Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 marca 2021 r.
19:45

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

96 25 A A
Anna Jaśkowska
Anna Jaśkowska (fot. Jacek Szydłowski)

Była lubelska radna PiS mimo prawomocnego rozstrzygnięcia sądu nie zamierza przepraszać za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Anna Jaśkowska złożyła wniosek o kasację wyroku. Jej pełnomocnik ocenia, że publikacja przeprosin może kosztować aż 8 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wykonanie wyroku sądu oznaczałoby w praktyce całkowitą likwidację majątku mojej klientki – mówi adwokat Michał Skwarzyński, pełnomocnik Anny Jaśkowskiej. – Przeprosiny mają być opublikowane m.in. w mediach ogólnopolskich, na stronach redakcyjnych. Niektóre redakcje się na to nie godzą i proponują wydanie specjalnej wkładki. Koszt jednej takiej publikacji to 160 tys. zł. Z naszych ustaleń wynika, że opublikowanie wszystkich przeprosin zgodnie z wyrokiem kosztowałoby ok. 8 mln zł. To astronomiczna suma.

Prawomocny wyrok w sprawie Anny Jaśkowskiej zapadł w styczniu. Czas na publikację przeprosin minął w ostatni piątek. Pełnomocnik byłej radnej złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego i skargę Kasacyjną do Sądu Najwyższego. Wnioskuje też o wstrzymanie wykonania wyroku do czasu rozpatrzenia skargi.

– W mojej ocenie nie ma podstaw do karania radnego za cytowanie historyków – dodaje Michał Skwarzyński. – Jedna część społeczeństwa ocenia Tadeusza Mazowieckiego pozytywnie, a druga negatywnie. Radna w swojej wypowiedzi przedstawiała stanowisko swojego elektoratu. Miała do tego prawo.

Wypowiedź ta padła podczas sesji rady lubelskiej miasta w maju 2018 r. Debatowano wówczas nad nazwaniem ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Radni PiS byli temu przeciwni. Po odczytaniu życiorysu byłego premiera Anna Jaśkowska chciała go uzupełnić.

– Stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich – wyliczała radna. Jako źródło tych informacji wskazała “internet”.

Synowie Tadeusza Mazowieckiego domagali się od radnej przeprosin. Ta nie reagowała, więc sprawa trafiła do sądu. – Musimy bronić czci ojca w sytuacji, kiedy spotykamy się z wyraźną intencją obrażenia go – mówił nam wówczas Wojciech Mazowiecki.

W lipcu 2019 r. Sąd uznał, że Anna Jaśkowska naruszyła dobra osobiste synów byłego premiera. Zgodnie z wyrokiem powinna odczytać oświadczenie podczas obrad rady miasta, przepraszając za „głoszenie nieprawdziwych i rażąco godzących w dobre imię pana premiera Tadeusza Mazowieckiego informacji”. Sąd zobowiązał ją również do wpłacenia 10 tys. zł na rzecz Towarzystwa Więź.

W styczniu tego roku, po apelacjach obu stron, sąd ponownie skazał Annę Jaśkowską. Zaostrzył przy tym wyrok, zobowiązując ją do publikacji przeprosin w „Dzienniku Wschodnim”, „Kurierze Lubelskim”, „Tygodniku Powszechnym”, tygodnikach „Do Rzeczy”, „Polityka” oraz „Sieci” oraz portalach onet.pl i tokfm.pl.

– W mojej ocenie to nieadekwatne do sytuacji. Wystarczyłoby np. oświadczenie podczas sesji rady miasta i komunikat rozesłany do mediów – dodaje Michał Skwarzyński.

