Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2019 r.
21:00

Kolejny wniosek w ramach lex deweloper w Lublinie. Deweloper chce ominąć ograniczenie obowiązujące na Czubach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
45 74 A A
Miejsce gdzie inwestor chce budować wysoki blok
Miejsce gdzie inwestor chce budować wysoki blok (fot. Maciej Kaczanowski / wizualizacja)

90 mieszkań planuje zbudować przy ul. Jutrzenki deweloper, który dzięki specustawie chce ominąć ograniczenie dotyczące wysokości bloków. Dziś nie wolno tu przekroczyć 26 metrów, bo na tyle pozwala plan zagospodarowania. Deweloper chce dojść do 43,5 m oraz 14 kondygnacji. Decyzja należy do Rady Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najwyższy blok na Czubach miałby stanąć na działce przy ul. Jutrzenki, na której niedawno działał parking strzeżony.

O umożliwienie budowy stara się lubelska spółka RWS Inwestycje. Złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek uruchamiający szybką procedurę opisaną w ustawie zwanej lex deweloper.

Korzystna dla deweloperów ustawa pozwala budować mieszkania w sposób sprzeczny z obowiązującymi planami zagospodarowania, pod warunkiem uzyskania zgody radnych. W tym przypadku teren wskazany przez spółkę jest już przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne, ale nie aż tak wysokie, jak oczekiwałby inwestor. Właśnie to ograniczenie deweloper chciałby przeskoczyć dzięki specustawie.

O wiele wyżej

Obowiązujący plan, uchwalony rok temu przez Radę Miasta, ogranicza wysokość możliwej tu zabudowy do 26 metrów. Tymczasem spółka oczekuje zgody na blok przekraczający 43 metry i mający czternaście kondygnacji. Byłby to pierwszy tak wysoki budynek na Czubach, bo najwyższe wieżowce w tej dzielnicy mają 10 pięter.

Projektanci budynku przekonują, że tak wysoki budynek jest tu wręcz wskazany. W koncepcji przesłanej do Urzędu Miasta możemy przeczytać, że jest to „obszar niezwykle eksponowany widokowo”. Przekonują też, że „osie widokowe” ul. Jutrzenki oglądanej od strony ul. Filaretów oraz ul. Watykańskiej od strony ul. Jana Pawła II są ukształtowane tak, że „wręcz narzucają zastosowanie na ich zamknięciach dominanty urbanistycznej”. Dominanty, czyli górującego nad okolicą bloku.

Blok, który chciałaby postawić spółka RWS Inwestycje, składałby się z dwóch części połączonych parterem. Niższa część miałaby osiem kondygnacji, wyższa czternaście, na parterze znalazłyby się lokale usługowe, a poniżej dwupoziomowy parking podziemny. Deweloper planuje od 87 do 93 mieszkań, przy czym najmniejsze miałyby 40, a największe 110 mkw. Przewidywana w dokumentacji wniosku liczba miejsc parkingowych to 132.

Będzie zgoda?

O tym, czy przy ul. Jutrzenki będzie mógł powstać tak wysoki budynek zdecyduje ostatecznie Rada Miasta, która będzie oceniać przedstawioną przez dewelopera „koncepcję urbanistyczno-architektoniczną”.

Zanim dojdzie do takiego głosowania Urząd Miasta musi zebrać opinie od zainteresowanych sprawą mieszkańców, a potem przesłać je deweloperowi. Spółka będzie mogła zmienić swoją koncepcję zgodnie z zebranymi od mieszkańców uwagami, chociaż nie będzie do tego zobowiązana.

Czas na uwagi

Już od teraz wszyscy zainteresowani (nie tylko bliscy sąsiedzi) mogą zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia do inwestycji zaproponowanej przez dewelopera. 21-dniowy termin na zgłaszanie takich uwag zaczął biec w poniedziałek.

W sprawie inwestycji przy Jutrzenki można się wypowiadać pisemnie i to na trzy sposoby. Można dostarczyć pismo do Biura Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej 14 (stanowisko 9 lub 10), opinię można też wysłać pocztą (Wydział Architektury i Budownictwa, Urząd Miasta Lublin, ul Wieniawska 14, 20-071 Lublin) albo napisać mail na adres: architektura@lublin.eu.

Nie pierwszy wniosek

Spółka planująca budowę przy ul. Jutrzenki nie jest pierwszym deweloperem zamierzającym skorzystać w Lublinie ze specustawy „lex deweloper”. Wcześniej taką procedurę uruchomiono dla lubelskiej firmy Interbud Apartments, która dąży do budowy bloków w niewielkim wąwozie na os. Botanik koło ul. Tarasowej i Relaksowej.

