Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2019 r.
18:15

"Nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu Piotra Kowalczyka". Komentarze polityków

Autor: Zdjęcie autora drs toma pab
16 145 A A
Piotr Kowalczyk
Piotr Kowalczyk

W piątek zamojski sąd aresztował na trzy miesiące Piotra Kowalczyka. Wraz z nim do aresztu trafili także jego trzej współpracownicy: Mariusz P., Adam M. oraz Maciej S. To przedsiębiorcy z Lublina, działający na rynku nieruchomości. Prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie całej czwórki. Dziś sąd przychylił się do argumentów śledczych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zatrzymanie Kowalczyka i jego współpracowników to efekt prowokacji, zorganizowanej przez CBA. Agent biura podszył się pod słowackiego inwestora, zainteresowanego budową wieżowca przy ul. Zana. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozmowy dotyczyły działki, na której obecnie działa sklep z dywanami. Piotr Kowalczyk i pozostali przedsiębiorcy mieli pomóc w załatwieniu niezbędnych zgód.

Czytaj więcej: Areszt dla Piotra Kowalczyka i jego współpracowników zatrzymanych przez CBA

O sprawę aresztu dla Piotra Kowalczyka zapytaliśmy prezydenta Lublina, który przez wiele lat blisko współpracował z nim, kiedy Kowalczyk sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

– Nie będę tego w żaden sposób komentował, gdyż nie mam żadnych więcej informacji, niż to co napisaliście – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jeszcze przed decyzją sądu o areszcie dla Piotra Kowalczyka Krzysztof Żuk oraz kilkadziesiąt innych osób poręczyło za niego. – To związane było z gwarancją, że Piotr Kowalczyk będzie aktywnie uczestniczył w procedurze śledztwa. Nie było w tym żadnego innego kontekstu – podkreśla Żuk.

– Dla mnie to bardzo przykra informacja i nie można tej sprawy traktować tylko jako osobistego problemu pana Piotra Kowalczyka – komentuje Piotr Popiel, radny opozycyjnego klubu PiS. – Powoływanie się na pewne możliwości w Ratuszu należy ocenić jednoznacznie negatywnie. Warto też pamiętać, że przez ostatnich kilka lat prezydent i rządząca w mieście koalicja byli upominani przez nas, radnych PiS, że daleko idące ustępstwa wobec deweloperów przekraczają cienką granicę prawidłowego funkcjonowania miasta.

– Sprawa jest poważna, bo nie przypominam sobie, by w ostatnich latach był zatrzymany którykolwiek z radnych, a przecież nikt nie zatrzymuje osób bezpodstawnie – kontynuuje radny Popiel. Podkreśla, że jest zdziwiony postawą prezydenta Krzysztofa Żuka, który wstawił się za zatrzymanym Kowalczykiem, udzielając poręczenia. – Jeżeli sąd zdecydował o areszcie, to wydaje się, że ustalenia CBA muszą być bardzo dobrze poświadczone dokumentami.

– Jestem bardzo zaskoczony całą tą sytuacją. Należę do osób, które nigdy pochopnie nie ferują wobec innych żadnych wyroków i tak będzie teraz. Uważam, że należy poczekać na wyrok niezawisłego sądu – mówi Michał Krawczyk (PO), poseł i były lubelski radny. Przyznaje jednak, że był w gronie osób, które poręczyły za Kowalczyka. Zaznacza przy tym, że chodziło jedynie o zapewnienie, że były przewodniczący Rady Miasta będzie się stawiał na wszystkie wezwania sądu i prokuratury. – Miało to służyć temu, żeby Piotr Kowalczyk mógł odpowiadać z wolnej stopy, natomiast nie było to związane z rozstrzyganiem o winie lub jej braku – tłumaczy Krawczyk.

