Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 marca 2019 r.
19:30

Lublin: Była radna PiS w sądzie. Pozwana przez rodzinę Tadeusza Mazowieckiego

39 52 A A
Tablicę z nazwą patrona odsłaniał syn byłego premiera, Wojciech Mazowiecki. Na zdjęciu w towarzystwie prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka
Tablicę z nazwą patrona odsłaniał syn byłego premiera, Wojciech Mazowiecki. Na zdjęciu w towarzystwie prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (fot. Maciej Kaczanowski)

We wtorek rozpoczął się proces Anny Jaśkowskiej – byłej radnej miejskiej PiS. Określiła ona Tadeusza Mazowieckiego mianem „stalinowca, komunisty i agenta NKWD”. Rodzina byłego premiera pozwała ją o zniesławienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kontrowersyjna wypowiedź padła podczas ubiegłorocznej, majowej sesji lubelskiej rady miasta. Dyskutowano wówczas o nazwaniu ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli się na to zgodzić. Tłumaczyli, że pierwszy premier III RP nie zasługuje na takie upamiętnienie. Krytykowali go m.in. za zgodę na reformy Balcerowicza. Radna Anna Jaśkowska poszła w krytyce znacznie dalej.

– Stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich – wyliczała Jaśkowska. Jako źródło tych informacji wskazała internet.

Po tej wypowiedzi synowie Tadeusza Mazowieckiego domagali się od Jaśkowskiej przeprosin na kolejnej sesji rady miasta. Radna oświadczyła jednak, że podczas majowej sesji nie pozwolono jej dokończyć wypowiedzi. Obie strony nie doszły do kompromisu. Rodzina byłego premiera pozwała więc radną do sądu, domagając się sprostowania informacji o byłym premierze, publicznych przeprosin w mediach oraz wpłaty 20 tys. zł na cel społeczny. Przeprosiny miałyby zostać opublikowane w dziennikach lokalnych, dwóch portalach internetowych i tygodnikach.

– Musimy bronić czci ojca w sytuacji, kiedy spotykamy się z wyraźną intencją obrażenia go – mówił nam wówczas Wojciech Mazowiecki, syn byłego premiera. – Myśmy chcieli załatwić sprawę polubownie, ale nie udało się. Radna nie podjęła naszej propozycji, dlatego złożyliśmy pozew.

Podczas wtorkowej rozprawy Anna Jaśkowska odpierała zarzuty pod swoim adresem.

– Moja wypowiedź była realizacją mandatu radnego. Wypowiadałam się w imieniu obywateli, którzy nie chcieli ulicy im. Tadeusza Mazowieckiego. Nie dla wszystkich jest on ikoną – wyjaśniała działaczka PiS. – Ludzie krytykują jego działalność z czasów, kiedy wspierał reżim. Jako radna miałam obowiązek działania w imieniu tej części społeczeństwa, która chciała poznać biografię Tadeusza Mazowieckiego. Jeśli nie możemy tego zrobić, to jest to zaprzeczenie demokracji.

Jaśkowska dowodziła również, że pozew i domaganie się przeprosin to zamach na swobodę wypowiedzi.

– Mam prawo mieć negatywną ocenę Tadeusza Mazowieckiego i mam prawo ją wypowiadać. Pozew ma służyć zamykaniu mi ust i zatrzymaniu debaty. Zmierza do łamania wolności słowa. Kwota, jaką miałabym zapłacić, ma mnie zrujnować – oświadczyła.

Tłumaczyła również, że swoją wypowiedź adresowała do Instytutu Pamięci Narodowej.

– Chciałam sprowokować działania IPN, żeby oni się tym zajęli. Chodziło o spowodowanie dyskusji (o przeszłości Tadeusza Mazowieckiego – red.) i prawdę w przestrzeni publicznej – wyjaśniła była radna.

