Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2016 r.
6:56

Lubelskie: Prawie co drugi poród kończy cesarskie cięcie

148 29 A A

Mimo że cesarskie cięcie to nawet sześciokrotnie większe ryzyko powikłań, blisko połowa wszystkich porodów kończy się u nas takim zabiegiem. Kobiety boją się bólu towarzyszącemu naturalnemu porodowi, a położnicy chcą w razie czego uniknąć prokuratora – komentują lekarze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak informuje lubelski NFZ, w 2014 roku w Lubelskiem na 17 734 porody aż 8 273 zakończyły się cesarskim cięciem. W ubiegłym roku nastąpił jeszcze lekki wzrost – na 17 723 porody było 8 318 cesarek. Wysoką liczbę takich zabiegów potwierdzają też dane z pierwszego półrocza tego roku – na 8 357 porodów w 3916 przypadkach wykonano cesarskie cięcie.

– Paraliżuje mnie strach na myśl o potwornym bólu. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła rodzić naturalnie. Dla mnie w grę wchodzi tylko cesarskie cięcie. Dobrze, że jest taka możliwość – mówi pani Magda ze Świdnika, która jest w trzecim miesiącu ciąży z pierwszym dzieckiem.

Tendencję wzrostową ma m.in. odwrócić pilotażowy program NFZ, który działa od 1 lipca. Na terenie województwa lubelskiego realizują go trzy szpitale: w Łukowie, Chełmie i Zamościu.

Co na to lekarze? – Tę tendencję nie tak łatwo da się odwrócić. Liczba cesarskich cięć będzie nadal rosła i wprowadzenie koordynowanej opieki niewiele tu zmieni. Kobiety boją się o swoje dzieci, więc decydują się na cesarskie cięcie, a lekarze chcą mieć sukces położniczy, uniknąć powikłań, a w konsekwencji być może i prokuratora – komentuje Marek Lipiec, ginekolog-położnik i zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu „papieskim” w Zamościu. – Trudno się dziwić, wiele kobiet chce korzystać ze zdobyczy medycyny, ale kieruje się też doświadczeniami koleżanek, które doradzają cesarkę, żeby uniknąć bólu.

Wiadomo jednak, że w porównaniu z naturalnym porodem cesarskie cięcie jest znacznie bardzie ryzykowne. Rolą lekarza jest więc wytłumaczyć to pacjentce i jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań – skłonić ją do naturalnego porodu.

Jak zauważa dr hab. n.med. Marek Gogacz, wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii, niepokojące są zwłaszcza dane z placówek pierwszo i drugorzędowych, gdzie trafiają pacjentki, które powinny urodzić bez żadnego problemu. – A tam odsetek cesarskich cięć jest nadal wysoki. Będę chciał wykonać szczegółową analizę, żeby zweryfikować, co tak naprawdę jest przyczyną takiej sytuacji – mówi dr Gogacz. – Nie dziwi natomiast wysoki poziom takich zabiegów w szpitalach trzeciorzędowych, od których trafiają najcięższe przypadki z całego województwa. Kiedy chodzi o życie matki i dziecka, cesarskie cięcie jest jak najbardziej wskazane.

Dodaje jednak, że coraz więcej młodych pacjentek decyduje się na naturalny poród. – Po tym widać, że zdrowy rozsądek i promocja naturalnych porodów przynoszą efekty. W USA już dawno zaczęto odchodzić od wykonywania cesarek na żądanie, a tam ten trend się zaczął. Jest to prawidłowy kierunek, bo cesarskie cięcie niesie za sobą nawet sześciokrotnie większe ryzyko powikłań – zauważa dr Gogacz.

– U nas powoli też to podejście zaczyna się zmieniać. Trafia do mnie coraz więcej pacjentek, które są w ciąży z pierwszym dzieckiem i chcą rodzić naturalnie. A jeszcze nie tak dawno miałem sporo pacjentek, które chciały wymusić cesarkę.

