Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2019 r.
16:26

Przedstawiono koncepcję nowego muzeum przy pl. Litewskim. Jarosław Sellin tłumaczy, dlaczego wybrano Lublin

7 31 A A

W przyszłym roku ruszą przy przebudowie Pałacu Lubomirskich w Lublinie, w którym ma powstać Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Według wstępnych założeń placówka może zacząć działalność w 2022 lub 2023 roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Pod koniec 2015 roku zorientowaliśmy się, że jest mnóstwo oddolnych inicjatyw zmierzających do tego, żeby gdzieś w Polsce otworzyć muzeum, które na ogół ludzie nazywali „Muzeum Kresów”. Po szybkiej dyskusji uznaliśmy, że taka placówka powinna powstać w pobliżu dawnych Kresów i dzisiejszej granicy wschodniej. Wahaliśmy się między Lublinem, Białymstokiem i Rzeszowem – przypomina wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. I dodaje, że o wyborze Lublina zdecydowała przede wszystkim obecność dwóch ośrodków akademickich z wykwalifikowaną kadrą oraz fakt, że to właśnie tutaj 450 lat temu zawarto unię polsko-litewską.

Półtora roku temu resort za blisko 11 mln zł odkupił od Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej tzw. Pałac Lubomirskich przy pl. Litewskim, w którym obecnie mieści się Wydział Politologii. Studenci mają wyprowadzić się stąd jesienią przyszłego roku w wtedy rozpoczną się prace związane z przystosowaniem budynku na potrzeby muzeum. Według ministra zwiedzający po raz pierwszy ekspozycje będą mogli zobaczyć w 2022 lub 2023 roku.

Przygotowania do uruchomienia, które ma być filią Muzeum Lubelskiego trwają jednak od kilkunastu miesięcy. W piątek zaprezentowano założenia wystawy stałej tworzonej instytucji.

- Chcieliby, żeby ta placówka miała charakter edukacyjny i opowiadała o tym, czym były Kresy rozumiane jako miejsce różnorodności kulturowej, tolerancji, akceptacji i wzajemnej egzystencji mniejszości religijnych obok siebie, a także miejsce, które przyciągało tak wielu artystów, poetów czy dowódców. Będzie to opowieść o tych postaciach i wydarzeniach – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Wystawa stała podzielona będzie na dziewięć chronologicznych bloków począwszy od XIII wieku po wrzesień 1939 roku. – Naszą narrację zakończy epilog, który pokaże zmiany, jakie zaszły w okresie II wojny światowej. Ten czas zupełnie zmienił ten obszar, włącznie z próbą wymazania go z pamięci – opowiada dr Marcin Gapski z muzealnego Działu Edukacji.

Siedziba nowej instytucji ma charakter symboliczny, ale pod względem powierzchniowym pozostawia sporo do życzenia.

- W obecnym kształcie budynek nie daje zbyt dużych możliwości ekspozycyjnych. Uzyskamy ok. 1,5 tys. mkw. powierzchni. Jak na tego typu muzeum i tak szeroki zakres tematyczny, jest to bardzo niewiele – przyznaje dr Andrzej Frejlich, kierownik Działu Sztuki i Kultury Wizualnej Muzeum Lubelskiego. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być powiększenie podziemi. - Nie ingerowałoby to w układ architektoniczny miasta, a dałoby możliwość powiększenia powierzchni o ponad 2 tys. mkw. To byłby istotny zysk w porównaniu do tego, czym dysponujemy dzisiaj. Pozostaje pytanie, czy znajdą się na to pieniądze – podsumowuje dr Frejlich.

