Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2013 r.
20:09
Edytuj ten wpis

Lotnisko Lublin. Bez stałego przejścia granicznego lotów do Kijowa nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 41 A A
Straż Graniczna nie ma na lotnisku stałej siedziby (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
Straż Graniczna nie ma na lotnisku stałej siedziby (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Na lotnisku Lublin musi być stałe przejście graniczne, bo nie będzie się rozwijać – stwierdzili lubelscy posłowie. Napiszą w tej sprawie do ministra administracji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Port Lotniczy Lublin o stałe przejście graniczne zabiega od czterech lat. – Trudno bez tego rozwijać połączenia poza strefę Schengen – podkreśla Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL.

Wójtowicz spotkał się w czwartek w Sejmie z posłami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. Podkreślał, że spółce zależy na połączeniach z Ukrainą, czarterach do Bułgarii, Turcji i Izraela. Już teraz 80 proc. lotów odbywa się poza "Schengen” (50 operacji miesięcznie). W przyszłym roku ma być ich o 50 proc. więcej.

Lotnisko stara się o nowe kursy, w pierwszej kolejności o Kijów. – Lufthansa czy Air Carpatia stawiają sprawę jasno. Nie wejdą, dopóki nie będzie stałego przejścia – stwierdza Wójtowicz.

Port mógłby też zarabiać na lotach biznesowych z Rosji, USA, Norwegii czy Białorusi. Takich operacji lotnisko wykonuje 60 miesięcznie. Jednak i tutaj zawadza brak stałego przejścia. Prezes opowiada o biznesmenie z Moskwy, który co tydzień przylatywał do PLL. Już tego nie robi, bo musiał zgłaszać przylot 48 godzin wcześniej.

Celnicy, Straż Graniczna i przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sugerowali, że przejście nie jest potrzebne, bo lotnisko obsługuje mało lotów.

– Trzeba się zastanowić, czy stała obecność kilkunastu czy kilkudziesięciu funkcjonariusz Straży Granicznej i służby celnej jest potrzebna do obsługi trzech operacji dziennie. Jeśli ruch będzie to uzasadniał, to podejmiemy kroki, żeby utworzyć w porcie Lublin stałe przejście graniczne – stwierdził Jacek Świrkowicz z MSW. To wzburzyło posłów.
– Czy ministerstwo zdaje sobie sprawę, że trudno będzie osiągnąć pewien pułap ruchu bez stałego przejścia? Blokujecie nas – mówił Michał Kabaciński (RP).

– O ile wzrosną koszty po uruchomieniu stałego przejścia? Do szewskiej pasji doprowadzają mieszkańców informacje, ile dopłaca państwo do Okęcia, a tutaj o zupełnie innego rzędu pieniądze chodzi – stwierdził Lech Sprawka (PiS).

– W którym momencie uznacie, że wielkość ruchu jest odpowiednia? Jesteśmy w zaklętym kręgu niemocy: nie ma pasażerów, bo są kiepskie standardy, a nie poprawiamy ich, bo nie ma pasażerów – zauważył Stanisław Żmijan (PO).

Okazało się, że nie ma ustalonego pułapu pasażerów, żeby lotnisko zyskało status stałego przejścia granicznego. W dodatku, wiele portów ma przejście, choć ruch jest tam mniejszy niż teraz w PLL. Posłowie umówili się, że napiszą apel do ministerstwa.

– Proszę prezesa Wójtowicza, żeby dostarczył nam argumenty, żeby wystąpić z nowym wnioskiem do MSW – stwierdziła Beata Niemczyk, szefowa Wydziału Finansów i Certyfikacji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Na organizację stałego przejścia – np. wyposażenie potrzebne dla służb – potrzeba ok. 1,5 mln zł.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
R / 17 września 2013 o 18:59
0
Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...

Ponadto, po co mają jeździć do Radomia - tam guzik będzie - przynajmniej przez kilka lat, a S-12 też szybko nie zbudują więc po co te prowokacje Radomsko-mojRzeszowskie

Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...

Ponadto, p... rozwiń

Avatar
OnLbn / 16 września 2013 o 20:53
0

Mieszkam w Lublinie przy wylocie na Warszawę i jak już skończą ten kawałek S17 to czas dojazdu na lotnisko w Radomiu (teraz ok. 1h20min) będzie dla mnie porównywalny z czasem dojazdu do Świdnika (45min).