Anna Jaśkowska jest emerytowaną wykładowczynią Politechniki Lubelskiej. Radną została w 2015 roku, obejmując mandat zwolniony przez Sylwestra Tułajewa, który został posłem. W wyborach samorządowych w 2018 roku nie uzyskała reelekcji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kaczorro / 1 marca 2021 r. o 19:57
+82
Wystarczyło przeprosić i nie byłoby żadnych kosztów. Jeżeli ktoś jest na tyle głupi i bogaty, aby trwać w swojej głupocie, to niech płaci. Szacunki przyjęte przez najmimordę radnej są prosto z kosmosu, podobnie jak jego pokrętne tłumaczenia. Za głupotę się płaci.
Avatar
Adam_z_Lublina / 1 marca 2021 r. o 20:28
+80
Oto cały PiS ! Najpierw obrażają i plują na ludzi, nie szanując nawet zmarłym, a potem nawet nie potrafią przeprosić ! Przecież to już kolejny taki przypadek. Najpierw Pitucha, teraz pani Jaśkowska! Nie mówiąc już o Czarnku, który poszedł na ugodę obiecując przeprosiny, a potem też nie przeprosił !
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 marca 2021 r. o 21:53
+62
Zapewne jako prawa i sprawiedliwa ma dzieci które pomogą jej spłacić tą chwilówkę. Zresztą może w każdej chwili wypłacić swoje oszczędności w SKOK i sprzedać akcje GETbeck.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 marca 2021 r. o 20:08
+60
I bardzo dobrze. Zlicytować majątek i babę pod most. Na drugi raz się zastanowi co plecie niczym wsiowa przekupa.
Avatar
annonim / 2 marca 2021 r. o 08:25
+26
to tylko 0,11 sasina, partia pomoże
Avatar
Jasin / 2 marca 2021 r. o 06:51
+24
W zupełności wystarczy, że już kiedyś Lech Wałęsa przepraszał siebie samego, wykorzystując do tego celu wizerunek Krzysztofa Wyszkowskiego
Nie wiem czy wystarczy kiedy przeprosi Lichocka czy TVP Info....Czy też aż Trybunał musi być przyzywany?Tylko proszę bez wielkiego dęcia w trąby polityki. Do rozstrzygania kto jest zwykłym chamem, cynicznym prostakiem, prymitywem - nie potrzeba Trybunału Europejskiego...
Avatar
Memory5 / 2 marca 2021 r. o 08:50
+16
Radna bezradna
Avatar
___K___ / 2 marca 2021 r. o 15:16
+9
Skład "pierwszego woooolnego" (jak niektóre media!) rządu w dniu zaprzysiężenia: Tadeusz Mazowiecki premier ---  Leszek Balcerowicz (1969-81 w PZPR) Czesław Janicki (ZSL przybudówka PZPR) Jan Janowski (SD) Czesław Kiszczak (PZPR) - wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych Franciszek Wielądek (PZPR) ... Bez komentarza....
To teraz dla równowagi poszukaj PZPRowców w PiSie - znajdziesz ich tam całkiem sporo.
Avatar
Jasin / 2 marca 2021 r. o 07:54
+9
Dlaczego udajesz, że nie widzisz różnicy i prosisz, by nie dać w trąby, do których sam podłączasz sprężarkę?! Europejski Trybunał Praw Człowieka jest między innymi po to, by bronić takich jak ty, bo gdyby ktokolwiek z czytelników używał retoryki powodów ze sprawy p. Anny, to już miałbyś problemy. Zamienne jest, że wycinasz fragment, który tobie pasuje i nie cytujesz całego komentarza. Czynisz tak, by nadużywać prawa do swobody wypowiedzi, czy tylko manipulować innymi?
Bzdura jedzie na bzdurze i bzdurą jak szpicrutą pogania.  Przy wtórze wielkiego szumu z niczego i dęcia w trąby jerychońskie. toutes proportions gardées - jak mówią Francuzi. Albo "znaj proporcją, mocium panie" - jak pisał Aleksander hrabia Fredro. To może zacznijmy od początku, od rozliczenia Adama i Ewy. Oczywiście zaprzęgając do tego Trybunał.....Tymczasem do nazwania chama chamem, cynika cynikiem  - Trybunału i dęcia na darmo w surmy bojowe - wcale nie nie potrzeba.
Bzdura jedzie na bzdurze i bzdurą jak szpicrutą pogania.  Przy wtórze wielkiego szumu z niczego i dęcia w trąby jerychońskie. toutes proportions gardées - jak mówią Francuzi. Albo "znaj proporcją, mocium panie" - jak pisał Aleksander hrabia Fredro. To może zacznijmy od początku, od rozliczenia Adama i Ewy. Oczywiście zaprzęgając do tego Trybunał.....Tymczasem do nazwania chama chamem, cynika cynikiem  - Trybunału i dęcia na darmo w surmy bojowe - wcale nie nie potrzeba. rozwiń
Avatar
___K___ / 2 marca 2021 r. o 15:14
+6
Prawda zawsze w oczy kole, widać to po komentarzach beznapletkowców. A pani Annie życzę jak najlepiej za to że odważyła się powiedzieć to o czym większość myśli ale boi się powiedzieć właśnie z powodu natłoku obrzezanych w mediach.
Ciebie, to chyba z mózgu obrzezali.
Avatar
dokturek / 2 marca 2021 r. o 15:31
-15
