Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2019 r.
19:22

Lublin gospodarzem Kongresu Nowej Mobilności

Autor: Zdjęcie autora drs
0 10 A A
Prezydent Krzysztof Żuk i Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA<br />
Prezydent Krzysztof Żuk i Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA
(fot. Miasto Lublin)

Lublin będzie gospodarzem wrześniowego Kongresu Nowej Mobilności organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Związek Miast Polskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z głównych tematów będzie transport napędzany energią elektryczną. – Naszym głównym celem jest to, żeby przygotować samorządy i podmioty komercyjne do tej wielkiej zmiany, która zajdzie na rynku motoryzacyjnym – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. – Będziemy chcieli przedstawić założenia Białej Księgi Elektromobilności – zapowiada. Księga ma być propozycją zmian prawnych mających przygotować kraj na odejście od tradycyjnych paliw w stronę energii elektrycznej.

– Mówimy o zupełnie nowym modelu życia, do którego powoli zmierzamy – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, gdzie już dzisiaj komunikacja w znacznym stopniu obsługiwana jest pojazdami, które nie emitują spalin. Miasto planuje już zakup kolejnych trolejbusów oraz autobusów elektrycznych. – Będziemy miastem mającym w blisko trzech czwartych transport bezemisyjny.

Wykorzystanie energii elektrycznej w transporcie nie będzie jedynym tematem wrześniowego kongresu. Mowa będzie również o systemach rowerów miejskich, czy też car-sharingu, czyli systemach wypożyczania samochodów na minuty. – W ramach dwudniowego kongresu zaplanowaliśmy dwadzieścia eksperckich sesji panelowych i pięć ścieżek tematycznych – zapowiadają organizatorzy. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszonych zostało ponad 500 osób, głównie przedstawicieli lokalnych samorządów z całej Polski. Samych mówców będzie ponad 100.