Ten teren nie jest obecnie przeznaczony pod zabudowę, a obowiązujący plan zagospodarowania wskazuje tu wręcz miejsce pod zieleń publiczną. Deweloper chce tutaj postawić dwa budynki mieszkalne (każdy miałby pięć pięter) oraz przedszkole. W jednym z bloków byłoby 50 mieszkań, w drugim 40, a powierzchnia lokali wahałaby się od 33 do 88,5 mkw.

Przeciw tej budowie protestuje część okolicznych mieszkańców, którzy woleliby nadal mieć tu zieleń i zgłosili Urzędowi Miasta kilkadziesiąt uwag. Co dalej? – W postępowaniu dotyczącym inwestycji przy ul. Relaksowej i Trasowej zakończony został etap składania uwag, przedstawiania opinii i uzgodnień – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Złożone opinie i uzgodnienia odpowiednich organów zostały przekazane inwestorowi.

Ścieżka sądowa

Jeżeli Rada Miasta nie zgodzi się na inwestycję mieszkaniową niezgodną z planem zagospodarowania, deweloper będzie mógł się odwołać do sądu, a sąd będzie musiał w krótkim czasie rozstrzygnąć spór. Takie reguły wprowadziła wspomniana specustawa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny miałby na rozpatrzenie skargi tylko dwa miesiące. W razie przegranej rozprawy deweloper miałby jeszcze prawo zaskarżenia wyroku do wyższej instancji, w tym przypadku jest to Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który również musiałby się uporać ze sprawą w dwa miesiące.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 dni temu o 23:05
+43
Nawet jak Rada Miasta odmówi, to deweloper w sądzie wygra. Nie po to uchwala się takie ustawy, żeby deweloperzy nie mogli budować i przegrywali sprawy w sądach.
Avatar
Pieniądze i Stołki / 5 dni temu o 21:41
+40
Ciekawe ile wynosiła zrzutka na ustawę Lex Deweloper? po bańce od jednej firmy deweloperskiej? ktoś musiał wziąć w łapę i to grube pieniądze
Avatar
Gość / 5 dni temu o 21:23
+33
dobra zmiana
Avatar
:) / 5 dni temu o 23:06
+31
Ciekawe ile wynosiła zrzutka na ustawę Lex Deweloper? po bańce od jednej firmy deweloperskiej? ktoś musiał wziąć w łapę i to grube pieniądze
 Nie musiało być żadnej zrzuty, przeciez sam Naczelny Deweloper Rzeczypospolitej wietrzył w tej ustawie swój Srebrny interes... :)
Avatar
Gość / 5 dni temu o 23:02
+31
Chcieliście PiS to macie, głupcy
Avatar
Gość / 5 dni temu o 22:51
+30
Artykuł o Lex Deweloper a pisie trolle bredzą o Żuku. Żałosne.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 23:01
+29
gonić tą pisią sektę, zaorali już stadninę, teraz wzięli się za tereny zielone w miastach, zniszczą dosłownie wszystko czego dotkną
Avatar
Gość / 5 dni temu o 21:08
+29
No to deweloperzy mają swoją ustawę, teraz się zacznie budowanie gdzie się chce i co się chce. Trzeba będzie we wrześniu podziękować pięknie PiS-owi za tego potworka prawnego.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 09:01
+28
Taa Cygan zawinił krawca powiesili tutaj akurat developerzy mają dzięki uprzejmości Naczelnika Polski Zbawiciela Jarosława i jego PISU haka na miasto jak coś jest będzie po nie ich myśli to zawsze powołają się na ustawę lex developer i Żuk nie będzie wtedy miał nic do gadania
Avatar
Lex Deweloper / 5 dni temu o 23:11
+28
niekwestionowanym bożkiem developerów jest obecnie Kaczyński wraz ze swoją bandą
Avatar
Ewelina / 2 dni temu o 00:01
+2
Ustawa Lex developer = chaos przestrzenny. Stanowcze NIE dla inwestycji przy ulicy Jutrzenki. Powstanie kolejne wielkie koromysło podzielone na 30 metrowe klitki pod wynajem z lokalami użytkowymi typu żabka za miliony monet. Mamy tego w Lublinie aż nadto. W tym miejscu są inne potrzeby ale nikt z mieszkańcami się niestety nie liczy bo najważniejsza jest kasa. Poza tym w tym miejscu nie ma pozwolenia na zabudowę powyżej 26 metrów i mam nadzieję, że Rada Miasta zadecyduje mądrze. Ta specustawa nie powinna mieć racji bytu ponieważ stwarza niebezpieczeństwo chaotycznego rozwoju miasta. Wszystkie tereny miejskie pod rządami proponowanej ustawy będą zagrożone niekontrolowaną zabudową. Skutki takich działań będą katastrofalne dla przestrzeni, a co najgroźniejsze będą nieodwracalne! Dać developerowi palec...