Nie jest jeszcze znana ostateczna nazwa muzeum. Między innymi ta kwestia jest przedmiotem rozpoczętych właśnie konsultacji społecznych. Osoby zainteresowane uwagi w tym zakresie mogą przesyłać na adres: konsultacje@muzeumlubelskie.pl.

e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Michał / 28 czerwca 2019 o 23:59
+12
Panie Sellin daruj sobie Pan...Lublin wolny od centralizacji
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 17:20
+12
Muzeum do zatrudniania misiewiczów i ganiania dzieci na wycieczki szkolne. Innych funkcji to muzeum nie będzie miało. Czy Polska już do końca dni będzie skazana na dwie skrajnie głupie opcje polityczne , PO i PIS .
Avatar
Z Roztocza / 28 czerwca 2019 o 17:08
+12
W Lubaczowie już jest od dawna muzeum kresów.
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 22:40
+11
pisowska słynna syebosa muzealna ,to jakiś muzealny amok,czy te złamasy nic innego nie potrafią,tylko jakieś zakichane muzuma nowe robić? kto policzy ile na to pieniedzy zniszczą?
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 08:43
+9
Mam nadzieje, ze bedzie tam specjalna ekspozycja dotyczaca bestialskiego ludobojstwa na Polakach na Wolyniu dokonanej przez ukraincow. Chociaz jezeli muzeum robi PiS to bardzo watpie...
Avatar
AB / 28 czerwca 2019 o 20:38
+9
Jak można ufać takim ludziom? Przecież Selim Z Glińskich ordynarnie przejęli Muzeum II Wojny świtowej, na chama wybudowali pomniki w Warszawie, a teraz chcą zagarnąć Westerplatte! Niech się gonią szubrawcy!
Avatar
u kresu wytrzymałości / 28 czerwca 2019 o 19:36
+8
Jeśli już na muzeum Kresów rozważano Rzeszów, czy Białystok - to trzeba było wybrać Chełm, Włodawę, Hrubieszów - albo Przemyśl. Są bardziej na wschodzie Polski, a kresowy charakter - prowincjonalnej placówki odpowiadałby randze tego obiektu. Już mamy muzeum we włodawskiej synagodze. Niedaleko tego muzeum jest cerkiew prawosławna. Byłoby swoiste "multi-kulti" - w historycznym wydaniu.
Avatar
w / 28 czerwca 2019 o 18:30
+8
Skoro Ministerstwo kupiło Pałac za 11 mln zł od UMCS, to chciałbym się dowiedzieć, od kogo i za ile uczelnia kupiła ten obiekt?
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 17:33
+8
Selin, twoja paryja robi muzeum z całej Polski wschodniej . Cmoknij mnie w kaczora !!!
Avatar
lll / 28 czerwca 2019 o 18:20
+7
Naprawdę wahaliście się? To trzeba było wybrać Rzeszów albo Białystok, które jak wiemy miały podstawowe znaczenie dla kultury, życia politycznego, społecznego i gospodarczego Polski przedrozbiorowej.Gdzie tam Lublinowi do tych miast. Tam z pewnością pieniądze by się znalazły nie tylko na podziemia, a muzeum miałoby rangę Narodowego a nie filii regionalnego. Spotkanie takie jak dzisiejsze prowadziłby tam Kaczyński, a obok prężyliby się Morawiecki z Glińskim. Do nas pozwolili sobie na przysłanie Sellina ( a kto to taki? jakiś wiceminister?). Taniej byłoby przysłać Sobonia, albo Tułajewa. Oni też są wiceministrami. A tak na poważnie, to stracie Lwowa i Wilna a także Grodna i Łucka, Lublin jest ostatnim miastem dającym świadectwo dorobku materialnego i duchowego I Rzeczpospolitej. Tutaj gdziekolwiek pomiędzy KUL a kościołem Sw. Agnieszki wbije się łopatę, z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdzie się ślady świetności dawnego Lublina i Rzeczpospolitej. Zresztą zachowanych śladów - świadectw naszej kultury kościołów, klasztorów, pałaców najznaczniejszych rodów Rzeczpospolitej, jest w Lublinie kilkanaście