Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2019 r.
17:20

Lublin: Przy Bystrzycy zrobiło się łyso. Wycięli całą roślinność. "Była domem dla wielu gatunków"

495 57 A A

Jeszcze kilka dni temu porastające brzegi trawy i trzciny Bystrzycy były domem ptaków, gadów i owadów. Już nie są. W piątek panowie w woderach kończyli wykaszanie ostatnich kęp

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wycięto roślinność, która była stanowiskami lęgowymi dwóch gatunków ptaków objętych ścisłą ochroną gatunkową Trzciniaka i Trzcinniczka. Było to też schronienie dla kilku rodzin kaczek krzyżówek. O tych gatunkach wiem z własnych obserwacji – zaalarmował w piątek naszą redakcję jeden z naszych czytelników Paweł Warowny.

Pojechaliśmy na miejsce. Na odcinku od Starych Bronowic dolina rzeki jest już dokładnie wykoszona. Z czym nie poradził sobie cięższy sprzęt, który rozrył brzegi, dokańczała ekipa z podkoszarkami.

– O tej porze roku ptaki najprawdopodobniej wyprowadziły już lęgi, mogły być jedynie jeszcze lęgi powtórne. Ale trzcinowiska są ptakom potrzebne nie tylko, by założyć gniazdo i wychować młode. Służą im za schronienie przez cały rok. Nie tylko tym wodnym, ale także wróblowatym – mówi Anna Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Paweł Warowny: Przesyłam zdjęcia ptaków jakie udało mi się zrobić 20 lipca br. Zdjęcie Trzcinniczka jest dość niewyraźne, rozpoznałem go po głosie nawoływania. Dodatkowo w trawie przy brzegu Bystrzycy często widywałem żerujące kwiczoły oraz kosy (ścisła ochrona gatunkowa). Udało mi się również wypatrzyć i sfotografować tam zaskrońce. O roli roślinności przybrzeżnej podczas suszy nawet nie wspominam.

Za dolinę rzeki odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który od pewnego czasu jest częścią państwowego gospodarstwa Wody Polskie.

– Wody Polskie zgłosiły do nas, jeszcze w kwietniu, zamiar przeprowadzenia takich robót. Jednym z warunków było to, że jeśli na trafia na jakiekolwiek miejsca gniazdowania ptaków wodnych i wodno-błotnych to prace zostaną wstrzymane i zostaniemy o tym fakcie powiadomieni. Takiej informacji nie otrzymaliśmy – mówi Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jak przekonuje, koszenie brzegów i odmulanie dna na uregulowanych rzekach jest konieczne. – W dużych rzekach może to powodować tworzenie niekontrolowanych rozlewisk. Szczególnie w miastach nie powinno się do tego dopuszczać.

Ornitolodzy takie działania jednak ostro krytykują.

– Jeśli wycięto trzciny teraz, to one przed zimą już nie odrosną, a zimuje tam wiele gatunków: kaczki krzyżówki, kokoszki, perkozki, wodniki i zimorodki oraz wiele innych drobnych ptaków. Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne właśnie na tym odcinku Bystrzycy prowadzi zimowe ptakoliczenie – dodaje Anna Aftyka.

– W Lublinie mamy okazję podziwiać naprawdę dużo pięknych zwierząt - czaple siwe i białe w rękawie zalewu, kokoszki przy moście na ulicy Cienistej, szczygły i pustułki w okolicy parku Zawilcowa. Wymieniać można wiele. Szkoda, że nikt tego nie szanuje i bezmyślnie niszczy tereny siedliskowe i żerowe – komentuje Paweł Warowny.

