Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2009 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Na UMCS startują nowe studia - judaistyka

0 5 A A

Podstawy języka hebrajskiego, jidysz, historia narodu żydowskiego, żydowskie obrzędy i zwyczaje, muzyka i filozofia. Wszystkiego tego można się nauczyć na judaistyce – unikatowej specjalizacji lubelskiego UMCS. Zapisy właśnie się zaczynają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Judaistyka może być specjalizacją wybraną spośród kilku przez studentów kulturoznawstwa UMCS. Ale może być też traktowana jako dodatkowa specjalizacja dla studentów różnych innych kierunków, z różnych uczelni. Ci drudzy muszą za studia zapłacić 300 zł za semestr. Nauka trwa 2 lata.

– Zapraszamy kulturoznawców, polonistów, historyków, filologów, filozofów, politologów, socjologów i studentów innych kierunków – wyjaśnia prof. Marta Adamczyk-Garbowska, kierownik Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS.

– Czekamy też na osoby, które planują albo już piszą prace licencjackie, magisterskie lub doktorskie na tematy związane z kulturą i historią Żydów. Albo na tych, których ta tematyka interesuje lub jest im potrzebna do pracy.

Program obejmuje 270 godzin zajęć, które odbywają się dwa razy w tygodniu – w tym roku akademickim w poniedziałki i wtorki. Studenci będą kształceni m.in. z podstaw judaizmu, historii Żydów, obrzędów i zwyczajów żydowskich, literatury, muzyki i filozofii żydowskiej, a także z podstaw języka hebrajskiego i jidysz.

W trakcie specjalizacji istnieje możliwość uczestniczenia w wycieczkach śladami kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie. Dla osób znających dobrze język angielski, niemiecki i inne języki zachodnioeuropejskie planowane są programy międzynarodowe, dotyczące żydowskiego dziedzictwa kulturowego, Holokaustu czy współczesnego Izraela.

– Przede wszystkim to świetna okazja do poszerzenia własnych horyzontów, poznania nowych rzeczy i języków – podkreśla prof. Adamczyk-Garbowska. – Interdyscyplinarny charakter tej specjalizacji sprawi, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Poza tym, zapotrzebowanie na absolwentów wyższych uczelni zaznajomionych z tematyką żydowską jest coraz większe. Wiąże się to m.in. z budową Muzeum Żydów Polskich w Warszawie czy rewitalizacją gmachu dawnej jesziwy w Lublinie. Ale także z wieloma grupami żydowskich turystów, którzy przyjeżdżają m.in. na Majdanek.

Zainteresowani powinni składać podania do dziekana Wydziału Humanistycznego w sekretariacie Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (pok. 339 w "Starym Humaniku”). Ci, którzy nie są studentami, muszą dołączyć krótkie uzasadnienie chęci podjęcia studiów judaistycznych. Termin składania mija 2 października.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:47
0
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Elegia miasteczek żydowskich


Znalazłam taki wierszyk.......jest ładny .


