Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2020 r.
7:10

Lublin. Ponad 570 drzew do wycięcia w jednym miejscu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 13 A A
Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (fot. Dominik Smaga)

Pięćset siedemdziesiąt cztery drzewa planuje wyciąć zarządca największego w Lublinie cmentarza na Majdanku. Władze miasta zapewniają, że usuwane będą tylko obumarłe świerki. W miejscu wycinanych drzew nie będą już sadzone nowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To miejska spółka, która na zlecenie władz Lublina zarządza cmentarzem na Majdanku. W dokumencie czytamy, że drzewa uschły przez szkodniki.

Ratusz, nadzorujący działalność LPGK, potwierdza zamiar tak dużej wycinki. – Spółka planuje usunięcie chorych, uschniętych drzew – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Brak takiego działania może powodować szkody w mieniu osób trzecich.

Większość świerków, które chce wyciąć LPGK, znajduje się w jednej części nekropolii. – Zostały posadzone na obrzeżach cmentarza na terenie zieleni izolacyjnej, około 20-30 lat temu. W ciągu ostatnich dwóch lat zaczęły usychać – stwierdza Głazik.

Dlaczego w jednym miejscu nagle obumarło kilkaset świerków? – Powodem było osłabienie drzew przez susze, przez co zostały zaatakowane przez korniki – odpowiada Ratusz. Urzędnicy twierdzą, że drzew nie można było uratować. – Pomimo wycinki pojedynczych sztuk degradacja kolejnych postępowała w bardzo szybkim tempie. Obecnie wszystkie są obumarłe.

– Drzewa będą sukcesywnie usuwane po okresie lęgowym ptaków w latach 2020 i 2021 – czytamy we wniosku o zgodę na usunięcie 574 świerków podpisanym przez prezesa LPGK Grzegorza Siemińskiego. Z pisma dowiadujemy się, że spółka nie zastąpi usuwanych drzew nowymi. – Nie są w chwili obecnej planowane nasadzenia kompensacyjne.

Wniosek został rozpatrzony przez Urząd Marszałkowski, który potwierdził, że drzewa są martwe i pozwolił je wyciąć. – Drzewa obumarły z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości. Podczas oględzin nie stwierdzono celowego ich niszczenia bądź uszkadzania – przyznaje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Świerki obumarły prawdopodobnie wskutek działania szkodnika lasów iglastych, jakim jest kornik drukarz lub kornik ostrozębny.

Urząd nie wymaga zastąpienia usuwanych drzew nowymi. – Świerki zlokalizowane są w obrębie terenów stanowiących rezerwę pod przyszłe pochówki – tłumaczy Małecki. Urząd Miasta zapewnia jednak, że nie jest to miejsce pod nowe groby i odsyła do obowiązującego planu zagospodarowania terenu, który wyznacza tu strefę zieleni izolacyjnej.

Nie był to pierwszy wniosek LPGK o pozwolenie na wycinkę na Majdanku. Spółka składała ich sporo, prosząc o zgodę na usunięcie kilku, kilkunastu bądź kilkudziesięciu sztuk. Nie zawsze wskazane przez nią drzewa były uznane przez urzędników za kwalifikujące się do wycinki. Niedawno spółka prosiła o zgodę na usunięcie 11 drzew, ale Urząd Marszałkowski uznał, że 5 z nich może dalej rosnąć. W innym wniosku, sprzed dwóch lat, prosiła o zgodę na wycięcie 35 drzew, ale wobec 26 urzędnicy wydali decyzję odmowną.

