Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2020 r.
7:07

Lublin: Przez akcję Ratusza mieszkańcy boją się o zdrowie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
75 13 A A
Środowe opryski w Ogrodzie Saskim
Środowe opryski w Ogrodzie Saskim (fot. Jacek Szydłowski)

Rozpoczęte w środę opryski przeciwko komarom na miejskich terenach zielonych zaniepokoiły część mieszkańców Lublina. – Oni naprawdę robią to w parku pełnym ludzi? – martwi się nasza Czytelniczka. – Akcja jest w pełni bezpieczna dla ludzi, stosowany środek nie jest dla nich szkodliwy – zapewniają miejscy urzędnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Opryski zlecone przez miasto na 175 ha terenów zielonych rozpoczęły się w środowy wieczór od Ogrodu Saskiego. Park nie był zamknięty na czas rozpylania środka chemicznego. Według Ratusza nie było takiej potrzeby.

Ekolodzy mają obawy

– Nie rozstrzygamy dyskusji czy chemiczne omgławianie jest najlepszą i bezpieczną dla środowiska metodą ochrony naszego komfortu. Ale niewątpliwie prace te powinny odbywać się nocą, kiedy w terenie nie ma wypoczywających ludzi oraz w porze, kiedy nie są aktywne inne owady, w tym pszczoły i pozostałe zapylacze – twierdzą działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Teoretycznie opryski nie powinny być robione za dnia, tylko wieczorem i nocami, przy temperaturze poniżej 18 stopni. Ekolodzy twierdzą, że opryski prowadzone w Ogrodzie Saskim przed godz. 19 nie spełniały tych warunków. – Temperatura znacznie przekraczała 20 stopni a w parku bawiły się dzieci

To popularny środek

– Używany do oprysków środek musi mieć atesty i nie może być szkodliwy dla ludzi, ptaków i ryb – podkreśla Józef Piotr Wrona, kierownik Referatu ds. Ochrony i Konserwacji Drzew w Urzędzie Miasta. Jaki konkretnie środek jest rozpylany w Lublinie? – To Aspermet 200 EC, a zawarta w nim substancja czynna to permetryna w stężeniu 200 g na litr. Permetryna jest tym samym środkiem, którymi nasączane są obroże przechwipchelne dla psów i kotów. Lekarze weterynarii zakładają te obroże, zwierzęta je liżą, a ludzie ich dotykają, nie robi im to krzywdy. Jeżeli na przechodnia spadnie jakaś kropla z rozpylanej mgiełki, to nie ma strachu, nie ma problemu, bo nie zabrudzi ubrania, ani nie zaszkodzi zdrowiu.

Odkomarzanie w Lublinie. Opryski w Ogrodzie Saskim

Szkodliwe dla pszczół

Urząd Miasta przyznaje, że stosowany preparat szkodzi nie tylko komarom. – Działa również na pszczoły – potwierdza Wrona. – Dlatego opryski są prowadzone wieczorem, gdy pszczoły są już w ulach. Przed rozpoczęciem rozpylania środka wysyłamy ludzi w krzaki, żeby sprawdzili, czy już możemy zacząć, czy musimy poczekać. Pierwszego dnia czekaliśmy dobrą godzinę aż odlecą pszczoły.

Czy czekanie pozwoliło ocalić zapylacze? Wczoraj po południu powoli przeszliśmy przez Ogród Saski ze wzrokiem wbitym w ziemię. Martwą pszczołę znaleźliśmy jedną, za to martwych much leżało mnóstwo.