– Zawsze chciałam urodzić naturalnie, poród i bóle nie przerażały mnie zupełnie. Tak jest na pewno lepiej i zdrowiej i dla dziecka, i dla matki. Może cesarka jest lżejszym porodem od naturalnego, ale gdy mija znieczulenie, przychodzi ból i kiepskie samopoczucie – mówi Anna z Lublina, która w maju urodziła córeczkę.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 10:44
0
RODZIŁAM CÓRKĘ 30 GODZIN BÓLI KRZYŻOWYCH BÓL OKROPNY I POTEM TYLKO 45 MINUT PARCIA.KIEDY POLOŻYLI MI CÓRKĘ NA BRZUCHU ZAPOMNIAŁAM O BÓLU A DZIŚ KIEDY PATRZE JAKA JEST SŁODKA TO BÓL MIJA I JEST WIELKIEEE SZCZESCIE.ZERO ROSTEPÓW I WYGLADAM LEPIEJ NIŻ PRZED CIĄŻA.DLA TAKIEGO SZCZESIA WARTO
Avatar
tyle / 17 sierpnia 2016 o 08:25
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Cc to operacja! !!!! Baby są głupie że dają się ciąć by je nie bolał poród pfff a po porodzie gdy trzeba dziecko nakarmić i się nim zająć to leżą i sycza z bólu bezradne i sfrustrowane że nie mogą nawet wstać i się załatwić nie wspomnę o jedzeniu. ...masakra matka natura dobrze to wymyśliła
Szkoda to komentować... O zgonachw trakcie porodu czy komplikacjach poporowdowych SN nie słyszała...
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dlaczego nie jest tu poruszona kwestia znieczulenia zewnątrzoponowego?  Przecież gdyby było możliwe w Lublinie to każda kobieta wolałaby rodzić naturalnie,  ja też.  Ale po pierwszym porodzie,  gdy rodziłam naturalnie przez 8 godzin po czym stwierdzono że i tak trzeba robić cesarke ja po prostu nie wyobrażam sobie tego przechodzić jeszcze raz. Przy drugim dziecku będzie cesarka chyba że w końcu będzie dostępne znieczulenie zewnątrzoponowe.
Weź pod uwagę czynnik wagowy. Co innego przepchnąć kanałem rodnym dziecko 2600, co innego 4600.
Weź pod uwagę czynnik wagowy. Co innego przepchnąć kanałem rodnym dziecko 2600, co innego 4600. rozwiń
Avatar
i pochwal się w mediach / 17 sierpnia 2016 o 08:21
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Babskie cykory.
Proponuję żebyś swoje następne dziecko rodził odbytem, męski bohaterze.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 08:19
0
Czy chodzi tylko o ból? Pęknięte krocze, złe szycie, niechęć męża do współżycia "bo ma za szeroką", do tego nadmiarowe kilogramy, rozstępy...
Avatar
Naukowiec / 17 sierpnia 2016 o 07:45
0
Pewnych spraw nie można usprawniać bo się coś "psuje " w organiźmie. Ewolucja sprawiła, że kobieta jest przystosowana do porodu drogami rodnymi a nie przez cesarki. Przez cesarki psujecie dzieło ewolucji.
Avatar
nickon / 16 sierpnia 2016 o 19:24
0
Oczywiście, poród naturalny jest lepszy dla matki i dziecka - o ile dziecko nie waży więcej niż 350 g i wszystko przebiega prawidłowo i bez komplikacji!!!! Ale w przypadku wiekszych dzieci i jakichkolwiek prblemów - decyzja o cc powinna zapadać błyskawicznie - niestety, tak się nie dzieje!!! i potem kobiety cierpią na długoletnie problemy (np. nietrzymanie moczu, pęknięcie szyjki macicy) o konsekwencjac dla dzieci (niedotlenienie, złamania) nawet nie wspomnę...
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 17:10
0
kazdy poród jest innyn kazdy przypadek jest inny i kazda kobieta ma inny próg bolu. odnoszac sie do artykulu, zamiast zajmowac sie analiza przyczyn cesarskiego cięcia nalezaloby zrobic cos z opieką nad kobietą w czasie ciazy porodu i zaraz po nim. bo jak narazie jest jedna wielka tragedia. począwszy od czekania na izmie przyjęć 5 godz po sam przebieg porodu atmosfere i traktowanie na oddziale noworodkowym. znieczulica totalna. brak zapewnienia jakiegokolwiek komfortu psychicznego i odpoczynku. do tej pory mam traume po moim wspanialym porodzie w szpitalu na jaczewskiego
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 17:04
0
