Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2019 r.
14:22

Areszt dla Piotra Kowalczyka i jego współpracowników zatrzymanych przez CBA

64 505 A A
Piotr Kowalczyk w lubelskiej radzie miasta zasiadał przez 12 lat, a przez 9 stał na jej czele. Pożegnał się z ratuszem jesienią 2018, by zająć się biznesem
Piotr Kowalczyk w lubelskiej radzie miasta zasiadał przez 12 lat, a przez 9 stał na jej czele. Pożegnał się z ratuszem jesienią 2018, by zająć się biznesem

Zamojski sąd aresztował Piotra Kowalczyka. Zatrzymany we wtorek przez CBA były przewodniczący lubelskiej rady miasta spędzi w areszcie najbliższe trzy miesiące. Wraz z nim aresztowano jego trzech współpracowników, w tym krewnego posła PiS Przemysława Czarnka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z Kowalczykiem agenci CBA zatrzymali: Mariusza P., Adama M. oraz Macieja S. To lubelscy przedsiębiorcy działający na rynku nieruchomości. Śledczy wnioskowali o tymczasowe aresztowanie całej czwórki. W piątek zamojski sąd przychylił się do argumentów prokuratury.

– Wobec wszystkich czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące – informuje sędzia Adam Abraszek, prezes Sądu Rejonowego w Zamościu. Nie zdradza jednak, jakie przesłanki przesądziły o zastosowaniu najsurowszego środka zapobiegawczego. – Materiały z tego postępowania są tajne. Akta zostały już zwrócone do prokuratury.

– Nie udzielamy absolutnie żadnych informacji w tej sprawie – kwituje Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Ustawka CBA

Zatrzymanie Kowalczyka i jego współpracowników to efekt prowokacji zorganizowanej przez CBA. Agent biura podszył się pod słowackiego inwestora zainteresowanego budową wieżowca przy ul. Zana. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozmowy dotyczyły działki, na której obecnie działa sklep z dywanami. Piotr Kowalczyk i pozostali przedsiębiorcy mieli pomóc w załatwieniu niezbędnych zgód.

– Osoby te powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. – Mężczyźni porozumieli się w sprawie załatwienia pozwolenia na budowę i innych dokumentów niezbędnych do budowy wieżowca. Zapłatą miał być milion złotych łapówki. Kwota ta została ujęta w umowie.

We wtorek słowacki „biznesmen” umówił się na spotkanie z Kowalczykiem i jego współpracownikami. Panowie zostali zatrzymani podczas podpisywania umowy.

Prezydent poręcza

Dzień później Piotr Kowalczyk przesłał mediom oświadczenie. Zapewnił, że ani w umowie, ani też w żadnej innej formie, nie zobowiązał się do czynności innych, niż „wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji”.

– Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny – oświadczył były samorządowiec.

W czwartek za Kowalczyka poręczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

– Był moim wieloletnim współpracownikiem, nigdy nie nadużył mojego zaufania. Nigdy nie dał powodu, by podejrzewać o jakiekolwiek nieprawidłowości działania, w których uczestniczył – mówił prezydent.

Krewny wojewody

Przedsiębiorcy zatrzymani wraz z Kowalczykiem prowadzą biura nieruchomości (Maciej Sz.) i architektoniczne (Adam P i mariusz P.).

Mariusz P. To krewny Przemysława Czarnka - byłego wojewody, a obecnie posła PiS. Jak wynika z dostępnych w sieci danych KRS, krewnych łączą też relacje biznesowe – obaj widnieją w zarządzie spółki zajmującej się działalnością w branży turystycznej.

Jak tłumaczy polityk, te informacje są nieaktualne: firma miała przestać działać w 2005 roku, a on sam udziałów w niej pozbył się w 2015 r. przed objęciem funkcji wojewody.

– Mariusz P. jest moim krewnym, ale każdy ma jakiś krewnych. Nie utrzymuję z nim żadnych kontaktów, ani rodzinnych, ani towarzyskich, ani biznesowych. Proszę nie łączyć mnie z tą sprawą – kwituje Czarnek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 505