Wydarzenie będzie się odbywać 9 i 10 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy Grottgera 2.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:49
+16
Co za hipokryzja. Lublin kupił niedawno ponad 20 wycofanych z Warszawy spalinowych złomów.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:59
+13
Ja Postawiłabym raczej na dewelo-mobilność, czyli np. dewelo-pasy, PO których POmykać mogliby tylko deweloperzy PO to, żeby jeszcze dynamiczniej rozwijać Detroit nad Bystrzycą. Plus stacje darmowego ładowania i parkowanie za friko dla wszystkich Ludzi z Wypchanymi POrtfelami, którzy POświęcili się ratowaniu planety, biorąc w leasing na firmę elektrowozidła za 200k. A plebs, PO zakupieniu bilecików, hop do 20-letnich jelczy.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:27
+12
Po co kolejne trolejbusy skoro codziennie na zajezdni stoi 30 sztuk bo nie mają dla nich linii??????????????
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:55
+11
Kongres w miescie w ktorym co roku przybywa kilkanaście tysięcy samochodów i bynajmniej nie są to samochody elektryczne. Kpina.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 23:01
+9
Rozumiem że uczestnicy zostaną dowiezieni na kongres tymi super nowoczesnymi ledwo używanymi, z niespełna milionem km przebiegu, nie klimatyzowanymi w połowie niskopodłogowymi autobusami co je kupiło MPK w cenie złomu ?
Avatar
Q / 10 czerwca 2019 o 23:03
+6
Nowa mobilnosc wg Zuka- jazda po omacku w ciemnosci, bo miasto jest takie eko, ze urzedasy włączają oswietlenie uliczne pół godziny po zmroku :d
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 11:51
+2
Prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy, więc albo bilety zdrożeją, albo miasto więcej dopłaci do komunikacji z naszych podatków. Jednocześnie ułatwia się wejście na rynek tanim samochodom na minuty. Taniej i wygodniej będzie pojechać tanim samochodem na minuty niż komunikacją miejską, zatem kasę będą zarabiać właściciele tanich samochodów, a droga komunikacja będzie jeździła pusta i będzie wyciągać ręce po coraz więcej naszych podatków. Doliczając te carsharingowe samochody do obecnych ilość samochodów na mieście zwiększy się zamiast zmniejszyć co na pewno nie będzie ekologiczne. To jakieś nowe zasady ekonomii, że powiększanie kosztów własnej działalności i jednoczesne wspieranie taniej konkurencji w wejściu na własny rynek ma prowadzić do sukcesu.
Prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy, więc albo bilety zdrożeją, albo miasto więcej dopłaci do komunikacji z naszych podatków. Jednocześnie ułatwia się wejście na rynek tanim samochodom na minuty. Taniej i wygodniej będzie pojechać tanim samochodem na minuty niż komunikacją miejską, zatem kasę będą zarabiać właściciele tanich samochodów, a droga komunikacja będzie jeździła pusta i będzie wyciągać ręce po coraz więcej naszych podatków. Doliczając te carsharingowe samochody do obecnych ilość samochodów na mieście zwiększy się zamiast zmnie... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 23:59
+2
Te autorytety od elektromobilności pewnie chcą nam sprzedawać prąd jako pośrednik i stąd te cuda na kiju. Prąd jest najdroższym źródłem energii i nie bierze się z gniazdka, ale z tych dymiących kominów spalających węgiel i wysyłających do atmosfery miliony ton zanieczyszczeń. Wchodzenie w prąd jest finansowym samobójstwem dla miasta, szczególnie mając na uwadze czekające nas prawie 100-procentowe podwyżki - o tym przekonały się w pierwszej kolejności szpitale, gdy rachunki wzrosły kilkukrotnie. Fantazje naszego Prezydenta sfinansują mieszkańcy, a miasto dostanie co najwyżej statuetkę, dyplom i zaproszenie na bankiet, będzie tak samo jak z inteligentnym systemem tworzenia korków - kasa poszła, a zmieniło się na gorsze. Najtańszy i najbardziej ekologiczny jest gaz ziemny i w tym kierunku powinniśmy iść. Car-sharing też tu coś śmierdzi, jeśli dodatkowo wypożyczonych samochodów będą używać ci, którzy nie mają własnych, to samochodów na ulicach nie ubędzie, ale przybędzie i jest to zaprzeczenie ekologii. Czy to nie chodzi o to, że my wam to zrobimy, ale wy nam za to zapłacicie? Wy czyli miasto pieniędzmi podatników.
Te autorytety od elektromobilności pewnie chcą nam sprzedawać prąd jako pośrednik i stąd te cuda na kiju. Prąd jest najdroższym źródłem energii i nie bierze się z gniazdka, ale z tych dymiących kominów spalających węgiel i wysyłających do atmosfery miliony ton zanieczyszczeń. Wchodzenie w prąd jest finansowym samobójstwem dla miasta, szczególnie mając na uwadze czekające nas prawie 100-procentowe podwyżki - o tym przekonały się w pierwszej kolejności szpitale, gdy rachunki wzrosły kilkukrotnie. Fantazje naszego Prezydenta sfinansują mieszkań... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 22:53
0
"Aby samochód elektryczny, który zużywa 15 kWh energii mógł dostać ten prąd, elektrownia musi zużyć 55 kWh. To identyczny wynik jak w samochodzie zasilanym na benzynę, jeśli chodzi o konsumpcję energii - wyjaśnia Paweł Goller z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Dodaje, że bardzo ważnym czynnikiem jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. - Elektrownia, żeby wyprodukowała te 55 kWh energii, musi wyemitować do atmosfery 16 kg dwutlenku węgla. Samochód benzynowy emituje 14 kg dwutlenku węgla - wylicza Paweł Goller."
Avatar
m / 10 czerwca 2019 o 19:30
-2
Po co kolejne trolejbusy skoro codziennie na zajezdni stoi 30 sztuk bo nie mają dla nich linii??????????????
 dobrze ze stoja 2 przegubowe i cale skrzyzowane zakorkowane.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2019 o 11:51