e-Wydanie

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kasieńka / 2 sierpnia 2019 o 18:15
+23
Beton, beton, tylko beton - Lublin miastem betonowej inspiracji. A potem zdziwienie, że smog, pył sypie po oczach, jak co chwile znika zieleń z Lublina.
Avatar
. / 2 sierpnia 2019 o 17:58
+15
Kto odpowie za to barbarzyństwo???.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 18:18
+12
Przy niszczeniu przyrody nie ma żadnych podziałów, tylko pytam: dlaczego to robicie mieszkańcom? Uwzięliście się, żeby tu nic naturalnego było? Wszędzie ręce trzeba włożyć?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 17:30
+11
Liczy się tylko ludź i jego interes.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 19:36
+10
Kazali robolowi wykosić to kosił, a jeśli coś tylko łeb wystawiło to przy samej szyi. Chyba, że ktoś przy nim stał i zgłosił. To samo się dzieje w lasach, Lasy Państwowe wycinają całe hektary jakby to była ich prywata - polecam odwiedziny w Starym Brusie, Pieszowoli i nawet nie oszczędzono lasu nad j. Czarnym - wycięto tam kawał lasy tuż przy samym parkingu. Dewastacja trwa i nikomu to nie przeszkadza
Avatar
lublinianin pamietający wielka powodz w Lublinie / 3 sierpnia 2019 o 09:14
+9
Rzeki w Lublinie zostały obwałowane po duzych powodziach w latach 60 tych XX wieku . Metody zrobienia tych obwałowań sa opisane w gazetach wychodzącyck w tamtych latach  w Lublinie ,Kurierze lubelskim i Sztandarze  ludu . Bystrzyca po obwałowaniu ma dwa koryta , piewsze to ciek wodny na samym dole  a drugie  to ta łaka od brzegu cieku wodnego do szczytu wału .Na skutek zarastania brzegów przy cieku wodnym ,które nie sa od lat czyszczone koryto zrobiło sie bardzo wąskie , płytkie ,nie wiadomo czy w dzisiejszych czasach dalej  spełnia wymogi dokumetacji stworzonej w latach 60 tych w celu zrobienia obwalowań we Lublinie. .Powinno być  rzeczą normalną ,że "koryto drugie rzeki Bystrzycy   nie powinno byc zarośniete a przez to ograniczone w szerokości rzeki  . Póki co  wielkiej powodzi w Lublinie nie było od tamtych lat .Obwałowania zakończone ścieżką na górze wskutek rozjeżdżania zrobiły sie w niektórych miejscach ukośne , nie trzymają pionu . Naturalna rzecza powinno być dbanie o wały przeciwpowodziowe po których  od kilku lat mozna jeżdzić rowerem bo sa usankcjonowane przepisami jako ściezki rowerowe  . Powinna być świadomość ,że są to jednak wały przeciwpowodziowe a rzeka ma dwa koryta . Na wysokości ulicy Firlejowskiej jest dodatkowy wał ograniczający rzekę jako zabezpieczenie przed niekontrolowanym zalaniem  tego terenu . Ostatnio poniewiera sie tam w trawie czerwona tablica o zakazie poruszania się po tym drugim wale . Komu to przeszkadzało ?
Rzeki w Lublinie zostały obwałowane po duzych powodziach w latach 60 tych XX wieku . Metody zrobienia tych obwałowań sa opisane w gazetach wychodzącyck w tamtych latach  w Lublinie ,Kurierze lubelskim i Sztandarze  ludu . Bystrzyca po obwałowaniu ma dwa koryta , piewsze to ciek wodny na samym dole  a drugie  to ta łaka od brzegu cieku wodnego do szczytu wału .Na skutek zarastania brzegów przy cieku wodnym ,które nie sa od lat czyszczone koryto zrobiło sie bardzo wąskie , płytkie ,nie wiadomo czy w dzisiejszych czasach dalej  spełnia wymogi d... rozwiń
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 21:04
+9
Banda idiotów z Towarzystwa Ochrony Nawłoci sra w komentarzach na dr Żuka a tymczasem wystarczy przeczytać artykuł żeby się dowiedzieć że za tę wycinkę odpowiadają rządowe (PiS) "Wody Polskie" Srajcie dalej. Wystawiacie sobie świadectwo.
Avatar
KL / 2 sierpnia 2019 o 18:29
+8
Biedne ptaszki.
Avatar
Magoo / 2 sierpnia 2019 o 20:35
+7
