Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2019 r.
15:43

Kuratorium o strajku nauczycieli: Egzaminy nie są zagrożone

95 85 A A
Kurator przekonuje, że nauczyciele systematycznie otrzymują podwyżki
Kurator przekonuje, że nauczyciele systematycznie otrzymują podwyżki

Nauczyciele mają prawo do protestu, ale najważniejsze jest dobro uczniów – przekonuje Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. Zapowiada, że nawet jeśli strajk się odbędzie, to egzaminy nie są zagrożone.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie ma wątpliwości, że pracownicy oświaty mają prawo do akcji protestacyjnych, w tym strajku. Oczywiste jest też to, że powinni być znacznie lepiej wynagradzani – mówi Teresa Misiuk. Kurator przekonuje jednak, że nauczyciele podwyżki systematycznie otrzymują: w kwietniu 2018 ich płaca zasadnicza wzrosła o 5,35 proc. W styczniu tego roku o kolejne 5 proc., a na wrzesień zaplanowany jest kolejny wzrost płac (także o 5 proc.).

Ale Związek Nauczycielstwa Polskiego, reprezentujący protestujących pedagogów podkreśla, że podwyżki nie są wystarczające i domaga się wzrostu wypłat o tysiąc złotych miesięcznie.

– Wiemy, że mimo wszystko nie są to podwyżki satysfakcjonujące, stąd pełna gotowość minister Zalewskiej i premiera Morawieckiego do dalszych rozmów – podkreśla kurator i dodaje, że w tej sytuacji dziwi się decyzji ZNP o rozpoczęciu strajku tuż przed egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasistów. 

– Naszą troską powinno być stworzenie uczniom, jak najlepszych warunków do przygotowań przed egzaminem i jak najspokojniejszej atmosfery przed nimi żeby nie budzić niepotrzebnego stresu – podkreśla.

Teresa Misiuk, która kiedyś w „NSZZ” Solidarność sama protestowała i walczyła o podwyżki w oświacie za rządów PO-PSL dodaje, że wierzy w poczucie odpowiedzialności nauczycieli. Według niej nie można kłaść na jednej szali dobra dziecka i domagania się podwyżek. – Zaburzenie harmonogramu rekrutacji uruchomi lawinę negatywnych skutków zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Jeśli zaburzy się harmonogram rekrutacji to uczniowie nie pójdą do szkół, a co za tym idzie pojawią się problemy z miejscami pracy dla nauczycieli. Nawet gdyby zmienił się harmonogram rekrutacji i przesunięty został na późniejszy wakacyjny termin, to zadanie te musieliby realizować nauczyciele – ostrzega.

Jednak w tej chwili prawo nie pozwala na zmianę terminu egzaminów. Możliwe jest natomiast zawieszenie strajku na czas egzaminów. Kuratorium przekonuje, że egzaminy będą mogły odbyć się też bez przeszkód, bo nigdy dotychczas nie było tak, że strajkowali wszyscy nauczyciele. Ci, którzy zdecydują się pracować będą mogli wziąć udział w organizacji egzaminów.

Pojawiają się też informacje, że przy egzaminach pomóc mogliby nauczycielscy emeryci, a nawet katecheci. – Jakoś w to nie wierzę – komentuje nauczyciel z Łęcznej. – Za komisje i egzamin nie otrzymujemy pieniędzy. Emerytów trzeba byłoby zatrudnić, a na to, podobno jak na nasze podwyżki, podobno nie ma pieniędzy

Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia. Jego termin może się zatem zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. Matury 2019 mają się rozpocząć 6 maja. 

W związku z tym samorządy polskich miast zastanawiają się, czy nie powołać sztabów kryzysowych. Lubelski Ratusz takich planów jeszcze nie ma, ale zapewnia, że będzie gotowy na strajk. – Na razie pojawiają się zapowiedzi strajku, bez konkretnego wskazania na jaką skalę i w jaki sposób zostanie przeprowadzony w naszym mieście – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Gdy już dowiemy się, ile szkół i ilu nauczycieli zdecyduje się strajkować, będziemy mogli reagować i podejmować stosowne rozwiązania razem z dyrektorami placówek. (drs)

