Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2016 r.
8:02

Reforma edukacji w Lublinie. Uczniowie z podstawówek przejdą do gimnazjów

Autor: Zdjęcie autora ask
106 35 A A

Już w piątek mają być znane propozycje nowych obwodów szkół podstawowych na Czechowie. Jeśli reforma oświaty wejdzie w życie to 1 września 7-latki z tej dzielnicy będą uczęszczały nie tylko do podstawówek nr 34, 43 i 45, ale też do nowych placówek, które powstaną z przekształcenia dzisiejszego gimnazjum nr 5 i nr 16. Do tych ostatnich szkół przeniesie się także część uczniów dzisiejszych klas III i VI.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konieczność zmian wymusza reforma edukacji, na mocy której uczniowie dzisiejszych klas VI nie pójdą do gimnazjum, ale będą kontynuować naukę w 8-letniej podstawówce. Tym samym gimnazja zostaną wygaszone w 2019 r. Do 31 marca samorządy będą musiały podjąć uchwały dotyczące nowego kształtu oświaty, czy najprościej mówiąc zdecydować, co stanie się z gimnazjami. 11 takich placówek prowadzonych przez samorząd, które działają np. w ramach zespołów szkół zostanie przekształconych lub włączonych w szkoły podstawowe lub licea z oddziałami gimnazjalnymi. Inaczej sprawa wygląda w przypadku 12 lubelskich samodzielnych gimnazjów (Gimnazjum nr 1, 2, 5, 7, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19), które zgodnie z projektem ustawy mogą one zostać przekształcone w szkołę podstawową, liceum, technikum, branżową szkołę lub mogą zostać włączone do któregoś z nowych typów szkół.

Po gimnazjach oświata

– Wszystkie budynki obecnych gimnazjów będą wykorzystywane po reformie do celów oświatowych – podkreślała już na początku listopada Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor wydziału oświaty i wychowania UM. – Wszystkie z nich mają znakomitą infrastrukturę, a wiele także świetną bazę sportową. Nie można tego zmarnować.

Samorządowcy nie chcą jednak niczego narzucać i z prośbą o pomoc w narysowaniu nowej mapy edukacyjnej miasta zwrócili się do dyrektorów szkół, przedstawicieli rad pedagogicznych oraz rad rodziców i dzielnicowych radnych. W piątek odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące zmian na lubelskim Czechowie.

– Trudno wprowadzać jakiekolwiek zmiany w sytuacji, gdy wszystko funkcjonuje dziś bardzo dobrze i zarówno dyrektorzy, nauczyciele i rodzice chcieliby pozostawienia szkół bez żadnych zmian – mówił Stanisław Rodak, dyrektor Gimnazjum nr 5 z ul. Smyczkowej.

Podstawówka z oddziałami

Ostatecznie udało się jednak zawrzeć porozumienie. Na jego mocy dzielnicowe gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi. By móc zapewnić im odpowiednie funkcjonowanie konieczne będzie jednak przeniesienie do nich części uczniów podstawówek. Zdecydowano, że zaproszeni do przejścia do nowych szkół będą uczniowie dzisiejszych klas trzecich (w IV klasie i tak rozstaliby się z wychowawcą i poznali nowych nauczycieli) oraz klas szóstych (które za rok będą się uczyć w oparciu o nową podstawę programową).

Do przekształconego w podstawówkę Gimnazjum nr 5 przejść mają dwie obecne klasy trzecie i dwie klasy szóste ze Szkoły Podstawowej nr 34. O przeniesienie jednej z dzisiejszych klas trzecich do nowoutworzonej placówki zostaną także poproszeni rodzice uczniów SP nr 45. Do nowej „16” trafią też uczniowie klas pierwszych z jej nowego obwodu.

Do przekształconego Gimnazjum nr 16 trafią cztery oddziały dzisiejszej klasy szóstej oraz pięć oddziałów dzisiejszych trzecioklasistów SP nr 43. Do szkoły trafią też uczniowie klas pierwszych z jej nowego obwodu.

Nic na siłę

Pracownicy wydziału oświaty i wychowania nie wykluczają, że o zmianę szkoły mogą poprosić także rodzice dzisiejszych klas czwartych, czy piątych. Wszystko wskazuje na to, że jeśli taki sygnał popłynie od rodziców to może zostać on zaakceptowany. A co jeśli rodzice nie będą chcieli przenieść dzieci?

– Jeśli spotkamy opór to nic na siłę nie zrobimy – podkreśla Ewa Dumkiewicz - Sprawka. – Mamy jednak nadzieję, że uda nam się porozumieć. W tym trudnym czasie musimy wykazać się solidarnością gwarantującą dobro dziecka i nauczyciela, ale też rodzica, który nie powinien poczuć utrudnień związanych z reformą. To nasz priorytet.