No coż - fanatyczni wyznawcy przybłędy z pustyni od setek lat starają się zrobić wszędzie pustynię. Przez pierwsze wieki im się nie udawało bo równolegle kwitły pogańskie obyczaje, potem rządzili inni, Kościuszko paru powywieszał, PRL choć trochę ich za pysk trzymał ale teraz urośli w siłę - i mamy skutki.
Avatar
A. / 2 sierpnia 2019 o 18:40
+7
Właśnie trzcinę się kosi od grudnia do połowy marca. Poczytajcie o tym.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2019 o 10:48
0
Kosić tak, ale w odpowiednim czasie. Teraz było za wcześnie.
Avatar
goscdee55 / 7 sierpnia 2019 o 15:16
-2
Musi być koszone, nawet z ptaszkami, bo rzeka rozwali wały i zaleje np. Wapienną. Co ornitolodzy może zapłacą odszkodawania zalanym mieszkańcom? Przyrodnicy niech się zajmą czymś konkretnym, a nie piszą głupot.
Avatar
kt@ / 6 sierpnia 2019 o 21:41
-4
Izraelska grupa Tahal posiadła polską WODĘ Świetobor - 27 Marca, 2015 - 00:13 Obrazek użytkownika Świetobor Artykuł Prywatyzacja miejskich przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych jest w Polsce nieuchronna. Samorządy mają dzięki temu dodatkowe środki na innego rodzaju inwestycje - twierdzi Michael Reiss, prezes spółki Eko-Wark z izraelskiej grupy Tahal, która właśnie weszła na polski rynek. Link: ***dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=11586&Itemi... (link is external) Źródło: ***niepoprawni.pl/polecanka/izraelska-grupa-tahal-posiadla-polska-wode
Izraelska grupa Tahal posiadła polską WODĘ Świetobor - 27 Marca, 2015 - 00:13 Obrazek użytkownika Świetobor Artykuł Prywatyzacja miejskich przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych jest w Polsce nieuchronna. Samorządy mają dzięki temu dodatkowe środki na innego rodzaju inwestycje - twierdzi Michael Reiss, prezes spółki Eko-Wark z izraelskiej grupy Tahal, która właśnie weszła na polski rynek. Link: ***dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=11586&Itemi... (link is external) Źródło: ***niepoprawni.pl/polecanka/izra... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 09:47
-3
Zapraszam niedouczonych na łąki w rejonie Sosnowicy nie h zobaczą jakie są skutki braku koszenia rowów i kanałów melioracyjnych.
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 09:44
0
DEBILE I RZEŹNICY !!!!!!
Avatar
Jon / 4 sierpnia 2019 o 22:36
0
Turkuć podjadek się rozkręca. Wpierw Górki teraz Bystrzyca. Północ pamięta! Nie wybaczymy Ci tego.
Avatar
Kasia / 4 sierpnia 2019 o 22:31
+3
Krzysiek powinien wystąpić w reklamie Stihla ! 
Avatar
oko / 3 sierpnia 2019 o 22:47
-4
Żuk to już niedługo przegoni Szyszkę :)
  Zostaw Szyszkę w spokoju. Tam kornik grasował!
Avatar
oko / 3 sierpnia 2019 o 22:43
-2
Zostaw Szyszkę w spokoju. Tam kornik grasował!
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2019 o 17:51
-2
Jaka bzudra. Rzeka w niektórych miejscach już powoli zaczęła ginąć jeszcze rok, dwa i całkowicie by zarosła i wtedy kaczki by nie miały gdzie pływać i co jeść, ale nagonka na to, że krzaki powycinali. Parodia
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami 0 10

Urząd Miasta zażądał dokładnego raportu o możliwym wpływie na środowisko nowej przetwórni mięsa, którą chce zbudować na Felinie świdnicka firma Polski Drób. Ratusz zapowiada też przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 0

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 9

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 293 6

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 295 37

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 10

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 19

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 11 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.