Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2008 r.
14:35
Edytuj ten wpis

Ministerstwo umarza sprawę jesziwy

0 18 A A

Nie będzie wniosku do sądu o zwrot przez Gminę Wyznaniową Żydowską budynku jesziwy przy ul. Lubartowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W zamian Lubelski Urząd Wojewódzki, chce, aby wypłacone w latach 60-tych odszkodowanie zaliczyć na poczet przyszłych roszczeń ze strony Żydów.

Przypomnijmy, że w 1964 roku stowarzyszenie The Theological Seminary Yeshivath Chachmey pobrało odszkodowanie w wysokości 177 tysięcy dolarów za lubelską jesziwę, wypłacone przez rząd amerykański, z pieniędzy przekazanych przez rząd Gomułki. Odszkodowanie zostało pobrane prawomocnie - tak odpowiedział strona amerykańska.

Po naszych publikacjach w styczniu Ministerstwo Finansów wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie ewentualnego zastosowania w stosunku do jesziwy ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o umowy międzynarodowe.

- Minister Finansów postanowieniami z dnia 10 kwietnia i 11 czerwca 2008 r. przedłużał o dwa miesiące terminy rozpoznania sprawy. Spowodowane było to potrzebą ustalenia aktualnego adresu beneficjenta oraz jego następstwa prawnego po Wyższej Uczelni Religijnej Żydowskiej Jeszywas Chachmej Lublin - Uczelnia Mędrców Lubelskich im. Rabina Majera Szafiry w Lublinie.

O pomoc w tej sprawie Ministerstwo Finansów zwróciło się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, który ustalił, iż The Theological Seminary Yeshivath Chachmey przestało formalnie istnieć z dniem 1 października 1999 r. Zgodnie z przekazanymi informacjami ostatni zapis w rejestrze informuje, że podmiot ten uległ rozwiązaniu z mocy prawa.

Dokonano również sprawdzenia, czy nie nastąpiła ponowna rejestracja The Theological Seminary Yeshivath Chachmey w innych stanach Ameryki.

Ministerstwo Finansów zostało powiadomione, że podmiot o takiej nazwie nie figuruje w rejestrach stanów Illinois, Ohio, New York i Wisconsin - odpowiedział na nasze pytanie w sprawie rozwoju postępowania administracyjnego Szymon Milczanowski z Biura Ministra, p.o. zastępcy dyrektora.

Ministerstwo dotarło do dokumentów, z których jasno wynika, że opisane stowarzyszenie żydowskie uznano za prawnego spadkobiercę przedwojennej jesziwy i prawomocnie otrzymała odszkodowanie.

- Nie oznacza to podważenia orzeczenia decyzji Komisji Regulacyjnej do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich, co do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (...) Możliwe jest także, że na podstawie analizy zabranego materiału dowodowego, w tym po wypowiedzeniu się przez strony, co do zebranych dowodów i materiałów, Minister Finansów uzna, że wydanie decyzji w sprawie będzie bezprzedmiotowe i umorzy postępowanie - kończy Milczanowski.

- Jak tylko otrzymamy oficjalną informację z Ministerstwa Finansów, że odszkodowanie było wypłacone prawomocne, to będziemy wnioskować do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy MSWiA, o zaliczenie tego odszkodowania na poczet przyszłych odszkodowań - mówi Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
(p.p.)

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Martini / 21 lipca 2008 o 14:08
0
Ja myślę, że Lublin PO-winien jeszcze im dopłacić, że wezmą ten budynek! Jak sie płaszczyć to już na całego!!!!
Avatar
Kiwi / 21 lipca 2008 o 14:05
0
Za chwilę zamek lubelski też oddamy Żałosne dwa razy a co nie stać Lublina?
Avatar
semi / 21 lipca 2008 o 10:58
0
Zydzi to spece od "SKUBANIA" innych nacji, kto się przed "SKUBANIEM" broni zostaje ANTYSEMITĄ. Zażydzona Polska nie ma z nimi szans! Ciekawostka: Po wojnie rodzącemu się Izraelowi groził poważny kryzys, gdyż było tam za dużo "SKUBACZY" a zamało "LESZCZY". Niektórzy stawiają tezę, że to było przyczyną powojennych pogromów (Odessa,Kielce,Gomel,Arad,itd.) inspirowanych przez NKWD.
Avatar
melville / 21 lipca 2008 o 09:35
0
redaktorze (p.p.) prosze sprawdzić, kto faktycznie był spadkobiercą przedwojennej Jesziwy (zapisanym z testamencie uczelni - a taki do dzisiaj istnieje) i kto faktycznie powinien dostać odszkodowanie
Avatar
tratata / 20 lipca 2008 o 22:12
0
emigrant napisał:
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........


