Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2009 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Na UMCS startują nowe studia - judaistyka

0 5 A A

Podstawy języka hebrajskiego, jidysz, historia narodu żydowskiego, żydowskie obrzędy i zwyczaje, muzyka i filozofia. Wszystkiego tego można się nauczyć na judaistyce – unikatowej specjalizacji lubelskiego UMCS. Zapisy właśnie się zaczynają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Judaistyka może być specjalizacją wybraną spośród kilku przez studentów kulturoznawstwa UMCS. Ale może być też traktowana jako dodatkowa specjalizacja dla studentów różnych innych kierunków, z różnych uczelni. Ci drudzy muszą za studia zapłacić 300 zł za semestr. Nauka trwa 2 lata.

– Zapraszamy kulturoznawców, polonistów, historyków, filologów, filozofów, politologów, socjologów i studentów innych kierunków – wyjaśnia prof. Marta Adamczyk-Garbowska, kierownik Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS.

– Czekamy też na osoby, które planują albo już piszą prace licencjackie, magisterskie lub doktorskie na tematy związane z kulturą i historią Żydów. Albo na tych, których ta tematyka interesuje lub jest im potrzebna do pracy.

Program obejmuje 270 godzin zajęć, które odbywają się dwa razy w tygodniu – w tym roku akademickim w poniedziałki i wtorki. Studenci będą kształceni m.in. z podstaw judaizmu, historii Żydów, obrzędów i zwyczajów żydowskich, literatury, muzyki i filozofii żydowskiej, a także z podstaw języka hebrajskiego i jidysz.

W trakcie specjalizacji istnieje możliwość uczestniczenia w wycieczkach śladami kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie. Dla osób znających dobrze język angielski, niemiecki i inne języki zachodnioeuropejskie planowane są programy międzynarodowe, dotyczące żydowskiego dziedzictwa kulturowego, Holokaustu czy współczesnego Izraela.

– Przede wszystkim to świetna okazja do poszerzenia własnych horyzontów, poznania nowych rzeczy i języków – podkreśla prof. Adamczyk-Garbowska. – Interdyscyplinarny charakter tej specjalizacji sprawi, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Poza tym, zapotrzebowanie na absolwentów wyższych uczelni zaznajomionych z tematyką żydowską jest coraz większe. Wiąże się to m.in. z budową Muzeum Żydów Polskich w Warszawie czy rewitalizacją gmachu dawnej jesziwy w Lublinie. Ale także z wieloma grupami żydowskich turystów, którzy przyjeżdżają m.in. na Majdanek.

Zainteresowani powinni składać podania do dziekana Wydziału Humanistycznego w sekretariacie Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (pok. 339 w "Starym Humaniku”). Ci, którzy nie są studentami, muszą dołączyć krótkie uzasadnienie chęci podjęcia studiów judaistycznych. Termin składania mija 2 października.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:47
0
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Elegia miasteczek żydowskich


Znalazłam taki wierszyk.......jest ładny .


Zdałam sobie sprawę , jak mało wiem....i zawsze wolę patrzeć z tej dobrej strony . Mało wiem o Żydach , nie zaznałam od nich niczego dobrego , ale też absolutnie niczego złego......
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Eleg... rozwiń
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:34
0
A ja Wam powiem , że to bardzo ciekawe......
Z naukowego / nie złośliwego/ punktu widzenia tematyka judaizmu jest bardzo interesująca . Gdybym była trochę młodsza , to bardzo chętnie pogłębiłabym swoją wiedzę - właśnie w tym kierunku . Za moich studenckich czasów było to niemożliwe.......
Avatar
Gość / 18 września 2009 o 11:52
0
[size=5][color="#FF0000"]UWAGA[/color][/size]. Na ten kierunek przyjmują tylko po obrzezaniu i zapuszczeniu pejsów.
Avatar
LBN / 18 września 2009 o 10:01
0
NIECH POSZERZAJĄ SOBIE HORYZONTY W SWOJEJ JESZIWIE NA LUBARTOWSKIEJ A NIE ZA NASZE PODATKI!!! Na marginesie oszukali nas na tej jesziwie: w latach 70-tych otrzymali rekompensatę w dolarach a ostatnio oddano im w naturze a zwrotu pieniędzy nie było!!!
Avatar
Chłop Polski / 18 września 2009 o 09:34
0
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią właściwie ocenić głupstw jakie popełniają kolejne rządy RP w polityce zagranicznej.Młodzi Polacy również nie są też świadomi tego,że od 1938 r naszym MSZ
kierowało co najmniej sześciu polaków pochodzenia żydowskiego lub ludzi blisko z tym środowiskiem związanych.Efekt tego jest taki,że Putin przyrównuje nas do prostytutki,która to raz bez reszty oddaje się,raz na zachód,innym razem na wschód(chciałoby się dodać,że prostytutce chociaż płacą).Niby zaprzyjaźniony zachód buduje sobie rurociągi do przesyłu bogactw strategicznych o wiele trudnieszą drogą, dnem morskim, ale z pominięciem Polski .A dla nas proszę najważniejszy jest h e b r a j s k i, -pewnie dla zniesienia bariery językowej przy zakupie zielonych grejfrutów.
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią w... rozwiń
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:47
0
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Elegia miasteczek żydowskich


