Podstawy języka hebrajskiego, jidysz, historia narodu żydowskiego, żydowskie obrzędy i zwyczaje, muzyka i filozofia. Wszystkiego tego można się nauczyć na judaistyce – unikatowej specjalizacji lubelskiego UMCS. Zapisy właśnie się zaczynają.
– Zapraszamy kulturoznawców, polonistów, historyków, filologów, filozofów, politologów, socjologów i studentów innych kierunków – wyjaśnia prof. Marta Adamczyk-Garbowska, kierownik Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS.
– Czekamy też na osoby, które planują albo już piszą prace licencjackie, magisterskie lub doktorskie na tematy związane z kulturą i historią Żydów. Albo na tych, których ta tematyka interesuje lub jest im potrzebna do pracy.
Program obejmuje 270 godzin zajęć, które odbywają się dwa razy w tygodniu – w tym roku akademickim w poniedziałki i wtorki. Studenci będą kształceni m.in. z podstaw judaizmu, historii Żydów, obrzędów i zwyczajów żydowskich, literatury, muzyki i filozofii żydowskiej, a także z podstaw języka hebrajskiego i jidysz.
W trakcie specjalizacji istnieje możliwość uczestniczenia w wycieczkach śladami kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie. Dla osób znających dobrze język angielski, niemiecki i inne języki zachodnioeuropejskie planowane są programy międzynarodowe, dotyczące żydowskiego dziedzictwa kulturowego, Holokaustu czy współczesnego Izraela.
– Przede wszystkim to świetna okazja do poszerzenia własnych horyzontów, poznania nowych rzeczy i języków – podkreśla prof. Adamczyk-Garbowska. – Interdyscyplinarny charakter tej specjalizacji sprawi, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
Poza tym, zapotrzebowanie na absolwentów wyższych uczelni zaznajomionych z tematyką żydowską jest coraz większe. Wiąże się to m.in. z budową Muzeum Żydów Polskich w Warszawie czy rewitalizacją gmachu dawnej jesziwy w Lublinie. Ale także z wieloma grupami żydowskich turystów, którzy przyjeżdżają m.in. na Majdanek.
Zainteresowani powinni składać podania do dziekana Wydziału Humanistycznego w sekretariacie Instytutu Kulturoznawstwa UMCS (pok. 339 w "Starym Humaniku”). Ci, którzy nie są studentami, muszą dołączyć krótkie uzasadnienie chęci podjęcia studiów judaistycznych. Termin składania mija 2 października.