Samorządowcy liczą na to, że rodzice będą skłonni przenieść swoje dzieci do nowych podstawówek, bo mają one nie tylko doskonałe warunki lokalowe i infrastrukturę (np. baseny), ale także uczą w nich doskonali pedagodzy co widać w statystykach efektywności nauczania.

Kto i gdzie

Dyrektorzy wszystkich – nowych i obecnych - szkół podstawowych z Czechowa mają spotkać się by ustalić nowe obwody swoich placówek. Ustalenia przekażą pracownikom wydziału oświaty i wychowania już w najbliższy piątek. Po 28 listopada spotkają się natomiast z rodzicami klas 3 i 6, by wspólnie z nimi ustalić, które klasy mogą zostać przeniesione ze swoich macierzystych szkół do nowoutworzonych placówek.

Szkoły na Czechowie

* 3 szkoły podstawowe – 2076 uczniów

* 2 gimnazja – 1286 uczniów

* 2 licea ogólnokształcące – 774 uczniów

* 1 ZSZ – 54 uczniów

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nnn / 23 listopada 2016 o 18:00
0
coś mnie ominęło? przecież wychowawcy z 1-3 mieli być też wychowawcami w klasie 4, a tu widzę, że trzecioklasiści w dużej mierze pożegnają się z dotychczasowymi podstawówkami
Avatar
Gość / 22 listopada 2016 o 23:05
0
Gdzie mają jeździć? Boisko jak marzenie, budynek trenerów z zapleczem za 6 baniek. W G 5 na kupione sprzętu odnowiony basen. Żadna tajemnica że do szkół z Czechowa uciekały vdzieci z Kaliny Tatar
Avatar
Gość / 22 listopada 2016 o 16:31
0
czy czechów to tylko lublin? niech se jeżdżą gdzie indziej
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 22:00
0
Szkoda bo Gimnazja na Czechowie funkcjonowały coraz lepiej teraz jako szkoły podstawowe też dadzą sobie radę ale tych podstawowek będzie trochę za dużo. Szkoda ośrodka piłkarskiego.
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 18:47
0
Całkowicie popieram wypowiedź : Problemem są nauczyciele a nie młodzież, zapomniało towarzystwo o pracy, o wychowaniu - przede wszystkim siebie, później młodzieży. Dzisiejsza kadra nauczycielska to aparatczyki - pozostałości PRL , lub dzieci "Solidarności" - "złotej wolności". Gdyby było praca nad patriotyzmem wśród uczniów, wpajane wartości , to nie było by takiej patologii w gimnazjach . Inna rzecz to przenoszenie do nowego środowiska stwarza nowe zagrożenia , nim kadra pozna podopiecznych i ich rodziców to szkoła się skończy (3 - lata) to mało.
Całkowicie popieram wypowiedź : Problemem są nauczyciele a nie młodzież, zapomniało towarzystwo o pracy, o wychowaniu - przede wszystkim siebie, później młodzieży. Dzisiejsza kadra nauczycielska to aparatczyki - pozostałości PRL , lub dzieci "Solidarności" - "złotej wolności". Gdyby było praca nad patriotyzmem wśród uczniów, wpajane wartości , to nie było by takiej patologii w gimnazjach . Inna rzecz to przenoszenie do nowego środowiska stwarza nowe zagrożenia , nim kadra pozna podopiecznych i ich rodziców to szkoła się s... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 18:21
0
Moje dziecko uczyło sie w 16.To świetna szkoła. Ja osobiście stwierdzam fakt, iz dla niego zmiana szkoły była dobra. To w jednej z ,,lepszych,, lubelskich podstawowek dowiedzał sie co to przemoc. Zapewniam, iż nauczyciele dzieci z klasy 6 komletnie nie radzili sobie z uczniami. Tu było świetnie
Avatar
Ciekawa / 21 listopada 2016 o 16:40
0
A taki np. Biskupiak? Nie szkoda likwidować najlepszego gimnazjum w województwie?
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 14:48
0
Ktoś wie co się stanie z Gimnazjalnym Ośrodkiem Szkolenia czyli klasami piłkarskimi przy G 16 i Siatkarskim Ośrodkiem Szkolenia przy G 5?
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 14:38
0
A co z obwodami szkół w pozostałych dzielnicach??
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 13:11
0
