Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2020 r.
7:10

Lublin. Ponad 570 drzew do wycięcia w jednym miejscu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 13 A A
Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (fot. Dominik Smaga)

Pięćset siedemdziesiąt cztery drzewa planuje wyciąć zarządca największego w Lublinie cmentarza na Majdanku. Władze miasta zapewniają, że usuwane będą tylko obumarłe świerki. W miejscu wycinanych drzew nie będą już sadzone nowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To miejska spółka, która na zlecenie władz Lublina zarządza cmentarzem na Majdanku. W dokumencie czytamy, że drzewa uschły przez szkodniki.

Ratusz, nadzorujący działalność LPGK, potwierdza zamiar tak dużej wycinki. – Spółka planuje usunięcie chorych, uschniętych drzew – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Brak takiego działania może powodować szkody w mieniu osób trzecich.

Większość świerków, które chce wyciąć LPGK, znajduje się w jednej części nekropolii. – Zostały posadzone na obrzeżach cmentarza na terenie zieleni izolacyjnej, około 20-30 lat temu. W ciągu ostatnich dwóch lat zaczęły usychać – stwierdza Głazik.

Dlaczego w jednym miejscu nagle obumarło kilkaset świerków? – Powodem było osłabienie drzew przez susze, przez co zostały zaatakowane przez korniki – odpowiada Ratusz. Urzędnicy twierdzą, że drzew nie można było uratować. – Pomimo wycinki pojedynczych sztuk degradacja kolejnych postępowała w bardzo szybkim tempie. Obecnie wszystkie są obumarłe.

– Drzewa będą sukcesywnie usuwane po okresie lęgowym ptaków w latach 2020 i 2021 – czytamy we wniosku o zgodę na usunięcie 574 świerków podpisanym przez prezesa LPGK Grzegorza Siemińskiego. Z pisma dowiadujemy się, że spółka nie zastąpi usuwanych drzew nowymi. – Nie są w chwili obecnej planowane nasadzenia kompensacyjne.

Wniosek został rozpatrzony przez Urząd Marszałkowski, który potwierdził, że drzewa są martwe i pozwolił je wyciąć. – Drzewa obumarły z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości. Podczas oględzin nie stwierdzono celowego ich niszczenia bądź uszkadzania – przyznaje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Świerki obumarły prawdopodobnie wskutek działania szkodnika lasów iglastych, jakim jest kornik drukarz lub kornik ostrozębny.

Urząd nie wymaga zastąpienia usuwanych drzew nowymi. – Świerki zlokalizowane są w obrębie terenów stanowiących rezerwę pod przyszłe pochówki – tłumaczy Małecki. Urząd Miasta zapewnia jednak, że nie jest to miejsce pod nowe groby i odsyła do obowiązującego planu zagospodarowania terenu, który wyznacza tu strefę zieleni izolacyjnej.

Nie był to pierwszy wniosek LPGK o pozwolenie na wycinkę na Majdanku. Spółka składała ich sporo, prosząc o zgodę na usunięcie kilku, kilkunastu bądź kilkudziesięciu sztuk. Nie zawsze wskazane przez nią drzewa były uznane przez urzędników za kwalifikujące się do wycinki. Niedawno spółka prosiła o zgodę na usunięcie 11 drzew, ale Urząd Marszałkowski uznał, że 5 z nich może dalej rosnąć. W innym wniosku, sprzed dwóch lat, prosiła o zgodę na wycięcie 35 drzew, ale wobec 26 urzędnicy wydali decyzję odmowną.

