Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2018 r.
12:56

Lublin: Pielęgniarki na zwolnieniach, szpitale zawiadomiły prokuraturę

Autor: Zdjęcie autora kp
453 89 A A
SPSK4 w Lublinie
SPSK4 w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prokuratura skontroluje zwolnienia lekarskie, na które masowo idą pielęgniarki z lubelskich szpitali klinicznych. - Chorowanie w Polsce nie jest przestępstwem - komentuje Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPSK4 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Zawiadomienia w tej sprawie złożył szpital przy ul. Staszica, gdzie w tym momencie na L4 jest 115 pielęgniarek z ok. 600 tam zatrudnionych i szpital przy ul. Jaczewskiego, gdzie na zwolnienia poszło już 242 pielęgniarki z 1200 tam pracujących.

- Zawiadomienie ze szpitala klinicznego nr 1 wpłynęło do nas 22 czerwca. W pierwszej kolejności zwrócimy się do szpitala o przekazanie dokumentów w tym przede wszystkim zwolnień lekarskich, bo na razie nie wiemy jakie to były zwolnienia i ilu osób to dotyczy – mówi Katarzyna Matusiak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. – Będziemy ustalać czy i jaki sposób naraziło to szpital na niemożność działania, a pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – dodaje.

Podobne zawiadomienie złożył szpital kliniczny nr 4 w Lublinie do Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

– Mamy podejrzenie, że masowe zwolnienia lekarskie pielęgniarek to nie wynik epidemii czy wydarzeń losowych tylko świadome działanie w porozumieniu w celu wywarcia presji na pracodawcy – komentuje Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Takie działanie ma wieloaspektowe, poważne skutki. Naraża pacjentów, a także jest działaniem na szkodę pracodawcy, który musi płacić świadczenia chorobowe. Ponadto w takiej sytuacji kontrakt z NFZ nie jest realizowany tak, jak powinien.

- Chorowanie w Polsce nie jest przestępstwem. Poza tym średnia wieku pielęgniarek przekracza 50 lat, więc choroby i różnego rodzaju schorzenia nie są czymś niecodziennym. Podejrzenia dyrekcji są więc bardzo daleko idące – komentuje Dorota Ronek, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SPSK4 w Lublinie. – Poza tym to nie pielęgniarki wystawiały te zwolnienia tylko lekarze. Ciekawe jak oni się odniosą do tego, ze dyrekcja podważa wiarygodność wystawianych przez nich zwolnień.

 

Quiz: Test z języka angielskiego. Sprawdź, czy zdasz?

Test z języka angielskiego. Sprawdź, czy zdasz?