Wyroki wydaje się możliwe do wykonania. Czy sędzia policzył koszt "przeprosin"? Przecież 8 mln zł na przeprosiny to rozbój w biały dzień i niewykonalne. Pomijam już to kim był Mazowiecki, bo to inna historia.
Avatar
___K___ / 2 marca 2021 r. o 15:16
+9
Skład "pierwszego woooolnego" (jak niektóre media!) rządu w dniu zaprzysiężenia: Tadeusz Mazowiecki premier ---  Leszek Balcerowicz (1969-81 w PZPR) Czesław Janicki (ZSL przybudówka PZPR) Jan Janowski (SD) Czesław Kiszczak (PZPR) - wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych Franciszek Wielądek (PZPR) ... Bez komentarza....
To teraz dla równowagi poszukaj PZPRowców w PiSie - znajdziesz ich tam całkiem sporo.
Avatar
___K___ / 2 marca 2021 r. o 15:14
+6
Prawda zawsze w oczy kole, widać to po komentarzach beznapletkowców. A pani Annie życzę jak najlepiej za to że odważyła się powiedzieć to o czym większość myśli ale boi się powiedzieć właśnie z powodu natłoku obrzezanych w mediach.
Ciebie, to chyba z mózgu obrzezali.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 10:49
-16
Skład "pierwszego woooolnego" (jak niektóre media!) rządu w dniu zaprzysiężenia: Tadeusz Mazowiecki premier ---  Leszek Balcerowicz (1969-81 w PZPR) Czesław Janicki (ZSL przybudówka PZPR) Jan Janowski (SD) Czesław Kiszczak (PZPR) - wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych Franciszek Wielądek (PZPR) ... Bez komentarza....
Avatar
miglanc / 2 marca 2021 r. o 10:46
-12
Prawda zawsze w oczy kole, widać to po komentarzach beznapletkowców. A pani Annie życzę jak najlepiej za to że odważyła się powiedzieć to o czym większość myśli ale boi się powiedzieć właśnie z powodu natłoku obrzezanych w mediach.
większoć - czyli ty ze szwagrem ?  tobie ta "prwada" to wykłuła oczy razem z mózgiem...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 10:44
-15
1990....dlaczego ówczesny premier T. Mazowiecki podczas wizyty Londynie nie spotkał się z prez. R. Kaczorowskim, ????
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 10:43
-6
"...przed Poczdamem i Zgorzelcem był Lublin, że Manifest Lipcowy położył pod to dzieło podwaliny, że umożliwiła je praca polskiego robotnika, chłopa i inteligenta, siła obronna naszego kraju oraz siła obronna państw broniąca pokoju z ZSRR na czele… Tadeusz Mazowiecki,1954"
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 10:39
-9
Cenckiewicz o Mazowieckim "Jak Mazowiecki zwalczał podziemie - Historia Do Rzeczy" -- DORZeczy.pl/312/jak-mazowiecki-zwalczal-podziemie-historia-do-rzeczy.html
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 marca 2021 r. o 10:36
-17
BRAWA DLA TEJ PANI !!!! PRAWDA MUSI ZWYCIĘŻAĆ !!!!
Avatar
LAS / 2 marca 2021 r. o 08:55
-8
Dlaczego udajesz, że nie widzisz różnicy i prosisz, by nie dać w trąby, do których sam podłączasz sprężarkę?! Europejski Trybunał Praw Człowieka jest między innymi po to, by bronić takich jak ty, bo gdyby ktokolwiek z czytelników używał retoryki powodów ze sprawy p. Anny, to już miałbyś problemy. Zamienne jest, że wycinasz fragment, który tobie pasuje i nie cytujesz całego komentarza. Czynisz tak, by nadużywać prawa do swobody wypowiedzi, czy tylko manipulować innymi?
Bzdura jedzie na bzdurze i bzdurą jak szpicrutą pogania.  Przy wtórze wielkiego szumu z niczego i dęcia w trąby jerychońskie. toutes proportions gardées - jak mówią Francuzi. Albo "znaj proporcją, mocium panie" - jak pisał Aleksander hrabia Fredro. To może zacznijmy od początku, od rozliczenia Adama i Ewy. Oczywiście zaprzęgając do tego Trybunał.....Tymczasem do nazwania chama chamem, cynika cynikiem  - Trybunału i dęcia na darmo w surmy bojowe - wcale nie nie potrzeba.
Ta zdarta płyta, to z metody byłych, czy obecnych służb specjalnych, a może tylko specjalność jednego z pracowników jednej z agencji medialnych specjalizujących się w dezinformacji?! Kolejne powielenie refrenu o chamach i cynikach sugeruję wykonać przed własnym lustrem, bo to już będzie poza jurysdykcją  ETPCz .
Ta zdarta płyta, to z metody byłych, czy obecnych służb specjalnych, a może tylko specjalność jednego z pracowników jednej z agencji medialnych specjalizujących się w dezinformacji?! Kolejne powielenie refrenu o chamach i cynikach sugeruję wykonać przed własnym lustrem, bo to już będzie poza jurysdykcją  ETPCz . rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piwo w ogródku na Starym Mieście w Lublinie? Raczej nie ma na to szans