– Uważam, że spokojnie mógł odpowiadać z wolnej stopy. Byłem przekonany, że zjawiłby się na każde wezwanie. Dlatego też za niego poręczyłem – mówi europoseł Krzysztof Hetman, szef lubelskich struktur PSL. Kowalczyk jest członkiem tej partii. Hetman sprawę komentuje krótko: – Ufam, że Piotr Kowalczyk jest niewinny i mam nadzieję, że dowiedzie tego przed sądem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 18:44
Czy jego żona dziś normalnie pracuje w ratuszu i zaciera ślady ?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 18:24
Tak ręczyli za niego, a teraz się okrakiem wycofują. Dziwne, że nie zaczęli bredzić o PiSowskich sądach.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 18:22
No plakaty Pana Krawczyka wisiały na ogrodzeniach developerów !
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 18:57
Wszyscy teraz palą głupa a zgoda na górki czechowskie , wynajmy biurowców od kolesi czy proste roboty budowlane za dziesiątki milionów pewnie same się podpisywały z miłości do Lublina.
Avatar
RobonHood / 6 grudnia 2019 r. o 18:47
" Nie będę tego w żaden sposób komentował, gdyż nie mam żadnych więcej informacji, niż to co napisaliście – mówi  Krzysztof Żuk , prezydent Lublina" - przeciez wcoraj za niego ręczył ale dziś już chyba mniej wesoło i pora ratować własny tyłek. 
Avatar
Lublinianie / 6 grudnia 2019 r. o 22:03
Ogromne podziękowania dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czekamy na zdecydowanie więcej takich działań, gdyż są one niezbędne dla normalnego funkcjonowania Lublina i regionu.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 18:27
Zaraz wpadnie dewelo-troll i będzie gadał o Banasiu odwracając uwagę od problemu.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 18:53
Michał Krawczyk jest podobno kolegą z ławki Kowalczyka z podstawówki. Mapa powiązań PeOwskiej ośmiornicy robi się bardzo rozległa.
Avatar
CBA / 6 grudnia 2019 r. o 19:01
Hehe a wczoraj by laske zrobili że on taki uczciwy. No ale co mieli gadać jak wplacali na kampanię Zuka. Żona to nawet wszystkie pieniądze które zarobiła w ciagu roku. Szlachetne to było. Gazetkę robił Chłopina, wychwalal w niej Zuka Wcisło Krawczyka Itd itd. W TBV mial dobre układy... ach przypadek ..???
Avatar
Łapki w górę / 6 grudnia 2019 r. o 20:20
Pozdrowienia dla bezradnych radnych, którzy nie mają absolutnie nic do powiedzenia.
Avatar
Przedsiębiorca / 9 grudnia 2019 r. o 11:48
Strach pracować i prowadzić działalność...
Avatar
/ 9 grudnia 2019 r. o 11:17
Ludzie nie dajcie się zwariować, przecież za tworzenie takich sytuacji, w których testuje się uczciwość wybranych przez CBA obywateli należałoby wsadzić do paki tych testerów z CBA, a nie testowanych; Kowalczyka i pozostałych, którzy nie złamali żadnego prawa. Załatwianie spraw w urzędach odpłatnie w formie czynności zleconych nie oznacza przecież łamania prawa, jakoś nie dopatrzono się żadnych uchybień w procedurze zamiaru budowy dwóch wież dla PiS-u w Warszawie, chociaż widać tam gołym okiem zamiar obchodzenia prawa, zaś tu za wypowiadanie słowa załatwianie w różnych przypadkach i czasach czterech gości już siedzi,
Ludzie nie dajcie się zwariować, przecież za tworzenie takich sytuacji, w których testuje się uczciwość wybranych przez CBA obywateli należałoby wsadzić do paki tych testerów z CBA, a nie testowanych; Kowalczyka i pozostałych, którzy nie złamali żadnego prawa. Załatwianie spraw w urzędach odpłatnie w formie czynności zleconych nie oznacza przecież łamania prawa, jakoś nie dopatrzono się żadnych uchybień w procedurze zamiaru budowy dwóch wież dla PiS-u w Warszawie, chociaż widać tam gołym okiem zamiar obchodzenia prawa, zaś tu za wypowiadanie... rozwiń
