Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 czerwca 2016 r.
20:44

Wojewoda Przemysław Czarnek: Nie lubię euro-wścieklizny

0 72 A A

W czwartek w redakcji gościliśmy wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka, który rozmawiał z czytelnikami naszej strony internetowej dziennikwschodni.pl. Poniżej zamieszczamy pytania internautów oraz odpowiedzi wojewody

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Pochodzi Pan z daleka. Dlaczego zdecydował się pan na szkołę średnią w Lublinie? 

– Pochodzę z miejscowości, która jest oddalona od centrów edukacyjnych o co najmniej 30 km (Goszczanów – red). W pobliżu jest Kalisz, Sieradz, Łódź, Turek, ale do wszystkich tych miast musiałbym dojeżdżać albo wynajmować stancję. A ja od zawsze chciałem studiować prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Stąd wybór szkoły średniej w Lublinie. Ponieważ tu mieszkał mój wuj i mogłem mieszkać u niego za darmo, było to łatwiejsze. I tak zostałem w Lublinie na stałe.

• Jakim prawem usunął pan flagi Unii Europejskiej z gabinetu wojewody? Czy pan zapomniał, że nie jest to pańskie prywatne biuro, ale gabinet urzędnika państwowego, a państwo to jest członkiem Unii i pańskie prywatne odczucia nie mogą mieć wpływu na funkcjonowanie organów państwa?

– Zgadzam się, że nie jest to mój prywatny gabinet, ale jest to gabinet wojewody lubelskiego i to wojewoda decyduje o tym, co się w nim znajduje. Przypominam, że ja nie usunąłem tej flagi w sposób zaplanowany, w obecności mediów. Po prostu meblowałem swój pokój. Świetnie czuję się w barwach biało-czerwonych. Jeśli zadający pytanie świetnie czuje się w barwach niebieskich z żółtymi gwiazdkami, to bardzo proszę, nikomu nie bronię. Ale niech nikt mi nie narzuca tego, że muszę mieć za plecami flagę Unii Europejskiej. Jesteśmy suwerennym krajem, a UE jest i mam nadzieję, że pozostanie wyłącznie organizacją międzynarodową. To nie jest nasza ojczyzna. Mógłby mieć pan do mnie pretensje, gdybym wyniósł flagę Polski. A flagi Unii z urzędu nie usunąłem. Jest ona w pokoju nr 100, gdzie spotykam się z dziennikarzami, czy w Sali Kolumnowej, gdzie odbywają się uroczystości. A w moim gabinecie jest proporczyk UE.

• Andrzej: Stanął pan w obronie byłej szefowej COZL, prof. Elżbiety Starosławskiej. Czy była to tylko decyzja polityczna mająca na celu dyskredytacje władz samorządu województwa? Przecież pani Starosławska przez ostatnie lata miała silny parasol ochronny ze strony Ewy Kopacz (pełniącej kolejno funkcje ministra zdrowia, marszałka sejmu, prezesa rady ministrów). Od lat decyzje profesor Starosławskiej wywoływały liczne kontrowersje, jak choćby masakryczna elewacja centrum bądź podkupowanie lekarzy z innych szpitali wojewódzkich. Jej polityka od wielu lat budziła kontrowersje urzędników marszałka, jednak parasol ze strony Ewy Kopacz powodował, że czuła się bezkarna. Jak wojewoda z PiS czuje się jako następca Ewy Kopacz?

– Cieszę się, że to pytanie pada, bo to niezwykle ważna sprawa. Prof. Starosławskiej nie znałem wcześniej, znam ją od początku stycznia. Natomiast gra nie idzie o nią, tylko o Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Różni ludzie w tej dyskusji nie dostrzegają jednego zagrożenia, które wynika ze statystyk. Mamy jeden z najniższych współczynników zachorowalności na nowotwory i jeden z najwyższych współczynników śmiertelności. A to pokazuje, że onkologicznie leczymy byle jak. W każdym województwie musi być jedno centrum, które robi świetną diagnozę i skupia najlepszych specjalistów. To centrum nie wyklucza istnienia oddziałów onkologicznych w innych szpitalach. Tak to powinno być urządzone w Polsce, bo rak to największy zabójca, który czyha na nas w najbliższych latach.
I o to chodzi Czarnkowi, a nie o Starosławską. A gdyby chodziło o Starosławską, to przypomnę, że działała ona wówczas, gdy organem prowadzącym COZL był zarząd województwa lubelskiego. Jeśli rzeczywiście zarządzanie centrum było wadliwe, to pytam, kto kontrolował je co roku, prowadził je przez ostatnie lata i kto dostawał dotacje na ten cel? Dzisiaj odkrywa się nieprawidłowości? A gdzie byli wszyscy, kiedy to się działo? W tej chwili najważniejszą rzeczą jest dokończenie budowy COZL. Niestety, grozi nam utrata dotacji z budżetu państwa w wysokości 168 mln zł. Dlatego otwarcie współpracuję w tej kwestii z dyrektorem centrum i zarządem województwa.