nie zawsze poród naturalny jest lepszy i zdrowszy dla dziecka a także nie zawsze jest bezpieczny dla matki. fakt że rośnie liczba cc ale nie jest to "widzi mi się" kobiet w ciąży. w moim przypadku zawiodła aparatura usg i sam lekarz prowadzący. Rodziłam 7 miesięcy temu. chciałam rodzic naturalnie bo teściowa, babcia i inne panie dobrej rady przekonywały ze tak jest "naturalnie"- dziecko samo się rodzi jest, a przy cc dziecko jest "wyciągane". jestem szczupłą osobą i na usg wszystko wskazywało na to że córeczka będzie niewielka i dam radę urodzić. wiem ze takie pomiary są orientacyjne, ale bez przesady. z usg wychodzilo ze mała będzie ważyć ok. 2600g a gdy sie urodziła miała 1kg więcej. lekarz prowadzący do końca mnie przekonywał zęby rodzic naturalnie, ale gdyby nie zdrowy rozsądek innego ginekologa, który zalecił cc to prawdopodobnie albo mnie albo mojej córeczki nie byłoby na tym świecie.podczas porodu córka zaczęła się blokować w kanale rodnym a mi spadało ciśnienie. moim zdaniem gdyby szpitale miały bardziej wyspecjalizowane sprzęty nie byłoby podobnych przypadków. takie mamy czasy że dzieciaczki rodzą się większe i nie wszystkie mamy są w stanie urodzić naturalnie. w ogóle nie rozumiem powiedzenia że cc nie jest porodem naturalnym tylko sztucznym. nie potępiam żadnej kobiety rodzącej przez cc.
nie zawsze poród naturalny jest lepszy i zdrowszy dla dziecka a także nie zawsze jest bezpieczny dla matki. fakt że rośnie liczba cc ale nie jest to "widzi mi się" kobiet w ciąży. w moim przypadku zawiodła aparatura usg i sam lekarz prowadzący. Rodziłam 7 miesięcy temu. chciałam rodzic naturalnie bo teściowa, babcia i inne panie dobrej rady przekonywały ze tak jest "naturalnie"- dziecko samo się rodzi jest, a przy cc dziecko jest "wyciągane". jestem szczupłą osobą i na usg wszystko wskazywało na to że córeczka b... rozwiń
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 16:01
0
Proponuję sprawdzić statystyki ile teraz jest WIĘCEJ zdrowych dzieci , bez niedotlenienia !
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 13:55
0
Dwa tygodnie temu moja żona rodzila w jednym ze szpitali w Lublinie. Na siedem porodów było sześć cesarek. Oczywiścienmoja.żona.też miała ten zabieg. Problem w tym że nie braliśmy pod uwagę tego zabiegu. Ale zdecydował o tym lekarz i chwała mu za to. Bałem się jak szlak o żone, bo syna dostałem szybko. Problem w tym że przez logistykę i dunkcjonowanie oddziału tradiają tam tylko pacjentki lekarzy tam pracujących. Czas oczekiwania na izbie to około pięciu godzin. Szok,
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 10:44
0
RODZIŁAM CÓRKĘ 30 GODZIN BÓLI KRZYŻOWYCH BÓL OKROPNY I POTEM TYLKO 45 MINUT PARCIA.KIEDY POLOŻYLI MI CÓRKĘ NA BRZUCHU ZAPOMNIAŁAM O BÓLU A DZIŚ KIEDY PATRZE JAKA JEST SŁODKA TO BÓL MIJA I JEST WIELKIEEE SZCZESCIE.ZERO ROSTEPÓW I WYGLADAM LEPIEJ NIŻ PRZED CIĄŻA.DLA TAKIEGO SZCZESIA WARTO
Avatar
tyle / 17 sierpnia 2016 o 08:25
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Cc to operacja! !!!! Baby są głupie że dają się ciąć by je nie bolał poród pfff a po porodzie gdy trzeba dziecko nakarmić i się nim zająć to leżą i sycza z bólu bezradne i sfrustrowane że nie mogą nawet wstać i się załatwić nie wspomnę o jedzeniu. ...masakra matka natura dobrze to wymyśliła
Szkoda to komentować... O zgonachw trakcie porodu czy komplikacjach poporowdowych SN nie słyszała...
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dlaczego nie jest tu poruszona kwestia znieczulenia zewnątrzoponowego?  Przecież gdyby było możliwe w Lublinie to każda kobieta wolałaby rodzić naturalnie,  ja też.  Ale po pierwszym porodzie,  gdy rodziłam naturalnie przez 8 godzin po czym stwierdzono że i tak trzeba robić cesarke ja po prostu nie wyobrażam sobie tego przechodzić jeszcze raz. Przy drugim dziecku będzie cesarka chyba że w końcu będzie dostępne znieczulenie zewnątrzoponowe.
Weź pod uwagę czynnik wagowy. Co innego przepchnąć kanałem rodnym dziecko 2600, co innego 4600.
Weź pod uwagę czynnik wagowy. Co innego przepchnąć kanałem rodnym dziecko 2600, co innego 4600. rozwiń
Avatar
i pochwal się w mediach / 17 sierpnia 2016 o 08:21
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Babskie cykory.
Proponuję żebyś swoje następne dziecko rodził odbytem, męski bohaterze.
Avatar
Gość / 17 sierpnia 2016 o 08:19
0
Czy chodzi tylko o ból? Pęknięte krocze, złe szycie, niechęć męża do współżycia "bo ma za szeroką", do tego nadmiarowe kilogramy, rozstępy...
Avatar
Naukowiec / 17 sierpnia 2016 o 07:45
0
Pewnych spraw nie można usprawniać bo się coś "psuje " w organiźmie. Ewolucja sprawiła, że kobieta jest przystosowana do porodu drogami rodnymi a nie przez cesarki. Przez cesarki psujecie dzieło ewolucji.
Avatar
nickon / 16 sierpnia 2016 o 19:24
