Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 sierpnia 2013 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Miasteczko w skansenie zamknięte. Marszałek wkurzony

0 25 A A
 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Fuszerką nazywa marszałek województwa opóźnienia przy unikalnym projekcie miasteczka prowincjonalnego w Muzeum Wsi Lubelskiej. Od wakacji mieliśmy się nim chwalić przed turystami z całego świata. tymczasem lato się kończy, a obiekt wciąż czeka na otwarcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jestem, delikatnie mówiąc, bardzo wkurzony tym, co dzieje się z miasteczkiem prowincjonalnym – nie kryje irytacji marszałek województwa Krzysztof Hetman. – Sprawa jest zabagniona. Wykonawca nie poczuwa się do naprawienia błędów, a przez nieodpowiednie działania poprzedniego dyrektora trudno nam wyegzekwować od niego dodatkowe prace.

Prowincjonalne miasteczko Europy Środkowej z lat 30. ub. wieku w lubelskim skansenie to projekt wyjątkowy. Wśród 13 budowli zobaczymy m.in. ratusz z Głuska, remizę z Wilkowa, szkołę z Bobrownik, areszt z Samoklęsk, restaurację z Zemborzyc, czy kołodziejnię z Bełżyc. Miasteczko zostało odtworzone z dbałością o każdy najdrobniejszy historyczny szczegół. I naprawdę robi wrażenie. Rzecz w tym, że wciąż nie wiadomo, kiedy turyści będą mogli zajrzeć do wnętrza unikalnych budynków.

– Może uda się w październiku? – zastanawia się Krystyna Figiel, z-ca dyrektora skansenu. – W każdym razie na pewno nie we wrześniu.

Inwestycja, która kosztowała 13 mln zł (7,5 mln zł dofinansowała UE) zakończyła się w lutym. Do wakacji miało zakończyć się urządzanie zrekonstruowanych budynków. Ma się w nich znaleźć m.in. wyposażenie sklepu żelaznego, mieszkania żydowskiego, zakładu fryzjerskiego, czy sklepu wódczanego. Tymczasem lato się kończy, a budynki nadal stoją puste. Można je oglądać jedynie z zewnątrz.

– Straż pożarna zakwestionowała elementy ochrony przeciwpożarowej, m.in. brak 23 czujek. Wykonawca, firma Arcus, właśnie je montuje – tłumaczył nam w lipcu Mirosław Korbut, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej. I zapraszał na uroczyste otwarcie miasteczka we wrześniu.

Teraz okazuje się, że wrześniowy termin też nie będzie dotrzymany. – Arcus zamontował brakujące instalacje, ale przed nami jeszcze odbiór straży pożarnej – mówi dyr. Figiel. – Robimy, co możemy, żeby dyscyplinować wykonawcę, ale to bardzo trudna sprawa – dodaje.

Sprawą miasteczka zajął się nawet powołany przez marszałka speczespół od trudnych inwestycji. Jednak wykonawcy skutecznie unikali kontaktu z urzędnikami. Budowę miasteczka prześwietliła też Najwyższa Izba Kontroli. Okazało się, że opóźnienia w budowie zaczęły się już na początku 2012 roku. Z powodu złej pogody robotnicy wykonali tylko 60 proc. zaplanowanych prac.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 1 kwietnia 2014 o 18:02
0

UWAGA UWAGA UWAGA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.B.S. i K. Z. ARCUS Sp. z o. o. UPADA UPADA UPADA

ZŁOŻYLI WNIOSEK O UPADŁOŚĆ ......

Avatar
kmjf / 27 sierpnia 2013 o 10:43
0

może NIK zbadałaby dlaczego w skansenie stawia się Ratusz z Głuska a oryginalny ratusz stoi w Głusku czyli w Lublinie i nie ma piniędzy na jego remont. Bardzo ciekawa sprawa prawda?

NIK to powinien zbadać legalność i rzetelność prowadzonych kontroli przez służby Pana Marszałka w podległych jednostkach.

