Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2017 r.
12:15

Lublin: Gimnazjum chciało być szkołą podstawową. Ale będzie liceum

85 39 A A
Pomnik majora Zapory przed Gimnazjum nr 9, wkrótce liceum ogólnokształcącym (fot. Dorota Awiorko)
Pomnik majora Zapory przed Gimnazjum nr 9, wkrótce liceum ogólnokształcącym (fot. Dorota Awiorko)

Nie pomogła ani internetowa petycja, ani rozmowa z ambasadorem Francji – lubelskie Gimnazjum nr 9 nie zostanie przekształcone w szkołę podstawową. Po reformie oświaty będzie samodzielnym liceum. Nauczyciele liczą, że z dotychczasowym patronem – majorem Zaporą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już we wrześniu rozpocznie się reforma oświaty, która doprowadzi do likwidacji gimnazjów i zastąpienia ich ośmioletnimi podstawówkami i czteroletnimi liceami ogólnokształcącymi. Lubelski wydział oświaty i wychowania przygotował nową siatkę szkół po zmianach.
Większość samodzielnych gimnazjów zostanie przekształcone w szkoły podstawowe. Takiego samego rozwiązania spodziewali się nauczyciele Gimnazjum nr 9, którzy liczyli, że uda im się utworzyć szkołę z klasami dwujęzycznymi. Od urzędników usłyszeli jednak inne propozycje. Placówka mogła zostać włączona do SP 7, albo też od stycznia 2018 roku do V lub III LO. Pojawił też taki pomysł: od 2019 roku, kiedy do „ogólniaków” pójdzie zdublowany rocznik, szkoła może wystartować jako samodzielne liceum.

– To był dla nas szok – przyznała kilka tygodni temu Urszula Sławek. – Każda z tych propozycji oznacza, że nie będziemy mogli prowadzić już dwujęzyczności.

O pomoc nauczyciele zwrócili się do ambasadora Francji w Polsce, który przyjechał do Lublina na prezentację osiągnięć i sukcesów związanych z dwujęzycznością szkoły. Wykorzystując to pedagodzy chcieli poprosić ambasadora o wsparcie w ich staraniach o przekształcenie w szkołę podstawową. W mailu skierowanym do naszej redakcji napisali: „Będziemy też prosić pana ambasadora o wstawiennictwo u prezydenta miasta w sprawie wygaszania naszego gimnazjum, jednego z najlepszych gimnazjów w Lublinie”.

– Wprost taka prośba do ambasadora nie padła – prostuje jednak dyrektor szkoły. – Nie możemy oczekiwać, żeby urzędnik innego państwa ingerował w takie sprawy. Pokazaliśmy jednak to, co robimy i poinformowaliśmy ambasadora o czekających nas możliwych zmianach. Nie wręczaliśmy mu jednak żadnej oficjalnej noty. Liczymy jednak na jego zaangażowanie w tej sprawie. Być może będzie to możliwe, bo pan ambasador Pierre Levy był zauroczony naszymi dziećmi i tym, jak się rozwijają.

Z kolei rodzice zaangażowali się w akcję zbierania podpisów pod petycją o przekształcenie szkoły w podstawówkę. Podpisało się pod nią ponad 400 osób.

Ostatecznie jednak szkoła zostanie przekształcona w samodzielne liceum. – To jedyny wariant, który daje nam możliwość dalszego rozwoju – przyznaje dyrektor Sławek. – Niestety w nowej szkole nie będziemy mogli prowadzić kształcenia dwujęzykowego. Nasi nauczyciele nie są przygotowani do prowadzenia takich zajęć na licealnym etapie. Takie przygotowanie zajęłoby około pięciu lat.

Dyrektor podkreśla, że będzie chciała zachowania dotychczasowego patrona szkoły – mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. Zapora.

