Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2019 r.
9:57

Napisz list, stań w ich obronie. Do czwartku trwa Maraton Pisania Listów

10 28 A A
Wolontariusze z Lublina pomagający przy Maratonie Pisania Listów
Wolontariusze z Lublina pomagający przy Maratonie Pisania Listów (fot. Dominika Tworek)

Dzięki corocznemu Maratonowi Pisania Listów ludzie na całym świecie mogą przeciwstawić się naruszeniom praw człowieka. Niedawno maraton zakończył się m.in. w Bibliotece UMCS, ale do czwartku można pisać listy w Café Teatralna w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inicjatywa polega na pisaniu listów, które później trafią do władz oraz osób, których prawa są łamane. Listy nie tylko realnie wpływają na sytuację tych osób – zdarza się, że są uwalniani z więzień – są także wsparciem dla bohaterów i ich bliskich.

Bohaterami listów tegorocznego Maratonu są młode osoby z 10 państw świata, których prawa człowieka zostały naruszone.

Powstał w Polsce, ratuje ludzi z całego świata

308 974 – to liczba listów napisanych w ubiegłym roku w całej Polsce.

Maraton po raz pierwszy powstał w naszym kraju w 2001 roku. Był pomysłem aktywistów i aktywistek warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W końcu urósł on do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka.

W 2018 roku na całym świecie podjęto prawie 6 milionów akcji w ponad 200 państwach. „Muhammad był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, został uwolniony w lutym 2017 r. po 17 latach więzienia. Setki tysięcy osób napisało listy domagające się jego uwolnienia” – czytamy na stronie Amnesty International.

Jak to działa?

– Na stole leżą ulotki z wizerunkiem i opisami osób, którym można pomóc. Z treści, która się na nich znajduje można skonstruować swoją wypowiedź. Mamy też przygotowane szablony, jeżeli ktoś nie miałby pomysłu. Każdy dostaje instrukcję ze wskazówkami, jak napisać taki list. Tam jest wszystko podane np. do kogo go kierować, czy do ambasadora, czy ministra. Listy piszemy odręcznie. Przy pisaniu, należy być rzeczowym - nie dać się ponieść emocjom, co jest trudne. Te historie wywołują naprawdę silne emocje – tłumaczy Krystyna Kobiałka, wolontariuszka akcji.

Listy pomagają

Studentka Agata Flis zapewnia, że pisanie listów wywiera realny wpływ na polityków. Opowiedział jej o tym pewien Białorusin, którego znajomi byli w więzieniu. – Często jest tak, że do więzienia dostarczane są trzy worki listów. A wszystkie w sprawie jednej osoby. Wtedy jego władze są dla takich osób łagodniejsze. Nie biją, pozwalają wychodzić na spacery. Poza tym fakt, że w jednym tygodniu potrafi napłynąć dwa tysiące listów, jest bardzo budujący dla osób tam przybywających – wyjaśnia.

Sama napisała dziś list w sprawie Iranki, która walczy o obronę praw kobiet. 24-letnia Yasaman Aryani przeciwstawiła się irańskiemu prawu, rozdając ludziom kwiaty w pociągu. Nie za kwiaty została ukarana, a za odchylenie swojej chusty. Została skazana 16 lat więzienia.

– Chcemy ją uwolnić. Uważam, że kwestia wyboru ubioru powinna być indywidualna i nienarzucana innym kobietom. Za chwilę wybiorę też inne osoby i będę pisać w ich sprawie. Mamy XXI wiek, a prawa człowieka w przypadku tak wielu osób są łamane. Powinniśmy z tym walczyć – dodaje Flis.

(fot. Dominika Tworek)

Piszą nawet do władz Kanady

Magdalena Błaszczyk na co dzień działa w Samorządzie Studentów UMCS. Dziś jest wolontariuszką. Zbiera napisane listy i zachęca do wzięcia udziału w akcji innych studentów. Sama też pisze apele do władz.

– Najbardziej poruszyła mnie historia kobiety, która została skazana za obronę swoich praw i ten list napisałam najbardziej od serca. Sytuacja osób z Kanady jest niemniej poruszająca.  To kraj cywilizowany, a rzeki zatrute są rtęcią, o swoje prawa walczy młodzież, która dorasta doświadczając problemów zdrowotnych, tracąc swoje dziedzictwo kulturowe. Rząd obiecał im już dwa lata temu, że coś z tym zrobi. Nie dotrzymał słowa. Mam nadzieję, że nasze listy pozwolą im wywalczyć te zmiany – opowiada. 

– Najgorsza jest indolencja - bierność i przyzwolenie. Maraton to dla nas jedyny sposób, będąc w Lublinie, żeby pomóc osobom, które są bardzo daleko od nas. Wiemy od Amnesty, że w poprzednich edycjach, niektórym osobom udało się pomóc. Potrzebujący są różni. Mamy osoby, które walczą o swoje prawa w odniesieniu do zmian klimatu, mieszkają w trudnych warunkach zagrażających swojemu życiu i zdrowiu np. na Filipinach albo kobietę, która walczy o swoje prawa w Iranie - tam są restrykcyjne przepisy dotyczące zakrywania całego ciała. Chcemy promować prawa człowieka, które są w obiegu międzynarodowym – mówi Ada Fałdyga, studentka drugiego roku prawa.