0
Oczywiście, poród naturalny jest lepszy dla matki i dziecka - o ile dziecko nie waży więcej niż 350 g i wszystko przebiega prawidłowo i bez komplikacji!!!! Ale w przypadku wiekszych dzieci i jakichkolwiek prblemów - decyzja o cc powinna zapadać błyskawicznie - niestety, tak się nie dzieje!!! i potem kobiety cierpią na długoletnie problemy (np. nietrzymanie moczu, pęknięcie szyjki macicy) o konsekwencjac dla dzieci (niedotlenienie, złamania) nawet nie wspomnę...
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 17:10
0
kazdy poród jest innyn kazdy przypadek jest inny i kazda kobieta ma inny próg bolu. odnoszac sie do artykulu, zamiast zajmowac sie analiza przyczyn cesarskiego cięcia nalezaloby zrobic cos z opieką nad kobietą w czasie ciazy porodu i zaraz po nim. bo jak narazie jest jedna wielka tragedia. począwszy od czekania na izmie przyjęć 5 godz po sam przebieg porodu atmosfere i traktowanie na oddziale noworodkowym. znieczulica totalna. brak zapewnienia jakiegokolwiek komfortu psychicznego i odpoczynku. do tej pory mam traume po moim wspanialym porodzie w szpitalu na jaczewskiego
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 17:04
0
nie zawsze poród naturalny jest lepszy i zdrowszy dla dziecka a także nie zawsze jest bezpieczny dla matki. fakt że rośnie liczba cc ale nie jest to "widzi mi się" kobiet w ciąży. w moim przypadku zawiodła aparatura usg i sam lekarz prowadzący. Rodziłam 7 miesięcy temu. chciałam rodzic naturalnie bo teściowa, babcia i inne panie dobrej rady przekonywały ze tak jest "naturalnie"- dziecko samo się rodzi jest, a przy cc dziecko jest "wyciągane". jestem szczupłą osobą i na usg wszystko wskazywało na to że córeczka będzie niewielka i dam radę urodzić. wiem ze takie pomiary są orientacyjne, ale bez przesady. z usg wychodzilo ze mała będzie ważyć ok. 2600g a gdy sie urodziła miała 1kg więcej. lekarz prowadzący do końca mnie przekonywał zęby rodzic naturalnie, ale gdyby nie zdrowy rozsądek innego ginekologa, który zalecił cc to prawdopodobnie albo mnie albo mojej córeczki nie byłoby na tym świecie.podczas porodu córka zaczęła się blokować w kanale rodnym a mi spadało ciśnienie. moim zdaniem gdyby szpitale miały bardziej wyspecjalizowane sprzęty nie byłoby podobnych przypadków. takie mamy czasy że dzieciaczki rodzą się większe i nie wszystkie mamy są w stanie urodzić naturalnie. w ogóle nie rozumiem powiedzenia że cc nie jest porodem naturalnym tylko sztucznym. nie potępiam żadnej kobiety rodzącej przez cc.
nie zawsze poród naturalny jest lepszy i zdrowszy dla dziecka a także nie zawsze jest bezpieczny dla matki. fakt że rośnie liczba cc ale nie jest to "widzi mi się" kobiet w ciąży. w moim przypadku zawiodła aparatura usg i sam lekarz prowadzący. Rodziłam 7 miesięcy temu. chciałam rodzic naturalnie bo teściowa, babcia i inne panie dobrej rady przekonywały ze tak jest "naturalnie"- dziecko samo się rodzi jest, a przy cc dziecko jest "wyciągane". jestem szczupłą osobą i na usg wszystko wskazywało na to że córeczka b... rozwiń
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 16:01
0
Proponuję sprawdzić statystyki ile teraz jest WIĘCEJ zdrowych dzieci , bez niedotlenienia !
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2016 o 13:55
0
Dwa tygodnie temu moja żona rodzila w jednym ze szpitali w Lublinie. Na siedem porodów było sześć cesarek. Oczywiścienmoja.żona.też miała ten zabieg. Problem w tym że nie braliśmy pod uwagę tego zabiegu. Ale zdecydował o tym lekarz i chwała mu za to. Bałem się jak szlak o żone, bo syna dostałem szybko. Problem w tym że przez logistykę i dunkcjonowanie oddziału tradiają tam tylko pacjentki lekarzy tam pracujących. Czas oczekiwania na izbie to około pięciu godzin. Szok,
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 0

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 2 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 10 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 9

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 17 16

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 2 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 11 8

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 64 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!