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nauczyciel / 10 marca 2019 o 17:22
+21
Strajkujmy ! Precz z Kartą Nauczyciela - chcemy uczciwie pracować 40 h w tygodniu jak każdy obywatel z rejestracją czasu pracy - nie chcemy dorabiać na korepetycjach rezygnując z odpoczynku nam należnego (każdy z nas podpisze zakaz pracy konkurencyjnej) ! Chcemy mieć urlop jak każdy obywatel ! Pracować w lipcu i sierpniu oraz ferie zimowe- będziemy czekali na naszych uczniów w szkole z zajęciami dodatkowymi - proces wychowawczy nie może być przerwany wakacje ! W czasie dłużnej choroby lub niezdolności będziemy jak wszyscy inni - roczny płatny urlop na poratowanie zdrowia jest dla nas upokarzający - nie jesteśmy inwalidami !
Strajkujmy ! Precz z Kartą Nauczyciela - chcemy uczciwie pracować 40 h w tygodniu jak każdy obywatel z rejestracją czasu pracy - nie chcemy dorabiać na korepetycjach rezygnując z odpoczynku nam należnego (każdy z nas podpisze zakaz pracy konkurencyjnej) ! Chcemy mieć urlop jak każdy obywatel ! Pracować w lipcu i sierpniu oraz ferie zimowe- będziemy czekali na naszych uczniów w szkole z zajęciami dodatkowymi - proces wychowawczy nie może być przerwany wakacje ! W czasie dłużnej choroby lub niezdolności będziemy jak wszyscy inni - roczny pł... rozwiń
Avatar
Były nauczyciel / 10 marca 2019 o 19:41
+13
Umęczony nauczycielu, dyskonty czekają zobaczycie co to znaczy praca
 Ja tak zrobiłem. I bardzo sobie cenię zmianę. Pracuje 8h czasami zdarzy się godzinę dłużej. Mam czas na rodzinę, jeżdżę na wakacje bo stać mnie i sam wybieram termin. Nie muszę dokładać do pracy. Wcześniej własny papier, drukarka, i inne materiały musiałem sam sobie kupić. Ktoś pisze o wyłączeniu tel służbowego. Służbowy to na dyrektor a nie nauczyciel. Ske rodzice lubią dzwonić na prywatny numer który żądali do kontaktu. Byli tacy co potrafili dzwonić o 22 bo syn ma katar i do szkoły nie przyjdzie. Byli też lepsi. Celowo wysyłali chore dzieci do szkoły i efekt był taki ze najpierw ja a potem moje dzieci chorowały bo Szymonem z gikem do kolan przychodzil na lekcje. Ale najlepsze na koniec. Doszedłem z zawodu 3 lata temu a wciąż dzwonią dyrektorzy i proszą o to żebym wziął kilka godzin bo nie ma kto uczyć. Ludzie ogarnijcie się nikt o zdrowych zmysłach nie przyjdzie uczyć przedmiotów informatycznych czy zawodowych za 1800 na start. Ci starzy nauczyciele jak umrą to kto ich zastąpi? 
 Ja tak zrobiłem. I bardzo sobie cenię zmianę. Pracuje 8h czasami zdarzy się godzinę dłużej. Mam czas na rodzinę, jeżdżę na wakacje bo stać mnie i sam wybieram termin. Nie muszę dokładać do pracy. Wcześniej własny papier, drukarka, i inne materiały musiałem sam sobie kupić. Ktoś pisze o wyłączeniu tel służbowego. Służbowy to na dyrektor a nie nauczyciel. Ske rodzice lubią dzwonić na prywatny numer który żądali do kontaktu. Byli tacy co potrafili dzwonić o 22 bo syn ma katar i do szkoły nie przyjdzie. Byli też lepsi. Celowo wys... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 18:53
+10
Strajkujmy ! Precz z Kartą Nauczyciela - chcemy uczciwie pracować 40 h w tygodniu jak każdy obywatel z rejestracją czasu pracy - nie chcemy dorabiać na korepetycjach rezygnując z odpoczynku nam należnego (każdy z nas podpisze zakaz pracy konkurencyjnej) ! Chcemy mieć urlop jak każdy obywatel ! Pracować w lipcu i sierpniu oraz ferie zimowe- będziemy czekali na naszych uczniów w szkole z zajęciami dodatkowymi - proces wychowawczy nie może być przerwany wakacje ! W czasie dłużnej choroby lub niezdolności będziemy jak wszyscy inni - roczny płatny urlop na poratowanie zdrowia jest dla nas upokarzający - nie jesteśmy inwalidami !