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosc / 29 czerwca 2018 o 14:17
+2
A czy dyrekcja zl9zy zawiadomienie do prokuratury,ze pielegniarki pracuja minimum 36-48 godzin non stop,ze na 1 pielegniarke przypada nawet 40 chorych,ze nie ma personelu pomocniczego i pielegniarka za 1 pensje pracuje na 3-4 etatach? Wymieniac mozna jeszcze dlugo. Jakos dyrekcje nie skladaly zawiadomienia do prokuratury gdy lekarze masowo skladali wypowiedzenia,brali masowo L4. Srednia wieku polskiej pracujacej pielegniarki to 56 lat. Po kilkudziesieciu latach maja prawo chorowac. Strajkuja glownie te w wieku ochronnym,przed emerytura. Niech sie dyrekcje przyzwyczaja ze do 2021 odejdzie z zawodu,na emerytury 56 000 pielegniarek. Wtedy to bedzie katastrofa.
A czy dyrekcja zl9zy zawiadomienie do prokuratury,ze pielegniarki pracuja minimum 36-48 godzin non stop,ze na 1 pielegniarke przypada nawet 40 chorych,ze nie ma personelu pomocniczego i pielegniarka za 1 pensje pracuje na 3-4 etatach? Wymieniac mozna jeszcze dlugo. Jakos dyrekcje nie skladaly zawiadomienia do prokuratury gdy lekarze masowo skladali wypowiedzenia,brali masowo L4. Srednia wieku polskiej pracujacej pielegniarki to 56 lat. Po kilkudziesieciu latach maja prawo chorowac. Strajkuja glownie te w wieku ochronnym,przed emerytura. Niec... rozwiń
Avatar
mf / 29 czerwca 2018 o 14:13
+2
Gdyby prokurator miał pobory i warunki pracy pielęgniarki to też by protestował.Pielęgniarki maja prawo do godziwej zapłaty i o to walczą. Dla siebie i pacjentów którymi kiedyś wszyscy będziemy.
Avatar
Gosc / 29 czerwca 2018 o 14:10
+2
Na L4 jest zaledwie 1/5 ogolnej liczby zatrudniobych tam pielegniarek. To nie powinno paralizowac szpitala. Czy dyrekcja tez zawiadomi prokurature gdy pielegniarki pojda na emerytury,renty chorobowe,L4 ciazowe?
Avatar
ok / 29 czerwca 2018 o 13:19
+2
To już pielęgniarkom chorować nie można bez zgody dyrekcji prokuratura?Pachnie mi to mobbingiem i pielęgniarki powinny złożyć zawiadomienie do prokuratury na dyrekcję bo jest to jawne wywieranie presji na pielęgniarki.Można chorować w wojsku policji straży granicznej ale w szpitalu personelowi nie.
Avatar
Do Pana x / 29 czerwca 2018 o 15:06
+1
Panie X jezeli pojda wszystkie do dyskontu to ciekawe kto Panu lub Pani leki poda na starosc czy Pampersa zmieni dopiero bedziecie plakac .. 
Avatar
Batman / 29 czerwca 2018 o 14:56
+1
Ja się wcale nie dziwię. Po 30 latach, ciężkiej i męczącej pracy, użerania się z pretensjonalną ( często) rodziną pacjenta dostawać 2300 zł co miesiąc. ( No może trochę więcej). Rodziny odwiedzają chorych po południu o 16 i widzą siedzącą pielęgniarkę i piszącą kwity. Myśli taki jeden "ale robota łatwa, nic nie robią... Tak naprawdę od 7 rano podawanie, rozłożenie, przygotowanie leków dla 40+ pacjentów. Zmiana pozycji pacjentów leżących, robienie/zmiana opatrunków przyjęcia/wypisy pacjentów, pomoc w karmieniu, zmiany pieluchomajtek oraz wiele innych obowiązków zależnych od oddziału. Ktoś napomniał o kasjerach, czy innym zawodzie. Zapomniał tylko powiedzieć, że kasjerka po podaniu innego towaru nie zagraża życiu klienta. Pielęgniarka jak poda inny lek/dawkę mniejszą-większą odpowiada za to. Nie może tego zrobić na odwal się. Zabraknie pielęgniarek to kto ludziom poda leki? Lekarze?
Ja się wcale nie dziwię. Po 30 latach, ciężkiej i męczącej pracy, użerania się z pretensjonalną ( często) rodziną pacjenta dostawać 2300 zł co miesiąc. ( No może trochę więcej). Rodziny odwiedzają chorych po południu o 16 i widzą siedzącą pielęgniarkę i piszącą kwity. Myśli taki jeden "ale robota łatwa, nic nie robią... Tak naprawdę od 7 rano podawanie, rozłożenie, przygotowanie leków dla 40+ pacjentów. Zmiana pozycji pacjentów leżących, robienie/zmiana opatrunków przyjęcia/wypisy pacjentów, pomoc w karmieniu, zmiany pieluchomajtek ora... rozwiń
Avatar
Pikes / 29 czerwca 2018 o 14:42
+1
Od dłuższego czasu pielęgniarki starały się o podwyżki (nie jest prawdą, że dostają je cały czas). Poprzedni Dyrektor i obecny powtarzali, że nie ma na to środków. Bodajże 3 lub 4 lata temu udało się uzyskać 150 zł podwyżki na okres 2 lat z adnotacją, że przez ten okres nie można się starać o dodatkowe pieniądze. Natomiast jakiś czas temu lekarze w tym szpitalu wynegocjowali 2000 zł podwyżki (bezterminowo) i cisza. Ciekawe jakby to przemnożyć przez liczbę pracowników jaka to by wyszła kwota. Pielęgniarka (wredna i zbędna w tej pracy i nic nie umiejąca) zarabia średnio ok 2500 zasadniczej netto na miesiąc. Lekarz za każdy jeden dyżur dostaje 2000, dodatkowo otrzymuje mniej więcej kilkutysięczną podstawę. Poza tym pielęgniarki często słyszą od lekarzy, że to one zadłużają szpital, że są zbędne ponieważ można zatrudnić kogoś z ulicy (to niech teraz borą kogoś z ulicy do pomocy). Pielęgniarka przejada cenne pieniądze szpitala przy pomocy swojej niebotyczne wysokiej pensji (bo tylko stać ją na jedzenie), a lekarz podobno inwestuje (patrząc na tym czym się poruszają to pewnie w paliwo i serwisy chociażby luksusowych Nissanów GTR, wycieczki zagraniczne, nieruchomości – kto pracuje w PSK ten wie).