Na usuwanie drzew rosnących na Majdanku od lat nalega część osób odwiedzających groby bliskich. Dowodem są pisma kierowane do LPGK przez rodziny zmarłych. Padają w nich takie argumenty, jak ten, że „40-letnia brzoza utrudnia ludziom dbanie o porządek na grobach swoich bliskich”, że korzenie rozsadzają grobowce, „gołębie brudzą swoimi odchodami cały okrągły rok, brzoza jak nie kwitnie, to pyli lub gubi liście”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikiniedorozwoju / 10 sierpnia 2020 r. o 09:57
+11
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, wczoraj ostro pochlał i jeszcze śpi, stąd brak jego wpisów w tym temacie. Postaram się go zastąpić i napiszę, że kornik zaatakował drzewa na zlecenie lubelskich dewelocwaniaków, którzy planują budowę apartamĘtów pod grobami. ApartamĘty te następnie zostaną kupione przez jelonków ale to nic nie zmieni bo dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
ukash / 10 sierpnia 2020 r. o 09:15
+11
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
  A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
  A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek rozwiń
Avatar
majormmm / 10 sierpnia 2020 r. o 10:53
+10
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
Avatar
ukash / 10 sierpnia 2020 r. o 09:58
+10
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...[/quote] A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek[/quote] A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.[/quote]   [quote][quote][quote]Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Białowieży, dr inż. Jaroszewicza kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej  ------> youtube.com/watch?v=CxMrRBbdSiw
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Biało... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 10 sierpnia 2020 r. o 09:45
+9
Drzewa stanowią największe zagrożenie dla sygnału 5G. Resztę domyślcie się sami. Jeśli nawet urzędnicy udają że nie wiedzą co spowodowało usychanie drzew a przecież to jest proste do stwierdzenia.
 Tak jest. Przekupione korniki drukarze współpracują z operatorami 5G i na ich zlecenie atakują konkretne drzewa.
Avatar
Hobbit / 11 sierpnia 2020 r. o 12:05
0
???????????????
Avatar
Peris / 10 sierpnia 2020 r. o 19:49
0
Ладно
Avatar
Diba78 / 10 sierpnia 2020 r. o 11:30
0
interesti
Avatar
LAS / 10 sierpnia 2020 r. o 11:11
0
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków. rozwiń
Avatar
kapi / 10 sierpnia 2020 r. o 08:15
-4
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza... A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew... Mądry Polak po szkodzie...
Avatar
Hobbit / 11 sierpnia 2020 r. o 12:05
0
???????????????
Avatar
Peris / 10 sierpnia 2020 r. o 19:49
0
Ладно
Avatar
Diba78 / 10 sierpnia 2020 r. o 11:30
0
interesti
Avatar
LAS / 10 sierpnia 2020 r. o 11:11
0
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków.
 Szanuj netykietę i spróbuj zredukować do zera trzy minuty różnicy pomiędzy decyzją o zgodzie na wycinkę drzew, a zarejestrowaniem (aktualizacją) wniosku, bo inaczej przyjdzie nam wierzyć w siłę sprawczą... krasnoludków. rozwiń
Avatar
majormmm / 10 sierpnia 2020 r. o 10:53
+10
Andrzej, zamiast wymyślać kolejne niestworzone historie i dekonspirować światowe spiski, nakładaj odblaskową kamizelkę i leć przypinać się łańcuchem do tych chorych obumarłych świerków na Majdanku. Kto je obroni jak nie ty? Nie zapomnij przy okazji przesłuchać kornika drukarza. Jego zeznania mogą być bardzo cennym materiałem dowodowym i rzucić nowe światło na całą sprawę.
Avatar
LAS / 10 sierpnia 2020 r. o 10:19
-5
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, wczoraj ostro pochlał i jeszcze śpi, stąd brak jego wpisów w tym temacie. Postaram się go zastąpić i napiszę, że kornik zaatakował drzewa na zlecenie lubelskich dewelocwaniaków, którzy planują budowę apartamĘtów pod grobami. ApartamĘty te następnie zostaną kupione przez jelonków ale to nic nie zmieni bo dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Zanim twój  " brat bliźniak "  się obudzi, to podam mu amunicję, którą tym razem jest hiper ekspresowe rozpatrzenie w dniu 07-08-2020 o godzinie 08:15 wniosku o pozwolenie na wycinkę 574 drzew, który został złożony (zaktualizowany) tego samego dnia trzy minuty później, czyli 07-08-2020 o godzinie 08:18. Wiemy, że jest w radzie naszego miasta członek PO i  zarazem specjalista od antydatowania dokumentów, ale żeby jego wpływy sięgały do urzędu marszałkowskiego nadzorowanego przez PiS, to już chyba przesada. Chyba że to jednak wpływy ponadpartyjnej  patodeweloperki  potrafią spowodować rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na wycinkę drzew jeszcze przed jego złożeniem (aktualizacją)?!