Ustawa Lex developer = chaos przestrzenny. Stanowcze NIE dla inwestycji przy ulicy Jutrzenki. Powstanie kolejne wielkie koromysło podzielone na 30 metrowe klitki pod wynajem z lokalami użytkowymi typu żabka za miliony monet. Mamy tego w Lublinie aż nadto. W tym miejscu są inne potrzeby ale nikt z mieszkańcami się niestety nie liczy bo najważniejsza jest kasa. Poza tym w tym miejscu nie ma pozwolenia na zabudowę powyżej 26 metrów i mam nadzieję, że Rada Miasta zadecyduje mądrze. Ta specustawa nie powinna mieć racji bytu ponieważ stwarza ni... rozwiń
Avatar
lubelak / 4 dni temu o 16:55
+3
Ciekawe ile wynosiła zrzutka na ustawę Lex Deweloper? po bańce od jednej firmy deweloperskiej? ktoś musiał wziąć w łapę i to grube pieniądze
 też się zastanawiam
Avatar
asd / 4 dni temu o 16:51
-1
Wydaje mi się, że budowanie niskich bloków powoduje sztuczne "rozlewanie się" miasta. Na zdjęciu widzę 10-cio piętrowce po sąsiedzku więc, jeśli nowy blok nie zasłaniałby światła słonecznego czerwonodachowcom, to bym pozwolenie dał na budowę.
Avatar
Henk / 4 dni temu o 15:50
+2
Lubelska "Szkoła urbanistyczna" polega na tym, że jak ma powstać nowy budynek w okolicy, to urzędasy patrzą jaki jest najniższy i najbrzydszy budynek w okolicy - i zabraniają inwestorowi przekraczać jego wysokości. Na przykłąd ostatnio powstają budynki na miejscu koziołka i obok na lipowej - urzędasy ograniczyły ich wysokość do zaledwie 2 pięter, pomimo tego że w bezpośrednim sąsiedztwie stoją piękne wielkomiejskie 3-5 piętrowe kamienice na krakowskim racławickich lipowej.... w ten sposób obniża się celowo rangę śródmieścia, spaskudzając je 2-piętrowymi barakami. użytkownik "ksawyer" zapewne właśnie o takim czymś marzy. Urzędnicy UM Lublin, od których zależy wygląd współczesnej zabudowy, w większości po skończonej "pracy" wsiadają do swojej furmanki i wracają do rodzinnej dierewni, położonej w promieniu 50 km od Lublina. Dopóki przyjezdne wieśniaki będą decydować o wyglądzie tego miasta, dopóty będą powstawać takie syfy jak właśnie na Lipowej, czy ten nowy szpitalny barak na 3 Maja...to jest celowa dewastacja historycznego wielkomiejskiego śródmieścia Lublina, bo przyjezde wsioki czują się "bezpieczczniej i bardziej swojsko" w mieście zabudowanym niższymi budyneczkami.
Lubelska "Szkoła urbanistyczna" polega na tym, że jak ma powstać nowy budynek w okolicy, to urzędasy patrzą jaki jest najniższy i najbrzydszy budynek w okolicy - i zabraniają inwestorowi przekraczać jego wysokości. Na przykłąd ostatnio powstają budynki na miejscu koziołka i obok na lipowej - urzędasy ograniczyły ich wysokość do zaledwie 2 pięter, pomimo tego że w bezpośrednim sąsiedztwie stoją piękne wielkomiejskie 3-5 piętrowe kamienice na krakowskim racławickich lipowej.... w ten sposób obniża się celowo rangę śródmieścia, spasku... rozwiń
Avatar
XXXXXXXX / 4 dni temu o 15:28
-6
Czy te wiejskie Edki były za budową jakiegokolwiek budynku? No to może za budową nowej estakady? Hotelu? Wiejskim Edkom nic się nie podoba, wiejskie Edki na wszystko plują i skowyczą o deweloperach. Bycie wiejskim Edkiem to stan braku umysłu. Wiejski Edek jest dumny że jest przeciw, a że przy tym jest po prostu głupi...
Avatar
:D / 4 dni temu o 14:53
-2
. Jak takie dominanty ”dodają uroku” otoczeniu widzimy patrząc na 14 piętrowy apartamentowiec na Pl. Teatralnym, który zdominował – przytłoczył – plac  swoją bryłą. Plac, którego do niedawna dominantą była  oryginalna fasada CSK, otoczona niższą zabudową. Ale nie tylko plac, również zachodnią perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, w której nie będziemy widzieli zachodzącego słońca Apartamentowi zeszpecił  panoramę Lublina, szczególnie tę widzianą z zielonych tarasów CSK, a które były dobrym doznaniem dla licznych odwiedzających tarasy.
