Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2008 r.
18:11
Edytuj ten wpis

MPK: Ujawniamy plany modernizacji komunikacji miejskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

100 autobusów na gaz, 70 trolejbusów i 32 km nowej trakcji trolejbusowej m.in. na Czuby, Kalinę i Czechów. Taki plan chce wykonać Ratusz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pieniądze ma dostać od Unii Europejskiej. Wstępną umowę już podpisał.

Ratusz zmienił swoje plany rozbudowy trakcji. Na Czechów nie dojedziemy ani ul. 3 Maja, ani Sowińskiego. "Trajtki” pojadą ul. Chodźki, przecinając al. Smorawińskiego i ślepym odcinkiem Chodźki dojadą do małej ul. Czapskiego, która jest teraz wyjazdem z parkingu Reala. Stąd pojadą na ul. Choiny.

Drugie połączenie północ-południe ma biec al. Unii Lubelskiej i Lwowską. Dalej trolejbusy pojadą ul. Andersa i Mełgiewską. Trakcja zawiśnie też nad al. Spółdzielczości Pracy i Unickiej.

Trolejbusy dotrą też Drogą Męczenników Majdanka na Felin. Trakcja z Kunickiego będzie dociągnięta do nowych bloków przy Abramowickiej. Sieć oplecie Czuby i zawiśnie na Nadbystrzyckiej, Filaretów, Armii Krajowej i Jana Pawła II od Poręby do LKJ.

Z Czubów pojedziemy przez Diamentową i Zemborzycką do Kunickiego oraz Krochmalną i Gazową do Młyńskiej. Na dworzec dotrzemy też z Głębokiej nowym odcinkiem Muzycznej. A na LSM trakcja zawiśnie nad Zana od ZUS-u do Nadbystrzyckiej.

Główną zajezdnią trolejbusów będzie Majdan Tatarski. Ale trajtki mają też nocować na dwóch placach postojowych: przy ul. Choiny i skrzyżowaniu Diamentowej z Zemborzycką. - Po to, by wozy nie robiły zbędnych kilometrów jadąc na trasy i z nich wracając - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta. Nie będzie tam warsztatów, tylko punkty kontroli technicznej. Zajezdnia Helenów przestanie istnieć, a ziemia pójdzie na sprzedaż.

Na nowe trasy miasto kupi 70 trolejbusów, a 20 z nich będzie mieć zapasowy napęd przydatny w razie awarii i na ulicach bez trakcji. W planie jest też zakup 100 nowych autobusów na sprężony gaz ziemny CNG. Ratusz nie rezygnuje z gazu mimo obaw o jego opodatkowanie.