Anna Jaśkowska wykładała na Politechnice Lubelskiej. Obecnie jest na emeryturze. W 2014 roku bez powodzenia startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do rady miasta. Nieco ponad 400 głosów nie wystarczyło jednak na zdobycie mandatu. Udało się to dopiero rok później, kiedy ówczesny radny Sylwester Tułajew z PiS dostał się do Sejmu. Anna Jaśkowska zajęła wówczas jego miejsce. Zaistniała w mediach nie tylko poprzez wypowiedź dotyczącą Tadeusza Mazowieckiego. Podczas posiedzenia komisji ds. rodziny próbowała się dowiedzieć, czy ratusz ma wiedzę o homoseksualnych nauczycielach i dyrektorach lubelskich szkół.

Sprawa dotycząca wypowiedzi o Tadeuszu Mazowieckim wróci na wokandę 25 czerwca. Sąd ma wówczas przesłuchać rodzinę byłego premiera.

e-Wydanie

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 20:34
+8
Czy w imię demokracji w rozumieniu pani radnej mogę wypowiadać wszystkie brudy o takim jednym co spał do południa.
Avatar
były niesmaczony "Solidaruch"! / 12 marca 2019 o 20:23
+8
...kobiecina została wybrana przez podobnych do niej "bohaterów" i poczuła się zobowiązana do zaimponowania im swoją nienachalną inteligencja oraz znajomością tematu !
Avatar
Człowiek uczciwy / 12 marca 2019 o 19:53
+8
Znany historyk dr Sławomir Cenckiewicz ujawnił ponad rok temu, na łamach miesięcznika „Historia Do Rzeczy” mało znane fakty z życia czołowego demoliberalnego autorytetu moralnego – Tadeusza Mazowieckiego. Okazuje się, że w mrocznym okresie stalinizmu późniejszy premier wzywał do rozprawienia się z Żołnierzami Wyklętymi i niepodległościową emigracją. „Wróg pozostał ten sam” – oto tytuł publikacji Mazowieckiego z 1952r. poświęconej potępieniu antykomunistycznego podziemia. „Gdybyśmy przeglądnęli kroniki procesów członków organizacji podziemnych (…) spotkalibyśmy ludzi, którzy z całym cynizmem i premedytacją mordowali swych towarzyszy, kiedy uznali ich za niebezpiecznych, za ” - pisał wówczas późniejszy premier RP. Mazowiecki oskarża żołnierzy wyklętych m.in. o pragnienie ugodzenia „bezpośrednio w życie gospodarcze i polityczne kraju drogą dywersji i sabotażu”. Zwalczający totalitaryzm partyzanci zostali oczywiście porównani z hitlerowcami i uznani za sojuszników „wczorajszych oprawców z Dachau, Oświęcimia, Mathausen”. „Wróg pozostał ten sam” to książeczka składająca się z 78 stron i z dwóch części. Autorem pierwszej z nich pod tytułem „O naszej odpowiedzialności” jest Mazowiecki, zaś druga, tytułowa „Wróg pozostał ten sam” napisana została przez Przetakiewicza. 15 tysięcy egzemplarzy ukazało się nakładem Instytutu Wydawniczego PAX. O „Wróg pozostał ten sam” nie wspominają także analizy opisujące ataki komunistów na Żołnierzy Wyklętych. W swoim tekście Mazowiecki próbował dowieść, że koncepcja drugiego wroga, którym mieli być komuniści jest wytworem „antykomunistycznej propagandy Zachodu” i wiary w szybkie nadejście III Wojny Światowej.
Znany historyk dr Sławomir Cenckiewicz ujawnił ponad rok temu, na łamach miesięcznika „Historia Do Rzeczy” mało znane fakty z życia czołowego demoliberalnego autorytetu moralnego – Tadeusza Mazowieckiego. Okazuje się, że w mrocznym okresie stalinizmu późniejszy premier wzywał do rozprawienia się z Żołnierzami Wyklętymi i niepodległościową emigracją. „Wróg pozostał ten sam” – oto tytuł publikacji Mazowieckiego z 1952r. poświęconej potępieniu antykomunistycznego podziemia. „Gdybyśmy przeglądnęli kroniki procesów członków organizacji podziemny... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 22:58
+7
Niestety Mazowiecki nie jest zasłużony dla Polski - i bardzo dużo Polaków ma takie zdanie, mroczne strony historii
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 22:57
+6
Mazowiecki - nieciekawa postać - Tak czy inaczej Mazowiecki to mówiąc lekko kontrowersyjna postać, nie powinien być patronem ulic
Avatar
obiektywny i obojętny / 12 marca 2019 o 20:03
+5
Stara walnięta gnida
Avatar
Wróżba / 12 marca 2019 o 21:55
+4
Kary nie będzie dla przeciętnych drani, A lud ofiary złoży nadaremnie. Morderców będą grzebać z honorami, Na bruku ulic nędza się wylęgnie. Pomimo wszystko świat trwać będzie nadal – W Słońce i Kłamstwo wierzą ludzie prości. Niedostrzegalna szerzy się zagłada, A wszystkie ręce lśnią aż od czystości. Handel, jakich nie było, z chciwością się zmaga, Na gorycz popytu, na zdradę ceny nie ma. Uczynków złych i dobrych kołysze się waga Z pełnymi krwi szalami obiema. Nieistniejące w milczeniu narasta, Aż prezydenci i gwiazd korce bledną. Coś się na pewno wydarzy – to jasne, Ale nam wtedy będzie wszystko jedno. Jacek Kaczmarski 28.2.1982