Lista miejsc do opryskania

* Ogród Saski, * pl. Litewski, * pl. Kaczyńskiego, * Błonia koło Zamku, * park Kalinowszczyzna, * Słomiany Rynek, * park Bronowice, * ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy, * ośrodek Marina, * skwer przy Betonowej, * ul. Ciepła * park Jana Pawła II, * park Rury, * skwer przy Głębokiej, * zieleń wzdłuż ul. Pana Tadeusza, * wąwóz przy ul. Popiełuszki, * skwer przy Świerkowej, * wąwóz przy Organowej, * skwer przy Wspólnej, * skwer przy Jakubowickiej * wąwóz przy Lwowskiej, * park Zawilcowa, * skwer przy Gospodarczej, * skwer przy Głuskiej wraz ze ścieżką w stronę granic Lublina, * ul. Nadrzeczna, * park na Czechowie, * ścieżka wzdłuż Czechówki, * ośrodek Dąbrowa, * nieużytki przy ul. Fulmana, * tereny zielone obok boiska przy Medalionów, * okolice Areny Lublin oraz * tereny zielone przy al. Spółdzielczości Pracy (między ul. Obywatelską i ul. Sapiehy oraz między ul. Zagrobskiej i ul. Morzyckiej).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
irena / 31 lipca 2020 r. o 09:09
+28
nie rozumiem tych wypowiedzi niby zaniepokojonych. Dopiero narzekali.że komary ich zjadają, a teraz marudzą ,że szkodliwe. Niech zdecydują o co i chodzi , czy o dokopanie ratuszowi czy ich możliwość swobodnego spaceru bez obawy o pokąsanie? A jeśli chodzi o ubiór wykonujących oprysk, to jest ochrona przed przyjęciem olbrzymiej dawki środka opryskowego, bo otoczenie dostaje tylko rozpyloną mgiełkę. Niech jeden z drugim z maruderów spróbuje się pryskać jakimkolwiek środkiem ,nawet perfumami przez godzinę czy dwie i zobaczy jak jego ciało zareaguje
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 09:30
+26
Nie wierzę w to co czytam. Redaktor Smaga biegał po Ogrodzie Saskim z głową spuszczoną w dół i liczył padnięte muchy. Swoją drogą ciekawe ile po drodze rozdeptał mrówek i pająków i jak bardzo wpłynie to na ekosystem Lublina?
Avatar
general / 31 lipca 2020 r. o 10:18
+21
Jeden z najbardziej znanych, skutecznych i zarazem bezpiecznych preparatów na komary i kleszcze. Ale w sezonie ogórkowym można i z tego zrobić aferę. Wszystko zależy od tego jak bardzo chce się dokopać ratuszowi.
Avatar
anne / 31 lipca 2020 r. o 10:33
+20
To w końcu ilu tych mieszkańców się boi? Z tekstu wynika, że jedna czytelniczka. Ogólnie to bardzo wiele spraw niepokoi waszych czytelników. Koszą trawniki - niepokój, nie koszą - jeszcze większy niepokój, pryskają - strach, nie pryskają - jeszcze większy strach. Niby poważna gazeta, a partyzantka u niektórych redaktorów rodem z najgorszych brukowców. Clickbait, tania sensacja i reklama poupychana w każdym wolnym zakamarku strony. Zastanawiam się co gorsze, tydzień w chińskim obozie pracy czy czytanie Dziennika Wschodniego na telefonie.
Avatar
lub-lin / 31 lipca 2020 r. o 11:30
+17
Akcja jest w pełni bezpieczna dla ludzi, stosowany środek nie jest dla nich szkodliwy – zapewniają miejscy urzędnicy. I właśnie dlatego ludzie robili to w kombinezonach. Pewnie nie chcieli za dużo tego dobrodziejstwa wdychać, żeby zwykłym mieszkańcom nie zabrakło.
 Może mi się wydaje ale chyba jednak jest spora różnica w przyjmowanych dawkach między osobą która bezpośrednio obsługuje opryskiwacz a ludźmi znajdującymi się po kilkadziesiąt czy kilkaset metrów od takiego opryskiwacza. 
Avatar
PISFAN / 31 lipca 2020 r. o 11:54
+15
Sorry a niby czym mają wytępić te wszystkie komary ? wodą ? perfumami ? łapkami na muchy ? Przecież wy nie musicie tego wdychać
Avatar
PISFAN / 31 lipca 2020 r. o 12:54
+8
W sumie to można jeszcze zorganizować akcję łapania komarów zeta od sztuki akcja i przyjemna i pożyteczna przyjemna bo na świeżym powietrzu i można nieźle zarobić a pożyteczna bo nieszkodliwa dla otoczenia
Avatar
-felipe_96. / 31 lipca 2020 r. o 22:39
+3