Problemem są nauczyciele a nie młodzież, zapomniało towarzystwo o pracy, o wychowaniu - przede wszystkim siebie, później młodzieży. Dzisiejsza kadra nauczycielska to aparatczyki - pozostałości PRL , lub dzieci "Solidarności" - "złotej wolności". Gdyby było praca nad patriotyzmem wśród uczniów, wpajane wartości , to nie było by takiej patologii w gimnazjach . Inna rzecz to przenoszenie do nowego środowiska stwarza nowe zagrożenia , nim kadra pozna podopiecznych i ich rodziców to szkoła się skończy (3 - lata) to mało.
Avatar
nnn / 23 listopada 2016 o 18:00
0
coś mnie ominęło? przecież wychowawcy z 1-3 mieli być też wychowawcami w klasie 4, a tu widzę, że trzecioklasiści w dużej mierze pożegnają się z dotychczasowymi podstawówkami
Avatar
Gość / 22 listopada 2016 o 23:05
0
Gdzie mają jeździć? Boisko jak marzenie, budynek trenerów z zapleczem za 6 baniek. W G 5 na kupione sprzętu odnowiony basen. Żadna tajemnica że do szkół z Czechowa uciekały vdzieci z Kaliny Tatar
Avatar
Gość / 22 listopada 2016 o 16:31
0
czy czechów to tylko lublin? niech se jeżdżą gdzie indziej
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 22:00
0
Szkoda bo Gimnazja na Czechowie funkcjonowały coraz lepiej teraz jako szkoły podstawowe też dadzą sobie radę ale tych podstawowek będzie trochę za dużo. Szkoda ośrodka piłkarskiego.
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 18:47
0
Całkowicie popieram wypowiedź : Problemem są nauczyciele a nie młodzież, zapomniało towarzystwo o pracy, o wychowaniu - przede wszystkim siebie, później młodzieży. Dzisiejsza kadra nauczycielska to aparatczyki - pozostałości PRL , lub dzieci "Solidarności" - "złotej wolności". Gdyby było praca nad patriotyzmem wśród uczniów, wpajane wartości , to nie było by takiej patologii w gimnazjach . Inna rzecz to przenoszenie do nowego środowiska stwarza nowe zagrożenia , nim kadra pozna podopiecznych i ich rodziców to szkoła się skończy (3 - lata) to mało.
Całkowicie popieram wypowiedź : Problemem są nauczyciele a nie młodzież, zapomniało towarzystwo o pracy, o wychowaniu - przede wszystkim siebie, później młodzieży. Dzisiejsza kadra nauczycielska to aparatczyki - pozostałości PRL , lub dzieci "Solidarności" - "złotej wolności". Gdyby było praca nad patriotyzmem wśród uczniów, wpajane wartości , to nie było by takiej patologii w gimnazjach . Inna rzecz to przenoszenie do nowego środowiska stwarza nowe zagrożenia , nim kadra pozna podopiecznych i ich rodziców to szkoła się s... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 18:21
0
Moje dziecko uczyło sie w 16.To świetna szkoła. Ja osobiście stwierdzam fakt, iz dla niego zmiana szkoły była dobra. To w jednej z ,,lepszych,, lubelskich podstawowek dowiedzał sie co to przemoc. Zapewniam, iż nauczyciele dzieci z klasy 6 komletnie nie radzili sobie z uczniami. Tu było świetnie
Avatar
Ciekawa / 21 listopada 2016 o 16:40
0
A taki np. Biskupiak? Nie szkoda likwidować najlepszego gimnazjum w województwie?
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 14:48
0
Ktoś wie co się stanie z Gimnazjalnym Ośrodkiem Szkolenia czyli klasami piłkarskimi przy G 16 i Siatkarskim Ośrodkiem Szkolenia przy G 5?
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 14:38
0
A co z obwodami szkół w pozostałych dzielnicach??
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 13:11
0
Problemem są nauczyciele a nie młodzież, zapomniało towarzystwo o pracy, o wychowaniu - przede wszystkim siebie, później młodzieży. Dzisiejsza kadra nauczycielska to aparatczyki - pozostałości PRL , lub dzieci "Solidarności" - "złotej wolności". Gdyby było praca nad patriotyzmem wśród uczniów, wpajane wartości , to nie było by takiej patologii w gimnazjach . Inna rzecz to przenoszenie do nowego środowiska stwarza nowe zagrożenia , nim kadra pozna podopiecznych i ich rodziców to szkoła się skończy (3 - lata) to mało.
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza

Międzyrzec Podlaski: Szykują jubileusz dla znanego rzeźbiarza 0 0

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Henryka Burzca, rzeźbiarza pochodzącego z Międzyrzeca Podlaskiego. Miejski Ośrodek Kultury przygotowuje z tej okazji jubileusz.