Strajkujmy ! Precz z Kartą Nauczyciela - chcemy uczciwie pracować 40 h w tygodniu jak każdy obywatel z rejestracją czasu pracy - nie chcemy dorabiać na korepetycjach rezygnując z odpoczynku nam należnego (każdy z nas podpisze zakaz pracy konkurencyjnej) ! Chcemy mieć urlop jak każdy obywatel ! Pracować w lipcu i sierpniu oraz ferie zimowe- będziemy czekali na naszych uczniów w szkole z zajęciami dodatkowymi - proces wychowawczy nie może być przerwany wakacje ! W czasie dłużnej choroby lub niezdolności będziemy jak wszyscy inni - roczny płatn... rozwiń
Avatar
Meg / 11 marca 2019 o 12:15
+9
Polecam spojrzeć na to obiektywnie - kto wyzyje za pensje 1660 zł? (moja dokładna pensja stazysty). Korepetycje? Oczywiście, że udzielamy - kosztem swoich wieczorów z dzieckiem, czasu z rodziną. Już nikt nie myśli o sprawdzaniu matur po nocach, klasowek. W szkołach ciężko połączyć etaty, więc nawet mając chęci do pracy dłużej to nie mam takiej możliwość. Więcej zarabia sprzątaczka w szkole, niż matematyk-fizyk po niezwykle ciezkich studiach. Niech się Państwo zastanowia, czy chcieliby za 35 zł za godzinę o 19 tłumaczyć matematykę? - bo ja muszę, żeby utrzymać siebie i rodzinę.
Polecam spojrzeć na to obiektywnie - kto wyzyje za pensje 1660 zł? (moja dokładna pensja stazysty). Korepetycje? Oczywiście, że udzielamy - kosztem swoich wieczorów z dzieckiem, czasu z rodziną. Już nikt nie myśli o sprawdzaniu matur po nocach, klasowek. W szkołach ciężko połączyć etaty, więc nawet mając chęci do pracy dłużej to nie mam takiej możliwość. Więcej zarabia sprzątaczka w szkole, niż matematyk-fizyk po niezwykle ciezkich studiach. Niech się Państwo zastanowia, czy chcieliby za 35 zł za godzinę o 19 tłumaczyć matematykę? - bo ja mu... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 19:25
+7
Lepiej dać "patologiom" jak to nazywają postkomuniści i platformersi z ZNP Plaków niż dać ZNPowskim darmozjadom i Broniarzowi co krocie zarabia
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 18:50
+7
platformen guten morgen
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 20:40
+6
Przypomnę tylko, że przez 8 lat PO-PSL nie dało żadnej podwyżki nauczycielom
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 18:50
+6
platformen guten morgen
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 17:10
+6
NAUCZYCIELE - godność i solidarność. Te pojęcia większości z was nie są obce - wiecie co macie zrobić. Jak nie teraz to kiedy, jak nie Wy to kto? ODWAGI.
Avatar
Gość / 10 marca 2019 o 16:35
+6
Czy ja dobrze czytam słowa pani T. Misiuk???? "Jeśli zaburzy się harmonogram rekrutacji to uczniowie nie pójdą do szkół, a co za tym idzie pojawią się problemy z miejscami pracy dla nauczycieli." Tzn., że jeśli nauczyciele zastrajkują to uczniowie nie pójdą do szkół. A gdzie pójdą ... na bruk? czy na zasiłek? czy tak niekompetentne osoby powinny zajmować stanowiska w urzędach odpowiedzialnych za edukację? Nie dziwię się strajkom nauczycieli. To jest grubszy problem, brak kompetencji u p. minister ale niżej wcale z nią nie lepiej.
Avatar
Nauczyciel / 11 marca 2019 o 19:25
+2
Otóż nie pójdą. Jeśli nie odbędzie się egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny, to nie będzie w tym roku naboru do liceów.  Tak trudno to zrozumieć?
Avatar
Gość / 11 marca 2019 o 19:16
-3
Przypomnę tylko, że przez 8 lat PO-PSL nie dało żadnej podwyżki nauczycielom
Avatar
Gość / 11 marca 2019 o 19:15
-3
