Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2017 r.
6:39

Losy górek czechowskich, rozliczenie prezydenta i wystawa Picassa w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 45 A A

Od dzisiejszych decyzji radnych zależeć będą m.in. losy górek czechowskich, inwestycje drogowe, zakupy nowych autobusów, zmiany nazw ulic, czy pieniądze na wystawę Picassa. Rada Miasta zbierze się dziś po raz ostatni przed wakacyjną przerwą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozliczą prezydenta

Z politycznego punktu widzenia najważniejsze będzie dziś rozliczenie prezydenta z miejskiej kasy za zeszły rok. Rada, jak co rok, ma ocenić czy prezydent prawidłowo wykonał plan dochodów i wydatków. Jeśli uzna, że zrobił to prawidłowo, udzieli mu absolutorium. Dyskusja jest zwykle długa i przewidywalna: koalicja chwali prezydenta, opozycja krytykuje. Wynik ma w praktyce znaczenie czysto wizerunkowe.

Górki czechowskie

Zatrzymaniem prac nad planem zagospodarowania górek czechowskich skutkowałoby przyjęcie przez radę uchwały, której projekt złożył klub Prawa i Sprawiedliwości. Chce on, by rada uchyliła wcześniejszą decyzję o przystąpieniu do zmiany planu. Właściciel górek zabiega o taki plan, który umożliwi budowę mieszkań na ok. 40 proc. terenu. W toku są za to prace nad innym, ważniejszym dokumentem, czyli tzw. Studium, którego wstępny projekt zakłada możliwość zabudowy 30 proc. górek (czyli tyle ile obecny plan).

Wystawa Picassa

300 dzieł Pabla Picassa (w tym również sztuka użytkowa) zaprezentowanych ma być w Muzeum Lubelskim na Zamku od 29 września. Do organizacji tej wystawy prezydent chce dopłacić 150 tys. złotych i prosi radnych o zgodę na taki wydatek. Muzeum nie jest placówką podległą miastu, toteż pieniądze mają być zakwalifikowane jako promocja Lublina poprzez kulturę.

Na sprzedaż

Do sprzedaży kilku miejskich działek przymierza się prezydent, który potrzebuje do tego zgody radnych. Jedną z tych nieruchomości jest działka przy Spokojnej 10 zwalniana przez szkoły odzieżowe mające działać od września przy Lwowskiej. Wabikiem na śródmiejski hektar mają być dwie decyzje: jedna pozwala stawiać tu hotel, a druga bloki.

Inna działka leży na skraju os. Piastowskiego i jest częścią zielonego placu przy ul. Filaretów. Jej zakupem interesują się prywatni właściciele pozostałej części placu, który – zgodnie z planem zagospodarowania – przeznaczony jest pod zabudowę komercyjną.

Prezydent chce też sprzedać m.in. parcelę na rogu Nałęczowskiej i Morwowej, gdzie stoją dwa komunalne budynki z 21 mieszkaniami, w tym 18 zasiedlonymi. W tym miejscu powstać miałyby nowe bloki i obiekty usługowe.

Zakupy autobusów

O dodatkowe pieniądze na zakup pojazdów komunikacji miejskiej prosi radnych prezydent Lublina. Powodem jest to, że w dwóch przetargach na autobusy dostawcy złożyli oferty z cenami przekraczającymi kwoty zarezerwowane na zakup. Jeśli rada nie zgodzi się dołożyć pieniędzy, nie uda się rozstrzygnąć przetargów na 23 pojazdy (w tym 15 przegubowych), które miałyby dotrzeć do Lublina wiosną przyszłego roku.

Zmiany na placu

Postawienie na pl. Litewskim nowego pomnika Nieznanego Żołnierza umożliwić ma uchwała, o którą prosi prezydent. Chce on zgody na odstąpienie od organizacji konkursu na wygląd pomnika. Jego forma miałaby nawiązywać przedwojennej. Ten, który dzisiaj znajduje się na placu miałby być przeniesiony na cmentarz przy Białej i tego dotyczyć ma druga uchwała. Na finał tych zmian mamy czekać – jak zapowiada Ratusz – dwa miesiące.