• Jakie działania już Pan poczynił i jakie zamierza poczynić, by budowę drogi ekspresowej S19 w tym okresie programowania przedłużyć do co najmniej Lubartowa, gdyż odcinek Lublin-Lubartów jest najbardziej obciążony na całej długości obecnej DK19.

– Ta sprawa była przedmiotem wspólnego posiedzenia parlamentarzystów PiS i burmistrzów kilku miast z województwa. Osobiście zawiozłem wypracowane wtedy stanowisko do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i rozmawiałem z ministrem Adamczykiem. Wojewoda nie jest dysponentem środków na budowę dróg, ale tym „czynnikiem”, który może aktywnie zabiegać o to, żeby droga w tym kierunku była realizowana. Liczę, że plany inwestycyjne w tym zakresie zostaną w najbliższym czasie sprecyzowane.

• Czy będzie Pan kandydował na prezydenta Lublina?

– Nie mam zielonego pojęcia. O tym, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina, decyduje centrala partyjna w Warszawie. Gdybym dostał taką propozycję, to musiałbym ją bardzo poważnie rozważyć, ale nie wykluczam tego.

• Partia Razem: Chcemy spytać pana wojewodę o skład ostatnio powołanej Rady ds. Rozwoju Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powołał pan 20 osób, dlaczego są to wyłącznie mężczyźni? Przecież w środowisku naukowym mamy także zasłużone kobiety, dlaczego pomija pan ich dokonania?

– Ja naprawdę nie widzę żadnej różnicy między kobietą a mężczyzną, jeśli chodzi o rolę naukową. Równie dobrze w radzie mogłyby być same kobiety. Zresztą to nie ja wybierałem jej skład, ale pozwoliłem to zrobić naukowcom. Rzeczywiście, zauważyłem na sali brak kobiet, ale nie podchodzę do tego na wariackiej zasadzie, że musi być zachowany parytet. Nie działamy na zasadzie kodeksu wyborczego wymuszonego przez środowiska feministyczne. 

• W kwietniu w telewizji mówił Pan, że Enea i Bogdanka dalej będą finansować Górnika Łęczna. Dla mnie i moich kolegów – kibiców, dało to ogromną nadzieję, że nie będziemy piłkarską pustynią. W ostatnim tygodniu media trąbiły jednak, że ze względu na brak finansowania klub może się wycofać z rozgrywek. Czy to prawda?

– To, co powiedziałem w kwietniu, jest prawdą. Trzy tygodnie temu na spotkaniu w ministerstwie padło zapewnienie, że Bogdanka jest w stanie kontynuować finansowanie klubu na dotychczasowym poziomie. Niepokojące jest to, że do tej pory nie zostało to sformalizowane. Czekamy na posiedzenie Rady Nadzorczej, które odbędzie się w okolicach 20 czerwca, kiedy ma zostać podjęta stosowna uchwała.

• Jest pan konstytucjonalistą. Czy nie jest panu wstyd, że pana szefowa jest kobietą, która w lekceważący sposób traktuje swoje obowiązki, poprzez brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

– Nie ma wyroków, które nie zostały opublikowane. Stanowiska TK, które zostały podjęte sprzecznie z ustawą, nie mogą być publikowane w Dzienniku Ustaw, ani w Monitorze Polskim. Jako konstytucjonalista mogę powiedzieć, że jest mi wstyd, że prezes Trybunału nie przestrzega obowiązującej go ustawy.

• Jak pan głosował w referendum: za wstąpieniem czy przeciwko wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej?

– Głosowałem „za”, ale była to niezwykle trudna decyzja. Gdybym miał decydować drugi raz, to też bym się mocno zastanowił, chociaż widzę plusy naszego członkostwa w UE, ale też wiele zagrożeń. Nie lubię sytuacji „eurowścieklizmu” i zapominania o naszych narodowych interesach. One są najważniejsze. 

 