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
da radę dotrzymać omerty? / 6 grudnia 2019 r. o 14:29
Ojej! A co to będzie, jak się skruszy? Dla przyzwyczajonych do komfortów Ludzi z Wypchanymi Portfelami nawet brak karafki z 30-letnim łiskaczem i cygara kubańskiego to nieomal jak waterboarding...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 14:44
Czy Pan Żuk nadal poręcza za aresztowanego? czy się tym nie ośmiesza i czy ma nadal mandat społeczny na sprawowanie urzędu w tym mieście?
Avatar
XD / 6 grudnia 2019 r. o 14:35
To fake na 100%. Przecież on jest niewinny XD On tylko POmagał. Prezydent POświadczył przecież.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 14:33
Pozostaje czekać na rozwój sprawy i odpowiedź na pytanie o jakie osoby z konkretnych urzędów/wydziałów chodziło?
Avatar
zmartwiony biznesmen / 6 grudnia 2019 r. o 14:39
Szlag! A chciałem inwestować w Lublinie. Szukałem działki pod wieżowiec. I kto mi teraz załatwi?
Avatar
Skandal / 6 grudnia 2019 r. o 14:48
Jak to , zamykacie Lubelskiego " Celebrytę Medialnego " ? Przecież On jest tak samo znany w Lublinie jak Durczok w tvnie !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 14:25
Zaraz Żuk swojego pupilka wykupi...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 14:52
A jakie jeszcze chcesz dowody,chciał łapówkę i tyle.Zawarł cwaniak ją w umowie,ze niby wszystko na legalu.Nie zaplaciliby bańki to by nic nie załatwili.Cos tu niejasnego jest???
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 14:48
Wszyscy się być może niedługo dowiemy jak było. Pewnie był podsłuchiwany od dłuższego czasu , temat może być rozwojowy. Może powstać z tego ciekawy scenogram.
Avatar
Dieta cebulowa / 6 grudnia 2019 r. o 14:47
A co o tej sytacji sądzą nasi kochani bezradni?
Avatar
lepkie łapki / 12 grudnia 2019 r. o 12:44
Większość zmian w planach zagospodarowania przestrzennego winna byc w kazdej gminie pod szczególnym nadzorem CBA -
Avatar
Bajeczka z morałem / 10 grudnia 2019 r. o 19:56
"Swój swego popiera, raczka rączkę myje - zwłaszcza gdy się siedzi w tym samym bagnie aż po samą szyję..."
Avatar
adam / 9 grudnia 2019 r. o 14:17
CBA powinno skontrolować w zamosciu wydział geodezji a szczególnie nową p. dyr. tam to dopiero jest bur....dell
Avatar
JET / 9 grudnia 2019 r. o 11:55
GRUBYMI NIĆMI TO SZYTE.....PiSiory mocno się sprężają by Kowalczyka dorwać za zdrade.... wcale się nie zdziwię jak za kilka miesięcy sprawa się wyciszy.............., łapówka w kontrakcie??? trudno to będzie udowodnić bez podsłuchu negocjacji. A przy takiej inwestycji każdy kto wie gdzie i jak załatwia się zezwolenia jest cenny i nie koniecznie za tą wiedzę winny korupcji !!!
Avatar
wrzesień 2012 / 9 grudnia 2019 r. o 09:41
Ratusz nie będzie czekał na Echo? Sam wyłoży miliony? W przyszłym roku na pewno ruszy przebudowa wiecznie zakorkowanego skrzyżowania al. Solidarności, Sikorskiego i ul. gen. Ducha. - Niezależnie, czy zrobi to Echo, czy zrobimy to sami - podkreśla prezydent Krzysztof Żuk. Czy to oznacza, że plany budowy galerii handlowej na Górkach Czechowskich są już nieaktualne? Deklaracja prezydenta Krzysztofa Żuka jest dość zaskakująca. Bowiem od kilku miesięcy obowiązywała wersja, że za przebudowę skrzyżowania zapłaci kielecka firma Echo Investment, która chce na części pobliskich Górek Czechowskich postawić ogromną galerię handlową. Jej budowa szacowana jest nawet na 100 mln euro. Jednak, aby Echo wystartowało z inwestycją, potrzebne są zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego górek. A na nie muszą się zgodzić radni.
Ratusz nie będzie czekał na Echo? Sam wyłoży miliony? W przyszłym roku na pewno ruszy przebudowa wiecznie zakorkowanego skrzyżowania al. Solidarności, Sikorskiego i ul. gen. Ducha. - Niezależnie, czy zrobi to Echo, czy zrobimy to sami - podkreśla prezydent Krzysztof Żuk. Czy to oznacza, że plany budowy galerii handlowej na Górkach Czechowskich są już nieaktualne? Deklaracja prezydenta Krzysztofa Żuka jest dość zaskakująca. Bowiem od kilku miesięcy obowiązywała wersja, że za przebudowę skr... rozwiń
Avatar
czerwiec 2012 / 9 grudnia 2019 r. o 09:32