– Nadanie szkole takiego imienia było inicjatywą wspólną rodziców, grona pedagogicznego i środowiska Zaporczyków. Nie wyobrażam sobie sytuacji, by patron został zmieniony – podkreśla Urszula Sławek.

– Kiedy nie było wiadomo, jaki będzie los szkoły, bardzo się martwiliśmy, bo szkoda byłoby utracić tak wspaniałego partnera w utrwalaniu pamięci historycznej – przyznaje podpułkownik Marian Pawełczak, żołnierz Zapory i inspirator upamiętnienia jego imienia. – Gimnazjum wychowuje w duchu patriotycznym. Uczniowie dbają zarówno o pomnik Zapory przed szkołą, jak i o symboliczną mogiłę na cmentarzu przy ul. Lipowej. Kiedy gimnazjum stanie się liceum imienia Zapory, nasz patron tylko awansuje – uśmiecha się podpułkownik.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 14:22
+1
Głupków nie sieją. Jeżeli nie wie się co to jest nauczanie dwujęzyczne to proszę się nie wypowiadać!!! Dwujęzyczność w liceum to jest przygotowanie typowo do matury francuskiej, a nie językowe. I tu nie pomogą młodzi, którzy chcą się wykazać, bo tu trzeba uczyć literatury, fizyki , chemii itp. po francusku pod maturę we Francji, a do tego nikt nie ma przygotowania, ani nie będzie tylu uczniów z odpowiednim przygotowaniem językowym i nastawionych na studia we Francji. Takiego przedsięwzięcia nie zaczyna się od tak tylko trzeba się dobrze przygotować. Ponadto musi być początek w podstawówce i to nie jednej, a kilku. Ale jak ktoś nie ma bladego pojęcia o czym mówi to tylko przykro czytać.
Głupków nie sieją. Jeżeli nie wie się co to jest nauczanie dwujęzyczne to proszę się nie wypowiadać!!! Dwujęzyczność w liceum to jest przygotowanie typowo do matury francuskiej, a nie językowe. I tu nie pomogą młodzi, którzy chcą się wykazać, bo tu trzeba uczyć literatury, fizyki , chemii itp. po francusku pod maturę we Francji, a do tego nikt nie ma przygotowania, ani nie będzie tylu uczniów z odpowiednim przygotowaniem językowym i nastawionych na studia we Francji. Takiego przedsięwzięcia nie zaczyna się od tak tylko trzeba się dobrze przy... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 12:07
0
a co z uczniami. którzy ukończą w czerwcu I i II klasę tak dobrego gimnazjum?
Avatar
renata / 4 stycznia 2017 o 09:24
0
Wydaje mi sie, ze mocna strona reformy edukacji miało byc postawienie na szkolnictwo zawodowe a niestety widze,ze ginazja nie sa przekształcane w technika czy inne szkoly zawodowe a w licea. Pamietajmy, że liceów i tak jest bardzo duzo a dojdzie w nich tylko jeden poziom klas (ktory juz przeciez kiedys tam spokojnie funkcjonował). Człowiek,ktory konczy liceum nie ma wyuczonego zadnego zawodu - musi uczyc sie dalej w szkole zawodowej albo na studiach - za obie opcje placimy naszymi podatkami. Wiec jaki sens ma tworzenie kolejnego liceum w naszym miescie? Natomiast trzeba stwierdzic,że tak na prawde jest to najtansze w procesie reformowania - nie wymaga zadnych inwestycji i najlatwiej przekwalifikowac pracownikow (nauczycieli). Stworzenie szkoly zawoowej to jest na tomiast duzy problem, bo nawet nauczycieli trzeba by lapac z ulicy.....
Wydaje mi sie, ze mocna strona reformy edukacji miało byc postawienie na szkolnictwo zawodowe a niestety widze,ze ginazja nie sa przekształcane w technika czy inne szkoly zawodowe a w licea. Pamietajmy, że liceów i tak jest bardzo duzo a dojdzie w nich tylko jeden poziom klas (ktory juz przeciez kiedys tam spokojnie funkcjonował). Człowiek,ktory konczy liceum nie ma wyuczonego zadnego zawodu - musi uczyc sie dalej w szkole zawodowej albo na studiach - za obie opcje placimy naszymi podatkami. Wiec jaki sens ma tworzenie kolejnego liceum w nas... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 22:09