Od dłuższego czasu pielęgniarki starały się o podwyżki (nie jest prawdą, że dostają je cały czas). Poprzedni Dyrektor i obecny powtarzali, że nie ma na to środków. Bodajże 3 lub 4 lata temu udało się uzyskać 150 zł podwyżki na okres 2 lat z adnotacją, że przez ten okres nie można się starać o dodatkowe pieniądze. Natomiast jakiś czas temu lekarze w tym szpitalu wynegocjowali 2000 zł podwyżki (bezterminowo) i cisza. Ciekawe jakby to przemnożyć przez liczbę pracowników jaka to by wyszła kwota. Pielęgniarka (wredna i zbędna w tej pracy i nic ni... rozwiń
Avatar
PRUSZON / 29 czerwca 2018 o 14:16
+1
Komuno wróć zakrzyknęli dyrektorzy szpitali szczególnie ci z ZMS I SZSP.. A propo dobra zmiano kiedy zlikwidujeciĘ NFZ -OBIETNICA WYBORCZA ? Ujawnicie aneks do likwidaci WSI -sTARA rUDA ?;-)
Avatar
Gosc / 29 czerwca 2018 o 14:01
+1
To nie Ochrona Zdrowia jest chora tylko ludzie nią zarządzający.
Avatar
Pielegniarka / 21 lipca 2018 o 16:39
0
Bzdury takie piszesz. Po pierwsze podaj kwotę netto z zembalowym. Później dodaj dobrowolne składki na ubezpieczenie, związki zawodowe spłata pożyczki pkzp itd. Nie ma bata żebyś miała 1800 zł. Dam głowę uciąć że masz ponad 2500 na rękę. W tym 6 nocy na których śpisz. 
Avatar
Pielegniarka / 21 lipca 2018 o 16:39
0
Bzdury takie piszesz. Po pierwsze podaj kwotę netto z zembalowym. Później dodaj dobrowolne składki na ubezpieczenie, związki zawodowe spłata pożyczki pkzp itd. Nie ma bata żebyś miała 1800 zł. Dam głowę uciąć że masz ponad 2500 na rękę. W tym 6 nocy na których śpisz. 
Avatar
gość / 2 lipca 2018 o 08:21
0
Piguły zrozumcie jedno:  praca jest towarem jak każdy inny i dostaje się za nią zapłatę tyle ile jest w stanie klient za nią  zapłacić. Proponuję wam abyście wszystkie się zwolniły, nastepnie pozakładały własną dzialalność i podpisały kontrakty ze szpitalem. Wówczas zobaczycie ile uda się wam więcej zarobić. Są w szpitalach firmy orchraniarskie, sprzatające. Możecie i wy pójść tą drogą. Powodzenia.
Avatar
Gość / 1 lipca 2018 o 21:36
0
Zawiadamiają prokuraturę bo się boją odpowiedzialności karnej - obowiązek zapewnienia opieki spoczywa na barkach dyrektora placówki..!!!!!!! skoro dopuścili do sytuacji w której tej opieki brak i sami jeszcze o niej donieśli do prokuratury to ta instytucja powinna od razu się zająć tymi dyrektorami !!!!!!!!!!! a tak na marginesie to już prawdziwa plaga w opiece zdrowotnej - miernoty kapują na pracowników, może czas dyscyplinarnie pozwalniać wszystkich lubelskich donosicieli..............
Avatar
Pielegniarka / 1 lipca 2018 o 11:25
0
Jak je wywalą to kto będzie przy tobie chodził jak trafisz do szpitala baranie.
Avatar
Gość / 1 lipca 2018 o 11:22
0
Dyrektor szpitala na Staszica powiedział że te pielęgniarki co poszły na zwolnienia to odpady medyczne.
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 07:07
0
Lekarze sa od leczenia a nie pielegniarki. Gdyby nie one to zgonow przez nie kompetencje lekarzy byloby masa.
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 07:02
0
Choroba to glupota? Jesli tak to czemu ty,twoje dziecko czy najblizsi choruja? Poza tym od leczenia sa lekarze a ci na oddziale sa. 
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 07:00
0
Zgadza sie. Jak powywalaja pielegniarki to szpital pojdzie do zamkniecia. I wtedy zacznie sie jazgot.
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 06:52
0
A od kiedy bierze sie urlop na czas pobytu w szpitalu i operacji?
Avatar
Gosc / 1 lipca 2018 o 06:50
0
Odejda,chetnie. I wtedy beda zamykane szpitale. Bo skoro juz nie funkcjonuja bo poszlo na L4 115 z 600 zatrudnionych(prawie 500 nadal pracuje) to tym bardziej nie beda istniec gdy idejdzie co najmniej jeszcze raz tyle. W sklepie ekspedientka odpowiedzialna hest za towar a w szpitalu za ludzkie zycie
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin z własną kryptowalutą? Pomysły kandydata na prezydenta