o powodach odroczenia podpisania umowy Echo prezydent nie chce mówić. To otwiera pole do domysłów. – Być może ktoś uznał, że moje uwagi do planu zagospodarowania górek, a złożyłem ich 17, są słuszne? Może pojawił się problem, że zmiana planu zostanie odrzucona? – zastanawia się Sylwester Tułajew, szef klubu radnych PiS. I dodaje: – Ten projekt planu jest nie do przyjęcia. Z całą pewnością głosowałbym przeciw niemu. Tułajew, podobnie jak centrala PiS, jest za zaostrzeniem stanowiska wobec prezydenta z PO. A w miejskich strukturach PiS trwają wybory i jeśli wygra opcja "ostrej opozycji” radni mogą sięgnąć po "łatwy przepis” na porażkę Żuka i odrzucić plan. Przeciwny temu jest inny potencjalny szef PiS w Lublinie: Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta. – Nie zagłosuję przeciw zmianie planu, najwyżej się wstrzymam – zapowiada i dodaje: – Nie jestem fanem tej galerii, ale przebudowy skrzyżowania już tak. Wierzę prezydentowi. Nie wierzę, że spółka, która przez 10 lat zabiegała o przekształcenie terenu będącego marzeniem każdego inwestora, chce płacić za niego podatki i wycofać się z inwestycji.
o powodach odroczenia podpisania umowy Echo prezydent nie chce mówić. To otwiera pole do domysłów. – Być może ktoś uznał, że moje uwagi do planu zagospodarowania górek, a złożyłem ich 17, są słuszne? Może pojawił się problem, że zmiana planu zostanie odrzucona? – zastanawia się Sylwester Tułajew, szef klubu radnych PiS. I dodaje: – Ten projekt planu jest nie do przyjęcia. Z całą pewnością głosowałbym przeciw niemu. Tułajew, podobnie jak centrala PiS, jest za zaostrzeniem stanowiska wobec prezydenta z PO. A w miejskich strukturach Pi... rozwiń
Avatar
czerwiec 2012 / 9 grudnia 2019 r. o 09:29
Podpisanie umowy zapowiedziano na dzisiaj, na godz. 15.30. Ale 45 minut wcześniej wydarzenie zostało odwołane. Zamiast tego podpisano aneks odsuwający na październik zarówno zmianę planu, jak i umowę drogową. – Negocjacje z miastem już zakończyliśmy, warunki są uzgodnione. Ale potrzebujemy czasu na analizę rynkową przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment. W niepodpisanej dzisiaj umowie zamiast zapisu, że spółka daje 60 mln zł na węzeł drogowy znalazł się inny, korzystniejszy dla miasta: spółka ma pokryć całość kosztów. A do przebudowy dopisano też fragment ul. Poligonowej. Nie zmienia się termin: drogi mają być gotowe nie później, niż obiekty handlowe, czyli jesienią 2014. W innym przypadku spółka płaciłaby karę. Jaką? Tego Ratusz nie zdradza.
Podpisanie umowy zapowiedziano na dzisiaj, na godz. 15.30. Ale 45 minut wcześniej wydarzenie zostało odwołane. Zamiast tego podpisano aneks odsuwający na październik zarówno zmianę planu, jak i umowę drogową. – Negocjacje z miastem już zakończyliśmy, warunki są uzgodnione. Ale potrzebujemy czasu na analizę rynkową przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment. W niepodpisanej dzisiaj umowie zamiast zapisu, że spółka daje 60 mln zł na węzeł drogowy znalazł się inny, korzystniejszy dla miasta: spółka ma pokryć ca... rozwiń
Avatar
czerwiec 2012 / 9 grudnia 2019 r. o 09:27
Rada Kultury Przestrzeni, działająca przy prezydencie Lublina, przygotowała listę propozycji poprawek do planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwi budowę. Wkrótce przyjrzą im się radni. RKP chce stworzyć przyjazny styk: galeria – górki oraz uprościć i udrożnić komunikacyjnie dostępność do galerii „Echo-Lublin”. Zdaniem członków Rady będzie to niemożliwe, gdy galeria stanie „tyłem” do górek, czyli kiedy budynek będzie za blisko zbocza doliny, a miejsca między galerią i zboczem wypełni droga serwisowa i zaplecze (śmietniki, magazyny, miejsca rozładunku dla tirów). elewacja budynku od tej strony będzie miała formę kilkusetmetrowej ciągłej ściany. Co proponują fachowcy? Udrożnienie doliny po wschodniej części galerii poprzez odsunięcie linii zabudowy od brzegu doliny (minimalne odsunięcie – poza nasyp strzelnicy), stworzenie „strefy społecznej” galerii od strony elewacji wschodniej tak, aby park nie znajdował się na jej tyłach, od strony zaplecza (w tym zaokrąglenie narożnika od strony północno-wschodniej), zaplanowanie zieleni izolacyjno-parkowej od strony doliny i złagodzenie przebiegu linii zabudowy (propozycja, aby strefę obsługi przenieść do wnętrza) oraz zaplanowanie „piątej elewacji” – zieleni na dachach lub innych rozwiązań o wysokiej jakości krajobrazowej.