+2
Prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy, więc albo bilety zdrożeją, albo miasto więcej dopłaci do komunikacji z naszych podatków. Jednocześnie ułatwia się wejście na rynek tanim samochodom na minuty. Taniej i wygodniej będzie pojechać tanim samochodem na minuty niż komunikacją miejską, zatem kasę będą zarabiać właściciele tanich samochodów, a droga komunikacja będzie jeździła pusta i będzie wyciągać ręce po coraz więcej naszych podatków. Doliczając te carsharingowe samochody do obecnych ilość samochodów na mieście zwiększy się zamiast zmniejszyć co na pewno nie będzie ekologiczne. To jakieś nowe zasady ekonomii, że powiększanie kosztów własnej działalności i jednoczesne wspieranie taniej konkurencji w wejściu na własny rynek ma prowadzić do sukcesu.
Prąd jest drogi i będzie jeszcze droższy, więc albo bilety zdrożeją, albo miasto więcej dopłaci do komunikacji z naszych podatków. Jednocześnie ułatwia się wejście na rynek tanim samochodom na minuty. Taniej i wygodniej będzie pojechać tanim samochodem na minuty niż komunikacją miejską, zatem kasę będą zarabiać właściciele tanich samochodów, a droga komunikacja będzie jeździła pusta i będzie wyciągać ręce po coraz więcej naszych podatków. Doliczając te carsharingowe samochody do obecnych ilość samochodów na mieście zwiększy się zamiast zmnie... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 23:59
+2
Te autorytety od elektromobilności pewnie chcą nam sprzedawać prąd jako pośrednik i stąd te cuda na kiju. Prąd jest najdroższym źródłem energii i nie bierze się z gniazdka, ale z tych dymiących kominów spalających węgiel i wysyłających do atmosfery miliony ton zanieczyszczeń. Wchodzenie w prąd jest finansowym samobójstwem dla miasta, szczególnie mając na uwadze czekające nas prawie 100-procentowe podwyżki - o tym przekonały się w pierwszej kolejności szpitale, gdy rachunki wzrosły kilkukrotnie. Fantazje naszego Prezydenta sfinansują mieszkańcy, a miasto dostanie co najwyżej statuetkę, dyplom i zaproszenie na bankiet, będzie tak samo jak z inteligentnym systemem tworzenia korków - kasa poszła, a zmieniło się na gorsze. Najtańszy i najbardziej ekologiczny jest gaz ziemny i w tym kierunku powinniśmy iść. Car-sharing też tu coś śmierdzi, jeśli dodatkowo wypożyczonych samochodów będą używać ci, którzy nie mają własnych, to samochodów na ulicach nie ubędzie, ale przybędzie i jest to zaprzeczenie ekologii. Czy to nie chodzi o to, że my wam to zrobimy, ale wy nam za to zapłacicie? Wy czyli miasto pieniędzmi podatników.
Te autorytety od elektromobilności pewnie chcą nam sprzedawać prąd jako pośrednik i stąd te cuda na kiju. Prąd jest najdroższym źródłem energii i nie bierze się z gniazdka, ale z tych dymiących kominów spalających węgiel i wysyłających do atmosfery miliony ton zanieczyszczeń. Wchodzenie w prąd jest finansowym samobójstwem dla miasta, szczególnie mając na uwadze czekające nas prawie 100-procentowe podwyżki - o tym przekonały się w pierwszej kolejności szpitale, gdy rachunki wzrosły kilkukrotnie. Fantazje naszego Prezydenta sfinansują mieszkań... rozwiń
Avatar
Q / 10 czerwca 2019 o 23:03
+6
Nowa mobilnosc wg Zuka- jazda po omacku w ciemnosci, bo miasto jest takie eko, ze urzedasy włączają oswietlenie uliczne pół godziny po zmroku :d
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 23:01
+9
Rozumiem że uczestnicy zostaną dowiezieni na kongres tymi super nowoczesnymi ledwo używanymi, z niespełna milionem km przebiegu, nie klimatyzowanymi w połowie niskopodłogowymi autobusami co je kupiło MPK w cenie złomu ?
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 22:53
0
"Aby samochód elektryczny, który zużywa 15 kWh energii mógł dostać ten prąd, elektrownia musi zużyć 55 kWh. To identyczny wynik jak w samochodzie zasilanym na benzynę, jeśli chodzi o konsumpcję energii - wyjaśnia Paweł Goller z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Dodaje, że bardzo ważnym czynnikiem jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. - Elektrownia, żeby wyprodukowała te 55 kWh energii, musi wyemitować do atmosfery 16 kg dwutlenku węgla. Samochód benzynowy emituje 14 kg dwutlenku węgla - wylicza Paweł Goller."
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:59
+13
Ja Postawiłabym raczej na dewelo-mobilność, czyli np. dewelo-pasy, PO których POmykać mogliby tylko deweloperzy PO to, żeby jeszcze dynamiczniej rozwijać Detroit nad Bystrzycą. Plus stacje darmowego ładowania i parkowanie za friko dla wszystkich Ludzi z Wypchanymi POrtfelami, którzy POświęcili się ratowaniu planety, biorąc w leasing na firmę elektrowozidła za 200k. A plebs, PO zakupieniu bilecików, hop do 20-letnich jelczy.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:55
+11
Kongres w miescie w ktorym co roku przybywa kilkanaście tysięcy samochodów i bynajmniej nie są to samochody elektryczne. Kpina.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:49
+16
Co za hipokryzja. Lublin kupił niedawno ponad 20 wycofanych z Warszawy spalinowych złomów.
Avatar
m / 10 czerwca 2019 o 19:30
-2
Po co kolejne trolejbusy skoro codziennie na zajezdni stoi 30 sztuk bo nie mają dla nich linii??????????????
 dobrze ze stoja 2 przegubowe i cale skrzyzowane zakorkowane.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 19:27
+12
Po co kolejne trolejbusy skoro codziennie na zajezdni stoi 30 sztuk bo nie mają dla nich linii??????????????
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złota Setka 2018. Nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny po raz 23 [zdjęcia]
galeria

Złota Setka 2018. Nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny po raz 23 [zdjęcia] 0 1

Podczas uroczystej gali nagrodziliśmy najlepsze firmy Lubelszczyzny 2018. To już XXIII edycja rankingu Złota Setka. Po raz pierwszy doceniliśmy też wyjątkowe przedsiębiorstwa dzielące z nami przekonanie, że warto działać ekologicznie i w rodzinie.

Gigantyczne odszkodowanie za dzieciństwo w więzieniu. Pierwszy taki wyrok

Gigantyczne odszkodowanie za dzieciństwo w więzieniu. Pierwszy taki wyrok 0 4

Córka Żołnierzy Wyklętych wywalczyła zadośćuczynienie za narodziny i dzieciństwo spędzone w więzieniu. Sąd przyznał jej milion złotych. Magdalena Zarzycka - Redwan nie wyklucza apelacji.

Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków
Zdjęcia z drona
galeria

Wierzchowiska zalane po ulewie. Ewakuowano 80 osób, pracuje ponad 120 strażaków 176 13

Wierzchowiska Pierwsze i Drugie (pow. janowski) zostały zalane po ogromnej ulewie jaka przeszła nad tym terenem. Na miejscu pracuje ponad 120 strażaków.

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium
PILNE
galeria

Losy górek czechowskich rozstrzygną się po niedzieli. Prezydent złożył projekt studium 61 47

Decydujący dla przyszłości górek czechowskich projekt studium przestrzennego został dziś złożony do Rady Miasta przez prezydenta Lublina. Już 27 czerwca radni mają głosować nad dokumentem

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat 0 4

Rozmowa z Przemysławem Stefaniakiem, organizatorem „Alarmu dla Ziemi Lublin” w sobotę, 22 czerwca, o godz. 17.30 przed lubelskim Ratuszem (plac Łokietka)

Tabliczka z ostrzeżeniem zamiast ratownika. Sezon się nie zaczął a już sześć osób utonęło

Tabliczka z ostrzeżeniem zamiast ratownika. Sezon się nie zaczął a już sześć osób utonęło 4 3

Sezon jeszcze się nie zaczął, a w województwie lubelskim utonęło w tym roku już sześć osób. Część kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli zacznie działać pod koniec czerwca

Poczta Polska jeździ scanią w gazie na trasie Lublin-Warszawa-Lublin

Poczta Polska jeździ scanią w gazie na trasie Lublin-Warszawa-Lublin 0 8

Scania zasilana gazem LNG jest testowana przez Pocztę Polską na trasie Lublin-Warszawa-Lublin. To kolejny krok w kierunku ekologicznych pojazdów.

Trzech zawodników odchodzi z Górnika Łęczna

Trzech zawodników odchodzi z Górnika Łęczna 0 3

Mateusz Cetnarski i Kacper Jodłowski nie będą w kolejnym sezonie występować w „zielono-czarnych” barwach. Dwaj pomocnicy rozwiązali swoje umowy z klubem z Łęcznej za porozumieniem stron. Z kolei do Gryfa Wejherowo przenosi się Filip Szewczyk

Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski - święto miłośników tradycyjnego jadła w Nałęczowie
22 czerwca 2019, 0:00

Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski - święto miłośników tradycyjnego jadła w Nałęczowie 0 0

To będzie święto trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego. 4. edycja Festiwalu "Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski" zawita do Nałęczowa. W dniach 22-23 czerwca na placu przed Urzędem Miejskim zorganizowane zostaną kiermasz i moc kulinarnych atrakcji.

Nowy odcinek S17 od Kurowa do węzła Skrudki już otwarty. 13 kilometrów w 7 minut [zdjęcia]
galeria

Nowy odcinek S17 od Kurowa do węzła Skrudki już otwarty. 13 kilometrów w 7 minut [zdjęcia] 15 38

13-kilometrów nowego odcinka S17 od Kurowa do węzła Skrudki to pierwszy z serii odcinków Lublina-Warszawa, które będą oddane w tym roku. Za dwa lata kierowcy pojadą ekspresówką od Tomaszowa Lubelskiego do Warszawy – zapewnił podczas uroczystości otwarcia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Dyplomy rozdane, rok szkolny zakończony, czas na wakacje
galeria

Dyplomy rozdane, rok szkolny zakończony, czas na wakacje 0 5

Po porannych mszach świętych uczniowie puławskich szkół udali się do sal gimnastycznych, gdzie najlepsi z nich odebrali dyplomy i świadectwa z czerwonym paskiem. - Bezpiecznych, beztroskich wakacji, pełnych miłych niespodzianek - życzyła podczas szkolnej uroczystości, dyrektor ZSO nr 1, Marta Gładysz.

Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich.

Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich. 0 0

Eksperci NCBR zapraszają na wyjątkowe warsztaty 27 czerwca do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Piłkarki Górnika Łęczna czekają na wyniki losowania do Ligi Mistrzyń

Piłkarki Górnika Łęczna czekają na wyniki losowania do Ligi Mistrzyń 0 0

Przed Górnikiem Łęczna ciekawa przerwa wakacyjna. Kilka zawodniczek zdecydowało się opuścić drużynę

Miasto ogłasza przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Już po raz trzeci

Miasto ogłasza przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Już po raz trzeci 0 10

Już trzeci raz władze miasta ogłaszają przetarg na 20 elektrobusów i komplet ładowarek. Wcześniej ceny proponowane przez dostawców przekraczały kwotę do wydania. Teraz miasto złagodziło o połowę swoje wymagania co do gwarancji na baterie. Nawet jeśli ceny od tego spadną, na dostawę i tak poczekamy długo

Szpital szuka dyrektora. Oferty tylko do piątku

Szpital szuka dyrektora. Oferty tylko do piątku 0 3

Jeszcze tylko do piątku można składać oferty w konkursie na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.