Podwyżki 500 zł + wysługa czyli 600 zł to wcale nie tak mało, a od 2020 r. następne podwyższki do 1000, za platformy przez 6 lat nie było NIC, więc występy ZNP to zwykła hucpa
Avatar
Gość / 11 marca 2019 o 19:14
-1
ZNP to stara postkomuna, pełno tam towarzyszy zblatowanych z platformą !
Avatar
Gość / 11 marca 2019 o 19:12
-3
Lepiej dać "patologiom" jak to nazywają postkomuniści i platformersi z ZNP Plaków niż dać ZNPowskim darmozjadom i Broniarzowi co krocie zarabia
Avatar
Gość / 11 marca 2019 o 19:10
-3
za platformy przez 6 lat podwyżki wynosiły ZERO zł (0 zł) - platforma nic nie dała i wszystko rozkradała, gdzie było wtedy ZNP i Broniarze, co robili gdzie byli pochowani, jedynie Solidarność cokolwiek protestowała, teraz to zwykła polityczna hucpa - nic więcej. Przypomnijcie sobie stare panie nauczycielki jak to było za platformy dobrze i g ówno dostała jak to stare lampucery nazywają Polaków "patolagia" i nauczyciele też dostali g ówno, a wszystko wytransferowali do niemiec i holandii resztę sami rozkradali ;)
Avatar
Zdzichu / 11 marca 2019 o 14:15
-1
obecne nauczycielstwo to dziadostwo nieżadko czerwone dziadostwo, a ZNP to stara postkomunistyczna gwardia, hejt na nauczycieli jest w dużej mierze niestety usprawiedliwiony i tyle, naprawdę nie zarabiają nauczyciele najgorzej i nie piszcie o jakiejś godności bo częśc nauczycielek nie wie co to jest ...
  nieżadko - ciekawe jakie dziadostwo uczyło ***s://sjp.pwn.pl/doroszewski/nierzadko;5459226.html
Avatar
Meg / 11 marca 2019 o 12:15
+9
Polecam spojrzeć na to obiektywnie - kto wyzyje za pensje 1660 zł? (moja dokładna pensja stazysty). Korepetycje? Oczywiście, że udzielamy - kosztem swoich wieczorów z dzieckiem, czasu z rodziną. Już nikt nie myśli o sprawdzaniu matur po nocach, klasowek. W szkołach ciężko połączyć etaty, więc nawet mając chęci do pracy dłużej to nie mam takiej możliwość. Więcej zarabia sprzątaczka w szkole, niż matematyk-fizyk po niezwykle ciezkich studiach. Niech się Państwo zastanowia, czy chcieliby za 35 zł za godzinę o 19 tłumaczyć matematykę? - bo ja muszę, żeby utrzymać siebie i rodzinę.
Polecam spojrzeć na to obiektywnie - kto wyzyje za pensje 1660 zł? (moja dokładna pensja stazysty). Korepetycje? Oczywiście, że udzielamy - kosztem swoich wieczorów z dzieckiem, czasu z rodziną. Już nikt nie myśli o sprawdzaniu matur po nocach, klasowek. W szkołach ciężko połączyć etaty, więc nawet mając chęci do pracy dłużej to nie mam takiej możliwość. Więcej zarabia sprzątaczka w szkole, niż matematyk-fizyk po niezwykle ciezkich studiach. Niech się Państwo zastanowia, czy chcieliby za 35 zł za godzinę o 19 tłumaczyć matematykę? - bo ja mu... rozwiń
Avatar
gość / 11 marca 2019 o 11:43
-10
Nauczyciele niech się wezmą do roboty a nie tylko na lekcji cokolwiek i na korepetycje gdzie zarabiają. Zakazać im korepetycji i po problemie może wezmą sie w końcu do roboty za 18 godz. tygodniowo chcą niewiadomo ile zarabiać.
Avatar
masakra / 11 marca 2019 o 11:28
0
Nauczyciele wcale nie zarabiają tak mało, jak mówią, cały czas podają zarobki netto, dyskretnie przemilczając wartość brutto. Niby tacy mądrzy :). 
 Tak w ogóle to pojmujesz te pojęcia brutto/netto? I jak się mają do portfela?
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 62 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 181 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministerstwa kultury o odmowie wpisania Domu Chemika do rejestru zabytków. Według stowarzyszenia „Puławianie” oznacza to konieczność ponownego wstrzymania robót. Przeciwnego zdania są władze miasta zapewniając, że prace będą kontynuowane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.