Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 września 2015 r.
17:10

Lubelski Rower Miejski. Prezydent zaskoczony aż tak dużą popularnością

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
W Lublinie co 42 sekundy wypożyczany jest rower (fot. AS)
W Lublinie co 42 sekundy wypożyczany jest rower (fot. AS)

Dziś mija rok od uruchomienia systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Jest w nim zarejestrowanych już ponad 40 tys. użytkowników, a rowery wypożyczono przeszło 500 tys. razy. Wczoraj w systemie pojawiła się kolejna stacja, już trzecia sfinansowana przez centrum handlowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Statystycznie w tym systemie co 9 minut rejestruje się nowy użytkownik, a co 42 sekundy jest wypożyczany rower – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która jest operatorem Lubelskiego Roweru Miejskiego. Rekordzista wypożyczał jednoślady już 849 razy. Wszystkich wypożyczeń jest już ponad pół miliona.

– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Najpopularniejsze stacje to te obok ZUS, przy Politechnice, pl. Zamkowym i ul. Akademickiej. Najpopularniejsze trasy to z ronda obok ZUS do Politechniki i z pl. Zamkowego na stary most przy Zamojskiej. Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic. Dla wielu mieszkańców miejski rower stał się sposobem na codzienne dojazdy do miejsca pracy lub nauki.

– Co 13. podróż rowerem po mieście odbywa się dzięki systemowi Lubelskiego Roweru Miejskiego, to ponad 7 proc. ruchu rowerowego w mieście – wylicza Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego, które wiosną prowadziło w Lublinie pomiary.

Aktualnie do dyspozycji lublinian jest 40 stacji i 400 rowerów sfinansowanych przez miasto, jak też 3 stacje z 30 rowerami sfinansowane przez centra handlowe Lublin Plaza, Atrium Felicity, jak też Tarasy Zamkowe, gdzie wypożyczalnia została uruchomiona w piątek.

Szef firmy Nextbike twierdzi, że trwają już rozmowy w sprawie kolejnej stacji sponsorskiej, ale raczej nie pojawi się ona przed końcem sezonu przypadającym na koniec października, tylko dopiero wiosną.

Nowy sezon wystartuje 1 kwietnia, a do tego czasu w Lublinie miasto ma dostawić 42 kolejne stacje z 420 rowerami, z czego dwie stacje (obok Ogrodu Saskiego) będą mieć rowery dziecięce.

– Cel stacji dziecięcych jest jeden: żebyśmy już od najmłodszych lat dawali szansę edukacji rowerowej. Po to, żeby później te dzieciaki, idąc do szkoły, czy na dalszych etapach życia, mogły już rowerami jeździć na co dzień – wyjaśnia Aleksander Wiącek z lubelskiego Ratusza.

Przetarg na nowe miejskie stacje został już ogłoszony, obejmuje też 5 wypożyczalni w Świdniku, które sfinansują władze miasta i starostwo.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 października 2015 o 15:33
0
dziwięsię, że zaskoczony jest zaskoczony. To przecież autoreklama mieudacznika
Avatar
Gość / 19 września 2015 o 21:01
0
Finansowane z kasy miasta i ue. Firma zarabia na reklamach rowniez.
Avatar
Zdzisław / 18 września 2015 o 23:51
0

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 23:39
0
To dzięki ZTM i jej rewolucji w połączeniach mpk czyli bez przesiadki nie dojedziesz, ot co :-(
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:20
0

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut jazdy) to popularny środek transportu.

Przecież tak samo byłoby gdyby rozdawać darmowe użytkowanie aut (przez pierwsze 20 minut jazdy).

Też sukces byłby gwarantowany.  :D 

.................

Na jakich lekach jadą ci ratuszowi pijarowcy to ja nie wiem.

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut ja... rozwiń

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:10
0

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

100  % racji. W bogatych miastach i państwach stawia się na rowery.

A Lublin to taka "Szwajcaria wschodu".

Wszyscy srają eurasami. Nas stać na wszystko.