Olaboga, nie będziemy widzeli zachodzącego słońca na krakowskim? no co za tragedia...budować budynki w centrum miasta się komuś zachciało, no co za granda...a mnie się podoba jak ten budynek uzupełnia zabudowę w zachodniej części miasta i wygląda to dobrze z dachu csk nawet teraz, kiedy jeszcze stoją rusztowania... no ale rozumiem że widok na komuszy hotel był bardziej atrakcyjny dla co po niektórych
Olaboga, nie będziemy widzeli zachodzącego słońca na krakowskim? no co za tragedia...budować budynki w centrum miasta się komuś zachciało, no co za granda...a mnie się podoba jak ten budynek uzupełnia zabudowę w zachodniej części miasta i wygląda to dobrze z dachu csk nawet teraz, kiedy jeszcze stoją rusztowania... no ale rozumiem że widok na komuszy hotel był bardziej atrakcyjny dla co po niektórych rozwiń
Avatar
:( / 4 dni temu o 14:03
-5
to jest paranoja, nie można w środku miasta w doskonałym punkcie postawić wyższego budynku, bo samochody zatarasują osiedle...w ten oto sposób polityka władz miasta zachęcająca wszystkich do jeżdzenia wszędzie autem zbiera swoje żniwo... zatem skoro w środku miasta nie można budować, no to się zbuduje na coraz dalszych przedmieściach, jeszcze bardziej rozciągając miasto i je kokrując dojazdami z zadupiów
Avatar
Irek / 4 dni temu o 14:03
0
Tbv? Czy cus innego?
Avatar
ksawyer / 4 dni temu o 13:47
+10
Przy ul. Jutrzenki nie potrzebna jest żadna 44 metrowa dominanta w postaci agresywnego i przytłaczającego sąsiednią zabudowę wieżowca. Doskonale to widać z 7. piętra WSS przy al. Kraśnickiej, co widzą pacjenci szpitala i co powinni zobaczyć miejscy radni rozpatrujący wniosek dewelopera. Identyczne przemyślenia mieli projektanci obowiązującego planu zagospodarowania os. Ruta. Niestety w Lublinie, coraz częściej, pojawiają się aroganccy architekci, którzy dla sowitego honorarium zaprojektują budynek, który maksymalizuje zyski dewelopera, oczywiście kosztem drastycznego pogorszenia warunków zamieszkania sąsiednich starych mieszkańców. Do tego, swoje haniebne projekty fałszywie uzasadniają potrzebą poprawy krajobrazu osiedla poprzez stworzenie wizualnej dominanty dodającej uroku otoczeniu, całej dzielnicy. Jak takie dominanty ”dodają uroku” otoczeniu widzimy patrząc na 14 piętrowy apartamentowiec na Pl. Teatralnym, który zdominował – przytłoczył – plac swoją bryłą. Plac, którego do niedawna dominantą była oryginalna fasada CSK, otoczona niższą zabudową. Ale nie tylko plac, również zachodnią perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, w której nie będziemy widzieli zachodzącego słońca Apartamentowi zeszpecił panoramę Lublina, szczególnie tę widzianą z zielonych tarasów CSK, a które były dobrym doznaniem dla licznych odwiedzających tarasy.
Przy ul. Jutrzenki nie potrzebna jest żadna 44 metrowa dominanta w postaci agresywnego i przytłaczającego sąsiednią zabudowę wieżowca. Doskonale to widać z 7. piętra WSS przy al. Kraśnickiej, co widzą pacjenci szpitala i co powinni zobaczyć miejscy radni rozpatrujący wniosek dewelopera. Identyczne przemyślenia mieli projektanci obowiązującego planu zagospodarowania os. Ruta. Niestety w Lublinie, coraz częściej, pojawiają się aroganccy architekci, którzy dla sowitego honorarium zaprojektują budynek, który maksymalizuje zyski dewelopera, ... rozwiń
Avatar
www / 4 dni temu o 13:29
+10
Ten lex developer to miód malina prezent dla radnych w każdym mieście. Korupcja i ta gotówkowa i polityczna rozkręci się na dobre. A potem na najwyższych kondygnacjach będą wynajmować mieszkania radni.
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje"
APEL O POMOC