Nowe nazwy ulic

W ramach tzw. dekomunizacji prezydent chce zmienić nazwy trzech ulic. Proponuje radnym, by ul. Michała Wójtowicza stała się ul. Emila Czplińskiego, ul. Aleksandra Szymańskiego ma być ul. Skrytą, część ul. Lucyny Herc nosiłaby imię Hanki Ordonówny, części patronowałaby Anna Walentynowicz. Prezydent wycofał się natomiast z pomysłu przemianowania ul. Hempla na Kołłątaja, bo stwierdził, że Jan Hempel zmarły w 1937 r. nie podlega pod ustawę dekomunizacyjną.

Wyższa instancja

To, by św. Antoni Padewski został oficjalnym patronem Lublina proponują radni Wspólnego Lublina. Na ich wniosek Rada Miasta ma dziś głosować nad skierowaniem do prezydenta oficjalnej prośby w tej sprawie. Prezydent już zapowiada, że przygotuje projekt odpowiedniej uchwały, potem arcybiskup miałby podjąć decyzję wymagającą jeszcze zatwierdzenia przez Watykan. Św. Antoni, którego wizerunek wisi na Bramie Krakowskiej, od lat uchodzi za patrona miasta, choć oficjalnie nim nie jest.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
NIE dla polityki / 27 czerwca 2017 o 18:31
0
undefined napisał:
czasami aż żal mi tych radnych z pisu bo pewnie chętnie zagłosowaliby za inwestycjami w Lublinie ale nie mogą bo Jaro zabrania głosowania za pomysłami prezydenta Żuka.
Jaro nie musi niczego zabraniać. Wystarczy zrozumieć co się za tymi "pomysłami" kryje. A pis jako jedyni (na razie) próbują wyprostować ten bajzel, którego sami - razem z po - narobili przez 17 lat.
Avatar
Do trola / 27 czerwca 2017 o 18:27
0
undefined napisał:
Od lat Z górek czechowskich i tak nikt nie korzysta. Moim zdaniem jedyna szansa jak właśnie jest teraz, to możliwość zagospodarowania tych pięknych terenów i co najważniejsze jest na to zgoda właściciela aby stworzyć park dostępny dla każdego mieszkańca.
I bardzo dobrze, że nie korzysta. Nawet te pijaczki o których tak cały czas trąbicie to wymyślony problem. Za to problemem będzie jak te piękne tereny "zagospodarujecie" betonem.
Avatar
guest / 27 czerwca 2017 o 18:22
0
undefined napisał:
PiS to plaga... gdyby nie PO to Lublin byłbym w ogonie rankingu rozwoju kraju. A dzięki PO i Żukowi jest 3, nawet Warszawkę wyprzedzamy!
 Masz na myśli zadłużenie miasta oczywiście.
Avatar
Rom / 27 czerwca 2017 o 18:21
0
undefined napisał:
Przed czym/kim bronić??? Przecież obecny właściciel chce tylko zmienić funkcję terenów , które od 12 lat można zabudować !!!! Chce ucywilizować tereny zielone i przekazać je mieszkańcom. O co tu chodzi?
 Nie udawaj zdziwionego trolu. Chodzi wam o kasę. Dużą.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 20:32
0
A ja jestem za zabudową!!! i zielonym parkiem!!!
Avatar
Ichtis / 26 czerwca 2017 o 16:19
0
Nota bene - wyremontowanie całego Ogrodu Saskiego kosztowało raptem 13 milionów zł. Jeżeli p.Dziuba "ugra swoje" 400 milioników, byłoby go stać na zrobienie nawet 10 takich ogrodów. Cóż, zagwozdka polega na tym, że Włodarze Lublina jak na razie nie żądają  od TBV NICZEGO W ZAMIAN... przynajmniej dla mieszkańców miasta.
Avatar
Ichtis / 26 czerwca 2017 o 16:06
0
undefined napisał:
Drodzy parafianie naprwdę wierzycie, że prywatna firma wyda ciężkie pieniądze na jakiś park nie mając w tym interesu? Ja wiem że ładne gazetki TBV nam do skrzynek przysłało, jak to oni chcą dobrze. Ale nie łudźcie się, tam musi być drugie dno, bo nikt kasy na darmo wyrzucał nie będzie.