Jak zbudują obwodnicę Lublina to w 15-20 minut dojedziesz do lotniska.

Avatar
L / 16 września 2013 o 20:27
0

Skoro na niektórych trawiastych lotniskach są całodobowe przejścia to w Lublinie też mogą być

Avatar
r / 16 września 2013 o 20:25
0
Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...
Avatar
lupa / 16 września 2013 o 08:38
0

Nie wiem po co w Radomiu lotnisko, po co wydawać grube miliony skoro niedaleko Warszawa, ale jeśli je uruchomią to rzeczywiście Lublin dużo straci, napewno tam będzie od razu stałe przejści i duża liczba lotów, ludzie z lubelskiego będa tam jeździć

Mieszkam w Lublinie przy wylocie na Warszawę i jak już skończą ten kawałek S17 to czas dojazdu na lotnisko w Radomiu (teraz ok. 1h20min) będzie dla mnie porównywalny z czasem dojazdu do Świdnika (45min).

Mieszkam w Lublinie przy wylocie na Warszawę i jak już skończą ten kawałek S17 to czas dojazdu na lotnisko w Radomiu (teraz ok. 1h20min) będzie dla mnie porównywalny z czasem dojazdu do Świdnika (45min).

rozwiń
Avatar
myszak / 16 września 2013 o 08:32
0

Koniecznie trzeba zatrudnić nowego wiceprezesa do spraw stałego przejścia granicznego.

Avatar
romek / 16 września 2013 o 00:24
0
Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...
Avatar
ajwaj / 15 września 2013 o 18:34
0

Kwadratura koła! Nie ma przejścia - nie ma lotów. Nie ma lotów bo nie ma stałego przejścia. Te urzędasy z Warszawki patrzą z wyższością na czubek własnego nosa i wspieraja Okęcie z Modlinem jak tylko mogą. Co tam Lublin ! To wiocha na Wschodzie.  Po co będziemy tam pchać pieniądze .Nasi posłowie sa nieaktywni wtedy kiedy są potrzebni. Potrafią tylko wymachiwać sztucznymi penisami i wspierać pederastów.

Avatar
antyp_oseł / 15 września 2013 o 16:06
0

 (O)Posłowie lubelscy za mało lobbują, nie mają poparcia u tych co nie wymawiają e-r i to się przekłada na brak sukcesów bądź co bądź dość potencjalnej Lubelszczyzny.

lubelskie p osły wcale nie są zauważalni w Sejmie. No może jedynie Palikot, ale i jemu nie chce się angażować w sprawę lotniska.

Trzeba mieć na uwadze co robili lubelskie p osły i ich więcej nie wybrać !!!!!!!!!!!

Avatar
904 / 15 września 2013 o 14:37
0

Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.

Co do Radomia to niech sobie tam powstaje - nic nam do tego, Jasionki istnieją praktycznie tylko dzięki dotacji.... gdyby na Lublin się tyle dopłacało to siatka byłaby dwa razy większa 0,8-1.2 mln pasażerów / rok, ale w Lublinie trzeba spłacić najpierw kredyty budowlane.

0,8-1,2 mln.-widać jacy znawcy lotnictwa wypowiadają się w temacie.Prześledź ilośc osób w istniejących lotniskach,ilość mieszkańców itp.

To są właśnie demagogie,które głoszą politycy i jeszcze są tacy co im wierzą.

Lotnisko nie ma wielkiego potencjału.Podobnie jak Rzeszów,który utrzymywany jest tylko przez samorzad.Sa to lotniska,które nigdy nie zarobią na siebie.Tanie linie -małe przychody.To,że ktoś leci za 1 zł oznacza,że ktoś mu za to dopłaca.

rozwiń
Avatar
R / 17 września 2013 o 18:59
0
Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...

Ponadto, po co mają jeździć do Radomia - tam guzik będzie - przynajmniej przez kilka lat, a S-12 też szybko nie zbudują więc po co te prowokacje Radomsko-mojRzeszowskie

Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...

Ponadto, p... rozwiń

Avatar
OnLbn / 16 września 2013 o 20:53
0

Mieszkam w Lublinie przy wylocie na Warszawę i jak już skończą ten kawałek S17 to czas dojazdu na lotnisko w Radomiu (teraz ok. 1h20min) będzie dla mnie porównywalny z czasem dojazdu do Świdnika (45min).