Ile to będzie kosztować? Blisko 400 mln zł, z czego 77 proc. wyłoży Unia. Ratusz podpisał już wstępną umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Finalną umowę ma zawrzeć w 2009 r., ale nie jest pewne, czy w przyszłym roku zawita do nas choć jeden nowy wóz. Nowych drutów najszybciej możemy spodziewać się na Felinie i na Abramowickiej. Całość ma być gotowa do 2015 r.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzychu / 3 lipca 2008 o 17:17
0
Od jakiegoś czasu widać, że od KFC w kierunku 3-maja Wstawiane są nowe słupy. Czyli w końcu nie będzie tam trakcji trolebusów? Szkoda, bo np z KUL czy Zana można by śmignąć bez przesiadki trajtkiem.
Avatar
muzgo / 28 maja 2008 o 11:38
0
ej a mi sie podoba. o korki czepiaj sie tych oszołomów którzy zamiast przejechac się 20 minut autobusem czy trajtkiem wolą pojechać samemu/samej przez 12-14 minut samochodem i później szukać przez 15 minut miejsca do zaparkowania.Mając wiecej trajtków dostaniemy tańszczy i co dla mnie chyba ważniejsze nie dychający tak na lewo i prawo spalinamy transport miejski. a jak nie chcesz korków to zamiast narzekać zaproponuj jakieś rozwiązanie.Aha samo stwierdzenie niech pobudują więcej dróg nie jest rozwiązaniem(te drogi trzeba gdzieś wcisnąć pewnie i tak się szybko zazpchają bo więcej młotków stwierdzi że teraz jest lepiej i też będzie wozić swoje 4 litery w pustym nie liczac kierowcy samochodzie.
ej a mi sie podoba. o korki czepiaj sie tych oszołomów którzy zamiast przejechac się 20 minut autobusem czy trajtkiem wolą pojechać samemu/samej przez 12-14 minut samochodem i później szukać przez 15 minut miejsca do zaparkowania.Mając wiecej trajtków dostaniemy tańszczy i co dla mnie chyba ważniejsze nie dychający tak na lewo i prawo spalinamy transport miejski. a jak nie chcesz korków to zamiast narzekać zaproponuj jakieś rozwiązanie.Aha samo stwierdzenie niech pobudują więcej dróg nie jest rozwiązaniem(te drogi trzeba gdzieś wcisnąć pewni... rozwiń
Avatar
aaaaaa / 26 maja 2008 o 08:45
0
taaa, a ludność jak zwykle tylko narzekać potrafi.
Mam propozycję - startować w następnych wyborach i zmieniać miasto!
Avatar
E56677777 / 25 maja 2008 o 20:34
0
NIE MAM NIC PRZECIWKO WYMIANIE TABORU PRZEZ MPK ALE LAS SŁUPÓW TROLEJBUSOWYCH I ICH WCISKANIE W TAK JUŻ ZAPCHANE ULICE TO JAKIŚ KOSMOS??!!!NIE BUDUJE SIE NOWYCH DRÓG KTÓRE ODCIĄŻYŁY BY KORKI Z CENTRUM, NIE MA OBWODNICY,CO JEST KPINĄ I JESZCZE ZAPCHA SIĘ ULICE TROEJBUSAMI??!!..CHYBA CZAS ALBO KUPIC DOBRY ROWER I W GARNIAKU DO PRACY ZATARANIĆ ALBO PRZENIEŚC SIE DO INNEGO CYWILIZOWANEGO MIASTA WOJEWÓDZKIEGO!!!
Avatar
ZygZag / 25 maja 2008 o 11:32
0
123 napisał:
Z tego wynika, że całe LSM,Czuby pokryje "dżungla" betonowych słupów....zamiast zieleni!!!!!!! STOP!!!!!! Na to trzeba zgody mieszkańców!!!!!!!
Jak to wygląda w rzeczywistości widać na ul. Orkana.......Najłatwiej jest ......coś zaplanować.....ale trzeba to robić z GŁOWĄ...??????i zdrowym rozsądkiem...atego widać niektórym brakuje!!!!!!!!!!!!

Tjaaaa, komórki be, trolejbusy be - najlepiej ze dwie koszmarkowe świątynie walnąć.

Tjaaaa, komórki be, trolejbusy be - najlepiej ze dwie koszmarkowe świątynie walnąć. rozwiń
Avatar
123 / 25 maja 2008 o 08:55
0
Z tego wynika, że całe LSM,Czuby pokryje "dżungla" betonowych słupów....zamiast zieleni!!!!!!! STOP!!!!!! Na to trzeba zgody mieszkańców!!!!!!!
Jak to wygląda w rzeczywistości widać na ul. Orkana.......Najłatwiej jest ......coś zaplanować.....ale trzeba to robić z GŁOWĄ...??????i zdrowym rozsądkiem...atego widać niektórym brakuje!!!!!!!!!!!!
Avatar
krzychu / 3 lipca 2008 o 17:17
0
Od jakiegoś czasu widać, że od KFC w kierunku 3-maja Wstawiane są nowe słupy. Czyli w końcu nie będzie tam trakcji trolebusów? Szkoda, bo np z KUL czy Zana można by śmignąć bez przesiadki trajtkiem.
Avatar
muzgo / 28 maja 2008 o 11:38
0
ej a mi sie podoba. o korki czepiaj sie tych oszołomów którzy zamiast przejechac się 20 minut autobusem czy trajtkiem wolą pojechać samemu/samej przez 12-14 minut samochodem i później szukać przez 15 minut miejsca do zaparkowania.Mając wiecej trajtków dostaniemy tańszczy i co dla mnie chyba ważniejsze nie dychający tak na lewo i prawo spalinamy transport miejski. a jak nie chcesz korków to zamiast narzekać zaproponuj jakieś rozwiązanie.Aha samo stwierdzenie niech pobudują więcej dróg nie jest rozwiązaniem(te drogi trzeba gdzieś wcisnąć pewnie i tak się szybko zazpchają bo więcej młotków stwierdzi że teraz jest lepiej i też będzie wozić swoje 4 litery w pustym nie liczac kierowcy samochodzie.
ej a mi sie podoba. o korki czepiaj sie tych oszołomów którzy zamiast przejechac się 20 minut autobusem czy trajtkiem wolą pojechać samemu/samej przez 12-14 minut samochodem i później szukać przez 15 minut miejsca do zaparkowania.Mając wiecej trajtków dostaniemy tańszczy i co dla mnie chyba ważniejsze nie dychający tak na lewo i prawo spalinamy transport miejski. a jak nie chcesz korków to zamiast narzekać zaproponuj jakieś rozwiązanie.Aha samo stwierdzenie niech pobudują więcej dróg nie jest rozwiązaniem(te drogi trzeba gdzieś wcisnąć pewni... rozwiń
Avatar
aaaaaa / 26 maja 2008 o 08:45
0
taaa, a ludność jak zwykle tylko narzekać potrafi.
Mam propozycję - startować w następnych wyborach i zmieniać miasto!
Avatar
E56677777 / 25 maja 2008 o 20:34
0
NIE MAM NIC PRZECIWKO WYMIANIE TABORU PRZEZ MPK ALE LAS SŁUPÓW TROLEJBUSOWYCH I ICH WCISKANIE W TAK JUŻ ZAPCHANE ULICE TO JAKIŚ KOSMOS??!!!NIE BUDUJE SIE NOWYCH DRÓG KTÓRE ODCIĄŻYŁY BY KORKI Z CENTRUM, NIE MA OBWODNICY,CO JEST KPINĄ I JESZCZE ZAPCHA SIĘ ULICE TROEJBUSAMI??!!..CHYBA CZAS ALBO KUPIC DOBRY ROWER I W GARNIAKU DO PRACY ZATARANIĆ ALBO PRZENIEŚC SIE DO INNEGO CYWILIZOWANEGO MIASTA WOJEWÓDZKIEGO!!!
Avatar
ZygZag / 25 maja 2008 o 11:32
0
123 napisał:
Z tego wynika, że całe LSM,Czuby pokryje "dżungla" betonowych słupów....zamiast zieleni!!!!!!! STOP!!!!!! Na to trzeba zgody mieszkańców!!!!!!!
Jak to wygląda w rzeczywistości widać na ul. Orkana.......Najłatwiej jest ......coś zaplanować.....ale trzeba to robić z GŁOWĄ...??????i zdrowym rozsądkiem...atego widać niektórym brakuje!!!!!!!!!!!!

