Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2017 r.
12:13

Nauczyciele szykują się do strajku. Spory zbiorowe w większości szkół w Lubelskiem

107 55 A A
Fot. Maciej Kaczanowski / archiwum
Fot. Maciej Kaczanowski / archiwum

W większości szkół na Lubelszczyźnie nauczyciele weszli już w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Żądają podwyżek i wycofania się z reformy oświaty. Grożą strajkiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj minął ustalony przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego termin wysyłania do dyrektorów szkół żądań, których niespełnienie będzie skutkowało strajkiem. W całej Polsce trafić mają one do ok. 30 tys. przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników. Na Lubelszczyźnie otrzyma je ok. 2 tys. dyrektorów.

– Żądania trafiły już do większości placówek, ale ze względu na ferie pozostawiamy związkowcom trochę swobody, co do dokładnych terminów – przyznaje Adam Sosnowski, szef ZNP na Lubelszczyźnie. – Od momentu złożenia pism dyrektorzy mają pięć dni na podjęcie rokowań.

Tymczasem dyrektorzy wielu szkół nie wiedzą, jak zachować się w tej sytuacji. – Spełnienie postulatów związkowców nie leży w mojej gestii. Takimi sprawami może zająć się wyłącznie rząd. To nie ja powinienem być adresatem takiego pisma, dlatego nie wiem, czy je zignorować, czy i w jaki sposób odpowiedzieć – przyznaje jeden z lubelskich dyrektorów. – Zanim podejmę decyzję muszę zapoznać się z opracowaniem w tej sprawie, które przygotowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Mam nadzieję, że znajdę w nim jakąś podpowiedź.

– Zdajemy sobie sprawę, że dyrektorzy nie są właściwymi adresatami mogącymi spełnić nasze postulaty, ale do zachowania takiej właśnie ścieżki postępowania obliguje nas prawo. Po wejściu w spór zbiorowy przyjdzie czas na rokowania i mediacje – tłumaczy Sosnowski. – Później nauczyciele będą musieli przeprowadzić w swoich szkołach referenda dotyczące tego, czy przystąpią do strajku. Mają na to czas do końca lutego. Gdy zbierzemy dane, Zarząd Główny ZNP podejmie decyzję o terminie strajku w całym kraju.

Na razie nie wiadomo, ile szkół może do niego przystąpić. – W naszym środowisku mówi się, że wiele szkół z Lublina nie będzie zainteresowanych tego typu protestem. Lubelski wydział oświaty stworzył już jasny harmonogram przekształceń. Nauczyciele szkół podstawowych wiedzą już, jak będą funkcjonowały ich placówki po reformie. Liczymy, że uda się im przejść przez zmiany w miarę bezboleśnie i unikniemy zwolnień – mówi nauczycielka języka polskiego z podstawówki na Czechowie.

– Do strajku prawdopodobnie będą chcieli przystąpić natomiast nauczyciele gimnazjów, bo oni na reformie stracą najwięcej.

Na Lubelszczyźnie postulaty związkowców otrzymało już 490 dyrektorów gimnazjów.