razy więcej niż w obu tych miastach razem wziętych. Tak, że panie Sellin nie robicie nam żadnej łaski. My Lublinianie mamy świadomość w jakim mieście żyjemy i jakie jest nasze dziedzictwo. Nie potrzebujemy waszego fałszywego dowartościowywania, nie mamy kompleksów jak mieszkańcy, a zwłaszcza wpływowi politycy różnych opcji z Rzeszowa i Białegostoku, czy ostatnio Radomia. Spodziewamy się, że zakładane muzeum będzie odpowiedniej rangi. Będzie miało odpowiednią powierzchnię wystawienniczą. Tutaj oprócz pałacu Lubomirskich polecam niszczejący pałac Sobieskich. Oraz, że znajdą się w muzeum eksponaty znaczącej wartości.
Naprawdę wahaliście się? To trzeba było wybrać Rzeszów albo Białystok, które jak wiemy miały podstawowe znaczenie dla kultury, życia politycznego, społecznego i gospodarczego Polski przedrozbiorowej.Gdzie tam Lublinowi do tych miast. Tam z pewnością pieniądze by się znalazły nie tylko na podziemia, a muzeum miałoby rangę Narodowego a nie filii regionalnego. Spotkanie takie jak dzisiejsze prowadziłby tam Kaczyński, a obok prężyliby się Morawiecki z Glińskim. Do nas pozwolili sobie na przysłanie Sellina ( a kto to taki? jakiś wiceminister?). T... rozwiń
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 19:27
0
Fanatyczni przeciwnicy PiS najchętniej pozbyliby się wszystkiego, co polskie, bo "Polska to nienormalność" - cytat z wynurzeń Donalda Tuska
Avatar
Lublinianin / 29 czerwca 2019 o 14:46
+2
Naprawdę wahaliście się? To trzeba było wybrać Rzeszów albo Białystok, które jak wiemy miały podstawowe znaczenie dla kultury, życia politycznego, społecznego i gospodarczego Polski przedrozbiorowej.Gdzie tam Lublinowi do tych miast. Tam z pewnością pieniądze by się znalazły nie tylko na podziemia, a muzeum miałoby rangę Narodowego a nie filii regionalnego. Spotkanie takie jak dzisiejsze prowadziłby tam Kaczyński, a obok prężyliby się Morawiecki z Glińskim. Do nas pozwolili sobie na przysłanie Sellina ( a kto to taki? jakiś wiceminister?). Taniej byłoby przysłać Sobonia, albo Tułajewa. Oni też są wiceministrami. A tak na poważnie, to stracie Lwowa i Wilna a także Grodna i Łucka, Lublin jest ostatnim miastem dającym świadectwo dorobku materialnego i duchowego I Rzeczpospolitej. Tutaj gdziekolwiek pomiędzy KUL a kościołem Sw. Agnieszki wbije się łopatę, z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdzie się ślady świetności dawnego Lublina i Rzeczpospolitej. Zresztą zachowanych śladów - świadectw naszej kultury kościołów, klasztorów, pałaców najznaczniejszych rodów Rzeczpospolitej, jest w Lublinie kilkanaście razy więcej niż w obu tych miastach razem wziętych. Tak, że panie Sellin nie robicie nam żadnej łaski. My Lublinianie mamy świadomość w jakim mieście żyjemy i jakie jest nasze dziedzictwo. Nie potrzebujemy waszego fałszywego dowartościowywania, nie mamy kompleksów jak mieszkańcy, a zwłaszcza wpływowi politycy różnych opcji z Rzeszowa i Białegostoku, czy ostatnio Radomia. Spodziewamy się, że zakładane muzeum będzie odpowiedniej rangi. Będzie miało odpowiednią powierzchnię wystawienniczą. Tutaj oprócz pałacu Lubomirskich polecam niszczejący pałac Sobieskich. Oraz, że znajdą się w muzeum eksponaty znaczącej wartości.
