Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2011 r.
18:31
Edytuj ten wpis

Lubelski MPWiK chce wybudować studnię w Sudanie Południowym

0 7 A A
Do studni w Sudanie ustawiają się długie kolejki mieszkańców (Archiwum PAH)
Do studni w Sudanie ustawiają się długie kolejki mieszkańców (Archiwum PAH)

Potrzeba 45 tys. zł. Lubelska spółka zaapelowała do firm z branży wodociągowej o datki. Ale pieniądze nie płyną szerokim strumieniem – przez kilka dni zebrano tysiąc złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Dziś jest Międzynarodowy Dzień Wody. Z tej okazji postanowiliśmy pomóc mieszkańcom Sudanu Południowego – mówi Dorota Obara z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.

W Sudanie brakuje wody. – Mieszkańcy idą do wodociągu średnio ok. 45 minut. Dlatego każda studnia jest na wagę złota – komentuje Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

MPWiK zaapelowało o wsparcie do firm zajmujących się dostarczaniem wody w dużych miastach Polski. – W naszym liście poprosiliśmy, by przekazywali pieniądze na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga mieszkańcom Sudanu.

Wybudowanie jednej studni kosztuje ok. 45 tysięcy zł. – To długotrwały proces. Przede wszystkim trzeba znaleźć miejsce, gdzie studnia będzie stabilna. Nie może być położona na prywatnej działce, bo wtedy inni Sudańczycy nie mieliby dostępu do wody – opowiada Anna Palonka z PAH.

Chodzi o studnię głębinową, by wody starczyło na kilkanaście lat. – Wkopujemy się na głębokość 60–80 metrów, samo wiercenie i zainstalowanie urządzeń trwa około trzech dni – dodaje Palonka.
Później działająca instalacja musi być stale monitorowana. PAH szkoli tzw. lokalnych opiekunów studni, którzy jeżdżą rowerami od wioski do wioski i sprawdzają stan zbiorników.

W Sudanie Południowym brak wody jest tak duży, że z jednej studni korzysta 1500 mieszkańców. – Droga do miejsca z wodą wynosi średnio 45 minut. Do studni nie chodzą mężczyźni, tylko kobiety i dzieci. Gdyby nie musieli tego robić, to najmłodsi mogliby się uczyć, a dorośli uprawiać ziemię – zauważa Janina Ochojska.

– Często źródłem wody dla mieszkańców jest rzeka Nil, która jest bardzo zanieczyszczona. To sprawia, że Sudańczycy szybko tracą zdrowie – dodaje.

Z badań przeprowadzonych przez lekarzy wynika, że na terenach, gdzie ludzie używają tylko wody ze studni, śmiertelność wśród dzieci w wieku poniżej 5 lat spada o 30 proc. – Woda całkowicie zmienia życie wiosek, można prowadzić ogródki, hodować zwierzęta – ocenia Ochojska.

Jest już odzew na apel lubelskich wodociągów. – Na uruchomione przy PAH konto wpłynęło dotąd 1000 zł – mówi Anna Palonka.

Ile wpłaci lubelska firma, która akcję wymyśliła? – Jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Zobaczymy, ile będzie brakowało i wtedy wspomożemy Sudan – zapewnia Dorota Obara.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł / 22 marca 2011 o 10:27
0
Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł na promocję Lublina, poza tym można pomóc ludziom, którzy tej pomocy na prawdę potrzebują. Oby tak dalej!
Avatar
lolel / 22 marca 2011 o 09:27
0
Bardzo fajny pomysl,mysle ze to swietna promocja dla Lublina i dla samej firmy Mpwik.Duze slowa uznania dla kreatywnosci marketingu Mpwik,oby tak dalej.
Avatar
Leo / 22 marca 2011 o 09:01
0
[quote name='Prawastronaaaa' timestamp='1300734365' post='453109']
Prywatne firmy chcą dać-proszę bardzo. Ale jeśli budowę ma sponsorować MPWIK, to stanowczo protestuję! MPWIK jest spółką komunalną i nie zamierzam się w moich rachunkach dokładać do budowy żadnych studni!! Kto chce-proszę bardzo, ale ja nie!
[/quote]

Małostkowy człowieku, czy naprawdę ci ubędzie jeśli miasto 360 tysięczne zrzuci się na jedną studnię w Afryce??? Jak można być tak nieczułym na potrzeby innych. Polecam obejrzeć film "Atak na Darfur", może wtedy niektórzy zrozumieją jakie piekło ludzie tam przeżywają.
[quote name='Prawastronaaaa' timestamp='1300734365' post='453109']
Prywatne firmy chcą dać-proszę bardzo. Ale jeśli budowę ma sponsorować MPWIK, to stanowczo protestuję! MPWIK jest spółką komunalną i nie zamierzam się w moich rachunkach dokładać do budowy żadnych studni!! Kto chce-proszę bardzo, ale ja nie!
[/quote]