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje" 47 6

Pisarze, malarze, muzycy, ludzie kultury, samorządowcy – jednym słowem znani i lubiani. Dziesiątki ludzi dobrej woli walczą o życie 13-lateniego Kacpra Drzazgi ze Świdnika. Pomóc możesz i Ty!

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem
film

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem 0 0

W niedzielę w całym kraju będą pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze.

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia
22 maja 2019, 18:00

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia 0 2

Już 22 maja w Puławach wystąpią najlepsi europejscy kaskaderzy podczas Monster Truck Show. W programie elementy pirotechniczne, świetlne i muzyczne. Start o godz. 18 przy na parkingach przy ul. Słowackiego.

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku?

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku? 1 5

Królowa Jadwiga lubiła poziomki i jabłka. Król Władysław Jagiełło jabłek nie lubił, uwielbiał za to gruszki. Oboje lubili śliwki. Owoce w kuchni mają w naszym regionie specjalnie miejsce. Jabłka lubelskie robią furorę w Polsce, w restauracjach znów pojawiają się pierogi ze śliwkami, naleśniki z jabłkami i cynamonem, a słynna kraśnicka szarytka w marynacie stoi w słojach w warszawskich restauracjach.

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach 4 5

Trwają prace remontowe strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy, która pełni jednocześnie funkcję wiejskiej świetlicy. Rozebrany został już stary dach, który wkrótce zastąpi nowe poszycie.

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki 0 0

Dobrej formy zespołu ze Żmudzi ciąg dalszy. W sobotę Victoria zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem z Powiślakiem Końskowola (2:1). Co więcej, drużyna Piotra Molińskiego nie przegrała już od siedmiu kolejek

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ 0 3

W końcówce sezonu Stal Kraśnik nie musi się martwić o utrzymanie, dlatego koncentruje się na zbieraniu punktów w klasyfikacji Pro Junior System. W sobotę niebiesko-żółci w podstawowym składzie wystawili aż siedmiu młodzieżowców. Mimo to powalczyli z liderem tabeli i przegrali w Nowym Targu „tylko” 0:1.

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy 0 1

Kłos Chełm znowu złapał formę. Piłkarze Roberta Tarnowskiego nie pozwolili na wiele Lubliniance i pokonali wyżej notowanego rywala 2:0

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają!

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają! 0 0

To był mecz o być albo nie być dla Podlasia w III lidze. Bialczanie przed pierwszym gwizdkiem starcia w Oświęcimiu tracili do rywali siedem punktów. Łatwo policzyć, że w przypadku porażki nie byliby w stanie już prześcignąć Soły. Spotkanie potoczyło się jednak po myśli biało-zielonych, którzy wygrali 2:0 i zdecydowanie poprawili swoją sytuację w tabeli

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta 0 1

Znakomite widowisko stworzyli żużlowcy podczas inauguracyjnej rundy Speedway Grand Prix. Przy wypełnionych niemal do ostatniego miejsca trybunach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie najszybszy w finale był debiutujący Duńczyk Leon Madsen

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej?
galeria

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej? 9 4

Jest ich 65. Funkcjonariusze na czterech łapach codziennie skutecznie walczą z przemytem narkotyków i papierosów. Wykonują również szczególne zadania, tropiąc osoby, szukając materiałów wybuchowych oraz broni. Niestety nie mają programu emerytalnego

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela 0 1

Ciekawy mecz w Świdniku. Avia jako pierwsza zdobyła gola, ale jeszcze przed przerwą przegrywała z Wisłą Puławy 1:2. Ostatecznie derby zakończyły się jednak remisem 2:2

Rowerowe zmagania po bezdrożach. Cisowianka Mazovia MTB Marathon w niedzielę

Rowerowe zmagania po bezdrożach. Cisowianka Mazovia MTB Marathon w niedzielę 0 3

Kolarze-amatorzy w najbliższą niedzielę ruszą na nadwiślańskie trasy wokół Puław. Do startu w zawodach zachęcają organizatorzy tegorocznej edycji kolarskiego wyścigu, w tym Cezary Zamana. Na najlepszych czekają nagrody.

Feliniada 2019 w deszczu. Na scenie Bevaues [zdjęcia]
galeria

Feliniada 2019 w deszczu. Na scenie Bevaues [zdjęcia] 46 7

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.