Avatar
Aniela / 26 sierpnia 2013 o 19:53
0

Marszałek powinien wezwać dyrektora  i go op... znaczy  zmotywować go do pracy WŁAŚCIWEJ!! Samo sie nie zrobi...  to nie my- to oni wcześniej... my teraz to dopiero... jest  to żenujące niestety i świadczy o poziomie obecnego dyrektora.

powinien grać p. nowy dyrechtor na fagocie ,bo to On potrafi jak nie zapomniał

Avatar
Aniela / 26 sierpnia 2013 o 19:47
0

może NIK zbadałaby dlaczego w skansenie stawia się Ratusz z Głuska a oryginalny ratusz stoi w Głusku czyli w Lublinie i nie ma piniędzy na jego remont. Bardzo ciekawa sprawa prawda?

Avatar
L / 26 sierpnia 2013 o 18:21
0

po prostu przetarg był ustawiony, Kseniak miał kumpla, kumpel miał firme do d...która przetarg wygrała i uuuups cos nie wyszło, to jest wina byłego dyrektora w 100 procentach, arcus nigdy nie wygrałby przetargu w cywilizowanym państwie!!

a wiesz Aniu ze teraz za bezpodstawne osądzanie kogos i psucie jego dobrego imienia to można odpowiadać przed sądem?? Masz jakies dowody/wiedzę ? - jeżeli tak to do prokuratury- albo podpisz się z imienia i nazwiska

a wiesz Aniu ze teraz za bezpodstawne osądzanie kogos i psucie jego dobrego imienia to można odpowiadać przed sądem?? Masz jakies dowody/wiedzę ? - jeżeli tak to do prokuratury- albo podpisz się z imienia i nazwiska

rozwiń
Avatar
ania / 26 sierpnia 2013 o 17:00
0

po prostu przetarg był ustawiony, Kseniak miał kumpla, kumpel miał firme do d...która przetarg wygrała i uuuups cos nie wyszło, to jest wina byłego dyrektora w 100 procentach, arcus nigdy nie wygrałby przetargu w cywilizowanym państwie!!

Avatar
Jerzy / 26 sierpnia 2013 o 14:41
0

Wywalili kilkanaście baniek żeby peeselowscy wyjadacze mieli ciepłe posadki. Wymieniam prowincjonalne miasteczka bez chodników, latarni,kanalizaji itp. w woj. lubelskim gdzie brakuje kasy na wszystko: Bełżyce, Bychawa, Poniatowa, Opole Lubleskie, Chodel, Lubartów............Nie trzeba budować nowych wydmuszek tylko wspierać te gdzie mieszkają ludzie i tam ściągać turystów. Lubelszczyzna to jeden wielki skansen , a tu ładuje się kasę w jakieś zabawki dla PSLu.

Avatar
jaszczomp / 26 sierpnia 2013 o 13:57
0

Ujeżdżanie po byłym już dyrektorze, Mieczysławie Kseniaku jest żenujące. Gdzie były służby Pana Marszałka w trakcie realizacji inwestycji? Jak łatwo jest krytykować,jak trudno cos pozytywnego zrobić. A czy ktoś przyjrzał się innym inwestycjom realizowanym przez wybranego w przetargu, najtańszego "Arkusa"? Muzealnikom ze Wsi Lubelskiej życzę powodzenia i szybkiego zakończenia inwestycji. Dokonajcie cudu na Wyżynie Lubelskiej na złość Marszałkowi i zróbcie to bez niezbędnych środków. Lubelskie - smakuj biedę.

PO likwidacji zakładów w Lublinie ostatnie zdanie staje się sloganem reklamowym w grodzie Kozie Bobki.

PO likwidacji zakładów w Lublinie ostatnie zdanie staje się sloganem reklamowym w grodzie Kozie Bobki.

rozwiń
Avatar
chłopoman / 26 sierpnia 2013 o 13:06
0

Ujeżdżanie po byłym już dyrektorze, Mieczysławie Kseniaku jest żenujące. Gdzie były służby Pana Marszałka w trakcie realizacji inwestycji? Jak łatwo jest krytykować,jak trudno cos pozytywnego zrobić. A czy ktoś przyjrzał się innym inwestycjom realizowanym przez wybranego w przetargu, najtańszego "Arkusa"? Muzealnikom ze Wsi Lubelskiej życzę powodzenia i szybkiego zakończenia inwestycji. Dokonajcie cudu na Wyżynie Lubelskiej na złość Marszałkowi i zróbcie to bez niezbędnych środków. Lubelskie - smakuj biedę.