Zanim twój  " brat bliźniak "  się obudzi, to podam mu amunicję, którą tym razem jest hiper ekspresowe rozpatrzenie w dniu 07-08-2020 o godzinie 08:15 wniosku o pozwolenie na wycinkę 574 drzew, który został złożony (zaktualizowany) tego samego dnia trzy minuty później, czyli 07-08-2020 o godzinie 08:18. Wiemy, że jest w radzie naszego miasta członek PO i  zarazem specjalista od antydatowania dokumentów, ale żeby jego wpływy sięgały do urzędu marszałkowskiego nadzorowanego przez PiS, to już chyba prze... rozwiń
Avatar
ukash / 10 sierpnia 2020 r. o 09:58
+10
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...[/quote] A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek[/quote] A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.[/quote]   [quote][quote][quote]Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Białowieży, dr inż. Jaroszewicza kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej  ------> youtube.com/watch?v=CxMrRBbdSiw
Masz ty w ogóle jakiekolwiek pojęcie o ekologii kornika? Jakie kilkanaście drzew? W tak ogromnym kompleksie jakim jest Puszcza Białowieska każdego roku odkąd prowadzona jest inwentaryzacja na powierzchniach badawczych notuje się tysiące drzew zarażonych kornikiem. Każdego roku. I to tylko na małym wycinku lasu.  Nie da się wyeliminowac kornika bo jest stale związany z ekostystemem gdzie występuje świerk a gradacje występują regularnie. Zamaist prymitywnej proagandy polecam słuchać fachowców np. wykład kolejnego leśnika z Biało... rozwiń
Avatar
kronikiniedorozwoju / 10 sierpnia 2020 r. o 09:57
+11
Witam. Mój brat bliźniak kronikidewelorozwoju który tak jak ja należy do pisowskiej farmy trolli, wczoraj ostro pochlał i jeszcze śpi, stąd brak jego wpisów w tym temacie. Postaram się go zastąpić i napiszę, że kornik zaatakował drzewa na zlecenie lubelskich dewelocwaniaków, którzy planują budowę apartamĘtów pod grobami. ApartamĘty te następnie zostaną kupione przez jelonków ale to nic nie zmieni bo dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
kapi / 10 sierpnia 2020 r. o 09:45
-6
Czyli tak jak w Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy wywalczyli wstrzymanie wycinki chorych drzew to teraz cała puszcza obumiera, a uschnięte drzewa trawią pożary. Leśnicy twierdzą że puszcza jest już nie do odratowania, a ekolodzy teraz nawołują jednak do ingerencji w puszczę bo pożary, susza...  A wszystko to dlatego że nie pozwolono w 2012 roku na wycięcie 22 chorych drzew...  Mądry Polak po szkodzie...
 A ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Przecież na Majdanku zastosowali metodę wycinki sanitarnej ale nie pomogła i wszyskie drzewa uschły... Skoro tak chętnie się powołujesz na leśników to o tym, że wycinki sanitarne nie pomagają w okresie suszy możesz sobie poczytać w wywiadzie przeprowadzonym właśnie z leśnikiem z Białowieży, prof inż. Gutowskim z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży, najlepszym ekspertem od kornika w Polsce. Oto ten wywiad ----->  ***s://magazyn.wp.pl/informacje/artykul/kornik-zgniotek-i-ponurek
 A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu.
 A Ty czytałeś ten artykuł na który się powołujesz? "Są jedynie badania, które mówią, że w przypadku wycięcia 80% zajętych przez kornika świerków - i to w początkach gradacji - można jakoś wpłynąć na jej przebieg." W 2012 było chorych jedynie kilkanaście drzew i jakby je wycięli to nie byłoby teraz problemu. rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 10 sierpnia 2020 r. o 09:45
+9
Drzewa stanowią największe zagrożenie dla sygnału 5G. Resztę domyślcie się sami. Jeśli nawet urzędnicy udają że nie wiedzą co spowodowało usychanie drzew a przecież to jest proste do stwierdzenia.
 Tak jest. Przekupione korniki drukarze współpracują z operatorami 5G i na ich zlecenie atakują konkretne drzewa.