Piwo w ogródku na Starym Mieście w Lublinie? Raczej nie ma na to szans

Może nie dojść do zapowiadanej na środę konferencji, na której miały zostać przedstawione zasady znoszenia obostrzeń. Tymczasem minister zdrowia jasno mówi, że restauracje nie przyjmą gości w swoich ogródkach.

Lubelskie: 604 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Lublinie i pow. puławskim

Lubelskie: 604 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Lublinie i pow. puławskim

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że w woj. lubelskim odnotowano 604 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 31 chorych, z czego 2 bez chorób współistniejących.

Koronawirus. Kilka tysięcy nowych chorych więcej niż jeszcze we wtorek

Koronawirus. Kilka tysięcy nowych chorych więcej niż jeszcze we wtorek

13 926 nowych zakażeń w skali całego kraju. To o kilka tysięcy więcej niż dzień wcześniej, ale znacznie mniej niż tydzień temu.

Drogocenne konopie

Drogocenne konopie

Stosowanie oleju konopnego zyskuje coraz większą popularność. W jakich przypadkach warto rozważyć włączenie tego produktu do swojej diety? Sprawdź, w jaki sposób możesz skorzystać na stosowaniu olejku CBD

Nieuzasadnione przejęcie majątku w wyniku reformy rolnej

Nieuzasadnione przejęcie majątku w wyniku reformy rolnej

Głównym założeniem reformy rolnej było stworzenie ustroju opartego na silnych i wydajnych produkcyjnie gospodarstwach. Jednak w wyniku dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 6.09.1944 przejęto 9707 majątków ziemskich, w tym również zespoły dworsko-parkowe, niezwiązane z działalnością rolno-produkcyjną.