Na usuwanie drzew rosnących na Majdanku od lat nalega część osób odwiedzających groby bliskich. Dowodem są pisma kierowane do LPGK przez rodziny zmarłych. Padają w nich takie argumenty, jak ten, że „40-letnia brzoza utrudnia ludziom dbanie o porządek na grobach swoich bliskich”, że korzenie rozsadzają grobowce, „gołębie brudzą swoimi odchodami cały okrągły rok, brzoza jak nie kwitnie, to pyli lub gubi liście”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikiniedorozwoju / 10 sierpnia 2020 r. o 09:57
+11
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, wczoraj ostro pochlał i jeszcze śpi, stąd brak jego wpisów w tym temacie. Postaram się go zastąpić i napiszę, że kornik zaatakował drzewa na zlecenie lubelskich dewelocwaniaków, którzy planują budowę apartamĘtów pod grobami. ApartamĘty te następnie zostaną kupione przez jelonków ale to nic nie zmieni bo dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
ukash / 10 sierpnia 2020 r. o 09:15
+11
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
  A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
  A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek rozwiń
Avatar
majormmm / 10 sierpnia 2020 r. o 10:53
+10
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
Avatar
ukash / 10 sierpnia 2020 r. o 09:58
+10
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...[/quote] A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek[/quote] A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.[/quote]   [quote][quote][quote]Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Białowieży, dr inż. Jaroszewicza kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej  ------> youtube.com/watch?v=CxMrRBbdSiw
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Biało... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 10 sierpnia 2020 r. o 09:45
+9
Drzewa stanowią największe zagrożenie dla sygnału 5G. Resztę domyślcie się sami. Jeśli nawet urzędnicy udają że nie wiedzą co spowodowało usychanie drzew a przecież to jest proste do stwierdzenia.
 Tak jest. Przekupione korniki drukarze współpracują z operatorami 5G i na ich zlecenie atakują konkretne drzewa.
Avatar
Hobbit / 11 sierpnia 2020 r. o 12:05
0
???????????????
Avatar
Peris / 10 sierpnia 2020 r. o 19:49
0
Ладно
Avatar
Diba78 / 10 sierpnia 2020 r. o 11:30
0
interesti
Avatar
LAS / 10 sierpnia 2020 r. o 11:11
0
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków. rozwiń
Avatar
kapi / 10 sierpnia 2020 r. o 08:15
-4
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza... A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew... Mądry Polak po szkodzie...
Avatar
Hobbit / 11 sierpnia 2020 r. o 12:05
0
???????????????
Avatar
Peris / 10 sierpnia 2020 r. o 19:49
0
Ладно
Avatar
Diba78 / 10 sierpnia 2020 r. o 11:30
0
interesti
Avatar
LAS / 10 sierpnia 2020 r. o 11:11
0
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków. rozwiń
Avatar
majormmm / 10 sierpnia 2020 r. o 10:53
+10
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
Avatar
LAS / 10 sierpnia 2020 r. o 10:19
-5
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, wczoraj ostro pochlał i jeszcze śpi, stąd brak jego wpisów w tym temacie. Postaram się go zastąpić i napiszę, że kornik zaatakował drzewa na zlecenie lubelskich dewelocwaniaków, którzy planują budowę apartamĘtów pod grobami. ApartamĘty te następnie zostaną kupione przez jelonków ale to nic nie zmieni bo dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Zanim twój  " brat bliźniak "  się obudzi, to podam mu amunicję, którą tym razem jest hiper ekspresowe rozpatrzenie w dniu 07-08-2020 o godzinie 08:15 wniosku o pozwolenie na wycinkę 574 drzew, który został złożony (zaktualizowany) tego samego dnia trzy minuty później, czyli 07-08-2020 o godzinie 08:18. Wiemy, że jest w radzie naszego miasta członek PO i  zarazem specjalista od antydatowania dokumentów, ale żeby jego wpływy sięgały do urzędu marszałkowskiego nadzorowanego przez PiS, to już chyba przesada. Chyba że to jednak wpływy ponadpartyjnej  patodeweloperki  potrafią spowodować rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na wycinkę drzew jeszcze przed jego złożeniem (aktualizacją)?!
Zanim twój  " brat bliźniak "  się obudzi, to podam mu amunicję, którą tym razem jest hiper ekspresowe rozpatrzenie w dniu 07-08-2020 o godzinie 08:15 wniosku o pozwolenie na wycinkę 574 drzew, który został złożony (zaktualizowany) tego samego dnia trzy minuty później, czyli 07-08-2020 o godzinie 08:18. Wiemy, że jest w radzie naszego miasta członek PO i  zarazem specjalista od antydatowania dokumentów, ale żeby jego wpływy sięgały do urzędu marszałkowskiego nadzorowanego przez PiS, to już chyba prze... rozwiń
Avatar
ukash / 10 sierpnia 2020 r. o 09:58
+10
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...[/quote] A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek[/quote] A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.[/quote]   [quote][quote][quote]Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Białowieży, dr inż. Jaroszewicza kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej  ------> youtube.com/watch?v=CxMrRBbdSiw
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Biało... rozwiń
Avatar
kronikiniedorozwoju / 10 sierpnia 2020 r. o 09:57
+11
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, wczoraj ostro pochlał i jeszcze śpi, stąd brak jego wpisów w tym temacie. Postaram się go zastąpić i napiszę, że kornik zaatakował drzewa na zlecenie lubelskich dewelocwaniaków, którzy planują budowę apartamĘtów pod grobami. ApartamĘty te następnie zostaną kupione przez jelonków ale to nic nie zmieni bo dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
kapi / 10 sierpnia 2020 r. o 09:45
-6
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
 A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
 A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.
 A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu. rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 10 sierpnia 2020 r. o 09:45
+9
Drzewa stanowią największe zagrożenie dla sygnału 5G. Resztę domyślcie się sami. Jeśli nawet urzędnicy udają że nie wiedzą co spowodowało usychanie drzew a przecież to jest proste do stwierdzenia.
 Tak jest. Przekupione korniki drukarze współpracują z operatorami 5G i na ich zlecenie atakują konkretne drzewa.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Co krok to grzyb. Lubelskie lasy są ich pełne – zdjęcia Czytelników Dziennika Wschodniego
zdjęcia
galeria