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 12:36
+2
Podwyżek nie będzie,ują. bo najpierw AWS z Giertychem powołał gimnazja teraz PIS likwiduje :). A za kolejne 10 lat o ile Kaczyński dożyje- to pod nowym szyldem powoła gimnazja. Nie może być podwyżek, bo potrzebne są dobre zmiany, a takie koszt
Avatar
XYZ / 17 stycznia 2017 o 12:50
+1
Kaczyński nie był w rzadzie AWS, żaden. Przed wyborami w 1997 Jarosław kaczyński wystapił z AWS. Jeśli piszesz o nazwiskach najpierw sprawdx
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 08:00
0
TA REFORMA JEST BARDZO DOBRA !!!! na te manifestacje pójdzie garstka chorych z ZNP, KOD-ów PO - wców i takie tam dziwolągi !!! BRAWO PIS !!! TAK TRZYMAĆ - wreszcie robi się w moim kraju NORMALNIE !!!
Avatar
Gość / 22 stycznia 2017 o 20:38
0
90 % nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich nie kiwnie palcem - bo nie ma po co dla nich reforma jest dobra :) ZNP drze japę, ale nic z tego nie będzie
Avatar
Dorota / 18 stycznia 2017 o 08:32
0
Typowy polski nauczyciel, kartkóweczki, sprawdznianiki, teściki, odpytki... Sami mnożycie sobie robotę, która nic nie wnosi.  Miałam genialną panią profesor w liceum - lekcje prowadziła tak, że nawet nie trzeba było do książek w domu siadać, człowiek wszystko rozumiał. Żadnych prac domowych - wiedziała, że umiemy, doskonała organizacja i autorytet, oceniała w trakcie całej lekcji ( a nie jak niektórzy zabierając 15 minut na odbytanie 2 uczniów) u niej liczyła się aktywność, lotność myślenia, natomiast klasówka była JEDNA w semestrze ( jak egzamin na studiach) , do tego praca dodatkowa na podsumowanie półrocza dla chętnych za to bardzo trudna.  Maturę zdałam na 95%, a nie jestem szczególnie uzdolniona, dlatego uważam, że wynik ucznia = umiejętności i wiedza nauczyciela. Od mojej matury mija w tym roku 10 lat, do dziś pamiętam większość zagadnień poruszanych na tych lekcjach, co oznacza, że możliwe jest utrwalenie wiedzy bez codziennych prac domowych i tony sprawdzianów - trzeba chcieć pracować.
Typowy polski nauczyciel, kartkóweczki, sprawdznianiki, teściki, odpytki... Sami mnożycie sobie robotę, która nic nie wnosi.  Miałam genialną panią profesor w liceum - lekcje prowadziła tak, że nawet nie trzeba było do książek w domu siadać, człowiek wszystko rozumiał. Żadnych prac domowych - wiedziała, że umiemy, doskonała organizacja i autorytet, oceniała w trakcie całej lekcji ( a nie jak niektórzy zabierając 15 minut na odbytanie 2 uczniów) u niej liczyła się aktywność, lotność myślenia, natomiast klasówka była JEDNA w semestrze ( jak... rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 23:45
0
"Spory zbiorowe"? - A cóż to takiego? Już słyszałem o zbiorowym gwałcie, o zbiorowym seksie albo o zbiorowym pozwie sądowym ale o "spory zbiorowe" to jakaś chyba nowa definicja. :)
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 21:03
0
ZNP i jego szef obudzili się po długim śnie - a tu już pozamiatane... Broniarz był przeciw wprowadzeniu gimnazjów teraz chce je zachować- człowiek bez wizji ... A te żądania są żałosne ...
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 20:02
0
Niech ściągną uczniów z Ukrainy, żeby nauczyciele mieli pracę...
Avatar
jureq / 17 stycznia 2017 o 19:24
0
Odpowiedź dla Sandmana. Nie wiem o jakich nauczycielach akademickich piszesz. Bo spośród kilkudziesięciu, których znam wszyscy uważają, że dokładnie w momencie gdy na wyższe uczelnie dotarł pierwszy rocznik po gimnazjum i 3-letnim liceum, nastąpiło skokowe pogorszenie przygotowania kandydatów na studia. Potem było już tylko gorzej. Jeśli chodzi o tę czołówkę światową, to rzeczywiście są oni mistrzami w rozwiązywaniu testów wyboru. Odroczenie reformy chociaż o rok oznaczałoby, że jeszcze jeden rocznik zostanie "zmarnowany".
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 19:01
0
Szkoda ze ZNP nie protesowalo gdy PO kazalo szesciolatkom isc do szkoly. Jestem nauczycielem i jestem przeciw ZNP!!!
Avatar
Gość / 24 stycznia 2017 o 08:00
0
