Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2018 r.
12:56

Lublin: Pielęgniarki na zwolnieniach, szpitale zawiadomiły prokuraturę

Autor: Zdjęcie autora kp
453 88 A A
SPSK4 w Lublinie
SPSK4 w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prokuratura skontroluje zwolnienia lekarskie, na które masowo idą pielęgniarki z lubelskich szpitali klinicznych. - Chorowanie w Polsce nie jest przestępstwem - komentuje Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPSK4 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Zawiadomienia w tej sprawie złożył szpital przy ul. Staszica, gdzie w tym momencie na L4 jest 115 pielęgniarek z ok. 600 tam zatrudnionych i szpital przy ul. Jaczewskiego, gdzie na zwolnienia poszło już 242 pielęgniarki z 1200 tam pracujących.

- Zawiadomienie ze szpitala klinicznego nr 1 wpłynęło do nas 22 czerwca. W pierwszej kolejności zwrócimy się do szpitala o przekazanie dokumentów w tym przede wszystkim zwolnień lekarskich, bo na razie nie wiemy jakie to były zwolnienia i ilu osób to dotyczy – mówi Katarzyna Matusiak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. – Będziemy ustalać czy i jaki sposób naraziło to szpital na niemożność działania, a pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – dodaje.

Podobne zawiadomienie złożył szpital kliniczny nr 4 w Lublinie do Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

– Mamy podejrzenie, że masowe zwolnienia lekarskie pielęgniarek to nie wynik epidemii czy wydarzeń losowych tylko świadome działanie w porozumieniu w celu wywarcia presji na pracodawcy – komentuje Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Takie działanie ma wieloaspektowe, poważne skutki. Naraża pacjentów, a także jest działaniem na szkodę pracodawcy, który musi płacić świadczenia chorobowe. Ponadto w takiej sytuacji kontrakt z NFZ nie jest realizowany tak, jak powinien.

- Chorowanie w Polsce nie jest przestępstwem. Poza tym średnia wieku pielęgniarek przekracza 50 lat, więc choroby i różnego rodzaju schorzenia nie są czymś niecodziennym. Podejrzenia dyrekcji są więc bardzo daleko idące – komentuje Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPSK4 w Lublinie. – Poza tym to nie pielęgniarki wystawiały te zwolnienia tylko lekarze. Ciekawe jak oni się odniosą do tego, ze dyrekcja podważa wiarygodność wystawianych przez nich zwolnień.

 

Quiz: Test z języka angielskiego. Sprawdź, czy zdasz?

Test z języka angielskiego. Sprawdź, czy zdasz?