0
Nie ważne kto do jakiej szkoły chodził ważne to kto co ma w głowie. Znam takich co mają magistra a są głupsi od tych co skończyli podstawówkę.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 21:09
0
a kto wyśle dziecko do zupełnie nowego liceum - ja tego na pewno nie zrobię
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 20:36
0
Nie rozumiem dlaczego nie połączyli się z sp.7. To chyba najsensowniejsze.
Avatar
Seba / 3 stycznia 2017 o 20:22
0
Na wuj kolejne liceum w mieście? Już dzisiaj są w Lublinie szkoły,które przyjmują do liceum uczniów z liczba punktów poniżej 50 (na 200 możliwych), którzy bardzo słabo radzili sobie nawet w gimnazjum. Uczniowie tacy najczęściej nie kończą szkoły, lądują w jakimś wieczorowym prywatnym LO dla dorosłych lub kończą szkołę średnią nie podchodząc do matury.  Średnie bez matury to dla mnie nie wykształcenie. To mniej niż zawodówka. Znaczy tyle samo co skończona podstawówka czy gimnazjum. Już lepiej pójść do szkoły branżowej, przynajmniej może się ją skończy i będzie się miało jakiś wyuczony zawód (fach w ręku).
Na wuj kolejne liceum w mieście? Już dzisiaj są w Lublinie szkoły,które przyjmują do liceum uczniów z liczba punktów poniżej 50 (na 200 możliwych), którzy bardzo słabo radzili sobie nawet w gimnazjum. Uczniowie tacy najczęściej nie kończą szkoły, lądują w jakimś wieczorowym prywatnym LO dla dorosłych lub kończą szkołę średnią nie podchodząc do matury.  Średnie bez matury to dla mnie nie wykształcenie. To mniej niż zawodówka. Znaczy tyle samo co skończona podstawówka czy gimnazjum. Już lepiej pójść do szkoły branżowej, przynajmniej może się j... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:33
0
Ludzie! Analizując wszystkie propozycje jakie dostała pani Dyrektor Gimnazjum 9 można wywnioskować, że komuś bardzo zależy na zamknięciu szkoły. Żaden nauczyciel, a szczególnie dobry, nie będzie czekał 2 lata na otwarcie liceum. W związku z tym szkoła którąkolwiek propozycję przyjmie od Pani Dyrektor Kuratorium i tak zostanie zamknięta. Nieruchomość w atrakcyjnym położeniu (centrum miasta). Ciekawe czy jakiś deweloper już nie złożył atrakcyjnej propozycji na zakup parceli (nieoficjalne). Wcale bym się nie zdziwił. Może warto się temu przyjrzeć bardziej gruntownie. Pozdrawiam.
Ludzie! Analizując wszystkie propozycje jakie dostała pani Dyrektor Gimnazjum 9 można wywnioskować, że komuś bardzo zależy na zamknięciu szkoły. Żaden nauczyciel, a szczególnie dobry, nie będzie czekał 2 lata na otwarcie liceum. W związku z tym szkoła którąkolwiek propozycję przyjmie od Pani Dyrektor Kuratorium i tak zostanie zamknięta. Nieruchomość w atrakcyjnym położeniu (centrum miasta). Ciekawe czy jakiś deweloper już nie złożył atrakcyjnej propozycji na zakup parceli (nieoficjalne). Wcale bym się nie zdziwił. Może warto się temu przyjrz... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:15
0
Dzieci nie jest dużo w centrum ale do dobrych szkół - 6,7,21 są dowożone z całego Lublina. Marne szkoły -tez jest taka podstawówka w centrum- zieją pustkami. A co do ogólniaka w 9 to rozumiem że to po prostu koniec 9.
Avatar
Ula / 3 stycznia 2017 o 19:11
0