TA REFORMA JEST BARDZO DOBRA !!!! na te manifestacje pójdzie garstka chorych z ZNP, KOD-ów PO - wców i takie tam dziwolągi !!! BRAWO PIS !!! TAK TRZYMAĆ - wreszcie robi się w moim kraju NORMALNIE !!!
Avatar
Gość / 22 stycznia 2017 o 20:38
0
90 % nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich nie kiwnie palcem - bo nie ma po co dla nich reforma jest dobra :) ZNP drze japę, ale nic z tego nie będzie
Avatar
Dorota / 18 stycznia 2017 o 08:32
0
Typowy polski nauczyciel, kartkóweczki, sprawdznianiki, teściki, odpytki... Sami mnożycie sobie robotę, która nic nie wnosi.  Miałam genialną panią profesor w liceum - lekcje prowadziła tak, że nawet nie trzeba było do książek w domu siadać, człowiek wszystko rozumiał. Żadnych prac domowych - wiedziała, że umiemy, doskonała organizacja i autorytet, oceniała w trakcie całej lekcji ( a nie jak niektórzy zabierając 15 minut na odbytanie 2 uczniów) u niej liczyła się aktywność, lotność myślenia, natomiast klasówka była JEDNA w semestrze ( jak egzamin na studiach) , do tego praca dodatkowa na podsumowanie półrocza dla chętnych za to bardzo trudna.  Maturę zdałam na 95%, a nie jestem szczególnie uzdolniona, dlatego uważam, że wynik ucznia = umiejętności i wiedza nauczyciela. Od mojej matury mija w tym roku 10 lat, do dziś pamiętam większość zagadnień poruszanych na tych lekcjach, co oznacza, że możliwe jest utrwalenie wiedzy bez codziennych prac domowych i tony sprawdzianów - trzeba chcieć pracować.
Typowy polski nauczyciel, kartkóweczki, sprawdznianiki, teściki, odpytki... Sami mnożycie sobie robotę, która nic nie wnosi.  Miałam genialną panią profesor w liceum - lekcje prowadziła tak, że nawet nie trzeba było do książek w domu siadać, człowiek wszystko rozumiał. Żadnych prac domowych - wiedziała, że umiemy, doskonała organizacja i autorytet, oceniała w trakcie całej lekcji ( a nie jak niektórzy zabierając 15 minut na odbytanie 2 uczniów) u niej liczyła się aktywność, lotność myślenia, natomiast klasówka była JEDNA w semestrze ( jak... rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 23:45
0
"Spory zbiorowe"? - A cóż to takiego? Już słyszałem o zbiorowym gwałcie, o zbiorowym seksie albo o zbiorowym pozwie sądowym ale o "spory zbiorowe" to jakaś chyba nowa definicja. :)
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 21:03
0
ZNP i jego szef obudzili się po długim śnie - a tu już pozamiatane... Broniarz był przeciw wprowadzeniu gimnazjów teraz chce je zachować- człowiek bez wizji ... A te żądania są żałosne ...
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 20:02
0
Niech ściągną uczniów z Ukrainy, żeby nauczyciele mieli pracę...
Avatar
jureq / 17 stycznia 2017 o 19:24
0
Odpowiedź dla Sandmana. Nie wiem o jakich nauczycielach akademickich piszesz. Bo spośród kilkudziesięciu, których znam wszyscy uważają, że dokładnie w momencie gdy na wyższe uczelnie dotarł pierwszy rocznik po gimnazjum i 3-letnim liceum, nastąpiło skokowe pogorszenie przygotowania kandydatów na studia. Potem było już tylko gorzej. Jeśli chodzi o tę czołówkę światową, to rzeczywiście są oni mistrzami w rozwiązywaniu testów wyboru. Odroczenie reformy chociaż o rok oznaczałoby, że jeszcze jeden rocznik zostanie "zmarnowany".
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 19:01
0
Szkoda ze ZNP nie protesowalo gdy PO kazalo szesciolatkom isc do szkoly. Jestem nauczycielem i jestem przeciw ZNP!!!
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 17:22
0
Brak akceptacji otaczającej rzeczywistości. Co za ludzie...
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 17:09
0
Rodzice dzieci ze szkół podstawowych są w przytłaczającej większości za 8 letnią szkoła podstawową
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 30 23

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 53 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 103 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 43 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 70 107

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 23

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!