  1) To jest GIGANTYCZNY INTERES! Co najmniej 400 mln zł! Jeżeli radni przegłosują postulowane przez p.Dziubę zmiany w SUiKZP (przekształcenie 40 ha Górek na teren pod budowę kilkunastopiętrowych bloków), minimum tyle "lekką rąsią" zarobi TBV. [justify] Za taką działkę deweloperską, pod zabudowę wielorodzinną i to w atrakcyjnym miejscu płaci się obecnie w Lublinie kilka tysięcy zł za m 2 (co najmniej 1000 zł/m 2 ). Dla porównania: np. 10-krotnie mniejsza działka pod zabudowę deweloperską przy Chodźki [3,5 ha] kosztuje 1557 zł/m 2 , a malutka [0,28 ha] działka inwestycyjna przy Baśniowej 894 zł/ [/justify] [justify] 2) Zastawiające, że deweloper jest już tak 100%-owo pewien korzystnej dla siebie decyzji, że już kilka dni temu na rogu Ducha-Poligonowej zdążył postawić ogromny banner z hasłem "Budujemy park 700-lecia" [sic!] [/justify] [justify] Nazywanie parkiem ogromnego osiedla z pozostawionymi resztkami nieprzydatnego dla siebie terenu zielonego - do dopiero Himalaje hipokryzji i szczyt propagandowego cynizmu! A największym koszmarem tego PRZEKRĘTU 700-lecia jest fakt, że odbędzie się kosztem obszaru unikatowego pod względem przyrodniczo-krajobrazowym i kluczowego dla jakości życia wszystkich mieszkańców Lublina! [/justify]
  1) To jest GIGANTYCZNY INTERES! Co najmniej 400 mln zł! Jeżeli radni przegłosują postulowane przez p.Dziubę zmiany w SUiKZP (przekształcenie 40 ha Górek na teren pod budowę kilkunastopiętrowych bloków), minimum tyle "lekką rąsią" zarobi TBV. [justify] Za taką działkę deweloperską, pod zabudowę wielorodzinną i to w atrakcyjnym miejscu płaci się obecnie w Lublinie kilka tysięcy zł za m 2 (co najmniej 1000 zł/m 2 ). Dla porównania: np. 10-krotnie mniejsza działka pod zabudowę deweloperską przy Chodźki [3,5 ha... rozwiń
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 12:10
0
Drodzy parafianie naprwdę wierzycie, że prywatna firma wyda ciężkie pieniądze na jakiś park nie mając w tym interesu? Ja wiem że ładne gazetki TBV nam do skrzynek przysłało, jak to oni chcą dobrze. Ale nie łudźcie się, tam musi być drugie dno, bo nikt kasy na darmo wyrzucał nie będzie.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 11:54
0
Przed czym/kim bronić??? Przecież obecny właściciel chce tylko zmienić funkcję terenów , które od 12 lat można zabudować !!!! Chce ucywilizować tereny zielone i przekazać je mieszkańcom. O co tu chodzi?
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 11:48
0
STOP zabetonowywaniu poligonu!!!
Avatar
NIE dla polityki / 27 czerwca 2017 o 18:31
0
undefined napisał:
czasami aż żal mi tych radnych z pisu bo pewnie chętnie zagłosowaliby za inwestycjami w Lublinie ale nie mogą bo Jaro zabrania głosowania za pomysłami prezydenta Żuka.
Jaro nie musi niczego zabraniać. Wystarczy zrozumieć co się za tymi "pomysłami" kryje. A pis jako jedyni (na razie) próbują wyprostować ten bajzel, którego sami - razem z po - narobili przez 17 lat.
Avatar
Do trola / 27 czerwca 2017 o 18:27
0
undefined napisał:
Od lat Z górek czechowskich i tak nikt nie korzysta. Moim zdaniem jedyna szansa jak właśnie jest teraz, to możliwość zagospodarowania tych pięknych terenów i co najważniejsze jest na to zgoda właściciela aby stworzyć park dostępny dla każdego mieszkańca.
I bardzo dobrze, że nie korzysta. Nawet te pijaczki o których tak cały czas trąbicie to wymyślony problem. Za to problemem będzie jak te piękne tereny "zagospodarujecie" betonem.
Avatar
guest / 27 czerwca 2017 o 18:22
0
undefined napisał:
PiS to plaga... gdyby nie PO to Lublin byłbym w ogonie rankingu rozwoju kraju. A dzięki PO i Żukowi jest 3, nawet Warszawkę wyprzedzamy!
 Masz na myśli zadłużenie miasta oczywiście.
Avatar
Rom / 27 czerwca 2017 o 18:21
0
undefined napisał:
Przed czym/kim bronić??? Przecież obecny właściciel chce tylko zmienić funkcję terenów , które od 12 lat można zabudować !!!! Chce ucywilizować tereny zielone i przekazać je mieszkańcom. O co tu chodzi?