Przestań sie produkować z tym durnym wklejaniem.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2017 o 12:07
0
a co z uczniami. którzy ukończą w czerwcu I i II klasę tak dobrego gimnazjum?
Avatar
renata / 4 stycznia 2017 o 09:24
0
Wydaje mi sie, ze mocna strona reformy edukacji miało byc postawienie na szkolnictwo zawodowe a niestety widze,ze ginazja nie sa przekształcane w technika czy inne szkoly zawodowe a w licea. Pamietajmy, że liceów i tak jest bardzo duzo a dojdzie w nich tylko jeden poziom klas (ktory juz przeciez kiedys tam spokojnie funkcjonował). Człowiek,ktory konczy liceum nie ma wyuczonego zadnego zawodu - musi uczyc sie dalej w szkole zawodowej albo na studiach - za obie opcje placimy naszymi podatkami. Wiec jaki sens ma tworzenie kolejnego liceum w naszym miescie? Natomiast trzeba stwierdzic,że tak na prawde jest to najtansze w procesie reformowania - nie wymaga zadnych inwestycji i najlatwiej przekwalifikowac pracownikow (nauczycieli). Stworzenie szkoly zawoowej to jest na tomiast duzy problem, bo nawet nauczycieli trzeba by lapac z ulicy.....
Wydaje mi sie, ze mocna strona reformy edukacji miało byc postawienie na szkolnictwo zawodowe a niestety widze,ze ginazja nie sa przekształcane w technika czy inne szkoly zawodowe a w licea. Pamietajmy, że liceów i tak jest bardzo duzo a dojdzie w nich tylko jeden poziom klas (ktory juz przeciez kiedys tam spokojnie funkcjonował). Człowiek,ktory konczy liceum nie ma wyuczonego zadnego zawodu - musi uczyc sie dalej w szkole zawodowej albo na studiach - za obie opcje placimy naszymi podatkami. Wiec jaki sens ma tworzenie kolejnego liceum w nas... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 22:09
0
Nie ważne kto do jakiej szkoły chodził ważne to kto co ma w głowie. Znam takich co mają magistra a są głupsi od tych co skończyli podstawówkę.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 21:09
0
a kto wyśle dziecko do zupełnie nowego liceum - ja tego na pewno nie zrobię
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 20:36
0
Nie rozumiem dlaczego nie połączyli się z sp.7. To chyba najsensowniejsze.
Avatar
Seba / 3 stycznia 2017 o 20:22
0
Na wuj kolejne liceum w mieście? Już dzisiaj są w Lublinie szkoły,które przyjmują do liceum uczniów z liczba punktów poniżej 50 (na 200 możliwych), którzy bardzo słabo radzili sobie nawet w gimnazjum. Uczniowie tacy najczęściej nie kończą szkoły, lądują w jakimś wieczorowym prywatnym LO dla dorosłych lub kończą szkołę średnią nie podchodząc do matury.  Średnie bez matury to dla mnie nie wykształcenie. To mniej niż zawodówka. Znaczy tyle samo co skończona podstawówka czy gimnazjum. Już lepiej pójść do szkoły branżowej, przynajmniej może się ją skończy i będzie się miało jakiś wyuczony zawód (fach w ręku).
Na wuj kolejne liceum w mieście? Już dzisiaj są w Lublinie szkoły,które przyjmują do liceum uczniów z liczba punktów poniżej 50 (na 200 możliwych), którzy bardzo słabo radzili sobie nawet w gimnazjum. Uczniowie tacy najczęściej nie kończą szkoły, lądują w jakimś wieczorowym prywatnym LO dla dorosłych lub kończą szkołę średnią nie podchodząc do matury.  Średnie bez matury to dla mnie nie wykształcenie. To mniej niż zawodówka. Znaczy tyle samo co skończona podstawówka czy gimnazjum. Już lepiej pójść do szkoły branżowej, przynajmniej może się j... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:33
0