Wstrząsające historie

Yiliyasijiang Reheman jest jednym z około miliona muzułmanów zamkniętych w tajnych chińskich obozach. Możesz pomóc jego żonie go odnaleźć, wzywając władze Chin do jego natychmiastowego uwolnienia. 

Emil Ostrowko miał 17 lat, kiedy został aresztowany i ciężko pobity przez policjantów. Teraz odsiaduje wyrok 8 lat pozbawienia wolności za drobne przestępstwo narkotykowe, co przekreśla jego plany rozpoczęcia studiów. W liście można naciskać na władze, by natychmiast uwolnili Emila i oczyścili jego kartotekę oraz żądać, by żadne dziecko nie było więzione za drobne wykroczenia narkotykowe.

Greccy ratownicy medyczni zostali postawieni przed sądem za ratowanie ludzkiego życia. Sara i Seán pomagali ludziom, którzy uciekając przed nadużyciami w swoich krajach, znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Skończyli w więzieniu, oskarżeni o szpiegostwo i przemyt ludzi. W listach można domagać się, aby władze Grecji wycofały te zarzuty.

Pisząc list możesz m.in. zażądać zagwarantowania, że Adrián, który został napadnięty przez policję i rzucony o radiowóz, otrzyma pełne zadośćuczynienie za doznane krzywdy, włączając w to odnalezienie policjantów odpowiedzialnych za pobicie i postawienie ich przed sądem.

To tylko, niektóre z dziesięciu historii młodych osób, których prawa człowieka są naruszane. Do czwartku w Café Teatralna przy ul. Peowiaków 1 można napisać list w ich sprawie.