 Nie udawaj zdziwionego trolu. Chodzi wam o kasę. Dużą.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 20:32
0
A ja jestem za zabudową!!! i zielonym parkiem!!!
Avatar
Ichtis / 26 czerwca 2017 o 16:19
0
Nota bene - wyremontowanie całego Ogrodu Saskiego kosztowało raptem 13 milionów zł. Jeżeli p.Dziuba "ugra swoje" 400 milioników, byłoby go stać na zrobienie nawet 10 takich ogrodów. Cóż, zagwozdka polega na tym, że Włodarze Lublina jak na razie nie żądają  od TBV NICZEGO W ZAMIAN... przynajmniej dla mieszkańców miasta.
Avatar
Ichtis / 26 czerwca 2017 o 16:06
0
undefined napisał:
Drodzy parafianie naprwdę wierzycie, że prywatna firma wyda ciężkie pieniądze na jakiś park nie mając w tym interesu? Ja wiem że ładne gazetki TBV nam do skrzynek przysłało, jak to oni chcą dobrze. Ale nie łudźcie się, tam musi być drugie dno, bo nikt kasy na darmo wyrzucał nie będzie.
  1) To jest GIGANTYCZNY INTERES! Co najmniej 400 mln zł! Jeżeli radni przegłosują postulowane przez p.Dziubę zmiany w SUiKZP (przekształcenie 40 ha Górek na teren pod budowę kilkunastopiętrowych bloków), minimum tyle "lekką rąsią" zarobi TBV. [justify] Za taką działkę deweloperską, pod zabudowę wielorodzinną i to w atrakcyjnym miejscu płaci się obecnie w Lublinie kilka tysięcy zł za m 2 (co najmniej 1000 zł/m 2 ). Dla porównania: np. 10-krotnie mniejsza działka pod zabudowę deweloperską przy Chodźki [3,5 ha] kosztuje 1557 zł/m 2 , a malutka [0,28 ha] działka inwestycyjna przy Baśniowej 894 zł/ [/justify] [justify] 2) Zastawiające, że deweloper jest już tak 100%-owo pewien korzystnej dla siebie decyzji, że już kilka dni temu na rogu Ducha-Poligonowej zdążył postawić ogromny banner z hasłem "Budujemy park 700-lecia" [sic!] [/justify] [justify] Nazywanie parkiem ogromnego osiedla z pozostawionymi resztkami nieprzydatnego dla siebie terenu zielonego - do dopiero Himalaje hipokryzji i szczyt propagandowego cynizmu! A największym koszmarem tego PRZEKRĘTU 700-lecia jest fakt, że odbędzie się kosztem obszaru unikatowego pod względem przyrodniczo-krajobrazowym i kluczowego dla jakości życia wszystkich mieszkańców Lublina! [/justify]
  1) To jest GIGANTYCZNY INTERES! Co najmniej 400 mln zł! Jeżeli radni przegłosują postulowane przez p.Dziubę zmiany w SUiKZP (przekształcenie 40 ha Górek na teren pod budowę kilkunastopiętrowych bloków), minimum tyle "lekką rąsią" zarobi TBV. [justify] Za taką działkę deweloperską, pod zabudowę wielorodzinną i to w atrakcyjnym miejscu płaci się obecnie w Lublinie kilka tysięcy zł za m 2 (co najmniej 1000 zł/m 2 ). Dla porównania: np. 10-krotnie mniejsza działka pod zabudowę deweloperską przy Chodźki [3,5 ha... rozwiń
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 12:10
0
Drodzy parafianie naprwdę wierzycie, że prywatna firma wyda ciężkie pieniądze na jakiś park nie mając w tym interesu? Ja wiem że ładne gazetki TBV nam do skrzynek przysłało, jak to oni chcą dobrze. Ale nie łudźcie się, tam musi być drugie dno, bo nikt kasy na darmo wyrzucał nie będzie.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 11:54
0
Przed czym/kim bronić??? Przecież obecny właściciel chce tylko zmienić funkcję terenów , które od 12 lat można zabudować !!!! Chce ucywilizować tereny zielone i przekazać je mieszkańcom. O co tu chodzi?
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 11:48
0
STOP zabetonowywaniu poligonu!!!
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 2 1

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 5 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 4

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 12 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 7

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.