Jak zbudują obwodnicę Lublina to w 15-20 minut dojedziesz do lotniska.

Avatar
L / 16 września 2013 o 20:27
0

Skoro na niektórych trawiastych lotniskach są całodobowe przejścia to w Lublinie też mogą być

Avatar
r / 16 września 2013 o 20:25
0
Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...
Avatar
lupa / 16 września 2013 o 08:38
0

Nie wiem po co w Radomiu lotnisko, po co wydawać grube miliony skoro niedaleko Warszawa, ale jeśli je uruchomią to rzeczywiście Lublin dużo straci, napewno tam będzie od razu stałe przejści i duża liczba lotów, ludzie z lubelskiego będa tam jeździć

Mieszkam w Lublinie przy wylocie na Warszawę i jak już skończą ten kawałek S17 to czas dojazdu na lotnisko w Radomiu (teraz ok. 1h20min) będzie dla mnie porównywalny z czasem dojazdu do Świdnika (45min).

Mieszkam w Lublinie przy wylocie na Warszawę i jak już skończą ten kawałek S17 to czas dojazdu na lotnisko w Radomiu (teraz ok. 1h20min) będzie dla mnie porównywalny z czasem dojazdu do Świdnika (45min).

rozwiń
Avatar
myszak / 16 września 2013 o 08:32
0

Koniecznie trzeba zatrudnić nowego wiceprezesa do spraw stałego przejścia granicznego.

Avatar
romek / 16 września 2013 o 00:24
0
Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.
Koszty utrzymania tych służb byłyby kilkadziesiąt razy mniejsze niż na Okęciu...
Avatar
ajwaj / 15 września 2013 o 18:34
0

Kwadratura koła! Nie ma przejścia - nie ma lotów. Nie ma lotów bo nie ma stałego przejścia. Te urzędasy z Warszawki patrzą z wyższością na czubek własnego nosa i wspieraja Okęcie z Modlinem jak tylko mogą. Co tam Lublin ! To wiocha na Wschodzie.  Po co będziemy tam pchać pieniądze .Nasi posłowie sa nieaktywni wtedy kiedy są potrzebni. Potrafią tylko wymachiwać sztucznymi penisami i wspierać pederastów.

Avatar
antyp_oseł / 15 września 2013 o 16:06
0

 (O)Posłowie lubelscy za mało lobbują, nie mają poparcia u tych co nie wymawiają e-r i to się przekłada na brak sukcesów bądź co bądź dość potencjalnej Lubelszczyzny.

lubelskie p osły wcale nie są zauważalni w Sejmie. No może jedynie Palikot, ale i jemu nie chce się angażować w sprawę lotniska.

Trzeba mieć na uwadze co robili lubelskie p osły i ich więcej nie wybrać !!!!!!!!!!!

Avatar
904 / 15 września 2013 o 14:37
0

Państwo dopłaca do Okęcia, utrzymując chociażby ogromne posterunki celne, straży granicznej i INNYCH SŁUŻB (w Lublinie byłby to niewielki ułamek w porównaniu z Okęciem - 50-60 razy mniej) to po pierwsze, ponadto poprzez dokapitalizowanie przedsiębiorstwa porty lotnicze itd.

Co do Radomia to niech sobie tam powstaje - nic nam do tego, Jasionki istnieją praktycznie tylko dzięki dotacji.... gdyby na Lublin się tyle dopłacało to siatka byłaby dwa razy większa 0,8-1.2 mln pasażerów / rok, ale w Lublinie trzeba spłacić najpierw kredyty budowlane.

0,8-1,2 mln.-widać jacy znawcy lotnictwa wypowiadają się w temacie.Prześledź ilośc osób w istniejących lotniskach,ilość mieszkańców itp.

To są właśnie demagogie,które głoszą politycy i jeszcze są tacy co im wierzą.

Lotnisko nie ma wielkiego potencjału.Podobnie jak Rzeszów,który utrzymywany jest tylko przez samorzad.Sa to lotniska,które nigdy nie zarobią na siebie.Tanie linie -małe przychody.To,że ktoś leci za 1 zł oznacza,że ktoś mu za to dopłaca.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 1 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 3 4

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 6 2

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 35 10

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 66 43

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 15 5

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 32 10

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 15

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 15 3

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 38 14

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 1

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!