Małostkowy człowieku, czy naprawdę ci ubędzie jeśli miasto 360 tysięczne zrzuci się na jedną studnię w Afryce??? Jak można być tak nieczułym na potrzeby innych. Pol... rozwiń
Avatar
wojtek / 21 marca 2011 o 22:22
0
Szkoda, że niektórzy nie potrafią spojrzeć dalej niż na czubek swojego krótkiego interesu. Jeszcze nie tak dawno my byliśmy w nie najlepszej sytuacji i wtedy z chęcią przyjmowaliśmy pomoc i oczekiwaliśmy pomocy. Oby historia się już nigdy nie powtórzyła. A inicjatywa fajna i słuszna, ciekawe czy coś z tego wyjdzie
Avatar
mosquito / 21 marca 2011 o 20:57
0
Widocznie tutejszy elektorat nie ma ochoty finansować pani Ochojskiej i studni dla obywateli Sudanu, którzy prawdopodobnie nie wiedzą, że takie pokraczne coś jak Polska istnieje.
Avatar
Prawastronaaaa / 21 marca 2011 o 20:06
0
Prywatne firmy chcą dać-proszę bardzo. Ale jeśli budowę ma sponsorować MPWIK, to stanowczo protestuję! MPWIK jest spółką komunalną i nie zamierzam się w moich rachunkach dokładać do budowy żadnych studni!! Kto chce-proszę bardzo, ale ja nie!
Avatar
alik / 21 marca 2011 o 19:20
0
niech im tylko teraz przyjdzie zaplacic za tą wodę to dopiero będą jajca
Avatar
Paweł / 22 marca 2011 o 10:27
0
Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł na promocję Lublina, poza tym można pomóc ludziom, którzy tej pomocy na prawdę potrzebują. Oby tak dalej!
Avatar
lolel / 22 marca 2011 o 09:27
0
Bardzo fajny pomysl,mysle ze to swietna promocja dla Lublina i dla samej firmy Mpwik.Duze slowa uznania dla kreatywnosci marketingu Mpwik,oby tak dalej.
Avatar
Leo / 22 marca 2011 o 09:01
0
[quote name='Prawastronaaaa' timestamp='1300734365' post='453109']
Prywatne firmy chcą dać-proszę bardzo. Ale jeśli budowę ma sponsorować MPWIK, to stanowczo protestuję! MPWIK jest spółką komunalną i nie zamierzam się w moich rachunkach dokładać do budowy żadnych studni!! Kto chce-proszę bardzo, ale ja nie!
[/quote]

Małostkowy człowieku, czy naprawdę ci ubędzie jeśli miasto 360 tysięczne zrzuci się na jedną studnię w Afryce??? Jak można być tak nieczułym na potrzeby innych. Polecam obejrzeć film "Atak na Darfur", może wtedy niektórzy zrozumieją jakie piekło ludzie tam przeżywają.
[quote name='Prawastronaaaa' timestamp='1300734365' post='453109']
Prywatne firmy chcą dać-proszę bardzo. Ale jeśli budowę ma sponsorować MPWIK, to stanowczo protestuję! MPWIK jest spółką komunalną i nie zamierzam się w moich rachunkach dokładać do budowy żadnych studni!! Kto chce-proszę bardzo, ale ja nie!
[/quote]

Małostkowy człowieku, czy naprawdę ci ubędzie jeśli miasto 360 tysięczne zrzuci się na jedną studnię w Afryce??? Jak można być tak nieczułym na potrzeby innych. Pol... rozwiń
Avatar
wojtek / 21 marca 2011 o 22:22
0
Szkoda, że niektórzy nie potrafią spojrzeć dalej niż na czubek swojego krótkiego interesu. Jeszcze nie tak dawno my byliśmy w nie najlepszej sytuacji i wtedy z chęcią przyjmowaliśmy pomoc i oczekiwaliśmy pomocy. Oby historia się już nigdy nie powtórzyła. A inicjatywa fajna i słuszna, ciekawe czy coś z tego wyjdzie
Avatar
mosquito / 21 marca 2011 o 20:57
0
Widocznie tutejszy elektorat nie ma ochoty finansować pani Ochojskiej i studni dla obywateli Sudanu, którzy prawdopodobnie nie wiedzą, że takie pokraczne coś jak Polska istnieje.
Avatar
Prawastronaaaa / 21 marca 2011 o 20:06
0
Prywatne firmy chcą dać-proszę bardzo. Ale jeśli budowę ma sponsorować MPWIK, to stanowczo protestuję! MPWIK jest spółką komunalną i nie zamierzam się w moich rachunkach dokładać do budowy żadnych studni!! Kto chce-proszę bardzo, ale ja nie!
Avatar
alik / 21 marca 2011 o 19:20
0
niech im tylko teraz przyjdzie zaplacic za tą wodę to dopiero będą jajca
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 73 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!