 A propos śladów świetności dawnego Lublina i Rzeczypospolitej,zwracam uwagę na niedawno odkrytą historię "Starego cmentarza unickiego"(nazwa tradycyjna powstała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości),położonego obecnie na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie. Nie należy mylić tego cmentarza z cmentarzem rzymskokatolickim przy ul.Unickiej."Stary cmentarz unicki",wg.Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział w Lublinie), jest najstarszym cmentarzem w naszym mieście, ponieważ jest zaznaczony na mapie z początku XIX w.z czasów zaboru austriackiego,nie ma natomiast tam zaznaczonego cmentarza obecnie leżącego przy ul.Lipowej.Historyk z KULu natomiast odnalazł datę założenia cmentarza tj.1611 r.Tak datę umieścił w 1924 r.na tablicy informacyjnej na bramie nekropolii ówczesny właściciel cmentarza tzn.Urząd Wojewódzki w Lublinie.Tablica miała treść następującą : CMENTARZ POLSKO - UNICKI zał.w 1611 r.Zdjęcie tablicy jest w archiwum Kancelarii cmentarza rzymskokatolickiego przy u.Unickiej (dostępne na stronie Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych na Facebooku).
 A propos śladów świetności dawnego Lublina i Rzeczypospolitej,zwracam uwagę na niedawno odkrytą historię "Starego cmentarza unickiego"(nazwa tradycyjna powstała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości),położonego obecnie na rogu ulic Unickiej i Walecznych w Lublinie. Nie należy mylić tego cmentarza z cmentarzem rzymskokatolickim przy ul.Unickiej."Stary cmentarz unicki",wg.Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział w Lublinie), jest najstarszym cmentarzem w naszym mieście, ponieważ jest zaznaczony na mapie... rozwiń
Avatar
zdekomunizowac postPKWNowskie BIERUTOW0 !! / 29 czerwca 2019 o 11:22
+1
BRAWO ! - Czas wskrzesić pamięć pomordowanych na ZAMKU  ZOŁNIERZY Polaków !
Avatar
spoko / 29 czerwca 2019 o 10:34
-1
Umieją, jeszcze sztandar na rurze powiesić sfinansowany przez opanowane przez PIS państwowe spółki.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 09:43
+5
PiS to socjalisci, program gospodarczy jest zdecydowanie rozdawnictwowo - zlodziejski, socjalistyczny z totalitarnym zacieciem; sa oczywiscie tam rowniez sympatie z jednej strony banderowskie, ukrainski banderyzm jest nazistowski a PiS stoi murem za banderowska ukraina a z drugiej strony filosemickie, politycy PiS uwilbiaja wprost paradowac w jartmulkach i obchodzic hanuke. Sam fasadowy katolicyzm z nikogo nie czyni prawicowca
Avatar
prawicanarodowoliberalna / 29 czerwca 2019 o 09:03
+3
Ile razy wam ignoranci trzeba powtarzac, ze PiS to LEWICA; to partia socjalistyczna czystej wody tyle, ze z fanatycznie katolickim odjazdem.
Avatar
nie dla amatorów / 29 czerwca 2019 o 08:56
-4
nic z tego nie będzie jak za tym stoja bierni mierni ale wierni politycy badź ich pociotki z politycznego nadania. Ciekawe jak pogodza koncepcje prawicowowego PiS z lewakami co wczęsniej pracowali w Gazecie za przeproszeniem wyborczej co dostali stołki dyrektorskie w lubelskim ratuszu. Burdel Panie burdel i- syf kiła i mogiła.  muzeum trzeba trzymac zdala od ratusza bo tam same tęczowe lewactwo
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 08:43
+9
Mam nadzieje, ze bedzie tam specjalna ekspozycja dotyczaca bestialskiego ludobojstwa na Polakach na Wolyniu dokonanej przez ukraincow. Chociaz jezeli muzeum robi PiS to bardzo watpie...
Avatar
opcj. / 29 czerwca 2019 o 08:14
+1
proponuję "Muzeum Ziemi PiS"
Avatar
Michał / 28 czerwca 2019 o 23:59
+12
Panie Sellin daruj sobie Pan...Lublin wolny od centralizacji
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Uwaga kierowcy, nowa organizacja ruchu na ul. Garncarskiej