Komentarze 72

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 18:32
0
Gdyby Polska nie weszła do UE to nie byłoby problemu z flagą unijną ani z budową COZL czy z S19. Ta pierwsza nadal byłaby dla nas tylko marzeniem a na drugie po prostu nie byłoby kasy.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 15:16
0
Tak jak myślałem wiejski ciołek świetni siè czuje w barwach biało -czerwonych i gumofilcach.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 13:11
0
panie a skąd pan jestęś taki arogancki to co robisz to nie jak wojewoda a likwidator jak pan tak nauczałeś studentów to nie ma dziwne że lubelskie uczelnie są na końcu stawki tuż za suwalskimi a ciut przed wąchockiem
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 12:59
0
Panie Wojewodo, a kiedy poważniejsze zmiany w Wydziale Nieruchomości i Skarbu Państwa LUW ??? Zmiana samego dyrektora niewiele dała - klimat pozostał ten sam.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 12:17
0
Dobrze, że mamy takiego elokwentnego wojewodę. Jak patrzę na ZSL, gdzie rządzi syn komunistycznego wiceministra... ręce opadają.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 12:14
0
Mamy najgorszą OPOZYCJĘ od 25 lat. Zapraszali na marsze, a potem zagłosowali przeciwko ustawie pod którą sami zbierali podpisy. HIPOKRYZJA level MAX
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:23
0
Na zdjęciu tego nie widać, ale z treści wywiadu zdecydowanie można wysnuć wniosek, że kretyństwo ma się bardzo dobrze!!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:19
0
Jestem zachwycona, że Pan Wojewoda deklaruje współpracę: .."Dlatego otwarcie współpracuję w tej kwestii z dyrektorem centrum i zarządem województwa..." Czy Centrum Onkologii otrzyma od Pana 1,5-3mln złotych miesięcznie z pańskich pieniędzy?? Tyle trzeba, bo takie długi generowane były wskutek decyzji dyrektor Starosławskiej. A jak jej fontanny i świecące ściany zostaną skończone w następnych 2 budynkach to trzeba będzie jeszcze więcej. TRZYMAMY ZA SŁOWO PANA WOJEWODĘ!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:14
0
Panie Wojewodo jakim cudem nie bronisz dyrektorki onkologii - tej przyjaciółeczki Kopaczowej??? Bronisz bo ksiądz K. ci kazał! Pół Lublina o tym wie ;-P
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:12
0
Jeżeli Panu Wojewodzie chodzi o dokończenie budowy Centrum Onkologii to niech nie blokuje odwołania dyrektor Starosławskiej!! Jeśli źle leczono to znaczy że ONA ŹLE LECZYŁA, bo przez 10 lat jej rządów nikt nie miał prawa głosu w sprawie leczenia pacjentów. Decyzje były jednoosobowe i jedynie słuszne - czyli JEJ!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 18:32
0
Gdyby Polska nie weszła do UE to nie byłoby problemu z flagą unijną ani z budową COZL czy z S19. Ta pierwsza nadal byłaby dla nas tylko marzeniem a na drugie po prostu nie byłoby kasy.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 15:16
0
Tak jak myślałem wiejski ciołek świetni siè czuje w barwach biało -czerwonych i gumofilcach.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 13:11
0
panie a skąd pan jestęś taki arogancki to co robisz to nie jak wojewoda a likwidator jak pan tak nauczałeś studentów to nie ma dziwne że lubelskie uczelnie są na końcu stawki tuż za suwalskimi a ciut przed wąchockiem
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 12:59
0
Panie Wojewodo, a kiedy poważniejsze zmiany w Wydziale Nieruchomości i Skarbu Państwa LUW ??? Zmiana samego dyrektora niewiele dała - klimat pozostał ten sam.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 12:17
0
Dobrze, że mamy takiego elokwentnego wojewodę. Jak patrzę na ZSL, gdzie rządzi syn komunistycznego wiceministra... ręce opadają.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 12:14
0
Mamy najgorszą OPOZYCJĘ od 25 lat. Zapraszali na marsze, a potem zagłosowali przeciwko ustawie pod którą sami zbierali podpisy. HIPOKRYZJA level MAX
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:23
0
Na zdjęciu tego nie widać, ale z treści wywiadu zdecydowanie można wysnuć wniosek, że kretyństwo ma się bardzo dobrze!!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:19
0
Jestem zachwycona, że Pan Wojewoda deklaruje współpracę: .."Dlatego otwarcie współpracuję w tej kwestii z dyrektorem centrum i zarządem województwa..." Czy Centrum Onkologii otrzyma od Pana 1,5-3mln złotych miesięcznie z pańskich pieniędzy?? Tyle trzeba, bo takie długi generowane były wskutek decyzji dyrektor Starosławskiej. A jak jej fontanny i świecące ściany zostaną skończone w następnych 2 budynkach to trzeba będzie jeszcze więcej. TRZYMAMY ZA SŁOWO PANA WOJEWODĘ!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:14
0
Panie Wojewodo jakim cudem nie bronisz dyrektorki onkologii - tej przyjaciółeczki Kopaczowej??? Bronisz bo ksiądz K. ci kazał! Pół Lublina o tym wie ;-P
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 11:12
0
Jeżeli Panu Wojewodzie chodzi o dokończenie budowy Centrum Onkologii to niech nie blokuje odwołania dyrektor Starosławskiej!! Jeśli źle leczono to znaczy że ONA ŹLE LECZYŁA, bo przez 10 lat jej rządów nikt nie miał prawa głosu w sprawie leczenia pacjentów. Decyzje były jednoosobowe i jedynie słuszne - czyli JEJ!
Zobacz wszystkie komentarze 72

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku?

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku? 0 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 21 na drodze krajowej nr 48 w miejscowości Wola Blizocka (pow. lubartowski).

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu 0 0

W nocy z piątku na sobotę na ulicy Turystycznej policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej samochód audi.

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 2 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 0 1

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 6 24

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 1

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 42

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 10 4

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 381 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 84 1

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.