Avatar
koleżanka / 26 sierpnia 2013 o 11:43
0

Za dyrektora Mieczysława Kseniaka prawdziwego pasjonata, MWL naprawde dobrze funkcjonowało i nie było zgrzytów z Urzędem Marszałkowskim i wewnętrznego szpiegowania pracowników. Teraz za kadencji nowego nadętego bufona nagle wszyscy pracownicy Muzeum Wsi dostali rozwolnienia i żadkiej sraczki. Ten typ nie powinien być tu dyrektorem , nawet nie powinien być wpuszczany na teren tego Muzeum bo tylko mu szkodzi. Teraz pisze się ze są problemy z ARCUS-em bo zabagnił stary dyrektor. Gówno prawda. Gdyby nowy nie był takim gburem i chamem to szef ARCUS-a pan Jerzy napewno nie unikał by spotkania z nim i już dawno to Prowincjonalne Miasteczko było by w pełni dostępne i wszyscy byli by zadowoleni.

wypisz-wymaluj Miro, taki sam, jak za czasów pracy z urzędzie marszałkowskim

wypisz-wymaluj Miro, taki sam, jak za czasów pracy z urzędzie marszałkowskim

rozwiń
Avatar
gość / 1 kwietnia 2014 o 18:02
0

UWAGA UWAGA UWAGA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.B.S. i K. Z. ARCUS Sp. z o. o. UPADA UPADA UPADA

ZŁOŻYLI WNIOSEK O UPADŁOŚĆ ......

Avatar
kmjf / 27 sierpnia 2013 o 10:43
0

może NIK zbadałaby dlaczego w skansenie stawia się Ratusz z Głuska a oryginalny ratusz stoi w Głusku czyli w Lublinie i nie ma piniędzy na jego remont. Bardzo ciekawa sprawa prawda?

NIK to powinien zbadać legalność i rzetelność prowadzonych kontroli przez służby Pana Marszałka w podległych jednostkach.

Avatar
Aniela / 26 sierpnia 2013 o 19:53
0

Marszałek powinien wezwać dyrektora  i go op... znaczy  zmotywować go do pracy WŁAŚCIWEJ!! Samo sie nie zrobi...  to nie my- to oni wcześniej... my teraz to dopiero... jest  to żenujące niestety i świadczy o poziomie obecnego dyrektora.

powinien grać p. nowy dyrechtor na fagocie ,bo to On potrafi jak nie zapomniał

Avatar
Aniela / 26 sierpnia 2013 o 19:47
0

może NIK zbadałaby dlaczego w skansenie stawia się Ratusz z Głuska a oryginalny ratusz stoi w Głusku czyli w Lublinie i nie ma piniędzy na jego remont. Bardzo ciekawa sprawa prawda?

Avatar
L / 26 sierpnia 2013 o 18:21
0

po prostu przetarg był ustawiony, Kseniak miał kumpla, kumpel miał firme do d...która przetarg wygrała i uuuups cos nie wyszło, to jest wina byłego dyrektora w 100 procentach, arcus nigdy nie wygrałby przetargu w cywilizowanym państwie!!

a wiesz Aniu ze teraz za bezpodstawne osądzanie kogos i psucie jego dobrego imienia to można odpowiadać przed sądem?? Masz jakies dowody/wiedzę ? - jeżeli tak to do prokuratury- albo podpisz się z imienia i nazwiska

a wiesz Aniu ze teraz za bezpodstawne osądzanie kogos i psucie jego dobrego imienia to można odpowiadać przed sądem?? Masz jakies dowody/wiedzę ? - jeżeli tak to do prokuratury- albo podpisz się z imienia i nazwiska

rozwiń
Avatar
ania / 26 sierpnia 2013 o 17:00
0

po prostu przetarg był ustawiony, Kseniak miał kumpla, kumpel miał firme do d...która przetarg wygrała i uuuups cos nie wyszło, to jest wina byłego dyrektora w 100 procentach, arcus nigdy nie wygrałby przetargu w cywilizowanym państwie!!