Nie dziwię się, że akcja z odkomarzaniem może budzić kontrowersje, z załączonych do artykułu zdjęć widać, że opryski były prowadzone kiedy sporo ludzi było w Ogrodzie Saskim, każdy z nas mógłby być nieco zaniepokojony widząc jakiegoś gościa w kombinezonie z maską ochronną, który rozpyla jakiś środek w dużej ilości na naszych oczach, toteż absolutnie nie powinno tak być, żeby w czasie kiedy ludzie tam chodzą, tym bardziej jeszcze z małymi dziećmi były prowadzone odkomarzania, powinni dać sobie na wstrzymanie albo umówić się inaczej - przed wejściami do parku umieścić tabliczkę z ogłoszeniem, że w dniu takim a takim, o godzinie takiej czy owakiej odbędzie się odkomarzanie, wtedy ludzie to widzą i nikt nie wchodzi do Ogrodu Saskiego, a panowie rozpylający zrobią co potrzeba. Może i sam środek nie jest dla ludzi trujący ale miejmy na uwadze fakt, że rozpylane są duże ilości tego środka a to już jakiś wpływ może mieć, np. na alergików czy astmatyków. Dużo lepiej zatem by było i mimo wszystko bezpieczniej i nie wywoływałoby zarazem kontrowersji, gdyby tego typu akcje odkomarzania przeprowadzać, informując uprzednio o takim fakcie ludzi, nie muszą oni przecież spacerować podczas tych oparów i zamglenia i bać się panów w białych kombinezonach i w maskach na twarzach, można im tego oszczędzić, a tamci z kolei mają komfort pracy, zrobią sprawnie co potrzeba i sobie pójdą, a mgły i opary opadną, wiatr rozgoni, drzewa przefiltrują i można potem sobie do Ogrodu Saskiego śmiało wejść jak się ma ochotę i lubi tam przebywać.
Nie dziwię się, że akcja z odkomarzaniem może budzić kontrowersje, z załączonych do artykułu zdjęć widać, że opryski były prowadzone kiedy sporo ludzi było w Ogrodzie Saskim, każdy z nas mógłby być nieco zaniepokojony widząc jakiegoś gościa w kombinezonie z maską ochronną, który rozpyla jakiś środek w dużej ilości na naszych oczach, toteż absolutnie nie powinno tak być, żeby w czasie kiedy ludzie tam chodzą, tym bardziej jeszcze z małymi dziećmi były prowadzone odkomarzania, powinni dać sobie na wstrzymanie albo umówić się inaczej - przed we... rozwiń
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 11:15
-11
Akcja jest w pełni bezpieczna dla ludzi, stosowany środek nie jest dla nich szkodliwy – zapewniają miejscy urzędnicy. I właśnie dlatego ludzie robili to w kombinezonach. Pewnie nie chcieli za dużo tego dobrodziejstwa wdychać, żeby zwykłym mieszkańcom nie zabrakło.
Avatar
centus / 31 lipca 2020 r. o 08:10
-16
Skoro jest nieszkodliwy dla ludzi to dlaczego pracownicy opryskujący ogród ubrani byli jak kosmici. Przecież mogli to robić w koszulkach i krótkich spodenkach. Czyli jednak jest szkodliwy dla ludzi. Jak zwykle urzędnicy oszukują naiwnych obywateli. Kiedyś był niejaki Kieliszek który miał różne swoje teorie, teraz są inni,
Avatar
-felipe_96. / 31 lipca 2020 r. o 22:39
+3
Nie dziwię się, że akcja z odkomarzaniem może budzić kontrowersje, z załączonych do artykułu zdjęć widać, że opryski były prowadzone kiedy sporo ludzi było w Ogrodzie Saskim, każdy z nas mógłby być nieco zaniepokojony widząc jakiegoś gościa w kombinezonie z maską ochronną, który rozpyla jakiś środek w dużej ilości na naszych oczach, toteż absolutnie nie powinno tak być, żeby w czasie kiedy ludzie tam chodzą, tym bardziej jeszcze z małymi dziećmi były prowadzone odkomarzania, powinni dać sobie na wstrzymanie albo umówić się inaczej - przed wejściami do parku umieścić tabliczkę z ogłoszeniem, że w dniu takim a takim, o godzinie takiej czy owakiej odbędzie się odkomarzanie, wtedy ludzie to widzą i nikt nie wchodzi do Ogrodu Saskiego, a panowie rozpylający zrobią co potrzeba. Może i sam środek nie jest dla ludzi trujący ale miejmy na uwadze fakt, że rozpylane są duże ilości tego środka a to już jakiś wpływ może mieć, np. na alergików czy astmatyków. Dużo lepiej zatem by było i mimo wszystko bezpieczniej i nie wywoływałoby zarazem kontrowersji, gdyby tego typu akcje odkomarzania przeprowadzać, informując uprzednio o takim fakcie ludzi, nie muszą oni przecież spacerować podczas tych oparów i zamglenia i bać się panów w białych kombinezonach i w maskach na twarzach, można im tego oszczędzić, a tamci z kolei mają komfort pracy, zrobią sprawnie co potrzeba i sobie pójdą, a mgły i opary opadną, wiatr rozgoni, drzewa przefiltrują i można potem sobie do Ogrodu Saskiego śmiało wejść jak się ma ochotę i lubi tam przebywać.