Avatar
Karol / 18 września 2015 o 20:10
0

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Airport Lublin - też

Avatar
Jacek / 18 września 2015 o 20:06
0

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 19:30
0
Smaga napisz ile to kosztuje podatnika!!! Ratusz ma obowiązek odpowiedzieć a nie cukrować jaka to wspaniała inicjatywa z tym rowerem.
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 18:49
0
Jakich samochodów mniej? Rowerami miejskimi jeżdża ci którzy samochodów nie posiadają. Szykowana podwyżka cen biletów ZTm też pewnie spowodowana jest tymi darmowymi rowerami przez 20 minut.
Avatar
Gość / 9 października 2015 o 15:33
0
dziwięsię, że zaskoczony jest zaskoczony. To przecież autoreklama mieudacznika
Avatar
Gość / 19 września 2015 o 21:01
0
Finansowane z kasy miasta i ue. Firma zarabia na reklamach rowniez.
Avatar
Zdzisław / 18 września 2015 o 23:51
0

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

Bredzisz. Darmowe przejażdżki finansowane są z reklam umieszczanych na rowerach i stacjach.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 23:39
0
To dzięki ZTM i jej rewolucji w połączeniach mpk czyli bez przesiadki nie dojedziesz, ot co :-(
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:20
0

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut jazdy) to popularny środek transportu.

Przecież tak samo byłoby gdyby rozdawać darmowe użytkowanie aut (przez pierwsze 20 minut jazdy).

Też sukces byłby gwarantowany.  :D 

.................

Na jakich lekach jadą ci ratuszowi pijarowcy to ja nie wiem.

"– Sam jestem zaskoczony tym, bo wiedziałem, że będzie to popularny środek transportu, ale nie sądziłem, że aż tak – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina."

... no patrzcie państwo.

Żuk jest zaskoczony, że darmowe rowery miejskie (pierwsze 20 minut ja... rozwiń

Avatar
Gość / 18 września 2015 o 21:10
0

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

100  % racji. W bogatych miastach i państwach stawia się na rowery.

A Lublin to taka "Szwajcaria wschodu".

Wszyscy srają eurasami. Nas stać na wszystko.

Avatar
Karol / 18 września 2015 o 20:10
0

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Airport Lublin - też

Avatar
Jacek / 18 września 2015 o 20:06
0

"Zdecydowana większość użytkowników korzysta z rowerów tak, by od wypożyczenia do zwrotu nie minęło więcej, niż 20 minut. Dzięki temu przejażdżka nie kosztuje ich nic." .... czyli prawie cały rower miejski finansują lubelscy podatnicy. Zarabia na tym firma NEXTBIKE i nikt więcej. Lublin to największe i najbiedniejsze polskie miasto po prawej stronie Wisły. Tylko pomyślunku do inwestycji dochodowych brak.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

Nie pisz głupot. Na Zachodzie to własnie w bogatych miastach (np. Szwajacaria) stawia się na rowery i transport zbiorowy.

rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 19:30
0
Smaga napisz ile to kosztuje podatnika!!! Ratusz ma obowiązek odpowiedzieć a nie cukrować jaka to wspaniała inicjatywa z tym rowerem.
Avatar
Gość / 18 września 2015 o 18:49
0
Jakich samochodów mniej? Rowerami miejskimi jeżdża ci którzy samochodów nie posiadają. Szykowana podwyżka cen biletów ZTm też pewnie spowodowana jest tymi darmowymi rowerami przez 20 minut.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwszy obywatel Francji zmarł z powodu zakażenia koronawirusem

Pierwszy obywatel Francji zmarł z powodu zakażenia koronawirusem 0 0

Zmarł pierwszy obywatel Francji zakażony koronawirusem - podaje Wirtualna Polska, powołując się na BFMTV oraz agencję ASP. 60-letni mężczyzna zmarł ostatniej nocy.

Kierowca busa miał zasnąć za kierownicą. Wjechał w barierkę i w inny samochód [zdjęcia]
galeria

Kierowca busa miał zasnąć za kierownicą. Wjechał w barierkę i w inny samochód [zdjęcia] 0 0

Kierowca busa zasnął za kierownicą, a jego auto uderzył najpierw w barierkę ochronną, a potem w inny samochód - wynika ze wstępnych ustaleń policjantów. Do zdarzenia doszło wczoraj rano na obwodnicy Kocka (pow. lubartowski).

Puławy: Kolejny blok mieszkalny powstaje przy ulicy Kopernika

Puławy: Kolejny blok mieszkalny powstaje przy ulicy Kopernika 8 0

Nowy blok mieszkalny powstaje na rogu Spacerowej i Kopernika w Puławach. Budynek będzie wyglądał tak samo, jak jego starszy o kilka lat sąsiad od tego samego dewelopera. W pobliżu rośnie także kilka kolejnych budynków wielorodzinnych. To obecnie najszybciej rozwijająca się część miasta.