(fot. Dominika Tworek)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 10:15
+7
Ja piszę list w obronie Kowalczyka. Każdy człowiek na świecie ma prawo pomagać innym znaleźć swój dom, swoją działkę lub swój wieżowiec. Kowalczyk to anioł. Umożliwiał niewielu osobom, posiadanie wielkich majątków. Nie zasłużył na karę. Spójrz na siebie. Pomogłeś kiedyś develomafii? Pewnie nigdy. Więc jakim prawem osądzasz?
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:53
0
dziś dzień psiaka Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestemkimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka Jestem w kilkadni w domu i ten psiak już chce mieć ten dzień onjest bardzo grzeczny w tym dniu chodzi ładnie na smyczy wspacerach ładnie się załatwia na dworzu nie sika pokątach jest dobrze wychowany ładnie się bawipiłeczką albo jakąś zabawką dla psa jest wtym dniu posłuszny i chce się nauczyć że bardzonaprawde być grzecznym psem jestem taki dumny z tego psaże ten dzień zaliczam dziesięć na dziesięć jest z tego psa naprawde dobry pożytek dziękipsiaku Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestem kimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka Żyćdla psiaka w tym dniu jest po to żeby on żył dla nasa on nam oddaje ten już nas psiak ma ten dzień zasobą czekamy na jego kolejny dzień czyli jutro dzieńpsiaka a nie jest tytuł tej piosenki tylko dziś dzieńpsiaka Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestem kimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka
dziś dzień psiaka Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestemkimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka Jestem w kilkadni w domu i ten psiak już chce mieć ten dzień onjest bardzo grzeczny w tym dniu chodzi ładnie na smyczy wspacerach ładnie się załatwia na dworzu nie sika pokątach jest dobrze wychowany ładnie się bawipiłeczką albo jakąś zabawką dla psa jest wtym dniu posłuszny i chce się nauczyć że bardzonaprawde być grzecznym psem jestem taki dumny z tego psaże ten dzień zal... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:51
0
żyć dla psiaka hejtera Żyć dla psiaka hejtera On się nigdy niesponiewiera Ty piesku najlepszy hejteru Mam ci właśniedać keczup Oczywiśćie z moją kiełbasą I nie będziesz mógł dojść tątrasą Ale ty najlepiej dojdziesz Wierze w ciebiestokrotnie Dam tysiąc na tysiąc właśnieci Te kełbase magiczną zjesz i myk Do przoduśmigniesz jak nitro Ścigacza samochodu i to Teżkeczup to jako dopalacz Hejterów psiaków gębaopada Zobaczyli jak bardzo dla psiaka Hejtera żyć tonie wielka strata Żyć Dla Psiaka Hejtera Pieski już wiedzą o tym że będąpostępy tak samo he he Ja wiem że się spiszątak samo Żyć dla psiaka hejtera no to Musząswoich panów pań Przekazać właśnie totak Żeby no żyć tak samo Jak ten ścigacz cożył tamto A my wszyscy to właśnie Zrobimydla tych nie strasznie Bo żadnego strachu nie ma Bo To jestpsi przyjazń o tak No to więc nasze psy Zrobiąskok przyjazńi i też ty Ty więc żyć dlapsiaka Hejtera On więc żyć dla pana takteraz Żyć Dla Psiaka Hejtera Tyle mi pozostało już czasu którzy hejterzy psiakifachu Nie mają już w sobie trudno I niestety jużbędzie nudno Zróbcie chęci to dla Czyliwłaścicieli swoich aha tak Bo na tym polegaprzyjazń i Miłość lojalnośćWłaśnie wy Tyle czasu jestem z psami I wilkami niejesteśmy sami Mówie ci zrobiłem to dla Młodych wilków mam was Już wiele czasu mineło Izawsze będzie mw z czegoś Jest okej młody wilksię stara Aja w tym właśnie się jaram Żyć Dla Psiaka Hejtera
żyć dla psiaka hejtera Żyć dla psiaka hejtera On się nigdy niesponiewiera Ty piesku najlepszy hejteru Mam ci właśniedać keczup Oczywiśćie z moją kiełbasą I nie będziesz mógł dojść tątrasą Ale ty najlepiej dojdziesz Wierze w ciebiestokrotnie Dam tysiąc na tysiąc właśnieci Te kełbase magiczną zjesz i myk Do przoduśmigniesz jak nitro Ścigacza samochodu i to Teżkeczup to jako dopalacz Hejterów psiaków gębaopada Zobaczyli jak bardzo dla psiaka Hejtera żyć tonie wielka strata Żyć Dla Psiaka Hejtera Pieski już wiedzą o tym że będąpostępy tak samo h... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:48
0
narodziny łukasza Narodziny Łukasza Ref: Narodziny łukasza To mojeurodzenie sasza Kasza z mlekiem Już korzystammłodym wiekiem Ty moja mamo i mój tato Wychowujcie ponad siły przecież znam to 1. ATo było właśnie tak ona urodziła mnie ta matkawłasna ta jedyna bo ona przecież musiała jakośmnie urodzić urodziła mnie i wyśiliła sięże przyła przy porodzie mój tata był przy niej ito on dzięki niemu musiała mnie matka urodzić zawszewiedziałem że pokolenie trwa a narazie jest 1994 rok imama rodzi mnie ty wiesz ma różne zabawki dla mnie iopiekuje się mną daje mi mleka karmi mnie a ja sięciesze w towarzystwie rodziny skumaj to w końcu bo takbyło 25 sierpnia 1994 roku Ref: Narodziny Łukasza To moje urodzenie sasza Kasza z mlekiem Jużkorzystam młodym wiekiem Ty moja mamo i mójtato Wychowujcie ponad siły przecież znam to Moja matka rozbawić potrafi mniea nieraz płacze bo potrzebuje smoczka lubie spać włóżeczku to moja matka opiekuje się dzieckiemczyli mnie i chce być i trwać przy mnie przez całyczas 48 godzin na dobe żeby mi się nic nie stało atylko ta matka moja wie najlepiej o mnie i ona taka uśmiechnięta jak zawsze patrz na te zdjęcie które jest mójtata moja mama i ja mały który w 94 byłem taki Ref: Narodziny Łukasza To moje urodzenie sasza Kasza z mlekiem Jużkorzystam młodym wiekiem Ty moja mamo i mójtato Wychowujcie ponad siły przecież znam to
narodziny łukasza Narodziny Łukasza Ref: Narodziny łukasza To mojeurodzenie sasza Kasza z mlekiem Już korzystammłodym wiekiem Ty moja mamo i mój tato Wychowujcie ponad siły przecież znam to 1. ATo było właśnie tak ona urodziła mnie ta matkawłasna ta jedyna bo ona przecież musiała jakośmnie urodzić urodziła mnie i wyśiliła sięże przyła przy porodzie mój tata był przy niej ito on dzięki niemu musiała mnie matka urodzić zawszewiedziałem że pokolenie trwa a narazie jest 1994 rok imama rodzi mnie ty wiesz ma różne zabawki dla mnie iopiekuje się m... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:43
0
cmentarze wiernych piesków Cmentarze wiernych piesków Zbadali dużo testów Które nie żyją już psiaki Odeszli jużmodlitwy znaki Przeżegnaj się ty za swojego psiakawłaśnie tego Już umierają w grobie ToPadlina nie dusza o mój boże Czy już czas napadliny modlenie i chyba będe płakał albozemdleje Mi się wcale to nie podoba Psiak odeszedł aleszkoda Niestety trzeba żyć dalej To co przeminełomamy stare Tyle jest innych psów na świecie Zapomnijpsiaka i wez następnego Byłem na cmentarzupsiaka Postawiłem na grobie gryzaka Jego właśnieulubionego Co już miał obgryzionego Niech spoczywa wpokoju Ten psiak co występował stroju Nawyścigach z czartami Który pozostał strój zwarjaciami Warjacie który nosił nasz pies A terazniema znami go o nie Tyle lat z nami był broniłnas Przed złem psiaki dotyczy też was Wy cojesteście na cmentarzach Pochowani w grobach w latach Różnych a teraz niedawno on Pochowany był w niebiestron 
cmentarze wiernych piesków Cmentarze wiernych piesków Zbadali dużo testów Które nie żyją już psiaki Odeszli jużmodlitwy znaki Przeżegnaj się ty za swojego psiakawłaśnie tego Już umierają w grobie ToPadlina nie dusza o mój boże Czy już czas napadliny modlenie i chyba będe płakał albozemdleje Mi się wcale to nie podoba Psiak odeszedł aleszkoda Niestety trzeba żyć dalej To co przeminełomamy stare Tyle jest innych psów na świecie Zapomnijpsiaka i wez następnego Byłem na cmentarzupsiaka Postawiłem na grobie gryzaka Jego właśnieulubionego Co już m... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:39
0
na zawsze psiarz i wilczarz Na Zawsze Psiarz i Wilczarz Więc zajmuj się i sobiekarz Ty Łukaszu Młody Wilku Właśniety Więc Mam Świadomość O Zajmowaniu sięniech ty Ja już będe takim psiarzem Ja jużbęde takim wilczarzem Ja już będe będebęde No i pragne jeszcze więcej No Mamy TyleZwierząt Psów No Mamy Tyle Zwierząt Wilków Aha Jeszcze właśnie inne gatunki psowate też Alenie jest o tym śpiewane tylko Na Zawsze Psiarz i Wilczarzjest My podwoimy nasze kolekcje nasze ciuchy nasze maskoty naszegazety nasze plakaty nasze płyty mw nasze wszystkowszystko Kiedy ty spokojnie trwasz ja zajmuje się no wieszale więc oco chodzi my to wiemy przecież nie żebyła płyta wydana szacunek i honor dla młodychwilków tą płyte już dawno rozpoznano wiecbęde myślał o płycie życie i przetrwanie nobo już też są granice odważnych psów i miotnarodzin i przyjazńi szczeniaczków i inne gatunki psowateczy chcesz życie i przetrwanie też no to będziesz tomiał jeżeli będe mógł więc joł
 
  rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:37
0
Na Zawsze Psiarz i Wilczarz Więc zajmuj się i sobiekarz Ty Łukaszu Młody Wilku Właśniety Więc Mam Świadomość O Zajmowaniu sięniech ty Ja już będe takim psiarzem Ja jużbęde takim wilczarzem Ja już będe będebęde No i pragne jeszcze więcej No Mamy TyleZwierząt Psów No Mamy Tyle Zwierząt Wilków Aha Jeszcze właśnie inne gatunki psowate też Alenie jest o tym śpiewane tylko Na Zawsze Psiarz i Wilczarzjest My podwoimy nasze kolekcje nasze ciuchy nasze maskoty naszegazety nasze plakaty nasze płyty mw nasze wszystkowszystko Kiedy ty spokojnie trwasz ja zajmuje się no wieszale więc oco chodzi my to wiemy przecież nie żebyła płyta wydana szacunek i honor dla młodychwilków tą płyte już dawno rozpoznano wiecbęde myślał o płycie życie i przetrwanie nobo już też są granice odważnych psów i miotnarodzin i przyjazńi szczeniaczków i inne gatunki psowateczy chcesz życie i przetrwanie też no to będziesz tomiał jeżeli będe mógł więc joł
Na Zawsze Psiarz i Wilczarz Więc zajmuj się i sobiekarz Ty Łukaszu Młody Wilku Właśniety Więc Mam Świadomość O Zajmowaniu sięniech ty Ja już będe takim psiarzem Ja jużbęde takim wilczarzem Ja już będe będebęde No i pragne jeszcze więcej No Mamy TyleZwierząt Psów No Mamy Tyle Zwierząt Wilków Aha Jeszcze właśnie inne gatunki psowate też Alenie jest o tym śpiewane tylko Na Zawsze Psiarz i Wilczarzjest My podwoimy nasze kolekcje nasze ciuchy nasze maskoty naszegazety nasze plakaty nasze płyty mw nasze wszystkowszystko Kiedy ty spokojnie trwasz j... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:35
0
czemu musze rozstać z psami Czemu musze rozstać z psami nie chce się rozstawaćbardzo zbyt szybko te psy są dla mnie kimś więcej inie tylko te psiaczki są nie jednymi przyjaciółmi bosą przyjacielami nie rozłącznymi co to za przyjacieleżeby się zaraz rozstawać chyba przyjaciele są nazawsze aż do tych psów śmierci tak jak w utworzeczwartym co zaraz będzie z tej płyty żyć dlapsiaka hejtera to te psy pieski psiaczki są po to żebywogóle się nie rozstawać o tak właśnie janie jestem jakimś DJem ŁSem Młodym Wilkiem TylkoMŁODYM WILKIEM i chyba już wiesz że szanuje psy no iteż wilki szczeniaczki i młode wilki i jeszcze innegatunki psowate i czy już teraz wiesz kim ja jestem i dlaczegoczemu nie chce rozstać z psami bo ja szanuje te zwierzętapsowate inne gatunki zwierząt tak samo ale ja wole psowate boich najbardziej dostrzegam te psy to się właśnie znimi nie rozstaje bo nie chcą od swoich rodzin ich opuszczonobo to nie są do c***a wafla chiny po prostu nie ma praw nie mazakazów oni muszą być z nimi
 
  rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:30
0
Czemu musze rozstać z psami nie chce się rozstawaćbardzo zbyt szybko te psy są dla mnie kimś więcej inie tylko te psiaczki są nie jednymi przyjaciółmi bosą przyjacielami nie rozłącznymi co to za przyjacieleżeby się zaraz rozstawać chyba przyjaciele są nazawsze aż do tych psów śmierci tak jak w utworzeczwartym co zaraz będzie z tej płyty żyć dlapsiaka hejtera to te psy pieski psiaczki są po to żebywogóle się nie rozstawać o tak właśnie janie jestem jakimś DJem ŁSem Młodym Wilkiem TylkoMŁODYM WILKIEM i chyba już wiesz że szanuje psy no iteż wilki szczeniaczki i młode wilki i jeszcze innegatunki psowate i czy już teraz wiesz kim ja jestem i dlaczegoczemu nie chce rozstać z psami bo ja szanuje te zwierzętapsowate inne gatunki zwierząt tak samo ale ja wole psowate boich najbardziej dostrzegam te psy to się właśnie znimi nie rozstaje bo nie chcą od swoich rodzin ich opuszczonobo to nie są do c***a wafla chiny po prostu nie ma praw nie mazakazów oni muszą być z nimi
Czemu musze rozstać z psami nie chce się rozstawaćbardzo zbyt szybko te psy są dla mnie kimś więcej inie tylko te psiaczki są nie jednymi przyjaciółmi bosą przyjacielami nie rozłącznymi co to za przyjacieleżeby się zaraz rozstawać chyba przyjaciele są nazawsze aż do tych psów śmierci tak jak w utworzeczwartym co zaraz będzie z tej płyty żyć dlapsiaka hejtera to te psy pieski psiaczki są po to żebywogóle się nie rozstawać o tak właśnie janie jestem jakimś DJem ŁSem Młodym Wilkiem TylkoMŁODYM WILKIEM i chyba już wiesz że szanuje psy no iteż wi... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:28
0
outro (krp hau hau) Dzięki już nara płytka dobiegła końcazobaczymy kiedy będzie kolejna wiecie te utwory wiele przyjazniwiele miłości i wierności Mi to się trzyma aja niewiem jak tam trzymają się psy mam nadzieje chybaokej dobra
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:53
0
dziś dzień psiaka Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestemkimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka Jestem w kilkadni w domu i ten psiak już chce mieć ten dzień onjest bardzo grzeczny w tym dniu chodzi ładnie na smyczy wspacerach ładnie się załatwia na dworzu nie sika pokątach jest dobrze wychowany ładnie się bawipiłeczką albo jakąś zabawką dla psa jest wtym dniu posłuszny i chce się nauczyć że bardzonaprawde być grzecznym psem jestem taki dumny z tego psaże ten dzień zaliczam dziesięć na dziesięć jest z tego psa naprawde dobry pożytek dziękipsiaku Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestem kimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka Żyćdla psiaka w tym dniu jest po to żeby on żył dla nasa on nam oddaje ten już nas psiak ma ten dzień zasobą czekamy na jego kolejny dzień czyli jutro dzieńpsiaka a nie jest tytuł tej piosenki tylko dziś dzieńpsiaka Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestem kimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka
dziś dzień psiaka Dziś dzień psiaka Moja w tym głowa Jestemkimś Obchodze ich dni Oni swoje obchodzą Towyruszą niech wychodzą Jest dziś dzieńpsiaka Właśnie czaka ciki łaka Jestem w kilkadni w domu i ten psiak już chce mieć ten dzień onjest bardzo grzeczny w tym dniu chodzi ładnie na smyczy wspacerach ładnie się załatwia na dworzu nie sika pokątach jest dobrze wychowany ładnie się bawipiłeczką albo jakąś zabawką dla psa jest wtym dniu posłuszny i chce się nauczyć że bardzonaprawde być grzecznym psem jestem taki dumny z tego psaże ten dzień zal... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:51
0
żyć dla psiaka hejtera Żyć dla psiaka hejtera On się nigdy niesponiewiera Ty piesku najlepszy hejteru Mam ci właśniedać keczup Oczywiśćie z moją kiełbasą I nie będziesz mógł dojść tątrasą Ale ty najlepiej dojdziesz Wierze w ciebiestokrotnie Dam tysiąc na tysiąc właśnieci Te kełbase magiczną zjesz i myk Do przoduśmigniesz jak nitro Ścigacza samochodu i to Teżkeczup to jako dopalacz Hejterów psiaków gębaopada Zobaczyli jak bardzo dla psiaka Hejtera żyć tonie wielka strata Żyć Dla Psiaka Hejtera Pieski już wiedzą o tym że będąpostępy tak samo he he Ja wiem że się spiszątak samo Żyć dla psiaka hejtera no to Musząswoich panów pań Przekazać właśnie totak Żeby no żyć tak samo Jak ten ścigacz cożył tamto A my wszyscy to właśnie Zrobimydla tych nie strasznie Bo żadnego strachu nie ma Bo To jestpsi przyjazń o tak No to więc nasze psy Zrobiąskok przyjazńi i też ty Ty więc żyć dlapsiaka Hejtera On więc żyć dla pana takteraz Żyć Dla Psiaka Hejtera Tyle mi pozostało już czasu którzy hejterzy psiakifachu Nie mają już w sobie trudno I niestety jużbędzie nudno Zróbcie chęci to dla Czyliwłaścicieli swoich aha tak Bo na tym polegaprzyjazń i Miłość lojalnośćWłaśnie wy Tyle czasu jestem z psami I wilkami niejesteśmy sami Mówie ci zrobiłem to dla Młodych wilków mam was Już wiele czasu mineło Izawsze będzie mw z czegoś Jest okej młody wilksię stara Aja w tym właśnie się jaram Żyć Dla Psiaka Hejtera
żyć dla psiaka hejtera Żyć dla psiaka hejtera On się nigdy niesponiewiera Ty piesku najlepszy hejteru Mam ci właśniedać keczup Oczywiśćie z moją kiełbasą I nie będziesz mógł dojść tątrasą Ale ty najlepiej dojdziesz Wierze w ciebiestokrotnie Dam tysiąc na tysiąc właśnieci Te kełbase magiczną zjesz i myk Do przoduśmigniesz jak nitro Ścigacza samochodu i to Teżkeczup to jako dopalacz Hejterów psiaków gębaopada Zobaczyli jak bardzo dla psiaka Hejtera żyć tonie wielka strata Żyć Dla Psiaka Hejtera Pieski już wiedzą o tym że będąpostępy tak samo h... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:48
0
narodziny łukasza Narodziny Łukasza Ref: Narodziny łukasza To mojeurodzenie sasza Kasza z mlekiem Już korzystammłodym wiekiem Ty moja mamo i mój tato Wychowujcie ponad siły przecież znam to 1. ATo było właśnie tak ona urodziła mnie ta matkawłasna ta jedyna bo ona przecież musiała jakośmnie urodzić urodziła mnie i wyśiliła sięże przyła przy porodzie mój tata był przy niej ito on dzięki niemu musiała mnie matka urodzić zawszewiedziałem że pokolenie trwa a narazie jest 1994 rok imama rodzi mnie ty wiesz ma różne zabawki dla mnie iopiekuje się mną daje mi mleka karmi mnie a ja sięciesze w towarzystwie rodziny skumaj to w końcu bo takbyło 25 sierpnia 1994 roku Ref: Narodziny Łukasza To moje urodzenie sasza Kasza z mlekiem Jużkorzystam młodym wiekiem Ty moja mamo i mójtato Wychowujcie ponad siły przecież znam to Moja matka rozbawić potrafi mniea nieraz płacze bo potrzebuje smoczka lubie spać włóżeczku to moja matka opiekuje się dzieckiemczyli mnie i chce być i trwać przy mnie przez całyczas 48 godzin na dobe żeby mi się nic nie stało atylko ta matka moja wie najlepiej o mnie i ona taka uśmiechnięta jak zawsze patrz na te zdjęcie które jest mójtata moja mama i ja mały który w 94 byłem taki Ref: Narodziny Łukasza To moje urodzenie sasza Kasza z mlekiem Jużkorzystam młodym wiekiem Ty moja mamo i mójtato Wychowujcie ponad siły przecież znam to
narodziny łukasza Narodziny Łukasza Ref: Narodziny łukasza To mojeurodzenie sasza Kasza z mlekiem Już korzystammłodym wiekiem Ty moja mamo i mój tato Wychowujcie ponad siły przecież znam to 1. ATo było właśnie tak ona urodziła mnie ta matkawłasna ta jedyna bo ona przecież musiała jakośmnie urodzić urodziła mnie i wyśiliła sięże przyła przy porodzie mój tata był przy niej ito on dzięki niemu musiała mnie matka urodzić zawszewiedziałem że pokolenie trwa a narazie jest 1994 rok imama rodzi mnie ty wiesz ma różne zabawki dla mnie iopiekuje się m... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:43
0
cmentarze wiernych piesków Cmentarze wiernych piesków Zbadali dużo testów Które nie żyją już psiaki Odeszli jużmodlitwy znaki Przeżegnaj się ty za swojego psiakawłaśnie tego Już umierają w grobie ToPadlina nie dusza o mój boże Czy już czas napadliny modlenie i chyba będe płakał albozemdleje Mi się wcale to nie podoba Psiak odeszedł aleszkoda Niestety trzeba żyć dalej To co przeminełomamy stare Tyle jest innych psów na świecie Zapomnijpsiaka i wez następnego Byłem na cmentarzupsiaka Postawiłem na grobie gryzaka Jego właśnieulubionego Co już miał obgryzionego Niech spoczywa wpokoju Ten psiak co występował stroju Nawyścigach z czartami Który pozostał strój zwarjaciami Warjacie który nosił nasz pies A terazniema znami go o nie Tyle lat z nami był broniłnas Przed złem psiaki dotyczy też was Wy cojesteście na cmentarzach Pochowani w grobach w latach Różnych a teraz niedawno on Pochowany był w niebiestron 
cmentarze wiernych piesków Cmentarze wiernych piesków Zbadali dużo testów Które nie żyją już psiaki Odeszli jużmodlitwy znaki Przeżegnaj się ty za swojego psiakawłaśnie tego Już umierają w grobie ToPadlina nie dusza o mój boże Czy już czas napadliny modlenie i chyba będe płakał albozemdleje Mi się wcale to nie podoba Psiak odeszedł aleszkoda Niestety trzeba żyć dalej To co przeminełomamy stare Tyle jest innych psów na świecie Zapomnijpsiaka i wez następnego Byłem na cmentarzupsiaka Postawiłem na grobie gryzaka Jego właśnieulubionego Co już m... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:39
0
na zawsze psiarz i wilczarz Na Zawsze Psiarz i Wilczarz Więc zajmuj się i sobiekarz Ty Łukaszu Młody Wilku Właśniety Więc Mam Świadomość O Zajmowaniu sięniech ty Ja już będe takim psiarzem Ja jużbęde takim wilczarzem Ja już będe będebęde No i pragne jeszcze więcej No Mamy TyleZwierząt Psów No Mamy Tyle Zwierząt Wilków Aha Jeszcze właśnie inne gatunki psowate też Alenie jest o tym śpiewane tylko Na Zawsze Psiarz i Wilczarzjest My podwoimy nasze kolekcje nasze ciuchy nasze maskoty naszegazety nasze plakaty nasze płyty mw nasze wszystkowszystko Kiedy ty spokojnie trwasz ja zajmuje się no wieszale więc oco chodzi my to wiemy przecież nie żebyła płyta wydana szacunek i honor dla młodychwilków tą płyte już dawno rozpoznano wiecbęde myślał o płycie życie i przetrwanie nobo już też są granice odważnych psów i miotnarodzin i przyjazńi szczeniaczków i inne gatunki psowateczy chcesz życie i przetrwanie też no to będziesz tomiał jeżeli będe mógł więc joł
 
  rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:37
0
Na Zawsze Psiarz i Wilczarz Więc zajmuj się i sobiekarz Ty Łukaszu Młody Wilku Właśniety Więc Mam Świadomość O Zajmowaniu sięniech ty Ja już będe takim psiarzem Ja jużbęde takim wilczarzem Ja już będe będebęde No i pragne jeszcze więcej No Mamy TyleZwierząt Psów No Mamy Tyle Zwierząt Wilków Aha Jeszcze właśnie inne gatunki psowate też Alenie jest o tym śpiewane tylko Na Zawsze Psiarz i Wilczarzjest My podwoimy nasze kolekcje nasze ciuchy nasze maskoty naszegazety nasze plakaty nasze płyty mw nasze wszystkowszystko Kiedy ty spokojnie trwasz ja zajmuje się no wieszale więc oco chodzi my to wiemy przecież nie żebyła płyta wydana szacunek i honor dla młodychwilków tą płyte już dawno rozpoznano wiecbęde myślał o płycie życie i przetrwanie nobo już też są granice odważnych psów i miotnarodzin i przyjazńi szczeniaczków i inne gatunki psowateczy chcesz życie i przetrwanie też no to będziesz tomiał jeżeli będe mógł więc joł
Na Zawsze Psiarz i Wilczarz Więc zajmuj się i sobiekarz Ty Łukaszu Młody Wilku Właśniety Więc Mam Świadomość O Zajmowaniu sięniech ty Ja już będe takim psiarzem Ja jużbęde takim wilczarzem Ja już będe będebęde No i pragne jeszcze więcej No Mamy TyleZwierząt Psów No Mamy Tyle Zwierząt Wilków Aha Jeszcze właśnie inne gatunki psowate też Alenie jest o tym śpiewane tylko Na Zawsze Psiarz i Wilczarzjest My podwoimy nasze kolekcje nasze ciuchy nasze maskoty naszegazety nasze plakaty nasze płyty mw nasze wszystkowszystko Kiedy ty spokojnie trwasz j... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:35
0
czemu musze rozstać z psami Czemu musze rozstać z psami nie chce się rozstawaćbardzo zbyt szybko te psy są dla mnie kimś więcej inie tylko te psiaczki są nie jednymi przyjaciółmi bosą przyjacielami nie rozłącznymi co to za przyjacieleżeby się zaraz rozstawać chyba przyjaciele są nazawsze aż do tych psów śmierci tak jak w utworzeczwartym co zaraz będzie z tej płyty żyć dlapsiaka hejtera to te psy pieski psiaczki są po to żebywogóle się nie rozstawać o tak właśnie janie jestem jakimś DJem ŁSem Młodym Wilkiem TylkoMŁODYM WILKIEM i chyba już wiesz że szanuje psy no iteż wilki szczeniaczki i młode wilki i jeszcze innegatunki psowate i czy już teraz wiesz kim ja jestem i dlaczegoczemu nie chce rozstać z psami bo ja szanuje te zwierzętapsowate inne gatunki zwierząt tak samo ale ja wole psowate boich najbardziej dostrzegam te psy to się właśnie znimi nie rozstaje bo nie chcą od swoich rodzin ich opuszczonobo to nie są do c***a wafla chiny po prostu nie ma praw nie mazakazów oni muszą być z nimi
 
  rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:30
0
Czemu musze rozstać z psami nie chce się rozstawaćbardzo zbyt szybko te psy są dla mnie kimś więcej inie tylko te psiaczki są nie jednymi przyjaciółmi bosą przyjacielami nie rozłącznymi co to za przyjacieleżeby się zaraz rozstawać chyba przyjaciele są nazawsze aż do tych psów śmierci tak jak w utworzeczwartym co zaraz będzie z tej płyty żyć dlapsiaka hejtera to te psy pieski psiaczki są po to żebywogóle się nie rozstawać o tak właśnie janie jestem jakimś DJem ŁSem Młodym Wilkiem TylkoMŁODYM WILKIEM i chyba już wiesz że szanuje psy no iteż wilki szczeniaczki i młode wilki i jeszcze innegatunki psowate i czy już teraz wiesz kim ja jestem i dlaczegoczemu nie chce rozstać z psami bo ja szanuje te zwierzętapsowate inne gatunki zwierząt tak samo ale ja wole psowate boich najbardziej dostrzegam te psy to się właśnie znimi nie rozstaje bo nie chcą od swoich rodzin ich opuszczonobo to nie są do c***a wafla chiny po prostu nie ma praw nie mazakazów oni muszą być z nimi
Czemu musze rozstać z psami nie chce się rozstawaćbardzo zbyt szybko te psy są dla mnie kimś więcej inie tylko te psiaczki są nie jednymi przyjaciółmi bosą przyjacielami nie rozłącznymi co to za przyjacieleżeby się zaraz rozstawać chyba przyjaciele są nazawsze aż do tych psów śmierci tak jak w utworzeczwartym co zaraz będzie z tej płyty żyć dlapsiaka hejtera to te psy pieski psiaczki są po to żebywogóle się nie rozstawać o tak właśnie janie jestem jakimś DJem ŁSem Młodym Wilkiem TylkoMŁODYM WILKIEM i chyba już wiesz że szanuje psy no iteż wi... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:28
0
outro (krp hau hau) Dzięki już nara płytka dobiegła końcazobaczymy kiedy będzie kolejna wiecie te utwory wiele przyjazniwiele miłości i wierności Mi to się trzyma aja niewiem jak tam trzymają się psy mam nadzieje chybaokej dobra
Avatar
GOŚĆ / 30 grudnia 2019 r. o 14:24
0
być w tylu ośrodkach i zakładach Od drugiej klasy poszłem do ośrodków bo byłemjescze dzieckiem chodziłem do ochronki zerówki przedszkolaa potem uczyłem się w radzyniu w szkole a potem od drugiejklasy poszłem do Ośrodka zakonnego w grudziądzupotem do ośrodka szkolnego z internatem w dębowejłące potem Do dpsu w kamieniu krajenskim Ichodziłem do sępulna krajeńskiego do szkołypotem gruty na warsztaty i potem do ośrodka samowolki teztroche teskniłem za rodziną i potem do łasina nawarsztaty i teraz jestem tu w tym zakładzie w widzinie od 10kwietnia 2014 roku
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie
zdjęcia
galeria