Komentarze 88

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosc / 29 czerwca 2018 o 14:17
+2
A czy dyrekcja zl9zy zawiadomienie do prokuratury,ze pielegniarki pracuja minimum 36-48 godzin non stop,ze na 1 pielegniarke przypada nawet 40 chorych,ze nie ma personelu pomocniczego i pielegniarka za 1 pensje pracuje na 3-4 etatach? Wymieniac mozna jeszcze dlugo. Jakos dyrekcje nie skladaly zawiadomienia do prokuratury gdy lekarze masowo skladali wypowiedzenia,brali masowo L4. Srednia wieku polskiej pracujacej pielegniarki to 56 lat. Po kilkudziesieciu latach maja prawo chorowac. Strajkuja glownie te w wieku ochronnym,przed emerytura. Niech sie dyrekcje przyzwyczaja ze do 2021 odejdzie z zawodu,na emerytury 56 000 pielegniarek. Wtedy to bedzie katastrofa.
A czy dyrekcja zl9zy zawiadomienie do prokuratury,ze pielegniarki pracuja minimum 36-48 godzin non stop,ze na 1 pielegniarke przypada nawet 40 chorych,ze nie ma personelu pomocniczego i pielegniarka za 1 pensje pracuje na 3-4 etatach? Wymieniac mozna jeszcze dlugo. Jakos dyrekcje nie skladaly zawiadomienia do prokuratury gdy lekarze masowo skladali wypowiedzenia,brali masowo L4. Srednia wieku polskiej pracujacej pielegniarki to 56 lat. Po kilkudziesieciu latach maja prawo chorowac. Strajkuja glownie te w wieku ochronnym,przed emerytura. Niec... rozwiń
Avatar
mf / 29 czerwca 2018 o 14:13
+2
Gdyby prokurator miał pobory i warunki pracy pielęgniarki to też by protestował.Pielęgniarki maja prawo do godziwej zapłaty i o to walczą. Dla siebie i pacjentów którymi kiedyś wszyscy będziemy.
Avatar
Gosc / 29 czerwca 2018 o 14:10
+2
Na L4 jest zaledwie 1/5 ogolnej liczby zatrudniobych tam pielegniarek. To nie powinno paralizowac szpitala. Czy dyrekcja tez zawiadomi prokurature gdy pielegniarki pojda na emerytury,renty chorobowe,L4 ciazowe?
Avatar
ok / 29 czerwca 2018 o 13:19
+2
To już pielęgniarkom chorować nie można bez zgody dyrekcji prokuratura?Pachnie mi to mobbingiem i pielęgniarki powinny złożyć zawiadomienie do prokuratury na dyrekcję bo jest to jawne wywieranie presji na pielęgniarki.Można chorować w wojsku policji straży granicznej ale w szpitalu personelowi nie.
Avatar
Do Pana x / 29 czerwca 2018 o 15:06
+1
Panie X jezeli pojda wszystkie do dyskontu to ciekawe kto Panu lub Pani leki poda na starosc czy Pampersa zmieni dopiero bedziecie plakac .. 
Avatar
Batman / 29 czerwca 2018 o 14:56
+1
Ja się wcale nie dziwię. Po 30 latach, ciężkiej i męczącej pracy, użerania się z pretensjonalną ( często) rodziną pacjenta dostawać 2300 zł co miesiąc. ( No może trochę więcej). Rodziny odwiedzają chorych po południu o 16 i widzą siedzącą pielęgniarkę i piszącą kwity. Myśli taki jeden "ale robota łatwa, nic nie robią... Tak naprawdę od 7 rano podawanie, rozłożenie, przygotowanie leków dla 40+ pacjentów. Zmiana pozycji pacjentów leżących, robienie/zmiana opatrunków przyjęcia/wypisy pacjentów, pomoc w karmieniu, zmiany pieluchomajtek oraz wiele innych obowiązków zależnych od oddziału. Ktoś napomniał o kasjerach, czy innym zawodzie. Zapomniał tylko powiedzieć, że kasjerka po podaniu innego towaru nie zagraża życiu klienta. Pielęgniarka jak poda inny lek/dawkę mniejszą-większą odpowiada za to. Nie może tego zrobić na odwal się. Zabraknie pielęgniarek to kto ludziom poda leki? Lekarze?
Ja się wcale nie dziwię. Po 30 latach, ciężkiej i męczącej pracy, użerania się z pretensjonalną ( często) rodziną pacjenta dostawać 2300 zł co miesiąc. ( No może trochę więcej). Rodziny odwiedzają chorych po południu o 16 i widzą siedzącą pielęgniarkę i piszącą kwity. Myśli taki jeden "ale robota łatwa, nic nie robią... Tak naprawdę od 7 rano podawanie, rozłożenie, przygotowanie leków dla 40+ pacjentów. Zmiana pozycji pacjentów leżących, robienie/zmiana opatrunków przyjęcia/wypisy pacjentów, pomoc w karmieniu, zmiany pieluchomajtek ora... rozwiń
Avatar
Pikes / 29 czerwca 2018 o 14:42
+1
Od dłuższego czasu pielęgniarki starały się o podwyżki (nie jest prawdą, że dostają je cały czas). Poprzedni Dyrektor i obecny powtarzali, że nie ma na to środków. Bodajże 3 lub 4 lata temu udało się uzyskać 150 zł podwyżki na okres 2 lat z adnotacją, że przez ten okres nie można się starać o dodatkowe pieniądze. Natomiast jakiś czas temu lekarze w tym szpitalu wynegocjowali 2000 zł podwyżki (bezterminowo) i cisza. Ciekawe jakby to przemnożyć przez liczbę pracowników jaka to by wyszła kwota. Pielęgniarka (wredna i zbędna w tej pracy i nic nie umiejąca) zarabia średnio ok 2500 zasadniczej netto na miesiąc. Lekarz za każdy jeden dyżur dostaje 2000, dodatkowo otrzymuje mniej więcej kilkutysięczną podstawę. Poza tym pielęgniarki często słyszą od lekarzy, że to one zadłużają szpital, że są zbędne ponieważ można zatrudnić kogoś z ulicy (to niech teraz borą kogoś z ulicy do pomocy). Pielęgniarka przejada cenne pieniądze szpitala przy pomocy swojej niebotyczne wysokiej pensji (bo tylko stać ją na jedzenie), a lekarz podobno inwestuje (patrząc na tym czym się poruszają to pewnie w paliwo i serwisy chociażby luksusowych Nissanów GTR, wycieczki zagraniczne, nieruchomości – kto pracuje w PSK ten wie).