Środa Popielcowa 2020. W Lublinie rozpoczął się Wielki Post [zdjęcia]
galeria

Środa Popielcowa 2020. W Lublinie rozpoczął się Wielki Post [zdjęcia] 3 9

Środa popielcowa (Popielec) rozpoczęła dziś Wielki Post. Katolicy uczestniczą w mszach świętych z obrzędem posypania głów popiołem na znak żałoby i pokuty.

Czołowe zderzenie busa i osobówki. Auta zostały niemal doszczętnie zniszczone [zdjęcia]
galeria

Czołowe zderzenie busa i osobówki. Auta zostały niemal doszczętnie zniszczone [zdjęcia] 13 0

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z busem. Do wypadku doszło na trasie pomiędzy miejscowościami Panasówka i Hedwiżyn. Droga w tamtym miejscu jest zablokowana.

MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z kolejnymi medalami

MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z kolejnymi medalami 0 0

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Wiśle-Kubalonka przywieźli aż 7 medali

"Gramy dla Mai" - koncert charytatywny
29 lutego 2020, 19:00

"Gramy dla Mai" - koncert charytatywny 0 0

W sobotę, 29 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie zorganizowany koncert charytatywny ciężko chorei Mai.

Lubelskie: Złodzieje ukradli metalowe przęsła przy kopcu Henryka Sienkiewicza

Lubelskie: Złodzieje ukradli metalowe przęsła przy kopcu Henryka Sienkiewicza 0 3

Złodzieje ogołocili kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei (powiat łukowski) z ogrodzenia. Skradzione przęsła były wykonane ze stali.

Wojewoda lubelski powołał nową szefową lubelskiego sanepidu

Wojewoda lubelski powołał nową szefową lubelskiego sanepidu 0 2

Wojewoda lubelski powołał nową szefową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Odwołaną niedawno Irminę Nikiel zastąpiła Maria Korniszuk.

Targi Edukacyjne już wkrótce w Lublinie!
galeria

Targi Edukacyjne już wkrótce w Lublinie! 0

Symulator dachowania, amerykańska ciężarówka szkoleniowa, łazik marsjański, a do tego gotowanie na żywo, chemicy i mechanicy, występy teatralne i koncerty, turnieje szachowe, tłumy młodzieży i przede wszystkim szeroka oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych i uczelni – tak zapowiadają się Targi Edukacyjne, które już 5 i 6 marca odbędą się w Targach Lublin. Tu zaplanujesz swoją przyszłość.

Lubelska historia amerykańskich bajgli. Od biednego lublinianina do milionera w Stanach Zjednoczonych
galeria

Lubelska historia amerykańskich bajgli. Od biednego lublinianina do milionera w Stanach Zjednoczonych 12 0

Amerykański sen – od biednego lublinianina do amerykańskiego milionera. W historię, związanej z Lublinem rodziny Lenderów, trudno uwierzyć. O ich bajglowym imperium opowie autor publikacji, w której opisał, jak szukał miejsc i ludzi. I co znalazł na pograniczu historii naszego miasta i losów jego żydowskich, przedwojennych mieszkańców. Spotkanie w czwartek

Koniec sporu sędziów z Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej?

Koniec sporu sędziów z Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej? 0 5

Wiele wskazuje na to, że na dniach konflikt między sędziami, a Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej zostanie zakończony.

Wycinka w parku Akademickim w Lublinie. Zniknie 11 drzew

Wycinka w parku Akademickim w Lublinie. Zniknie 11 drzew 0 9

11 drzew ma zniknąć z parku Akademickiego przy ul. Głębokiej. Na ich usunięcie zezwolił Urząd Miasta, o co wnioskował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Dron pomoże rolnikom w Lubelskiem. Ułatwi zarządzanie pastwiskiem

Dron pomoże rolnikom w Lubelskiem. Ułatwi zarządzanie pastwiskiem 1 1

Cel: stworzenie prototypu drona wyposażonego w urządzenia telemetryczne i mobilną aplikację komputerową, która ułatwi zarządzanie pastwiskiem. Tak, by pasza mogłaby być optymalnie wykorzystywana przez bydło. Badania w terenie w ramach unijnego projektu, na czele których stoi Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaczną się już w kwietniu