Avatar
Jerzy / 26 sierpnia 2013 o 14:41
0

Wywalili kilkanaście baniek żeby peeselowscy wyjadacze mieli ciepłe posadki. Wymieniam prowincjonalne miasteczka bez chodników, latarni,kanalizaji itp. w woj. lubelskim gdzie brakuje kasy na wszystko: Bełżyce, Bychawa, Poniatowa, Opole Lubleskie, Chodel, Lubartów............Nie trzeba budować nowych wydmuszek tylko wspierać te gdzie mieszkają ludzie i tam ściągać turystów. Lubelszczyzna to jeden wielki skansen , a tu ładuje się kasę w jakieś zabawki dla PSLu.

Avatar
jaszczomp / 26 sierpnia 2013 o 13:57
0

Ujeżdżanie po byłym już dyrektorze, Mieczysławie Kseniaku jest żenujące. Gdzie były służby Pana Marszałka w trakcie realizacji inwestycji? Jak łatwo jest krytykować,jak trudno cos pozytywnego zrobić. A czy ktoś przyjrzał się innym inwestycjom realizowanym przez wybranego w przetargu, najtańszego "Arkusa"? Muzealnikom ze Wsi Lubelskiej życzę powodzenia i szybkiego zakończenia inwestycji. Dokonajcie cudu na Wyżynie Lubelskiej na złość Marszałkowi i zróbcie to bez niezbędnych środków. Lubelskie - smakuj biedę.

PO likwidacji zakładów w Lublinie ostatnie zdanie staje się sloganem reklamowym w grodzie Kozie Bobki.

PO likwidacji zakładów w Lublinie ostatnie zdanie staje się sloganem reklamowym w grodzie Kozie Bobki.

rozwiń
Avatar
chłopoman / 26 sierpnia 2013 o 13:06
0

Ujeżdżanie po byłym już dyrektorze, Mieczysławie Kseniaku jest żenujące. Gdzie były służby Pana Marszałka w trakcie realizacji inwestycji? Jak łatwo jest krytykować,jak trudno cos pozytywnego zrobić. A czy ktoś przyjrzał się innym inwestycjom realizowanym przez wybranego w przetargu, najtańszego "Arkusa"? Muzealnikom ze Wsi Lubelskiej życzę powodzenia i szybkiego zakończenia inwestycji. Dokonajcie cudu na Wyżynie Lubelskiej na złość Marszałkowi i zróbcie to bez niezbędnych środków. Lubelskie - smakuj biedę.

Avatar
koleżanka / 26 sierpnia 2013 o 11:43
0

Za dyrektora Mieczysława Kseniaka prawdziwego pasjonata, MWL naprawde dobrze funkcjonowało i nie było zgrzytów z Urzędem Marszałkowskim i wewnętrznego szpiegowania pracowników. Teraz za kadencji nowego nadętego bufona nagle wszyscy pracownicy Muzeum Wsi dostali rozwolnienia i żadkiej sraczki. Ten typ nie powinien być tu dyrektorem , nawet nie powinien być wpuszczany na teren tego Muzeum bo tylko mu szkodzi. Teraz pisze się ze są problemy z ARCUS-em bo zabagnił stary dyrektor. Gówno prawda. Gdyby nowy nie był takim gburem i chamem to szef ARCUS-a pan Jerzy napewno nie unikał by spotkania z nim i już dawno to Prowincjonalne Miasteczko było by w pełni dostępne i wszyscy byli by zadowoleni.

wypisz-wymaluj Miro, taki sam, jak za czasów pracy z urzędzie marszałkowskim

wypisz-wymaluj Miro, taki sam, jak za czasów pracy z urzędzie marszałkowskim

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 0 0

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu. Licea ogólnokształcące wciąż kształcą lepiej niż technika. Wyjątkiem może być tylko Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 0 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 1

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 9

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 7 3

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 3

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.