Znalazłam taki wierszyk.......jest ładny .


Zdałam sobie sprawę , jak mało wiem....i zawsze wolę patrzeć z tej dobrej strony . Mało wiem o Żydach , nie zaznałam od nich niczego dobrego , ale też absolutnie niczego złego......
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem

Nie ma już tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni
Wiatr łączył z polską piosnką i słowiańskim żalem,
Gdzie starzy Żydzi w sadach pod cieniem czereśni
Opłakiwali święte mury Jeruzalem

Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem
I cieniem kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody tym samym karmione cierpieniem

A. Słonimski, Eleg... rozwiń
Avatar
luiza / 19 września 2009 o 15:34
0
A ja Wam powiem , że to bardzo ciekawe......
Z naukowego / nie złośliwego/ punktu widzenia tematyka judaizmu jest bardzo interesująca . Gdybym była trochę młodsza , to bardzo chętnie pogłębiłabym swoją wiedzę - właśnie w tym kierunku . Za moich studenckich czasów było to niemożliwe.......
Avatar
Gość / 18 września 2009 o 11:52
0
[size=5][color="#FF0000"]UWAGA[/color][/size]. Na ten kierunek przyjmują tylko po obrzezaniu i zapuszczeniu pejsów.
Avatar
LBN / 18 września 2009 o 10:01
0
NIECH POSZERZAJĄ SOBIE HORYZONTY W SWOJEJ JESZIWIE NA LUBARTOWSKIEJ A NIE ZA NASZE PODATKI!!! Na marginesie oszukali nas na tej jesziwie: w latach 70-tych otrzymali rekompensatę w dolarach a ostatnio oddano im w naturze a zwrotu pieniędzy nie było!!!
Avatar
Chłop Polski / 18 września 2009 o 09:34
0
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią właściwie ocenić głupstw jakie popełniają kolejne rządy RP w polityce zagranicznej.Młodzi Polacy również nie są też świadomi tego,że od 1938 r naszym MSZ
kierowało co najmniej sześciu polaków pochodzenia żydowskiego lub ludzi blisko z tym środowiskiem związanych.Efekt tego jest taki,że Putin przyrównuje nas do prostytutki,która to raz bez reszty oddaje się,raz na zachód,innym razem na wschód(chciałoby się dodać,że prostytutce chociaż płacą).Niby zaprzyjaźniony zachód buduje sobie rurociągi do przesyłu bogactw strategicznych o wiele trudnieszą drogą, dnem morskim, ale z pominięciem Polski .A dla nas proszę najważniejszy jest h e b r a j s k i, -pewnie dla zniesienia bariery językowej przy zakupie zielonych grejfrutów.
Poszerzył Stanowski horyzonty wiedzy na UMCS a Pani Hall nie protestowała i wyłożyła środki?-Natomiast w dniu wczorajszym w jednym z programów TVP,pracownik PAN podzielił się uwagą na temat edukacji historycznej naszej młodzierzy.Otóż wiedza historyczna na temat okresu międzywojennego i wojennego jak i historia współczesna dotycząca 1945-....... wykładana jest w końcowej fazie nauczania i zwykle brakuje otpowiednio czasu na jej przekazanie.Dlatego też młodzi Polacy doskonale zorientowani są w tematach historii starożytnej ale nie potrafią w... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 2 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 8 4

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 7 2

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 35 10

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 66 43

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 15 5

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 32 10

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 15

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 15 3

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 38 14

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 1

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!