Potężne, chemiczne składowisko koło Ryk? Wezwali strażaków
zdjęcia
galeria

Potężne, chemiczne składowisko koło Ryk? Wezwali strażaków

Trzy zastępy straży pożarnej zajmowały się składowiskiem nieznanych substancji w Starym Bazanowie. Dokładne badania pokażą, co znajdowało się w pojemnikach i beczkach.

Wielka akcja ma zachęcić do szczepień. Start w maju

Wielka akcja ma zachęcić do szczepień. Start w maju

– W maju planujemy uruchomienie dużej kampanii profrekwencyjnej, informacyjnej; w interesie nas wszystkich jest, byśmy jak najszybciej zaszczepili jak największą część dorosłej populacji – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Komiksiary w DDK Czuby
19 kwietnia 2021, 12:00

Komiksiary w DDK Czuby

25 kwietnia o godz. 12 w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe wystartuje nowy cykl spotkań autorskich - "Komiksiary" dedykowany wielbicielom powieści graficznych. O swojej pasji opowiadać będą autorki komiksów, scenografki i rysowniczki.

Komunia święta 2021. "Cała sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie"
wideo
film

Komunia święta 2021. "Cała sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie"

Pandemia pokrzyżowała wiele planów. Czy w tym roku odbędą się I komunie święte?

Skazany były dyrektor u marszałka nie składa broni

Skazany były dyrektor u marszałka nie składa broni

Sprawa byłego dyrektora z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego wróci na wokandę. Urzędnik został skazany za przekroczenie uprawnień. Złożył jednak apelację od wyroku.

III liga: Chełmianka kontra Wisła Puławy, będzie transmisja z meczu Stali Kraśnik
film

III liga: Chełmianka kontra Wisła Puławy, będzie transmisja z meczu Stali Kraśnik

Nasze drużyny z grupy czwartej wracają do gry. W środę odbędą się trzy zaległe spotkania. Emocji powinien dostarczyć zwłaszcza mecz Chełmianka – Wisła Puławy. Na boisku pojawią się także: Lewart Lubartów i Stal Kraśnik. Ta ostatnia drużyna zapowiada bezpłatną transmisję ze swojego spotkania z KS Wiązownica.

W Chełmie zaszczepią nawet 500 osób dziennie. Wiemy gdzie

W Chełmie zaszczepią nawet 500 osób dziennie. Wiemy gdzie

Pięć niezależnych stanowisk, szatnia, odseparowane wejście i wyjście dla pacjentów, poczekalnia. Oczywiście wszystko zorganizowane tak, aby maksymalnie ograniczyć kontakty ze sobą osób, które przyszły się zaszczepić. Wstępnie przyjęto, że będzie można zaszczepić 500 osób w osiem godzin. Powszechny punkt szczepień w Chełmie jest już praktycznie gotów.

Biała Podlaska. Zarzuty dla przemytników

Biała Podlaska. Zarzuty dla przemytników

Gang przemytników papierosów z Białorusi rozbity. Prokuratura już przedstawiła zarzuty kilku osobom.

Znoszenie obostrzeń. Dziś decyzja. Czego się spodziewać?

Znoszenie obostrzeń. Dziś decyzja. Czego się spodziewać?

Dziś rząd ma poinformować, jakie i kiedy będą zdejmowane kolejne obostrzenia. Wiele wskazuje na to, że będzie to działanie regionalne.

Lubelskie: To był pierwszy listopadowy śnieg... Fotograf z nagrodą za zdjęcie pary łabędzi niemych

Lubelskie: To był pierwszy listopadowy śnieg... Fotograf z nagrodą za zdjęcie pary łabędzi niemych

– Fotografię „W bieli” wykonałem z najniższej możliwej perspektywy, siedząc na skraju lądu i wody przy użyciu 400 mm obiektywu – wspomina Grzegorz Szkutnik swoją zeszłoroczną wizytę nad jednym ze stawów na Równinie Biłgorajskiej. Zdjęcie pary łabędzi niemych, na tle pierwszego śniegu, który spadł pod koniec listopada, zapewniło autorowi tytuł Fotografa Roku 2021 Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody