Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2019 r.
12:51

Lublin: Przechodziła przez przejście z telefonem w ręku i potrącił ją samochód. Kierowca dostał mandat [wideo]

Autor: Zdjęcie autora kyku
173 96 A A

Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Lwowskiej i potrącił ją samochód osobowy. Całe zajście zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Widać na nim jednak, że poszkodowana nie zachowała należytej ostrożności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do zdarzenia doszło wczoraj przed godziną 20. Na nagraniu udostępnionym przez lubelską policję widać, że kobieta weszła na przejście, nie rozglądając się na boki i patrząc się w telefon. Nadjeżdżający kierowca volvo zdążył zareagować i odbić w lewo. Skończyło się na tym, że potrącił kobietę. Nie odniosła ona jednak poważnych obrażeń.

Zdarzenie miało miejsce na wyraźnie oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych, czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policja apeluje: "Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez drogę, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie należy spodziewać się osób korzystających z jednośladów.

Niezależnie od pory roku, niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać."

e-Wydanie

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kierek / 26 listopada 2019 o 13:19
+42
Piesza też powinna dostać mandat !
Avatar
Jan / 26 listopada 2019 o 15:15
+40
Kierowca nie potrącił, pieszej tylko ona dosłownie wbiegła w samochód. 1. Pieszy podchodzi do przejścia patrząc w telefon, 2. Pieszy wchodzi na przejście nie rozglądając się prosto pod nadjeżdżający pojazd , 3. kierowca mając zbyt długa drogę hamowania omija pieszą zjeżdżając na drugi pas, a ta wbiega w samochód. Potrójna próba samobójcza, po tym nagraniu obarczanie kierowcy winą można przyrównać jedynie do precedensu Najsztuba.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 20:35
+38
Chory kraj. Ameba łamie przepisy, a mandat dostaje kierowca który i tak robił co mógł żeby uniknąć wypadku. I jak ma nie być takich wypadków? No jak?
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 12:58
+38
A krowa co weszła na przejście nie zwracając uwagi na ruch też powinna dostać 500 za głupotę.
Avatar
do Policji / 26 listopada 2019 o 13:03
+37
Szkoda że policja nic nie wspomina o obowiazku pieszego zanim wejdzie na pasy. W szkole uczono mnie aby zanim przejdziesz przez jezdnię to musisz zatrzymać się i upewnić że nic nie jedzie , popatrz w lewo w prawo i jeszcze raz w prawo przechodząc. Co z tego że pieszy ma pierwszeństwo na pasach, ale wtargnięcie przed nadjeżdżajacy pojazd jest karalne
Avatar
xxx / 26 listopada 2019 o 13:03
+33
Będąc na przejściu czyli jezdni kobieta nie powinna korzystać z telefonu tak samo jak to dotyczy kierowców.Tej pannie też powinno się wręczyć mandat .
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 13:13
+31
No to jest to słynne "wtargnięcie" w czystej formie. Bez zatrzymania i popatrzenia - prosto pod koła. Kretynka.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 19:10
+30
Nawet się nie obejrzała w lewo jak wchodziła. ŚWIĘTA KROWA
Avatar
lemo / 26 listopada 2019 o 13:01
+30
Przecież tutaj kierowca nie jest winny zaistniałej sytuacji!
Avatar
HI / 26 listopada 2019 o 13:15
+29
"(...) że kobieta weszła na przejście, nie rozglądając się na boki i patrząc się w telefon." A "Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym." +++ Jak w powiedzeniu: "Kowal zawinił, Cygana powiesili." :(
Avatar
Gość / 4 dni temu o 22:53
0
Ciekawe, czy miała słuchawki...
Avatar
cóż / 1 grudnia 2019 o 19:03
0
ale zawsze może zginąć
Avatar
Twój Fan / 29 listopada 2019 o 16:22
0
Pani Anno polecam lekturę - to się nazywa" Prawo o ruchu drogowym" , zresztą ktoś wcześniej już zacytował art. 14. Poza tym przydały by się lepsze okulary do analizy wideo. Mam nadzieję , że metody przechodzenia przez przejście dla pieszych, które Pani poleca pszetestowała osobiście i podzieli się Pani wrażeniami z czytelnikami. Życzę dobrego reszty dnia.
Avatar
anka / 28 listopada 2019 o 23:09
+1
mogła iść tyłem do przodu, na czworakach, na rękach, obojętne, była na pasach i kierowca powinien się zatrzymać a nie rozjeżdżać przechodnia
 Widać, że znasz przepisy o ruchu drogowym tak samo jak ta piesza i chciałoby się powiedzieć, że jak i policjant. Ale ten ostatni zna, tylko po ostatniej sytuacji w Warszawie pewnie dostał polecenie karania na wyrost.
Avatar
Tomek / 28 listopada 2019 o 21:30
+4
Oczywiście , że pieszy ma bezwzględne pierszeństwo gdy znajduje się na przejściu .Ale za nim wejdzie na to przejście powinien zachować szczególną ostrożność i właściwie ocenić czy w ogóle może wejść na to przejście , tak aby nie spowodować zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruch . W tym przypadku żadna z tych przesłanek nie została spełniona.Biorąc pod uwagę gorszą widoczność podczas jazdy nocnej, czas reakcji kierowcy i odległość od przejścia pojazdu w chwili wejścia pieszej na pasy , uważam , że piesza miała dużo szczęścia trafiając na takiego kierowcę. Piesi powinni pamiętać o tym, że nawet gdy przepisy chronią ich w sposób szczególny na oznaczonych przejścia , to nie zatrzymają one samochodu w miejscu, jeżeli wejdą bezpośrednio przed zbliżający się pojazd.Policja widocznie uznała,że piesza poniosła wystarczającą karę , a kogoś ukarać przecież trzeba , więc ...
Oczywiście , że pieszy ma bezwzględne pierszeństwo gdy znajduje się na przejściu .Ale za nim wejdzie na to przejście powinien zachować szczególną ostrożność i właściwie ocenić czy w ogóle może wejść na to przejście , tak aby nie spowodować zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruch . W tym przypadku żadna z tych przesłanek nie została spełniona.Biorąc pod uwagę gorszą widoczność podczas jazdy nocnej, czas reakcji kierowcy i odległość od przejścia pojazdu w chwili wejścia pieszej na pasy , uważam , że piesza miała dużo szczęścia trafi... rozwiń
Avatar
Leszek / 28 listopada 2019 o 13:13
+6
Biorąc pod uwagę dozwoloną prędkość i drogę hamowania to jak kwalifikować wejscie pieszego na przejście, który nie zachowuje szczególnej ostrożności , w momęcie kiedy pojazd znajduje się w odległości około 20 m od przejścia jak dla mnie jest to wtargnięcie pieszej na przejście .W takiej sytuacji to piesza stworzyła zagrożenie w ruchu drogowym , a nie kierowca, który nie powinien przyjąć mandatu.To piesza wbiegła w samochód , a nie kierowca potrącił pieszą.Orzeczenie policji o winie gdy istnieje dowód w postaci nagrania jest dość tendencyjne .Pytanie do policji w jakiej odległości od przejścia powinien znajdować się samochód, aby uznać to za wtargnięcie.Są dostępne nagrania w internecie gdzie np. ewidentne potrącenie staruszki na przejściu z winy kierowcy - samohód był około 42 m od przejścia pani prokurator kwalifikuje jako wtargnięcie.Więc trudno tu mówić o sprawiedliwości i obiektywnej rzetelnej ocenie.
Biorąc pod uwagę dozwoloną prędkość i drogę hamowania to jak kwalifikować wejscie pieszego na przejście, który nie zachowuje szczególnej ostrożności , w momęcie kiedy pojazd znajduje się w odległości około 20 m od przejścia jak dla mnie jest to wtargnięcie pieszej na przejście .W takiej sytuacji to piesza stworzyła zagrożenie w ruchu drogowym , a nie kierowca, który nie powinien przyjąć mandatu.To piesza wbiegła w samochód , a nie kierowca potrącił pieszą.Orzeczenie policji o winie gdy istnieje dowód w postaci nagrania jest dość tendencyjne... rozwiń
Avatar
Egg / 28 listopada 2019 o 11:01
+9
A może by tak mała zmiana w kodeksie Pieszy z telefonem, który niekontrolujac sytuacji wchodzi na przejście czy też pod samochód jest winien i otrzymuje mandat 500 zł za marzenie życia innych w ruchu. A gdyby ta panna wlazła pod uprzywilejowany samochód np karetkę ktoraby się rozbiła? To na ten moment kierowca karetki jest winny. Trzeba pozmieniać pewne rzeczy bo kodeks był pisany kiedy nie było zombi z telefonami.
Avatar
kierowca ZA / 28 listopada 2019 o 10:30
+8
Pieszy kaptur na głowie i patrzenie na ekran telefonu. Wchodząc na przejście należy popatrzeć czy auto nie jest b blisko zebry, bo nawet jadąc z b.małą i dozwoloną prędkością nie można przecież zatrzymać się w miejscu. Wydaje mi się, że w kodeksie drogowym jest akapit o nagłym wtargnięciu na jezdnię dotyczy to również wyznaczonych przejść dla pieszych. Mandat dla kierowcy ….dyskusyjny, ale w tym wypadku pieszemu się też należał.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 o 08:38
+6
Jeden zwój w mózgu więcej od kury,bo ta wlazłaby bez telefonu.
Avatar
Henio / 27 listopada 2019 o 23:31
+10
wyjątkowo pisdnieta piesza ,tak głupio tylko przez jezdnię przechodzi drób nieśny
 Nie obrażaj drobiu. Drób po zauważeniu nadjeżdżającego pojazdu nie taranuje go z rozbiegu, a cofa się na własne podwórko. 
Zobacz wszystkie komentarze 96

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 2

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 11 5

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 163 15

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 5 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 10 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową 0 6

W poniedziałek zmieniona ma być organizacja ruchu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym nad ul. Diamentową.

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem 0 0

Wielkimi krokami zbliża się II Charytatywny Turniej w Siatkonogę. Jeżeli ktoś chce wziąć w nim udział, to musi się spieszyć, bo zgłosiło się już kilkanaście drużyn. Ponownie gospodarzem zawodów będzie hala im. Arkadiusz Gołasia w Kraśniku, a impreza odbędzie się 21 grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.