Nie dziwię się, że akcja z odkomarzaniem może budzić kontrowersje, z załączonych do artykułu zdjęć widać, że opryski były prowadzone kiedy sporo ludzi było w Ogrodzie Saskim, każdy z nas mógłby być nieco zaniepokojony widząc jakiegoś gościa w kombinezonie z maską ochronną, który rozpyla jakiś środek w dużej ilości na naszych oczach, toteż absolutnie nie powinno tak być, żeby w czasie kiedy ludzie tam chodzą, tym bardziej jeszcze z małymi dziećmi były prowadzone odkomarzania, powinni dać sobie na wstrzymanie albo umówić się inaczej - przed we... rozwiń
Avatar
PISFAN / 31 lipca 2020 r. o 12:54
+8
W sumie to można jeszcze zorganizować akcję łapania komarów zeta od sztuki akcja i przyjemna i pożyteczna przyjemna bo na świeżym powietrzu i można nieźle zarobić a pożyteczna bo nieszkodliwa dla otoczenia
Avatar
PISFAN / 31 lipca 2020 r. o 11:54
+15
Sorry a niby czym mają wytępić te wszystkie komary ? wodą ? perfumami ? łapkami na muchy ? Przecież wy nie musicie tego wdychać
Avatar
lub-lin / 31 lipca 2020 r. o 11:30
+17
Akcja jest w pełni bezpieczna dla ludzi, stosowany środek nie jest dla nich szkodliwy – zapewniają miejscy urzędnicy. I właśnie dlatego ludzie robili to w kombinezonach. Pewnie nie chcieli za dużo tego dobrodziejstwa wdychać, żeby zwykłym mieszkańcom nie zabrakło.
 Może mi się wydaje ale chyba jednak jest spora różnica w przyjmowanych dawkach między osobą która bezpośrednio obsługuje opryskiwacz a ludźmi znajdującymi się po kilkadziesiąt czy kilkaset metrów od takiego opryskiwacza. 
Avatar
lbnpl / 31 lipca 2020 r. o 11:15
-11
Akcja jest w pełni bezpieczna dla ludzi, stosowany środek nie jest dla nich szkodliwy – zapewniają miejscy urzędnicy. I właśnie dlatego ludzie robili to w kombinezonach. Pewnie nie chcieli za dużo tego dobrodziejstwa wdychać, żeby zwykłym mieszkańcom nie zabrakło.
Avatar
anne / 31 lipca 2020 r. o 10:33
+20
To w końcu ilu tych mieszkańców się boi? Z tekstu wynika, że jedna czytelniczka. Ogólnie to bardzo wiele spraw niepokoi waszych czytelników. Koszą trawniki - niepokój, nie koszą - jeszcze większy niepokój, pryskają - strach, nie pryskają - jeszcze większy strach. Niby poważna gazeta, a partyzantka u niektórych redaktorów rodem z najgorszych brukowców. Clickbait, tania sensacja i reklama poupychana w każdym wolnym zakamarku strony. Zastanawiam się co gorsze, tydzień w chińskim obozie pracy czy czytanie Dziennika Wschodniego na telefonie.
Avatar
general / 31 lipca 2020 r. o 10:18
+21
Jeden z najbardziej znanych, skutecznych i zarazem bezpiecznych preparatów na komary i kleszcze. Ale w sezonie ogórkowym można i z tego zrobić aferę. Wszystko zależy od tego jak bardzo chce się dokopać ratuszowi.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 31 lipca 2020 r. o 10:02
-18
Technokraci 70 lat temu przekonywali, że DDT jest w porzo. Umysł dewelo-sułtana przynależy właśnie do tamtej epoki.
Avatar
Agent_Tomek / 31 lipca 2020 r. o 09:30
+26
Nie wierzę w to co czytam. Redaktor Smaga biegał po Ogrodzie Saskim z głową spuszczoną w dół i liczył padnięte muchy. Swoją drogą ciekawe ile po drodze rozdeptał mrówek i pająków i jak bardzo wpłynie to na ekosystem Lublina?
Avatar
irena / 31 lipca 2020 r. o 09:09
+28
nie rozumiem tych wypowiedzi niby zaniepokojonych. Dopiero narzekali.że komary ich zjadają, a teraz marudzą ,że szkodliwe. Niech zdecydują o co i chodzi , czy o dokopanie ratuszowi czy ich możliwość swobodnego spaceru bez obawy o pokąsanie? A jeśli chodzi o ubiór wykonujących oprysk, to jest ochrona przed przyjęciem olbrzymiej dawki środka opryskowego, bo otoczenie dostaje tylko rozpyloną mgiełkę. Niech jeden z drugim z maruderów spróbuje się pryskać jakimkolwiek środkiem ,nawet perfumami przez godzinę czy dwie i zobaczy jak jego ciało zareaguje
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MKS Perła – KPR Gminy Kobierzyce 29:21. Lublinianki najlepsze w Ekogwarancja Cup