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie

Siłownia K1 w Lublinie wznowiła działalność. Mogą z niej korzystać osoby należące do np. Polskiego Związku Przeciągania Liny. I wszystko zgodnie z prawem.

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek
galeria

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek

W poniedziałek miały zacząć się szczepienia przeciwko Covid-19 mieszkańców domów pomocy społecznej. Terminy zostały jednak przesunięte, ale wojewoda zapewnia, że pacjenci zostaną zaszczepieni do 22 stycznia.

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Województwo lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest też w gronie regionów, które mają zapewnione dodatkowe pieniądze.

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Służby drogowe informują o utrudnieniach w Jakubowicach Konińskich koło Lublina.

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pw. Św. Trójcy w Wólce pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zakończy swoje występy na europejskiej arenie meczem z Casademont Saragossa. W ekipie Davida Dedka zadebiutuje Devin Searcy

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Po wielu miesiącach wyczekiwania poznaliśmy oferty firm gotowych rozbudować miejską podstawówkę na Felinie. Wiadomo już, że nie powinno zabraknąć na to pieniędzy, bo każda z siedmiu ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na tę inwestycję.

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek
wideo
film

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował w poniedziałek (18 stycznia) o zwolnieniu Jerzego Brzęczka z posady selekcjonera naszej reprezentacji.

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Pociąg z Warszawy do Lublina nie zdążył nawet rozpocząć kursu o godzinie, o której powinien go kończyć. To tylko jeden z wielu przykładów utrudnień, z którymi zmagają się dzisiaj osoby korzystające z połączeń kolejowych.

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Lubelski senator Jacek Bury odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej. Polityk będzie współpracował z formacją Szymona Hołowni. Nie jest jedynym, który dostał taką propozycję.

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec jesienią wywalczył zalewie pięć punktów i na półmetku rozgrywek zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Zimą w Zwierzyńcu do zespołu ma dołączyć kilku doświadczonych graczy. Wszystko po to by wiosną zapewnić sobie utrzymanie

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej
galeria

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej

Synoptycy przewidują na wtorek ocieplenie. Ale mróz nadal będzie trzymał.

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Bezpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców otwierających swoje biznesy pomimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd obiecuje miejski radny Marcin Nowak. Tłumaczy, że zdecydował się na to w odpowiedzi na „zapowiedziane przez rząd wzmożone kontrole”

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna ma już za sobą dwa tygodnie przygotowań do rundy rewanżowej na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. W sobotę zielono-czarni zagrali pierwszy mecz kontrolny, a w kolejnych tygodniach zawodników trenera Kamila Kieresia czekają następne sparingi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.