Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2019 r.
14:56

Lublin: Uważaj od kogo bierzesz pożyczkę. Oni wprowadzili w błąd 30 osób

4 16 A A

Lubelscy policjanci zatrzymali pięć osób biorących udział w przestępczym procederze, w tym pełniących funkcję prezesów, członków zarządu oraz prokurentów w spółkach zajmujących się działalnością pożyczkową, notariusza, zastępcę notarialnego oraz lekarza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarzuty usłyszeli Aleksander P. i Jolanta O. reprezentujący firmy udzielające pożyczek. Chodzi o wprowadzenie w błąd 30 pokrzywdzonych osób, co do rzeczywistych warunków podpisywanych przez nich umów. Według nich zabezpieczeniem pożyczek miały być ustanawiane na ich nieruchomościach hipoteki. W rzeczywistości zabezpieczeniem wierzytelności były przewłaszczenia na zabezpieczenie należących do pokrzywdzonych nieruchomości. Przewłaszczenie to umowa na mocy której dłużnik przenosi własność rzeczy na wierzyciela.

Jak informuje policja, podejrzani świadomie zatajali przed pokrzywdzonymi informacje dotyczące wysokości prowizji udzielanych pożyczek, konsekwencji niedotrzymania spłaty pożyczki, obowiązku wydania nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia we wskazanym terminie, w przypadku nie dokonania zwrotu pożyczki, jak też kosztów obciążających pożyczkobiorców.

Ustalono także, iż podejrzani nie podawali pokrzywdzonym wzoru umowy pożyczki, informacji o całkowitej kwocie pożyczki, po uwzględnieniu wszystkich dodatkowych kosztów, które byli zobowiązani ponieść w związku z umową, w szczególności o odsetkach, opłatach, prowizjach, marżach oraz kosztach usług dodatkowych, a także informacji o rzeczywistych skutkach wynikających z niespłacenia pożyczki, nie dokonywali również oceny zdolności kredytowej poszczególnych pokrzywdzonych.

Osoby w trudnej sytuacji materialnej

Pokrzywdzonymi w śledztwie są w większości osoby pozostające w trudnej sytuacji materialnej, osoby w podeszłym wieku oraz borykające się z problemami zdrowotnymi, niekiedy nieporadne życiowo, które w obawie przed utratą dachu nad głową godziły się na zawieranie niekorzystnych dla siebie umów oferowanych przez przedstawicieli firmy pożyczkowej. Podejrzani udzielali pożyczek takim osobom po uprzednim uzyskaniu od nich zapewnienia, iż są oni właścicielami nieruchomości przedstawiających znaczne wartości finansowe.

Jak ustalono pokrzywdzeni zawierali umowy pożyczek na kwoty kilkukrotnie niższe niż wartość zabezpieczających je nieruchomości. Pokrzywdzeni mieli trudności w spłacie zaciągniętych pożyczek i nie byli w stanie dokonać ich spłat w wyznaczonym przez podejrzanych terminie.

To powodowało, iż po upływie okresu obowiązywania umowy pożyczki, wobec jej nie spłacenia podejrzani w wielu przypadkach dokonali zbycia przejętych tytułem przewłaszczenia na zabezpieczanie nieruchomości, po cenie nieadekwatnej do ich wartości rynkowej. W wielu przypadkach dochodziło do sprzedaży na rzecz podmiotów, w których sami pełnili funkcje prokurentów lub prezesów zarządu.

Przed sądem stanie też notariusz Robert F., który jest podejrzany o rażące i oczywiste nie dopełnienie ustawowych obowiązków wynikających ustawy o notariacie. Razem z Aleksandrem P. dopuścił się czternastu oszustw w związku ze sporządzanymi przez niego aktami notarialnymi w postaci „umów przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie oraz ustanowienie tytułu egzekucyjnego”. Robert F. jest podejrzany także o pomocnictwo w dokonaniu oszustwa przez lekarza Jerzego K.