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach
27 lutego 2019, 16:00

Bal Karnawałowy Disneya w Puławach 0 1

W środę, 27 lutego o godz. 16 w Kameralnej Puławy (ul. Kochanowskiego 8) odbędzie się Bal Karnawałowy Disneya dla dzieci w wieku 4-10 lat.

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu
24 lutego 2019, 19:00

Koncert "Bardowie naszych czasów" w Kazimierzu 0 1

Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) zaprasza na koncert duetu Jarząbek-Jurkiewicz, który zaplanowano na 24 lutego o godz. 19.

Wybudują nowe bloki w Świdniku. Powstaną też "Mieszkania Plus"

Wybudują nowe bloki w Świdniku. Powstaną też "Mieszkania Plus" 0 1

W przyszłym miesiącu ma ruszyć nabór na mieszkania budowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Rozpoczęły się też przygotowania do budowy rządowych czynszówek. Dwa bloki staną przy ul. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Wola Uhruska: 20-latek zaatakował drzwi wejściowe do stacji ratownictwa

Wola Uhruska: 20-latek zaatakował drzwi wejściowe do stacji ratownictwa 0 0

20-letni mieszkaniec gm. Wola Uhruska zniszczył drzwi wejściowe do stacji ratownictwa. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności

Samochód dachował na obwodnicy Lubartowa [zdjęcia]

Samochód dachował na obwodnicy Lubartowa [zdjęcia] 0 0

- Kierujący mitsubishi nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków i zjechał do rowu. Auto przewróciło się na dach - informuje sierż.szt. Ewelina Skorupska z policj w Lubartowie

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Gwardią Opole

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Gwardią Opole 0 0

W zapowiadającym się jako jeden z ciekawszych meczów 19. kolejki spotkaniu Azoty Puławy zagrają w Opolu z Gwardią. Początek wtorkowego starcia o godzinie 18. Mecz pokaże stacja nSPORT+, początek transmisji 15 minut wcześniej

Kura sprawcą kolizji. Jej właściciel dostał mandat

Kura sprawcą kolizji. Jej właściciel dostał mandat 36 6

Do niecodziennego zdarzenia zostali wezwani w poniedziałek policjanci z Ryk

Terespol chce Mieszkań Plus. "Według nas jest zapotrzebowanie"

Terespol chce Mieszkań Plus. "Według nas jest zapotrzebowanie" 2 1

Władze Terespola chcą budować Mieszkania Plus. – Musimy jeszcze zrobić rozeznanie wśród mieszkańców – zapowiada burmistrz Jacek Danieluk.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lutego 2019 1 0

Lublin: Gęsto od śmieci na trawnikach. Czytelniczka: Dlaczego nikt tego nie sprząta?
alarm24

Lublin: Gęsto od śmieci na trawnikach. Czytelniczka: Dlaczego nikt tego nie sprząta? 72 30

Duży bałagan panuje koło pętli trolejbusowej na Felinie, gdzie trawniki są gęsto usłane śmieciami. Asortyment jest szeroki: od butelek po alkoholu po stare opony. – Dlaczego nikt tego nie sprząta? – dziwi się nasza Czytelniczka, która poprosiła nas o interwencję. Po naszym telefonie zaczęły się porządki

Puławy: Trwa przebudowa Domu Chemika. Jak długo potrwają prace? [zdjęcia]
galeria

Puławy: Trwa przebudowa Domu Chemika. Jak długo potrwają prace? [zdjęcia] 0 3

Coraz bardziej widać postępy na budowie Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika". Trwają prace przy jego najbardziej charakterystycznej części - nowym, zadaszonym wejściem od strony Placu F. Chopina.

Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze 1/8 finału? Transmisja w TV i internecie

Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze 1/8 finału? Transmisja w TV i internecie 0 0

Przed nami kolejne szlagierowe spotkania na etapie 1/8 finału najbardziej elitarnych europejskich rozgrywek. Wtorkowym hitem będzie starcie Liverpoolu z Bayernem, a w środę Atletico Madryt podejmie Juventus Turyn

Krzysztof Żuk odwołuje się od niekorzystnego wyroku sądu. Sprawa wróci na wokandę

Krzysztof Żuk odwołuje się od niekorzystnego wyroku sądu. Sprawa wróci na wokandę 0 33

Będzie odwołanie od niekorzystnego dla prezydenta Lublina wyroku sądu, który orzekł, że Krzysztof Żuk nie mógł jednocześnie być prezydentem miasta i zasiadać w radzie nadzorczej spółki PZU Życie.

Ferie. Sanepid skontrolował 65 zimowisk w Lubelskiem

Ferie. Sanepid skontrolował 65 zimowisk w Lubelskiem 0 0

W porównaniu z wcześniejszymi latami organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży coraz lepiej przygotowują swoją ofertę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.