Remonty i modernizacje, rozbudowa bazy sportowej. Sprawdziliśmy, jakie plany inwestycyjne mają w tym roku władze lubelskich uczelni
UMCS. Sport już, kultura liczy
- W ubiegłym roku na remonty i inwestycje wydaliśmy prawie 15 mln zł, w tym ponad 7 mln ze środków własnych. W tym roku jesteśmy na etapie budowania planu i jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach – mówi Grażyna Foik, kanclerz UMCS.
Uczelnia ma ministerialne dotacje na dwa zadanie. Wiosną ma się rozpocząć termomodernizacja gmachu Biblioteki Głównej. W kwietniu ruszą prace w pawilonie wielofunkcyjnym Centrum Kultury Fizycznej (dawny AOS). Będzie to kolejny, ostatni etap inwestycji polegającej na przebudowie bazy sportowej uczelni. W obiekcie znajdą się m.in. siłownia, sale do sportów walki i treningów funkcjonalnych czy pomieszczenia z bieżniami i rowerami stacjonarnymi. Całość ma być gotowa w połowie przyszłego roku.
Władze uczelni liczą, że w tym roku uda się otrzymać dofinansowanie do wyczekiwanego remontu sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka”, która nie została wyremontowana podczas przeprowadzonej kilka lat temu modernizacji całego obiektu. Pieniądze na ten cel zbierano m.in. przy okazji zjazdu absolwentów w ramach obchodów 70-lecia uczelni, ale wygląda na to, że nie obędzie się bez wsparcia z instytucji centralnych.
KUL. Tenis i squash
W bazę sportową inwestuje także Katolicki Uniwersytet Lubelski. Na terenie kampusu na Poczekajce powstanie zadaszone boisko, nowe korty tenisowe i boksy do gry w squasha (teren na zdjęciu). Według planów obiekty mają być gotowe jesienią. – Na razie została wycięta roślinność. Prace ziemne ruszą wiosną – mówi Katarzyna Bojko z biura rzecznika prasowego KUL.
Mniejszą inwestycję władze uczelni szykują w holu Collegium Jana Pawła II, gdzie ma powstać czytelnia połączona z kawiarenką, która miałaby być miejscem spotkań dla studentów i pracowników uniwersytetu.
PL. Pentagon i sport
Dwie inwestycje chcą zrealizować w tym roku władze Politechniki Lubelskiej. Pierwszym z nich jest rewitalizacja budynku dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, czyli tzw. „Pentagonu”. O potrzebie jego remontu w trakcie ubiegłorocznej debaty przedwyborczej mówił rektor prof. Piotr Kacejko, nazywając obiekt „brzydkim kaczątkiem”, które nie pasuje do wyremontowanego kampusu.
- Jego modernizacja jest niezbędna nie tylko ze względu na stan techniczny, ale także z uwagi na bardzo duże zainteresowanie młodzieży studiami na kierunku informatyka – podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.
Druga inwestycja wiąże się z planami budowy infrastruktury w sąsiedztwie wyremontowanej w ubiegłym roku hali sportowej. W grę wchodzi budowa boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy, trzech boisk do siatkówki plażowej, kortów tenisowych, bieżni lekkoatletycznej i siłowni pod gołym niebem.
UM. Centrum symulacji, stomatologia i sport
Kluczową inwestycją Uniwersytetu Medycznego jest powstające od 2015 roku Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki. – Obecnie trwa tam montaż stolarki okiennej. Prace budowlane powinny zakończyć się w grudniu, cała budowa - w połowie przyszłego roku – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.
Być może w tym roku zapadnie decyzja w sprawie Stomatologicznego Centrum Klinicznego. Uczelnia chce sprzedać budynek przy ul. Karmelickiej (znalazła już nabywcę, który zaoferował ponad 11 mln zł), ale transakcja wciąż pozostaje w zawieszeniu. Jeśli sprawa się rozstrzygnie do końca lipca, uniwersytet będzie planował budowę nowej stomatologii. W przeciwnym razie poszuka środków na remont obiektu. Kolejna planowana inwestycja to nowa hala sportowa przy ul. Chodźki. W tym przypadku trwa oczekiwanie na decyzję ministra sportu w sprawie przyznania dotacji na ten cel.
UP. Czeka na plan
Planu inwestycyjnego na ten rok nie ma jeszcze Uniwersytet Przyrodniczy. – W środę nasz senat przyjmie prowizorium budżetowe. Wtedy też zapewne odbędzie się dyskusja na temat planowanych inwestycji – mówi nam Grażyna Szymczyk, kanclerz uczelni.