Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2019 r.
9:57

Napisz list, stań w ich obronie. Do czwartku trwa Maraton Pisania Listów

10 28 A A
Wolontariusze z Lublina pomagający przy Maratonie Pisania Listów
Wolontariusze z Lublina pomagający przy Maratonie Pisania Listów (fot. Dominika Tworek)

Dzięki corocznemu Maratonowi Pisania Listów ludzie na całym świecie mogą przeciwstawić się naruszeniom praw człowieka. Niedawno maraton zakończył się m.in. w Bibliotece UMCS, ale do czwartku można pisać listy w Café Teatralna w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inicjatywa polega na pisaniu listów, które później trafią do władz oraz osób, których prawa są łamane. Listy nie tylko realnie wpływają na sytuację tych osób – zdarza się, że są uwalniani z więzień – są także wsparciem dla bohaterów i ich bliskich.

Bohaterami listów tegorocznego Maratonu są młode osoby z 10 państw świata, których prawa człowieka zostały naruszone.

Powstał w Polsce, ratuje ludzi z całego świata

308 974 – to liczba listów napisanych w ubiegłym roku w całej Polsce.

Maraton po raz pierwszy powstał w naszym kraju w 2001 roku. Był pomysłem aktywistów i aktywistek warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W końcu urósł on do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka.

W 2018 roku na całym świecie podjęto prawie 6 milionów akcji w ponad 200 państwach. „Muhammad był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, został uwolniony w lutym 2017 r. po 17 latach więzienia. Setki tysięcy osób napisało listy domagające się jego uwolnienia” – czytamy na stronie Amnesty International.

Jak to działa?

– Na stole leżą ulotki z wizerunkiem i opisami osób, którym można pomóc. Z treści, która się na nich znajduje można skonstruować swoją wypowiedź. Mamy też przygotowane szablony, jeżeli ktoś nie miałby pomysłu. Każdy dostaje instrukcję ze wskazówkami, jak napisać taki list. Tam jest wszystko podane np. do kogo go kierować, czy do ambasadora, czy ministra. Listy piszemy odręcznie. Przy pisaniu, należy być rzeczowym - nie dać się ponieść emocjom, co jest trudne. Te historie wywołują naprawdę silne emocje – tłumaczy Krystyna Kobiałka, wolontariuszka akcji.

Listy pomagają

Studentka Agata Flis zapewnia, że pisanie listów wywiera realny wpływ na polityków. Opowiedział jej o tym pewien Białorusin, którego znajomi byli w więzieniu. – Często jest tak, że do więzienia dostarczane są trzy worki listów. A wszystkie w sprawie jednej osoby. Wtedy jego władze są dla takich osób łagodniejsze. Nie biją, pozwalają wychodzić na spacery. Poza tym fakt, że w jednym tygodniu potrafi napłynąć dwa tysiące listów, jest bardzo budujący dla osób tam przybywających – wyjaśnia.

Sama napisała dziś list w sprawie Iranki, która walczy o obronę praw kobiet. 24-letnia Yasaman Aryani przeciwstawiła się irańskiemu prawu, rozdając ludziom kwiaty w pociągu. Nie za kwiaty została ukarana, a za odchylenie swojej chusty. Została skazana 16 lat więzienia.

– Chcemy ją uwolnić. Uważam, że kwestia wyboru ubioru powinna być indywidualna i nienarzucana innym kobietom. Za chwilę wybiorę też inne osoby i będę pisać w ich sprawie. Mamy XXI wiek, a prawa człowieka w przypadku tak wielu osób są łamane. Powinniśmy z tym walczyć – dodaje Flis.

(fot. Dominika Tworek)

Piszą nawet do władz Kanady

Magdalena Błaszczyk na co dzień działa w Samorządzie Studentów UMCS. Dziś jest wolontariuszką. Zbiera napisane listy i zachęca do wzięcia udziału w akcji innych studentów. Sama też pisze apele do władz.

– Najbardziej poruszyła mnie historia kobiety, która została skazana za obronę swoich praw i ten list napisałam najbardziej od serca. Sytuacja osób z Kanady jest niemniej poruszająca.  To kraj cywilizowany, a rzeki zatrute są rtęcią, o swoje prawa walczy młodzież, która dorasta doświadczając problemów zdrowotnych, tracąc swoje dziedzictwo kulturowe. Rząd obiecał im już dwa lata temu, że coś z tym zrobi. Nie dotrzymał słowa. Mam nadzieję, że nasze listy pozwolą im wywalczyć te zmiany – opowiada. 

– Najgorsza jest indolencja - bierność i przyzwolenie. Maraton to dla nas jedyny sposób, będąc w Lublinie, żeby pomóc osobom, które są bardzo daleko od nas. Wiemy od Amnesty, że w poprzednich edycjach, niektórym osobom udało się pomóc. Potrzebujący są różni. Mamy osoby, które walczą o swoje prawa w odniesieniu do zmian klimatu, mieszkają w trudnych warunkach zagrażających swojemu życiu i zdrowiu np. na Filipinach albo kobietę, która walczy o swoje prawa w Iranie - tam są restrykcyjne przepisy dotyczące zakrywania całego ciała. Chcemy promować prawa człowieka, które są w obiegu międzynarodowym – mówi Ada Fałdyga, studentka drugiego roku prawa.

Wstrząsające historie

Yiliyasijiang Reheman jest jednym z około miliona muzułmanów zamkniętych w tajnych chińskich obozach. Możesz pomóc jego żonie go odnaleźć, wzywając władze Chin do jego natychmiastowego uwolnienia. 

Emil Ostrowko miał 17 lat, kiedy został aresztowany i ciężko pobity przez policjantów. Teraz odsiaduje wyrok 8 lat pozbawienia wolności za drobne przestępstwo narkotykowe, co przekreśla jego plany rozpoczęcia studiów. W liście można naciskać na władze, by natychmiast uwolnili Emila i oczyścili jego kartotekę oraz żądać, by żadne dziecko nie było więzione za drobne wykroczenia narkotykowe.

Greccy ratownicy medyczni zostali postawieni przed sądem za ratowanie ludzkiego życia. Sara i Seán pomagali ludziom, którzy uciekając przed nadużyciami w swoich krajach, znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Skończyli w więzieniu, oskarżeni o szpiegostwo i przemyt ludzi. W listach można domagać się, aby władze Grecji wycofały te zarzuty.

Pisząc list możesz m.in. zażądać zagwarantowania, że Adrián, który został napadnięty przez policję i rzucony o radiowóz, otrzyma pełne zadośćuczynienie za doznane krzywdy, włączając w to odnalezienie policjantów odpowiedzialnych za pobicie i postawienie ich przed sądem.

To tylko, niektóre z dziesięciu historii młodych osób, których prawa człowieka są naruszane. Do czwartku w Café Teatralna przy ul. Peowiaków 1 można napisać list w ich sprawie.

(fot. Dominika Tworek)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

wklad

Zamość

35,00 zł

Różne -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Różne -> Sprzedam

rower

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

250,00 zł

Komunikaty