Avatar
erg / 9 grudnia 2019 r. o 09:20
Mam pytane do tego łotra z chlewa a jednocześnie z sekty bolszewickiej pislam ! Co Kowalczyk ma do PSL-u ! Tumanie !
Avatar
krzysio / 9 grudnia 2019 r. o 08:31
CBA powinno skontrolować w zamosciu wydział geodezji a szczególnie nową p. dyr. tam to dopiero jest bur....dell
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 06:39
Co się trafi jakiś przekręt to nici prowadzą do PSL-u !!! A przy tej okazji to i Żukowi przylepiła się łatka smrodu,bo ułatwiał ten preceder!!
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 21:36
Śpieszmy się czytać DziennikWschodni bo podobno od stycznia zmienia właściciela ... i UM Lublin już zamówił reklamy, więc koniec normalności.
Avatar
Kon / 8 grudnia 2019 r. o 19:28
A KL już zakończył temat. Bo ratusz nie da grosza ..
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 17:44
A jeszcze chwilę temu prezydencik ręczył za niego,a teraz nie ma nic do powiedzenia :))) Oj coś się szykuje.
Avatar
Lublinianin / 8 grudnia 2019 r. o 16:21
 Wcale nie brednie. Przed zmianą planu w 2016 - jak TBV kupiło Górki Czechowskie - mogli zabudować 1ha blokami.Po zmianie planu - 25 ha, czyli 25 razy tyle. 25 ha to 250 000 m2. Za 5000 m2 na Krasnickiej inwestor zapłacił 32 mln zł. Na Górkach Czechowskich, w 3 lata teren zabudowy wzrósł z 10 000 m2 do 250 000 m2. Wystarczy kalkulator żeby policzyc jaki to zysk. Kosmos.
  Liczby się zgadzają i wyliczenia również.Natomiast nie ma jeszcze zmienionego MPZP dla terenu Górek Czechowskich,który obowiązuje od 2005 r. Niestety Prezydent Lublina polecił Wydziałowi Planowania UM ,wszcząć procedurę zmiany tego planu.Wydział Planowania przygotował zmianę Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania umożliwiającą zabudowę Górek Czechowskich wielotysięcznym osiedlem mieszkaniowym (!!!!),a większość radnych RM Lublina niestety uchwaliła to Studium.Takie działanie jest rażąco sprzeczne z interesem publicznym (zablokowanie przewietrzania miasta : patrz opinia prof.M.Kaszewskiego z Instytutu Meteorologii i Klimatologii UMCS w Lublinie) i łamaniem Konstytucji RP tj.Art.74.1.,ponieważ naraża na niebezpieczeństwo ekologiczne współczesne i przyszłe pokolenie mieszkańców Lublina !!! Art.74.1.Konstytucji RP nakazuje stanowczo : WŁADZE PUBLICZNE PROWADZĄ POLITYKĘ ZAPEWNIAJĄCĄ BEZPIECZEŃSTWO EKOLOGICZNE WSPÓŁCZESNEMU I PRZYSZŁYM POKOLENIOM. (!!!!!)
  TBV - wg.słów jego prezesa W.Dzioby - planuje zbudować na Górkach Czechowskich 3 - 4 tys.mieszkań (!!!!).To jest ogromne 10 tysięczne osiedle mieszkaniowe,które gdyby powstało zablokowałoby przewietrzanie Lublina.Wzrósłby smog i temperatura powietrza w mieście, a tym samym zwiększyłaby się zachrorowalność i śmiertelność lublinian (nowotwory,udary,zawały itp.).Dlatego zmiana planu z ZIELENI PUBLICZNEJ OGÓLNODOSTĘPNEJ Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ (MPZP dla Górek Czechowskich z 2005 r.) na plan z osiedlem mieszkaniowym, to działanie na szkodę interesu publicznego !!!!
   A Pan architekt B.Stelmach wypowiada się publicznie,że nie wie co to jest interes publiczny.W jego aktywności dostrzegam konflikt interesów,ponieważ jednocześnie pełni funkcje publiczne i jest szefem prywatnej firmy architektonicznej.
   A Pan architekt B.Stelmach wypowiada się publicznie,że nie wie co to jest interes publiczny.W jego aktywności dostrzegam konflikt interesów,ponieważ jednocześnie pełni funkcje publiczne i jest szefem prywatnej firmy architektonicznej. rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 16:16
Kto płaci trollom za wpisy broniące milionerow?