Uczelnie Swobodny przepływ oraz szybki dostęp do materiałów i zasobów dotyczących danych przestrzennych Lublina umożliwi wirtualne Repozytorium Danych Przestrzennych. Umowę o współpracy z Urzędem Miasta podpisali przedstawiciele UMCS, KUL, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej
Ma to ułatwić studentom i pracownikom lubelskich uczelni prowadzenie badań i prac naukowych, a także zapobiegać się powielaniu ich tematów. W bazie znajdą się informacje przestrzenne dotyczące całego miasta – zeskanowano w niej blisko 150 kilometrów kwadratowych powierzchni Lublina.
- To są informacje dedykowane specjalistom i kandydatom na specjalistów z zakresu architektury, geologii, krajobrazu przestrzennego czy nawet socjologii. Spektrum wykorzystania tych danych jest bardzo szerokie, ale zarazem specjalistyczne. Ktoś z mieszkańców, kto chciałby z tego skorzystać, mógłby jedynie zaspokoić swoją ciekawość zaglądając do ogródka sąsiada – mówi Mirosław Hegemajer, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta.
Takie dane podmiotom komercyjnym są udostępniane odpłatnie. Stawka to 4 zł za 0,5 kilometra kwadratowego. Uczelnie z tych informacji mogły korzystać bezpłatnie, ale była to skomplikowana procedura.
- Do tej pory wymagało to złożenia pisemnego podania z podpisem rektora. Ta cała biurokratyczna machina zabierała dużo czasu. Teraz tego nie będzie – wyjaśnia dyrektor Hegemajer.
- Na podstawie tych danych opracowaliśmy już m.in. tzw. numeryczny model zabudowy, w którym skatalogowaliśmy wszystkie budynki w mieście w wymiarze 3D, pokazując ich lokalizacje i gabaryty – mówi prof. Zbigniew Grądzki, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. - Porozumienie traktujemy jako punkt wyjścia do podjęcia dalszych badan, na przykład nad szacowaniem tzw. potencjału solarnego budynków. Chodzi o wykorzystanie powierzchni dachowych pod kątem lokalizacji ogniw fotowoltaicznych.