Zdałam sobie sprawę , jak mało wiem....i zawsze wolę patrzeć z tej dobrej strony . Mało wiem o Żydach , nie zaznałam od nich niczego dobrego , ale też absolutnie niczego złego......
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Eleg... rozwiń
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:34
0
A ja Wam powiem , że to bardzo ciekawe......
Z naukowego / nie złośliwego/ punktu widzenia tematyka judaizmu jest bardzo interesująca . Gdybym była trochę młodsza , to bardzo chętnie pogłębiłabym swoją wiedzę - właśnie w tym kierunku . Za moich studenckich czasów było to niemożliwe.......
Avatar
Gość / 18 września 2009 o 11:52
0
[size=5][color="#FF0000"]UWAGA[/color][/size]. Na ten kierunek przyjmują tylko po obrzezaniu i zapuszczeniu pejsów.
Avatar
LBN / 18 września 2009 o 10:01
0
NIECH POSZERZAJĄ SOBIE HORYZONTY W SWOJEJ JESZIWIE NA LUBARTOWSKIEJ A NIE ZA NASZE PODATKI!!! Na marginesie oszukali nas na tej jesziwie: w latach 70-tych otrzymali rekompensatę w dolarach a ostatnio oddano im w naturze a zwrotu pieniędzy nie było!!!
Avatar
Chłop Polski / 18 września 2009 o 09:34
0
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią właściwie ocenić głupstw jakie popełniają kolejne rządy RP w polityce zagranicznej.Młodzi Polacy również nie są też świadomi tego,że od 1938 r naszym MSZ
kierowało co najmniej sześciu polaków pochodzenia żydowskiego lub ludzi blisko z tym środowiskiem związanych.Efekt tego jest taki,że Putin przyrównuje nas do prostytutki,która to raz bez reszty oddaje się,raz na zachód,innym razem na wschód(chciałoby się dodać,że prostytutce chociaż płacą).Niby zaprzyjaźniony zachód buduje sobie rurociągi do przesyłu bogactw strategicznych o wiele trudnieszą drogą, dnem morskim, ale z pominięciem Polski .A dla nas proszę najważniejszy jest h e b r a j s k i, -pewnie dla zniesienia bariery językowej przy zakupie zielonych grejfrutów.
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią w... rozwiń
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:47
0
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Elegia miasteczek żydowskich


Znalazłam taki wierszyk.......jest ładny .


Zdałam sobie sprawę , jak mało wiem....i zawsze wolę patrzeć z tej dobrej strony . Mało wiem o Żydach , nie zaznałam od nich niczego dobrego , ale też absolutnie niczego złego......
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Eleg... rozwiń
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:34
0
A ja Wam powiem , że to bardzo ciekawe......
Z naukowego / nie złośliwego/ punktu widzenia tematyka judaizmu jest bardzo interesująca . Gdybym była trochę młodsza , to bardzo chętnie pogłębiłabym swoją wiedzę - właśnie w tym kierunku . Za moich studenckich czasów było to niemożliwe.......
Avatar
Gość / 18 września 2009 o 11:52
0
[size=5][color="#FF0000"]UWAGA[/color][/size]. Na ten kierunek przyjmują tylko po obrzezaniu i zapuszczeniu pejsów.
Avatar
LBN / 18 września 2009 o 10:01
0
NIECH POSZERZAJĄ SOBIE HORYZONTY W SWOJEJ JESZIWIE NA LUBARTOWSKIEJ A NIE ZA NASZE PODATKI!!! Na marginesie oszukali nas na tej jesziwie: w latach 70-tych otrzymali rekompensatę w dolarach a ostatnio oddano im w naturze a zwrotu pieniędzy nie było!!!
Avatar
Chłop Polski / 18 września 2009 o 09:34
0
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią właściwie ocenić głupstw jakie popełniają kolejne rządy RP w polityce zagranicznej.Młodzi Polacy również nie są też świadomi tego,że od 1938 r naszym MSZ
kierowało co najmniej sześciu polaków pochodzenia żydowskiego lub ludzi blisko z tym środowiskiem związanych.Efekt tego jest taki,że Putin przyrównuje nas do prostytutki,która to raz bez reszty oddaje się,raz na zachód,innym razem na wschód(chciałoby się dodać,że prostytutce chociaż płacą).Niby zaprzyjaźniony zachód buduje sobie rurociągi do przesyłu bogactw strategicznych o wiele trudnieszą drogą, dnem morskim, ale z pominięciem Polski .A dla nas proszę najważniejszy jest h e b r a j s k i, -pewnie dla zniesienia bariery językowej przy zakupie zielonych grejfrutów.
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią w... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 6 0

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 5 1

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 1 4

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 2

Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 21 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 33 12

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

Jest termin pierwszej sesji Rady Miasta Lublin i ślubowania prezydenta