Ludzie! Analizując wszystkie propozycje jakie dostała pani Dyrektor Gimnazjum 9 można wywnioskować, że komuś bardzo zależy na zamknięciu szkoły. Żaden nauczyciel, a szczególnie dobry, nie będzie czekał 2 lata na otwarcie liceum. W związku z tym szkoła którąkolwiek propozycję przyjmie od Pani Dyrektor Kuratorium i tak zostanie zamknięta. Nieruchomość w atrakcyjnym położeniu (centrum miasta). Ciekawe czy jakiś deweloper już nie złożył atrakcyjnej propozycji na zakup parceli (nieoficjalne). Wcale bym się nie zdziwił. Może warto się temu przyjrzeć bardziej gruntownie. Pozdrawiam.
Ludzie! Analizując wszystkie propozycje jakie dostała pani Dyrektor Gimnazjum 9 można wywnioskować, że komuś bardzo zależy na zamknięciu szkoły. Żaden nauczyciel, a szczególnie dobry, nie będzie czekał 2 lata na otwarcie liceum. W związku z tym szkoła którąkolwiek propozycję przyjmie od Pani Dyrektor Kuratorium i tak zostanie zamknięta. Nieruchomość w atrakcyjnym położeniu (centrum miasta). Ciekawe czy jakiś deweloper już nie złożył atrakcyjnej propozycji na zakup parceli (nieoficjalne). Wcale bym się nie zdziwił. Może warto się temu przyjrz... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 19:15
0
Dzieci nie jest dużo w centrum ale do dobrych szkół - 6,7,21 są dowożone z całego Lublina. Marne szkoły -tez jest taka podstawówka w centrum- zieją pustkami. A co do ogólniaka w 9 to rozumiem że to po prostu koniec 9.
Avatar
Ula / 3 stycznia 2017 o 19:11
0
Przestań sie produkować z tym durnym wklejaniem.
Avatar
obserwator historii / 3 stycznia 2017 o 19:03
0
obserwator historii napisał:
Nie obrażaj Konopnicy.Nie pchaj tam nowopowstałych "bohaterów".
Ryszard napisał:
Może na Lipową należałoby przenieść LO im Staszica lub Unię, wydaje mi się, że szkoła ma lepsze warunki lokalowe. A imię Zapory możnaby nadać dla jakiejś nowopowstającej szkoły, ewentualnie dla Konopnicy jeśli miejscowość ta zostanie przyłączona do Lublina.
nowo powstałych oczywiście.Pośpiech.Przepraszam.
nowo powstałych oczywiście.Pośpiech.Przepraszam. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 0 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 8 1

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika 0 1

Miało być ogłoszenie wyroku w głośnej sprawie Grzegorza Cybulskiego, ale sąd niespodziewanie wezwał ponownie na świadka Franciszka Afaltowskiego, kierownika działu eksploatacji w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Zwolniony pracownik walczy o przywrócenie do pracy w miejskiej spółce.

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie
Alarm 24
galeria

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie 0 8

Na placu Zamkowym w Lublinie trwają przygotowania do sobotniego koncertu "Siła kobiet". Już jednak dzisiaj przejazd przez plac jest niemożliwy.

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt 0 0

Nie dłużej niż do końca listopada ma potrwać urządzanie skweru między ul. Szczecińską i Warmińską (os. Świt).

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę 2 0

Dwa mocne ciosy spadły w ostatnich dniach na trenerów i kibiców Podlasia. Kamil Kocoł zdecydował się na transfer do Chełmianki, a Przemysław Grajek postanowił zawiesić buty na kołku

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 49 19

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 31 11

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 3 15

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.