Lublin z własną kryptowalutą? Pomysły kandydata na prezydenta 0 0

Pomysły na wykorzystanie nowych technologii w życiu miasta przedstawiał we wtorek poseł Jakub Kulesza, kandydat na prezydenta Lublina z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”.

Lubartów: Kwartet smyczkowy zagrał na otwarciu oczyszczalni ścieków
film

Lubartów: Kwartet smyczkowy zagrał na otwarciu oczyszczalni ścieków 0 1

Kwartet smyczkowy OFF and BACH przygrywał na otwarciu zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Lubartowie. Największa inwestycja w historii miasta kosztowała ponad 58 mln zł.

Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu – recepta na zatrzymanie czasu

Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu – recepta na zatrzymanie czasu 0

Zależy ci na tym, aby twoja skóra zachowała młodość na dłużej? W takim razie odpowiednia pielęgnacja skóry to za mało – oprócz niej warto skorzystać z zabiegów mezoterapii, dzięki którym możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty. Na czym dokładnie polega mezoterapia i ile musimy za nią zapłacić?

Lubelskie: Śmierć nastolatki i jej chłopaka. Dilerzy zatrzymani

Lubelskie: Śmierć nastolatki i jej chłopaka. Dilerzy zatrzymani 3 0

Zatrzymano dwóch dilerów narkotyków, którzy mają być powiązani ze śmiercią młodych ludzi w Biskupicach. 17-latka i jej chłopak zmarli najprawdopodobniej po przedawkowaniu środków odurzających – ustalili śledczy. Nie wykluczają, że były to dopalacze.

Lublin: UMCS ma problem z kampusem zachodnim

Lublin: UMCS ma problem z kampusem zachodnim 0 4

UMCS ma poważny problem z budową nowych siedzib Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii. Do przetargu na roboty budowlane stanęły cztery firmy, ale wszystkie oferty przekraczają kwotę, którą gotowa jest wydać uczelnia.

XX-lecie zespołu Coma w Domu Kultury w Lublinie
7 grudnia 2018, 18:00

XX-lecie zespołu Coma w Domu Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W tym roku zespół Coma świętuje swoje XX-lecie. Z tej okazji formacja wyruszyła w urodzinową trasę koncertową, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert odbędzie się 7 grudnia o godz. 18 w klubie Dom Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

Chcą porzucić Sejm dla samorządu. Sprawdziliśmy aktywność lubelskich posłów
galeria

Chcą porzucić Sejm dla samorządu. Sprawdziliśmy aktywność lubelskich posłów 3 15

Jarosław Sachajko to lider w liczbie wystąpień na posiedzeniach Sejmu (240) i złożonych interpelacji (707). Na przeciwległym biegunie jest Sylwester Tułajew, który na swoim koncie ma zaledwie 5 interpelacji.

Tak będą wyglądać nowe dowody osobiste. Jest już wzór
galeria

Tak będą wyglądać nowe dowody osobiste. Jest już wzór 0 1

Wiosną 2019 r. ma się zmienić wygląd dowodu osobistego> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazało jego wzór.

Lubelskie: 13-latek na motorowerze wjechał wprost pod samochód
galeria

Lubelskie: 13-latek na motorowerze wjechał wprost pod samochód 10 1

Do wypadku doszło w poniedziałek około godz. 17 między miejscowościami Andrzejówka i Bukowa (pow. biłgorajski).

Zderzenie toyoty i skody na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Akademickiej w Lublinie
galeria

Zderzenie toyoty i skody na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Akademickiej w Lublinie 4 3

Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Akademickiej w Lublinie.

"Bezczelny koniec lata" w Just Crafted
30 września 2018, 19:00

"Bezczelny koniec lata" w Just Crafted 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 30 września o godz. 19 w Just Crafted (ul. Cicha 2) odbędzie się pokaz krótkich form improwizowanych w wykonaniu Teatru Bezczelny.

Praca w Lublinie. Szukają osób mówiących w nietypowych językach

Praca w Lublinie. Szukają osób mówiących w nietypowych językach 13 4

Powstaje wielojęzyczne centrum obsługi klienta Voice Contact Center. Poszukiwani są pracownicy znający języki obce m.in. czeski i węgierski.

Tomasz Wójtowicz: Żeby nie było gorzej
galeria

Tomasz Wójtowicz: Żeby nie było gorzej 0 0

Rozmowa z Tomaszem Wójtowiczem, legendą światowej siatkówki, która świętowała jubileusz 65-lecia

Ratownicy medyczni jednak nie wyjdą na ulice. Co wywalczyli?

Ratownicy medyczni jednak nie wyjdą na ulice. Co wywalczyli? 102 9

Wczorajsze rozmowy ratowników z ministrem zdrowia trwały prawie cztery godziny. Były burzliwe, ale zakończyły się porozumieniem.

"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara
film

"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara 0 0

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego - zdecydowała polska komisja oscarowa pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.