Ponadto pełniąca funkcję zastępcy notarialnego Marta K. usłyszała zarzutem udzielenia pomocy w oszustwach na szkodę dwóch pokrzywdzonych na kwotę blisko 2,4 miliona złotych.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

Wobec Roberta F. i Aleksandra P. prokurator zdecydował o wystąpieniu z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec Marty K. natomiast zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys, zł. i zawieszenia w wykonywaniu zawodu notariusza. Wobec Jolanty O. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, zaś wobec Jerzego K. poręczenie majątkowe w postaci 100 tys. zł.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2019 r. o 15:36
+13
W takim bantustanie jak Detroit nad Bystrzycą żerowanie na bezradnym plebsie to norma czy może nawet jeden z podstawowych wzorców modelu biznesowego. Szybkie fortuny najczęściej rodzą się pośród oceanów biedy.
Avatar
LLB / 16 maja 2019 r. o 15:35
+6
O MATKO I TO MAJĄ BYĆ OSOBY ZAUFANIA PULICZNEGO...? KOMU DZISIAJ WIERZYC I UFAC...
Avatar
Gość / 16 maja 2019 r. o 21:09
+4
Redaktorzy - to może byście podali LOGO tego przestępczego procederu ? Chronicie oszustów zatajając ich personalia - kogo chroni tu prawo ? przed kim mamy się bronić skoro nie znamy ich adresów ?
Avatar
Kbgyn / 16 maja 2019 r. o 18:12
+4
Ja tam brałem w Amber Gold i nie narzekam.
 Chyba brałeś co najwyżej do buzi,a co to sam wiesz.
Avatar
dziwne / 17 maja 2019 r. o 10:50
+3
a oddali te pożyczki? Tylko im firma pożyczyła czy innym też? Bo jak inni nie są pokrzywdzeni to to trochę dziwne..... Poza tym jak bankowi nie oddasz to też ci nieruchomość zabierają i komornik sprzeda
Avatar
Anna / 27 września 2019 r. o 08:59
+2
Już dawno powinni pozbawić prawa wykonywnia zawodu Frąca - nie weim dlaczego jeszcze jego kalncelaria działa.
Avatar
może nie? / 16 maja 2019 r. o 18:49
+2
Ja tam brałem w Amber Gold i nie narzekam.
 No to teraz POwinieś razem z rodzinką P. oddawać i siedzieć.
Avatar
Gość / 16 maja 2019 r. o 14:59
+1
Ja tam brałem w Amber Gold i nie narzekam.
Avatar
Kamila47 / 18 listopada 2019 r. o 17:23
0
Możesz sprawdzić w porównywarkach internetowych. Tam są zebrane sprawdzone firmy, więc nie ma ryzyka, że np. wyłudzą Twoje dane. Osobiście polecam ***s://finrada.pl/pozyczki
Avatar
mietek / 17 maja 2019 r. o 12:58
0
Państwowy byłby lepszy? Jak wszystko co państwowe... A może czynności notarialnych chciałbyś i Ty dokonywać dla klientów w swoim warzywniaku? Zastanów się chłopie, myślenie nie boli
Avatar
Kamila47 / 18 listopada 2019 r. o 17:23
0
Możesz sprawdzić w porównywarkach internetowych. Tam są zebrane sprawdzone firmy, więc nie ma ryzyka, że np. wyłudzą Twoje dane. Osobiście polecam ***s://finrada.pl/pozyczki
Avatar
Oferta pożyczki / 23 października 2019 r. o 18:01
-1
Czy potrzebujesz pożyczki? Jesteśmy certyfikowanym, niezawodnym, niezawodnym, wydajnym, szybkim i dynamicznym pożyczkodawcą. Masz kryzys finansowy, oto Twoja szansa na uzyskanie usług finansowych od naszej firmy. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek dla poszczególnych firm o oprocentowaniu 3%. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami poniżej Imię i nazwisko: Gilbert Aaron E-mail: info.gilbertloanfirm@gmail.com Whatsapp: +16317433915
Avatar
Anna / 27 września 2019 r. o 08:59
+2
Już dawno powinni pozbawić prawa wykonywnia zawodu Frąca - nie weim dlaczego jeszcze jego kalncelaria działa.
Avatar
Nie jestem robotę. / 9 czerwca 2019 r. o 23:09
-4
Dziennikarz się nawet nie podpisał pod tym sensacyjnym artykułem. Bo wstyd. O czymś pisać przecież trzeba. I podkręcać sensację. Oby się tylko sprzedawał dziennik. Bo kurier ....
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 r. o 11:50
-4
Robert F. Jest najlepszym notariuszem w wojewodztwie on by swiadomie tego nie zrobil musial zostac wrobiony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Hiena / 30 maja 2019 r. o 23:00
-3
Zapewne trzeba klientom biednym wierzyć bo przecież pewnie wódkę i podano, umowy nie takie były , pewnie notariusz umowy nie czytał , albo on zdania słyszalnego nie rozumiał .... to jakim cudem dojechał do Lublina? Aaa No tak . Starać się o pożyczkę wiedział jak , wziął było fajnie ( wakacje , szpan przed kolegami) potem już gorzej bo trzeba spłacać .... ale po co ..... Ziobro chroni taka patologie . Pójdę z płaczem ze coś mi podano albo nie zrozumiałem słowa czytanego ( język tez ucięli bo po co się zapytać notariusza któr ma obowiązek odpowiedzieć na każde pytanie , ) popłacze a ze policja i prokuratura ma obowiązek wszcząć postępowanie nawet nie zasadne i absurdalne z nalazu Ziobry to już co innego. Patologia wyłudza pożyczki , składa fałszywe zeznania i jest Ok? Nigdy żaden pasożyt nie odpowiedział za składanie fałszywych zeznań .... dlaczego ? Bo prokuratura nie chce dolewać oliwy do ognia bo by dopiero cyrki wyszły .... nakłanianie do zeznań czy sugerowane odpowiedzi ..... taka jest teraz polska . Chroni się przestępców wyłudzających pożyczki ....... 
Zapewne trzeba klientom biednym wierzyć bo przecież pewnie wódkę i podano, umowy nie takie były , pewnie notariusz umowy nie czytał , albo on zdania słyszalnego nie rozumiał .... to jakim cudem dojechał do Lublina? Aaa No tak . Starać się o pożyczkę wiedział jak , wziął było fajnie ( wakacje , szpan przed kolegami) potem już gorzej bo trzeba spłacać .... ale po co ..... Ziobro chroni taka patologie . Pójdę z płaczem ze coś mi podano albo nie zrozumiałem słowa czytanego ( język tez ucięli bo po co się zapytać notariusza któr ma obowiązek odpo... rozwiń
Avatar
mietek / 17 maja 2019 r. o 12:58
0
Państwowy byłby lepszy? Jak wszystko co państwowe... A może czynności notarialnych chciałbyś i Ty dokonywać dla klientów w swoim warzywniaku? Zastanów się chłopie, myślenie nie boli
Avatar
dziwne / 17 maja 2019 r. o 10:50
+3
a oddali te pożyczki? Tylko im firma pożyczyła czy innym też? Bo jak inni nie są pokrzywdzeni to to trochę dziwne..... Poza tym jak bankowi nie oddasz to też ci nieruchomość zabierają i komornik sprzeda
Avatar
Gość / 16 maja 2019 r. o 21:09
+4
Redaktorzy - to może byście podali LOGO tego przestępczego procederu ? Chronicie oszustów zatajając ich personalia - kogo chroni tu prawo ? przed kim mamy się bronić skoro nie znamy ich adresów ?
Avatar
może nie? / 16 maja 2019 r. o 18:49
+2
Ja tam brałem w Amber Gold i nie narzekam.
 No to teraz POwinieś razem z rodzinką P. oddawać i siedzieć.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