Jesteś pewien, że tego cudu nie byłoby za PiSu?? Bo ja śmiem wątpić
Avatar
emigrant / 20 lipca 2008 o 18:42
0
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........
Avatar
Meggi / 20 lipca 2008 o 18:41
0
Za takie coś to Trybunał Stanu!!!!!!! Powinni podać do publicznej wiadomości personali osób które tak zadecydowały! Niech Polacy znają nazwiska zdrajców!
Avatar
Viki / 20 lipca 2008 o 18:37
0
PO rozdaje swoim---żenada żenada i po trzykroć żenada!!!!!! Jak można dwa razy płacić za to samo?????
Avatar
end / 20 lipca 2008 o 16:29
0
chart napisał:
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?


Ale BĘDĄ PRZYSZŁE roszczenia! Świat należy do przyszłości, coś tam sobie jeszcze KTOŚ wyrości.
Rym przypadkowy, ale sedno jest.
Avatar
chart / 20 lipca 2008 o 14:27
0
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?
Avatar
Martini / 21 lipca 2008 o 14:08
0
Ja myślę, że Lublin PO-winien jeszcze im dopłacić, że wezmą ten budynek! Jak sie płaszczyć to już na całego!!!!
Avatar
Kiwi / 21 lipca 2008 o 14:05
0
Za chwilę zamek lubelski też oddamy Żałosne dwa razy a co nie stać Lublina?
Avatar
semi / 21 lipca 2008 o 10:58
0
Zydzi to spece od "SKUBANIA" innych nacji, kto się przed "SKUBANIEM" broni zostaje ANTYSEMITĄ. Zażydzona Polska nie ma z nimi szans! Ciekawostka: Po wojnie rodzącemu się Izraelowi groził poważny kryzys, gdyż było tam za dużo "SKUBACZY" a zamało "LESZCZY". Niektórzy stawiają tezę, że to było przyczyną powojennych pogromów (Odessa,Kielce,Gomel,Arad,itd.) inspirowanych przez NKWD.
Avatar
melville / 21 lipca 2008 o 09:35
0
redaktorze (p.p.) prosze sprawdzić, kto faktycznie był spadkobiercą przedwojennej Jesziwy (zapisanym z testamencie uczelni - a taki do dzisiaj istnieje) i kto faktycznie powinien dostać odszkodowanie
Avatar
tratata / 20 lipca 2008 o 22:12
0
emigrant napisał:
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........


Jesteś pewien, że tego cudu nie byłoby za PiSu?? Bo ja śmiem wątpić
Avatar
emigrant / 20 lipca 2008 o 18:42
0
hahaha PO zaczeło realizować swoje cuda..........
Avatar
Meggi / 20 lipca 2008 o 18:41
0
Za takie coś to Trybunał Stanu!!!!!!! Powinni podać do publicznej wiadomości personali osób które tak zadecydowały! Niech Polacy znają nazwiska zdrajców!
Avatar
Viki / 20 lipca 2008 o 18:37
0
PO rozdaje swoim---żenada żenada i po trzykroć żenada!!!!!! Jak można dwa razy płacić za to samo?????
Avatar
end / 20 lipca 2008 o 16:29
0
chart napisał:
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?


Ale BĘDĄ PRZYSZŁE roszczenia! Świat należy do przyszłości, coś tam sobie jeszcze KTOŚ wyrości.
Rym przypadkowy, ale sedno jest.
Avatar
chart / 20 lipca 2008 o 14:27
0
Jakich "przyszłych roszczeń"?! O ile ja znam ustawę rewindykacyjną to czas na składanie wniosków już upłynął, a ocenie i realizacje podlegają jedynie te złożone wcześniej, więc co za bzdury tu się nam wciska?
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie?

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie? 2 9

1 mln zł zamierza wydać Ratusz na dotacje dla osób pozbywających się pieców oraz kotłów na węgiel. Urząd Miasta zapewnia, że każdemu zainteresowanemu zwróci połowę kwoty wydanej na wymianę pieca. W taki sposób samorząd chce się przyczynić do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki 3 0

MKS Perła zdecydowanie pokonał Pogoń Szczecin. Teraz podopieczne Roberta Lisa koncentrują się już tylko na sobotniej rywalizacji z E.S. Besancon Feminin rozgrywanej w ramach trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 104 14

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 65 11

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie 65 16

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 3

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 25 11

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 19 14

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 16 3

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 3 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 5

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 29 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 71 17

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?