Od dłuższego czasu pielęgniarki starały się o podwyżki (nie jest prawdą, że dostają je cały czas). Poprzedni Dyrektor i obecny powtarzali, że nie ma na to środków. Bodajże 3 lub 4 lata temu udało się uzyskać 150 zł podwyżki na okres 2 lat z adnotacją, że przez ten okres nie można się starać o dodatkowe pieniądze. Natomiast jakiś czas temu lekarze w tym szpitalu wynegocjowali 2000 zł podwyżki (bezterminowo) i cisza. Ciekawe jakby to przemnożyć przez liczbę pracowników jaka to by wyszła kwota. Pielęgniarka (wredna i zbędna w tej pracy i nic ni... rozwiń
Avatar
PRUSZON / 29 czerwca 2018 o 14:16
+1
Komuno wróć zakrzyknęli dyrektorzy szpitali szczególnie ci z ZMS I SZSP.. A propo dobra zmiano kiedy zlikwidujeciĘ NFZ -OBIETNICA WYBORCZA ? Ujawnicie aneks do likwidaci WSI -sTARA rUDA ?;-)
Avatar
Gosc / 29 czerwca 2018 o 14:01
+1
To nie Ochrona Zdrowia jest chora tylko ludzie nią zarządzający.
Avatar
gość / 2 lipca 2018 o 08:21
0
Piguły zrozumcie jedno:  praca jest towarem jak każdy inny i dostaje się za nią zapłatę tyle ile jest w stanie klient za nią  zapłacić. Proponuję wam abyście wszystkie się zwolniły, nastepnie pozakładały własną dzialalność i podpisały kontrakty ze szpitalem. Wówczas zobaczycie ile uda się wam więcej zarobić. Są w szpitalach firmy orchraniarskie, sprzatające. Możecie i wy pójść tą drogą. Powodzenia.
Avatar
gość / 2 lipca 2018 o 08:21
0
Piguły zrozumcie jedno:  praca jest towarem jak każdy inny i dostaje się za nią zapłatę tyle ile jest w stanie klient za nią  zapłacić. Proponuję wam abyście wszystkie się zwolniły, nastepnie pozakładały własną dzialalność i podpisały kontrakty ze szpitalem. Wówczas zobaczycie ile uda się wam więcej zarobić. Są w szpitalach firmy orchraniarskie, sprzatające. Możecie i wy pójść tą drogą. Powodzenia.
Avatar
Gość / 1 lipca 2018 o 21:36
0
Zawiadamiają prokuraturę bo się boją odpowiedzialności karnej - obowiązek zapewnienia opieki spoczywa na barkach dyrektora placówki..!!!!!!! skoro dopuścili do sytuacji w której tej opieki brak i sami jeszcze o niej donieśli do prokuratury to ta instytucja powinna od razu się zająć tymi dyrektorami !!!!!!!!!!! a tak na marginesie to już prawdziwa plaga w opiece zdrowotnej - miernoty kapują na pracowników, może czas dyscyplinarnie pozwalniać wszystkich lubelskich donosicieli..............
Avatar
Pielegniarka / 1 lipca 2018 o 11:25
0
Jak je wywalą to kto będzie przy tobie chodził jak trafisz do szpitala baranie.
Avatar
Gość / 1 lipca 2018 o 11:22
0
Dyrektor szpitala na Staszica powiedział że te pielęgniarki co poszły na zwolnienia to odpady medyczne.
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 07:07
0
Lekarze sa od leczenia a nie pielegniarki. Gdyby nie one to zgonow przez nie kompetencje lekarzy byloby masa.
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 07:02
0
Choroba to glupota? Jesli tak to czemu ty,twoje dziecko czy najblizsi choruja? Poza tym od leczenia sa lekarze a ci na oddziale sa. 
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 07:00
0
Zgadza sie. Jak powywalaja pielegniarki to szpital pojdzie do zamkniecia. I wtedy zacznie sie jazgot.
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 06:52
0
A od kiedy bierze sie urlop na czas pobytu w szpitalu i operacji?
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 06:50
0
Odejda,chetnie. I wtedy beda zamykane szpitale. Bo skoro juz nie funkcjonuja bo poszlo na L4 115 z 600 zatrudnionych(prawie 500 nadal pracuje) to tym bardziej nie beda istniec gdy idejdzie co najmniej jeszcze raz tyle. W sklepie ekspedientka odpowiedzialna hest za towar a w szpitalu za ludzkie zycie
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 06:45
0
Zgadza sie studencie. Wystarczy pracowac w 1 miejscu. I nie 115 czy 250 nie bedzie ale co najmniej jeszcze raz tyle. Zaledwie 1/5 pielegniarek chora a juz szpitale nie przyjmuja pacjentow? A co bedzie jak zaczna masowo odchodzic na zasluzone emerytury? Tez dyrektor prokuratora nasle? Czy na strajkujacych lekarzy tez naslal? Srednia wieku polskiej pielegniarki to 56 lat.
Zobacz wszystkie komentarze 88

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!