Kary nie będzie dla przeciętnych drani, A lud ofiary złoży nadaremnie. Morderców będą grzebać z honorami, Na bruku ulic nędza się wylęgnie. Pomimo wszystko świat trwać będzie nadal – W Słońce i Kłamstwo wierzą ludzie prości. Niedostrzegalna szerzy się zagłada, A wszystkie ręce lśnią aż od czystości. Handel, jakich nie było, z chciwością się zmaga, Na gorycz popytu, na zdradę ceny nie ma. Uczynków złych i dobrych kołysze się waga Z pełnymi krwi szalami obiema. Nieistniejące w milczeniu narasta, Aż prezydenci i gwiazd korce bledną. Coś się ... rozwiń
Avatar
taki taaaammmmm / 12 marca 2019 o 20:46
+4
ta pani jaśkowska była bardzo nędznym nauczycielem ... do tego bez pojecia o świecie ... jedynie podobni jej mogli ją wybrać by sekta sie rozwijała ...
Avatar
Biuro Propagandy PiS już nadaje w komentarzach: / 12 marca 2019 o 20:40
+4
superbiz.se.pl/wiadomosci/pis-oplaca-internetowych-trolli-by-siali-propagande-aa-jLEf-SoL1-mQiX.html
Avatar
uj aj waj / 12 marca 2019 o 23:17
+3
zrobił grubą kreche,to komuchy co nakradli,mordowali i inne czerwone scierwa są mu wdzięczne
Avatar
opcjonalnie / 18 marca 2019 o 13:11
+1
@ Miłośnik rowerów Cytuję "Wczoraj doświadczyłem szoku. Leszek Żebrowski, przez wielu – do wczoraj także przeze mnie – ceniony publicysta, zadeklarował mi, że rzetelność go nie obchodzi. Nie obchodzą go fakty. Interesują go tylko i wyłącznie jego subiektywne odczucia... " To tez z internetu.
Avatar
Mario / 14 marca 2019 o 07:32
-4
Jak zwykle w tym zas,ranym dzienniczku wschodnim to prawie same wschodnie,czerwone mordy się wypowiadają i lajkują...
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 07:22
-4
Ten szczur żuczek mało kłów nie wypluje z radości...
Avatar
xxx / 13 marca 2019 o 16:36
-1
nazywaja ulice zdrajcami szok
Avatar
Mała / 13 marca 2019 o 12:19
-1
***s://parezja.pl/jak-tadeusz-mazowiecki-szkalowal-biskupa-kaczmarka/
Avatar
Pytja / 13 marca 2019 o 12:01
+2
A może nasi Dziennik Wschodni przyPOmni POstawę Pana Mazowieckiego po wyroku mośkowo-kacapskiego Sądu na Biskupa Kaczmarka. Lublinianie chętnie dowiedzą się o tym. Rzecz dziwna a ciekawa.
Avatar
tzw. katol / 13 marca 2019 o 10:46
+1
Niestety, PiS to stan umysłu.
 Myślałem, że stanem umysłu jest OTUA.
Avatar
Jj / 13 marca 2019 o 09:58
+1
Proszę się trzymać Pani Anno - prawda zawsze zwycięża. Polska jest własnością Polaków a jak gościom, których kiedyś przyjęliśmy w gościnę, bo wypędzili ich z reszty europy, nie pasuje zawsze mogą wyjechać do siebie!
 Pani Aniu warto zaplacic 20 tys i dalej trzymac sie wlasnego zdania.
Avatar
Marek / 13 marca 2019 o 09:48
-1
patrzę na te komentarze pisowskich Trolli i zastanawiam się, czy Ci ludzie tak rzeczywiście myślą , czy mają spraną psychikę, czy to po prostu płacą im za to.
Avatar
Miłośnik Rowerów / 13 marca 2019 o 07:52
+2
Ja też powołuję się na źródła dostępne w internecie. Wykłady Leszka Żebrowskiego na YouTube na temat takich ludzi jak Kuroń, Mazowiecki, Michnik itp obnażają tą całą obłudę okrągłego stołu i "zasługi" ojców polskiej tzw przemiany. Na wymioty człowieka zbiera jak słyszę że ta bolszewia i post bolszewia ma ulice, ronada i place. Wystarczy że radni zaproszą na obrady Pana Leszka Żebrowskiego to on w kilku krótkich zdaniach powie im kim był Mazowiecki. Hańba dla Polski, że ktoś kto był w unii wolności i jej odpryskach ma cokolwiek nazwane swoim imieniem.
Ja też powołuję się na źródła dostępne w internecie. Wykłady Leszka Żebrowskiego na YouTube na temat takich ludzi jak Kuroń, Mazowiecki, Michnik itp obnażają tą całą obłudę okrągłego stołu i "zasługi" ojców polskiej tzw przemiany. Na wymioty człowieka zbiera jak słyszę że ta bolszewia i post bolszewia ma ulice, ronada i place. Wystarczy że radni zaproszą na obrady Pana Leszka Żebrowskiego to on w kilku krótkich zdaniach powie im kim był Mazowiecki. Hańba dla Polski, że ktoś kto był w unii wolności i jej odpryskach ma cokolwiek nazw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Konkurs plastyczny z nagrodami!