Co krok to grzyb. Lubelskie lasy są ich pełne – zdjęcia Czytelników Dziennika Wschodniego

Pełne kosze, łubianki, wiadra i skrzynki. Nasi Czytelnicy chwalą się swoimi leśnymi zdobyczami. Z przesłanych przez nich zdjęć wynika, że lubelskie lasy są pełne grzybów. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać. Pani Monika na przykład zbierała grzyby koło Sobiboru. Jak mówi, nie było to trudne, bo grzyby rosną tuż przy drodze. Nie trzeba nawet wchodzić głęboko w las.

Muzeum Lubelskie to od 1 października Muzeum Narodowe w Lublinie. Dyrektor już z nominacją
galeria

Muzeum Lubelskie to od 1 października Muzeum Narodowe w Lublinie. Dyrektor już z nominacją

Od 1 października Muzeum Lubelskie będzie Muzeum Narodowym. W poniedziałek zielone światło do zmiany dali radni wojewódzcy, a we wtorek marszałek województwa podpisał z ministrem kultury umowę o przekształceniu największej jednostki muzealnej w regionie. Jej dyrektorką pozostanie Katarzyna Mieczkowska.

Ariel Wawszczyk (Motor Lublin): Z debiutu nie do końca jestem zadowolony

Ariel Wawszczyk (Motor Lublin): Z debiutu nie do końca jestem zadowolony

Rozmowa z Arielem Wawszczykiem, piłkarzem Motoru Lublin

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Z samochodu wysiadł mężczyzna, oświadczył że nie potrzebuje pomocy i odszedł. Kiedy zatrzymała go policja, miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na COVID-19 – poinformowało biuro RPO.

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

45-latek z okolic Józefowa nad Wisłą odpowie za usiłowanie zabójstwa. Wpadł w szał po tym, jak musiał piechotą wracać ze szpitala w Kraśniku. Z siekierą w rękach zaatakował swoją matkę i wujka.

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Dariusz Wróbel nie jest już zastępcą burmistrza Kazimierza Dolnego. Na razie nie wiadomo co było powodem takiej decyzji burmistrza.

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Do dramatycznych wydarzeń doszło we wtorek rano w 5 LO w Zielonej Górze. W szkole wybuchła panika po tym jak jedna z uczennic zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby.

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Rozmowa z Witoldem Chwastyniakiem, trenerem Polski Cukier Avii Świdnik

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line
galeria

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line

Zagadkowa wieża, kuźnia, tajemnicze artefakty z żelaza i odległa, barwna historia w tle – to nie scenariusz filmu fantasy, ani gry komputerowej. To największe atrakcje podlubelskiego Wojciechowa, zaprezentowane w nowopowstałej aplikacji on-line. Dzięki niej ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z ofertą turystyczną tej malowniczej miejscowości, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu. Dla osób znających wojciechowskie zabytki, aplikacja to możliwość spojrzenia na nie z nowego punktu widzenia

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf
galeria

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf

– W obydwu przypadkach kierujący ciężarowymi dafami, na skutek zaśnięcia spowodowanego zmęczeniem zjechali do rowu – informuje policja.

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł
galeria

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł

Kierowca porzucił rozbite w wypadku auto i zostawił rannego bez pomocy. Mężczyzna jest już aresztowany.

Jaka przyszłość czeka rynek wynajmu biur?

Jaka przyszłość czeka rynek wynajmu biur?

Nowoczesne biura do wynajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Różnorodność tego typu obiektów jest na tyle duża, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie stanowi większego wyzwania. Mogłoby się wydawać, że w czasach pandemii zmniejszyło się zapotrzebowanie na opisywane obiekty. Faktem jest, że znaczenie pracy zdalnej wzrosło, jednak nie wszystkie obowiązki mogą być realizowane poza biurem. Nie dojdzie więc do sytuacji, że firmy całkowicie zrezygnują z jego posiadania, gdyż jest to technicznie niemożliwe.

Biała Podlaska: Radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. Teraz ją unieważnią?

Biała Podlaska: Radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. Teraz ją unieważnią?

Radni Białej Podlaskiej w czerwcu ubiegłego roku przyjęli w formie uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kilka dni temu, radni powiatu sztumskiego za namową mieszkańców taki dokument uchylili. Czytelnicy z Białej Podlaskiej, sugerują, że może to samo powinni zrobić bialscy radni.

Koronawirus Lubelskie: Najwięcej nowych zakażeń w Lublinie. Zmarła pacjentka

Koronawirus Lubelskie: Najwięcej nowych zakażeń w Lublinie. Zmarła pacjentka

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 29 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Katarzyna Link z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.