MKS Perła – KPR Gminy Kobierzyce 29:21. Lublinianki najlepsze w Ekogwarancja Cup

Trzeci mecz kontrolny i trzecie zwycięstwo podopiecznych Kima Rasmussena. Lublinianki w sobotę pokonały KPR 29:21 w ramach turnieju Ekogwarancja Cup. A ten sukces dał im triumf w całej imprezie.

Lublin: Blisko 100 wniosków o wycięcie drzew z osiedli mieszkaniowych

Lublin: Blisko 100 wniosków o wycięcie drzew z osiedli mieszkaniowych

Po jednym, po dwa, po sześć – tak z lubelskich osiedli znikają duże drzewa. Do Urzędu Miasta trafiają kolejne wnioski od zarządców nieruchomości, którzy proszą o zgodę na wycinkę. Nie każdy dostaje zgodę, bo w części przypadków urzędnicy nie znajdują podstaw do usunięcia drzewa i wydają decyzję odmowną

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?

Pomysł na niedzielny obiad. Nie tylko golonka
Magazyn

Pomysł na niedzielny obiad. Nie tylko golonka

Czy może być coś lepszego od soczystej golonki okrytej chrupiącą skórką? Może. To gicz cielęca, polska wersja słynnego włoskiego ossobuco. Gicz cielęca była ozdobą najlepszych przedwojennych restauracji w Lublinie, podawano ją też po wojnie, z czasem zniknęła z kart i stołów. Jeśli dziś pojawi się w karcie, to jadą na nią smakosze z całego województwa, jak ma to miejsce w Urszulinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.