Konkurs plastyczny z nagrodami! 0

Już po raz siódmy organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży promujący efekty realizacji unijnych projektów. Prace można składać do 19 kwietnia.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 marca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 marca 2019 r. 0 0

Polska – Łotwa 2:0. Jesteśmy liderami grupy G
film

Polska – Łotwa 2:0. Jesteśmy liderami grupy G 0 1

W drugim meczu eliminacji do Euro 2020 Polska pokonała na PGE Stadionie Narodowym Łotwę 2:0. Oba gole „Biało-Czerwoni” zdobyli po przerwie, a ich autorami byli Robert Lewandowski i Kamil Glik

Zamość: Szkoły kuszą kandydatów podczas dni otwartych [zdjęcia]
galeria

Zamość: Szkoły kuszą kandydatów podczas dni otwartych [zdjęcia] 0 0

W minionym tygodniu na dzień otwarty zaprosiły I LO w Zamościu oraz w Zespole Szkół Mundurowych w Zamościu.

Puławy: Licealiści sadzą drzewka przy szkołach i przedszkolach
galeria

Puławy: Licealiści sadzą drzewka przy szkołach i przedszkolach 0 0

Grupa uczniów II LO im. Komisji Edukacji Narodowej zasadziła drzewka przy miejskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Dzięki nim, dzieci dowiedziały się także o tym, jak ważna jest segregacja śmieci, recykling oraz znaczenia zieleni dla środowiska.

