2862 pacjentów zagranicznych przyjechało do Lublina w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku. To prawie pięć razy więcej niż rok wcześniej. Najczęściej korzystają z pomocy stomatologa, ginekologa i ortopedy
To dane z Obserwatorium Turystyki Medycznej, które od trzech lat prowadzi Klaster Lubelska Medycyna. Na podstawie informacji z placówek medycznych bada aktualne tendencje na rynku turystyki medycznej w Lublinie i regionie. Według tych statystyk w pierwszym półroczu 2017 roku tylko w Lublinie leczyło się 615 zagranicznych pacjentów (informacje z 15 placówek, które wzięły udział w badaniu), a rok później było ich już 2862 (dane z 20 placówek).
Pacjentów zza granicy może być znacznie więcej niż pokazują statystyki. Informacje z Obserwatorium Turystyki Medycznej pochodzą tylko od podmiotów należących do Klastra. W badaniu nie zawsze bierze też udział ta sama liczba podmiotów, przez co dane są niedoszacowane.
Do stomatologa i ortopedy
Według statystyk Klastra pacjenci zagraniczni, którzy korzystają z usług medycznych w Lublinie najczęściej przyjeżdżają z Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś) oraz z Wielkiej Brytanii, ale pojawiają się także pacjenci z innych państw, w tym z krajów arabskich.
Największą popularnością cieszą się w Lublinie usługi w zakresie stomatologii, ginekologii i ortopedii. Pacjenci zagraniczni coraz częściej korzystają także z zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.
- W 2018 roku z zabiegów operacyjnych w szpitalu Żagiel Med skorzystało ponad 50 zagranicznych pacjentów. Po 9 miesiącach tego roku było ich już o ok. 25 proc. więcej. Najwięcej pacjentów przyjeżdża do nas z Europy m.in. Anglii, Irlandii, Włoch, Niemiec, Rumunii, Ukrainy czy Szwecji. W przypadku Anglii dotyczy to po części Polaków tam mieszkających, ale nie tylko - opowiada Dorota Karczewska, prezes szpitala Żagiel-Med w Lublinie.
Nie tylko Europa
- W 2017 i 2018 roku mieliśmy też pacjentki z Nigerii. Naszą placówkę i specjalistów poleciła im pani doktor, specjalista ginekologii pochodząca z Lublina, która obecnie prowadzi praktykę w Nigerii. Pacjentki były tak zadowolone z naszych usług, że poleciły nas kolejnym - dodaje Dorota Karczewska. - Mamy też pacjentów, którzy korzystają z zabiegów operacyjnych chirurgii plastycznej, zarówno kobiety jak i mężczyzn, a także terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych w przypadku schorzeń neurologicznych u dzieci. Część pacjentów skorzystała z zabiegów z zakresu laryngologii, ortopedii czy operacji bariatrycznych.
Po pierwsze jakość
- Nacisk kładziemy jednak na konsekwentne podnoszenie ich jakości i konkurencyjności, a nie zwiększanie liczby pacjentów zagranicznych. Tych pacjentów i tak siłą rzeczy będzie więcej, jeśli będą mieli pewność, że otrzymają profesjonalną opiekę - tłumaczy Marzena Strok-Sadło z Urzędu Miasta Lublin, który jako koordynator Klastra Lubelska Medycyna zorganizował Międzynarodowe Forum Turystyki Medycznej. - Jeśli chodzi o nowe rynki, to nie tylko w naszym województwie, ale w całej Polsce podmioty zaangażowane w turystykę medyczną są zainteresowane pacjentami z Chin. W tym rynku jest bardzo duży potencjał. Wymaga to jednak, podobnie jak np. w przypadku pacjentów z krajów arabskich, profesjonalnego przygotowania nie tylko od strony medycznej, ale też kulturowej. Tacy pacjenci muszą czuć się u nas dobrze.
Trendy i potencjał
Na poniedziałkowe Międzynarodowe Forum Turystyki Medycznej do Lublina przyjechało 100 uczestników m.in. z Polski, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród nich znalazło się ponad 25 ekspertów turystyki medycznej. Konferencja była poświęcona m.in. aktualnym trendom w turystyce zdrowotnej, a także wyzwaniom i potencjałowi rynku w tym obszarze.
-
Włączamy się w dyskusję o turystyce medycznej przyjazdowej, aby mieć pełną wiedzę o światowych trendach, ale to polski pacjent jest dla nas najwyższym priorytetem i o tym przede wszystkim powinniśmy pamiętać - mówi Marzena Strok-Sadło.
155 000
Ze względu na brak jednolitej metodologii, trudno uzyskać porównywalne dane dotyczące turystów medycznych. W Polsce takie badania prowadzi między innymi Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej - partner Klastra Lubelska Medycyna. W opinii Instytutu, w 2016 roku Polskę odwiedziło 155 tysięcy unikatowych nierezydentów, w celu skorzystania ze świadczeń medycznych w trybie jednodniowym oraz jako turystów. Przy czym najliczniejszą grupę stanowili pacjenci stomatologiczni: 75 tysięcy. Szacuje się, że w 2017 roku liczba turystów medycznych w Polsce wyniosła 172 tysiące.