Rada Kultury Przestrzeni, działająca przy prezydencie Lublina, przygotowała listę propozycji poprawek do planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwi budowę. Wkrótce przyjrzą im się radni. RKP chce stworzyć przyjazny styk: galeria – górki oraz uprościć i udrożnić komunikacyjnie dostępność do galerii „Echo-Lublin”. Zdaniem członków Rady będzie to niemożliwe, gdy galeria stanie „tyłem” do górek, czyli kiedy budynek będzie za blisko zbocza doliny, a miejsca między galerią i zboczem wypełni droga serwisowa i zaplecze (śmietniki... rozwiń
Avatar
maj 2012 / 9 grudnia 2019 r. o 09:26
 Nie będzie wielkich emocji w trakcie sesji rady miasta 31 maja, bo nie dojdzie do głosowania nad planem zagospodarowania Górek Czechowskich. Prezydent nie zgłosi radzie tej uchwały, bo przedstawiciele właściciela terenu, czyli kieleckiej spółki Echo Investment, nie zgadzają się na warunki ratusza.    A chodzi o sprawy dla interesu Lublina najważniejsze, czyli przebudowę obecnie permanentnie zakorkowanego skrzyżowania al. Sikorskiego - al. Solidarności - ul. Ducha na nowoczesny bezkolizyjny węzeł drogowy. Wprawdzie Echo Investment obiecuje, że zapłaci za tę inwestycję i samo ją wykona, to jednak ratusz chce się zabezpieczyć, że kielecka spółka zabierze się do pracy najszybciej, jak to będzie możliwe.    Dlatego ratusz stawia warunki, by zagwarantować sobie, że mając w ręku zmieniony plan zagospodarowania, Echo nie skupi się tylko na budowie swojej galerii handlowej na Górkach. W dodatku to warunki bardzo ostre, bo prezydent Lublina Krzysztof Żuk chce, by Echo płaciło miastu niebagatelne kary, jeśli nie zacznie na czas wywiązywać się ze swoich zobowiązań co do przebudowy skrzyżowania. Jeśli budowa nie zaczęłaby się wiosną przyszłego roku, to codziennie miasto naliczałoby kielczanom kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ile dokładnie? Tego nikt nie chce ujawnić.  
 Nie będzie wielkich emocji w trakcie sesji rady miasta 31 maja, bo nie dojdzie do głosowania nad planem zagospodarowania Górek Czechowskich. Prezydent nie zgłosi radzie tej uchwały, bo przedstawiciele właściciela terenu, czyli kieleckiej spółki Echo Investment, nie zgadzają się na warunki ratusza.    A chodzi o sprawy dla interesu Lublina najważniejsze, czyli przebudowę obecnie permanentnie zakorkowanego skrzyżowania al. Sikorskiego - al. Solidarności - ul. Ducha na nowoczesny bezkolizyjny węzeł drogowy. Wprawdzie Echo ... rozwiń
Avatar
maj 2012 / 9 grudnia 2019 r. o 09:23
Ostatniego dnia aż 17 uwag złożył Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu PIS.  – Te zmiany w sposób zatrważający rujnują krajobraz przestrzenny górek, degradują ich walory przyrodnicze, ekologiczne i krajobrazowe – uważa. – Zmiana planu umożliwia zabudowę zbyt dużego obszaru, zamyka dostęp do doliny w południowej części wąwozu. Poza tym wyłożony plan nie został zaopiniowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektonicznej, a to jest rażące naruszenie toku formalno-prawnego, wynikającego z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Tułajew podkreśla, że projekt wyłożonego planu rażąco różni się od wersji opiniowanej przez MKUA w grudniu 2011 r. – Niezbędne zatem było ponowne przesłanie dokumentu do zaopiniowania przez MKU-A – dodaje.
Ostatniego dnia aż 17 uwag złożył Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu PIS.  – Te zmiany w sposób zatrważający rujnują krajobraz przestrzenny górek, degradują ich walory przyrodnicze, ekologiczne i krajobrazowe – uważa. – Zmiana planu umożliwia zabudowę zbyt dużego obszaru, zamyka dostęp do doliny w południowej części wąwozu. Poza tym wyłożony plan nie został zaopiniowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektonicznej, a to jest rażące naruszenie toku formalno-prawnego, wynikającego z ustawy o zagospodarowaniu... rozwiń