To jedna z największych inwestycji w mieście. Tak będzie wyglądać kompleks basenów [zdjęcia z budowy, wizualizacje]
galeria

To jedna z największych inwestycji w mieście. Tak będzie wyglądać kompleks basenów [zdjęcia z budowy, wizualizacje] 36 2

Budowa kompleksu basenów idzie zgodnie z planem. Ściany krytej pływalni widać już zza ogrodzenia placu budowy. Za nieco ponad miesiąc budowa zasadniczej konstrukcji budynku basenów krytych zostanie zakończona i rozpoczną się kolejne roboty budowlano-instalacyjne.

Nie czekają, aż ktoś posprząta Lublin, tylko robią to sami. Już po raz trzeci, a będą kolejne akcje [zdjęcia]
galeria

Nie czekają, aż ktoś posprząta Lublin, tylko robią to sami. Już po raz trzeci, a będą kolejne akcje [zdjęcia] 223 8

Już po raz trzeci grupa ochotników sprzątała w sobotę zaśmiecone zakątki Lublina. Skrzyknęli się przez internet i zapowiadają kolejne porządki w najbliższą sobotę. Dołączyć może każdy, kto ma czas i chęci.

Nocne ABeCadło. Te litery powstają z myślą o Nocy Kultury
galeria

Nocne ABeCadło. Te litery powstają z myślą o Nocy Kultury 0 0

Noc Kultury będzie w tym roku z 1 na 2 czerwca. Są miejsca w mieście gdzie już trwają przygotowania.

Wisła II – Granit 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Wisła II – Granit 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 1 5

Udany mecz młodych puławian. Podopieczni Roberta Złotnika pokonali 2:0 Granit Bychawa

Spontaniczna akcja ekologiczna w Poniatowej. "Trochę pracy włożone i aż miło na duchu"
Alarm 24
galeria

Spontaniczna akcja ekologiczna w Poniatowej. "Trochę pracy włożone i aż miło na duchu" 76 3

– Wspólnie z kolegą charytatywnie zrobiliśmy małą akcję „zielona Poniatowa”. Efekty na zdjęciu. Trochę pracy włożone i aż miło na duchu. Apel do wszystkich brudasów sprzątajcie po sobie w lesie śmiecie. Zachęcamy do podobnych akcji – napisał do nas Czytelnik i wysłał zdjęcia robione przed akcją i po.

Tomasovia - Polesie 0:0. Obie drużyny mogły wygrać

Tomasovia - Polesie 0:0. Obie drużyny mogły wygrać 0 0

Długo Tomasovia toczyła wyrównany bój z Polesiem. Spotkanie nabrało rumieńców w ostatnim kwadransie. Mogli wygrać jedni, mogli drudzy, ale nikomu nie udało się ostatecznie strzelić zwycięskiego gola

Galeria Chełm z kamieniem węgielnym. Zakupy za rok

Galeria Chełm z kamieniem węgielnym. Zakupy za rok 5 1

Prace na budowie trwają od miesiąca ale kamień węgielny pod budowę Galerii Chełm wmurowano w piątek.

Omega  – Tanew  5:5. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Omega – Tanew 5:5. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Takich emocji w Starym Zamościu przewidzieć nie mógł nikt. Tamtejsza Omega i Tanew Majdan Stary rozegrały iście szalone zawody zakończone hokejowym remisem 5:5, a po końcowym gwizdku obie strony odczuwały duży niedosyt

Będzie nowy starosta kraśnicki? "Temat zmiany rzeczywiście jest dyskutowany"

Będzie nowy starosta kraśnicki? "Temat zmiany rzeczywiście jest dyskutowany" 25 10

Może się to stać już w środę, na najbliższej sesji Rady Powiatu. Zarówno obecny starosta jak też wymieniany na jego następcę nie chcą komentować tej sprawy.

Trzy bramki Kryształu, dwa szybkie ciosy Włodawianki

Trzy bramki Kryształu, dwa szybkie ciosy Włodawianki 0 0

Kryształ pokonał w niedzielę Ruch Ryki „tylko” 3:0. Rywale nie mieli jednak zupełnie nic do powiedzenia, a gospodarze powinni zdobyć znacznie więcej goli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.