W lecie Parchatka zmaga się z korkami sięgającymi nawet Kazimierza Dolnego. Innym problemem jest nagminne przekraczanie dozwolonej prędkości, co w połączeniu z brakiem chodnika sprawia, że piesi nie czują się bezpiecznie.

Szymon Ładniak walczy w ESET ISeries w Chorwacji
film

Szymon Ładniak walczy w ESET ISeries w Chorwacji

Szymon Ładniak w niedzielę wystąpi w kolejnym wyścigu serii ESET ISeries. Areną zmagań będzie chorwacki Grobnik.

Z powodu koronawirusa ratownicy medyczni przeprowadzili się do akademika. Sąsiedzi zadowoleni

Z powodu koronawirusa ratownicy medyczni przeprowadzili się do akademika. Sąsiedzi zadowoleni

Akademik PWSZ przy ul. Nowy Świat 3 w Chełmie to nowy adres siedziby zespołu ratowników medycznych.

Zamieszki w USA po śmierci George'a Floyda. Okradają sklepy, demolują samochody
Wideo
film

Zamieszki w USA po śmierci George'a Floyda. Okradają sklepy, demolują samochody

Kolejną noc w wielu miastach USA trwały zamieszki, które rozpoczęły się po tym, jak 46-letni Afroamerykanin George Floyd zginął po brutalnej interwencji policji 25 maja.

Raport o zachorowaniach w Polsce. Są nowe przypadki, ale są też dobre informacje

Raport o zachorowaniach w Polsce. Są nowe przypadki, ale są też dobre informacje

W popołudniowych raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych nie mamy odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19 – informuje Ministerstwo Zdrowia w wieczornym raporcie o zakażeniach koronawirusem w niedzielę 31 maja.

Lubartów: Czy miasto wyremontuje kolejne ulice?