Tjaaaa, komórki be, trolejbusy be - najlepiej ze dwie koszmarkowe świątynie walnąć.

Tjaaaa, komórki be, trolejbusy be - najlepiej ze dwie koszmarkowe świątynie walnąć. rozwiń
Avatar
123 / 25 maja 2008 o 08:55
0
Z tego wynika, że całe LSM,Czuby pokryje "dżungla" betonowych słupów....zamiast zieleni!!!!!!! STOP!!!!!! Na to trzeba zgody mieszkańców!!!!!!!
Jak to wygląda w rzeczywistości widać na ul. Orkana.......Najłatwiej jest ......coś zaplanować.....ale trzeba to robić z GŁOWĄ...??????i zdrowym rozsądkiem...atego widać niektórym brakuje!!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 0

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 0

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 0

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 6 3

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 4 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 0

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 50 12

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach
galeria

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach 11 5

Uwaga na prace prowadzone obecnie na al. Partyzantów w Puławach. W okolicy PIWET-u wykop ma już ponad metr głębokości. Ciężki sprzęt zablokował dwa pasy ruchu.

Farming Simulator 19: Premiera nie tylko dla farmerów (wideo)
film

Farming Simulator 19: Premiera nie tylko dla farmerów (wideo) 0 0

Czas zebrać ziemniaki i rozrzucić obornik. Dziś premiera gry Farming Simulator 19, w ktorej czeka na graczy ponad 300 maszyn i pojazdów rolniczych.

"Zbieramy na paczki dla dzieci". Ale to nie byli policjanci

"Zbieramy na paczki dla dzieci". Ale to nie byli policjanci 1 2

58-latka z Białej Podlaskiej przekazała niemal 500 złotych osobom podającym się za policjantów. Dała się zwieść zapewnieniom, że gotówka zostanie przekazana na „paczki dla dzieci”.

"YE$". Premiera nowej płyty lubelskiej grupy CHØCØLATE

"YE$". Premiera nowej płyty lubelskiej grupy CHØCØLATE 0 0

Już 25 listopada odbędzie się oficjalna premiera drugiego minialbumu zespołu CHØCØLATE. Krążek wyprodukuje dwukrotnie nominowany do nagród Grammy Bryan David.

Smog w Lublinie. Przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery?

Smog w Lublinie. Przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery? 6 7

Czy miejskie przedszkola dostaną zakaz wyprowadzania dzieci na spacer, gdy powietrze będzie gęste od smogu? O wydanie takiego zalecenia apeluje do Ratusza jeden z dzielnicowych radnych.