heller i marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, który podkreśla, że działalność księdza Mieczysława Puzewicza i jego praca doskonale korespondują z nauczaniem Jana Pawła II zawartym w encyklice Veritatis Splendor.
– Ksiądz Puzewicz na co dzień niestrudzenie krzewi ideę solidarności i sprawiedliwości społecznej, uczy dialogu i wzajemnego poszanowania – zaznaczał marszałek Krupa. – Jest inicjatorem programów na rzecz pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich.
Ks. Puzewicz jest założycielem Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Duchowny angażuje się w pomoc potrzebującym nie tylko w kraju, ale też na świecie m.in. w Gruzji, na Ukrainie i Kubie jak też w irackim Kurdystanie.
– Dla mnie jest to potwierdzenie, że idee św. Jana Pawła II można zamieniać w konkretne dzieła. Tak też rozumiem swoją ludzką i kapłańską drogę – mówi ks. Mieczysław Puzewicz. – Szczególnie ważna jest dla mnie idea budowania cywilizacji miłości, którą kieruję się od 30 lat jak też „nowa wyobraźnia miłosierdzia”. Nagroda, którą otrzymałem potwierdza, że można z tych papieskich idei tworzyć i realizować projekty służące dobru innych. Jest także wyzwaniem do podejmowania kolejnych dzieł.
Ks. Puzewicz odebrał „Małopolskiego Nobla” w miniony poniedziałek podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nagroda wynosi 100 tys. dolarów.
– Wkrótce przyjdzie czas, aby zdecydować na co te pieniądze przeznaczyć – przyznaje ks. Puzewicz.
Pierwszą laureatką nagrody została w 2016 r. siostra Rosemary Nyirumbe – zakonnica z Ugandy, która od 6 lat prowadzi szkołę dla ofiar tamtejszej wojny, głównie młodych dziewcząt.