Lubartów: Czy miasto wyremontuje kolejne ulice?

Miasto Lubartów w tegorocznym planie przetargów publicznych ujęło zadanie pod nazwą „Budowa, przebudowa i modernizacja dróg”. W jego ramach miały być wykonane remonty nawierzchni ulic lub chodników ze środków miasta na odcinkach nieobjętych projektami z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. Na ten cel Lubartów planował wydać ponad 700 tysięcy złotych. Nie wiadomo jednak czy ostatecznie remonty te dojdą do skutku oraz jakie drogi zostaną objęte pracami.

Ważne dla zawieszających bilety. ZTM Lublin ogłosił kolejne decyzje

Ważne dla zawieszających bilety. ZTM Lublin ogłosił kolejne decyzje

O kolejny miesiąc przedłużony został okres zawieszenia przejazdówek będących w posiadaniu uczniów i studentów. Taką decyzję ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego, który zastrzegł, że to ostateczna data.

Ognisko koronawirusa w parafii pod Lublinem. 319 osób na kwaranntanie, są kolejne wyniki badań

Ognisko koronawirusa w parafii pod Lublinem. 319 osób na kwaranntanie, są kolejne wyniki badań

"To pierwsza niedziela w historii Parafii, kiedy to w kościele Mszę św. będzie sprawował sam kapłan, bez fizycznej obecności Ludu Bożego – żywej Wspólnoty Kościoła" – zauważył w liście do wiernych proboszcz parafii w Pliszczynie, gdzie jest ognisko koronawirusa. Kapłanowi skończył się okres kwarantanny, na której było dzisiaj ponad 300 osób. Co z mszami i organizacją pierwszej komunii świętej?

Kryminologia, enologia i cydrownictwo, italianistyka i inne nowe kierunki studiów w Lublinie
film

Kryminologia, enologia i cydrownictwo, italianistyka i inne nowe kierunki studiów w Lublinie

Jak co roku lubelskie uczelnie obok sprawdzonych kierunków, oferują kandydatom na studia także te, które w ofercie edukacyjnej pojawiają się po raz pierwszy. W tym roku nowości jest kilka, a ich lista nie jest jeszcze ostateczna.

Dizajn w PRL. Spotkanie online
5 czerwca 2020, 18:00

Dizajn w PRL. Spotkanie online

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe zaprasza na drugą odsłonę spotkań online "Dizajn w PRL". Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.

Zespół B6 stworzy teledysk ze słuchaczami. "Zapraszamy do nagrywania filmików"

Zespół B6 stworzy teledysk ze słuchaczami. "Zapraszamy do nagrywania filmików"

Zespół B6 zaprasza do wspólnego nagrania teledysku do najnowszego singla "Brazylia", którego premiera będzie miała miejsce w drugiej połowie czerwca. Można także zaśpiewać w utworze.

Nielegalny towar na lubelskich targowiskach. Policja zatrzymała trzy osoby

Nielegalny towar na lubelskich targowiskach. Policja zatrzymała trzy osoby

Blisko pół tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy i 10 litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia. To efekt kontroli policjantów na targowiskach w Lublinie.

Dzień Dziecka z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym
30 maja 2020, 9:00

Dzień Dziecka z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym

Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do swoich oddziałów, w których przez trzy dni: od 30 maja do 1 czerwca, realizowane będą gry terenowe. Wszyscy, którzy czują się dziećmi, będą mogli otrzymać mapę przy zakupie biletów.

Złodziej wrócił do sklepu. Chciał zapłacić skradzionymi wcześniej pieniędzmi

Złodziej wrócił do sklepu. Chciał zapłacić skradzionymi wcześniej pieniędzmi

48-latek z Parczewa będzie odpowiadać za kradzież pieniędzy. Mężczyzna ukradł portfel kobiecie, która robiła zakupy w sklepie. Po pewnym czasie złodziej wrócił w to samo miejsce by kupić alkohol i… spotkał policjantów.

"W obronie lip na Lipowej!" Protest przeciwko wycince drzew w centrum Lublina
Wideo, zdjęcia
galeria

"W obronie lip na Lipowej!" Protest przeciwko wycince drzew w centrum Lublina

Z zieloną wstęgą stanęli wzdłuż jezdni uczestnicy dzisiejszego protestu w obronie drzew, które mają być usunięte w związku z przebudową ul. Lipowej w Lublinie. Projekt zakłada usunięcie 43 proc. drzew. Część demonstrantów przyszła z nadzieją, że Ratusz zmieni plany przebudowy, część już tej nadziei nie ma.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!