Biała Podlaska: Uwaga kierowcy, nowa organizacja ruchu na ul. Garncarskiej 0 0

Od poniedziałku zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Garncarskiej i Zamkowej.

9. edycja Lublin Blues Session. Wystąpi Wanda Johnson
20 września 2019, 19:00

9. edycja Lublin Blues Session. Wystąpi Wanda Johnson 0 0

Już po raz 9. Fundacja ODA pod wodzą naczelnego lubelskiego popularyzatora bluesa, Adama Bartosia, zorganizuje festiwal Lublin Blues Session. W tym roku czeka nas tylko jeden koncert, ale za to jaki! 20 września o godz. 19 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) wystąpi Amerykanka Wanda Johnson.

Zamieszanie z domem Daniela Olbrychskiego. "Nie sprzedaliśmy go"

Zamieszanie z domem Daniela Olbrychskiego. "Nie sprzedaliśmy go" 0 0

Nieprawda, że sprzedaliśmy chałupę pod Kazimierzem – takim zdaniem rozpoczyna się oświadczenie Krystyny Demskiej-Olbrychskiej, które żona sławnego aktora opublikowała w internecie. Chodzi o dom w Mięćmierzu pod Kazimierzem Dolnym, który para miała rzekomo sprzedać za ponad 2 mln zł.

Janów Lubelski: Rynek się zmieni. Ma być bardziej zielony

Janów Lubelski: Rynek się zmieni. Ma być bardziej zielony 0 0

Przebudowana zostanie fontanna „Zdrojów Rzemiosł” i pojawi się nowa fontanna posadzkowa. Będzie też nowy dworzec i 71 nowych drzew

Michał Szyba (Azoty Puławy): Wróciłem aby zdobyć medal

Michał Szyba (Azoty Puławy): Wróciłem aby zdobyć medal 0 0

Rozmowa z Michałem Szybą, rozgrywającym reprezentacji Polski i Azotów Puławy

Nie znaleźli podpalaczy dawnej szkoły. Zaczyna się rozbiórka sali gimnastycznej
galeria

Nie znaleźli podpalaczy dawnej szkoły. Zaczyna się rozbiórka sali gimnastycznej 0 2

Umorzone zostało śledztwo w sprawie podpalenia dawnej szkoły przy ul. Spokojnej. Prokuratorom nie udało się wykryć sprawców. Tymczasem ruszyły już przygotowania do rozbiórki szkolnej sali gimnastycznej

12-latka z Lublina zmarła na koloniach w Zakopanem. Znamy przyczyny śmierci
film

12-latka z Lublina zmarła na koloniach w Zakopanem. Znamy przyczyny śmierci 16 1

To choroba serca była przyczyną śmierci 12-latki z Lublina, która wypoczywała na kolonii w Zakopanem. Dziewczynka zmarła w poniedziałek. Ciało odkryły jej koleżanki.

Gmina Biała Podlaska uruchomi pierwszy samorządowy żłobek

Gmina Biała Podlaska uruchomi pierwszy samorządowy żłobek 7 0

Gmina Biała Podlaska będzie miała samorządowy żłobek. Najmłodsi mieszkańcy znajdą tam miejsce od października.

Skrobów: 19-latka w renault wymusiła pierwszeństwo na 19-latce na skuterze
galeria

Skrobów: 19-latka w renault wymusiła pierwszeństwo na 19-latce na skuterze 3 3

W wypadku w Skrobowie samochód osobowy zderzył się ze skuterem.

Chełm. Przełom w sporze miasta z Budimexem? Potrzebny będzie mediator

Chełm. Przełom w sporze miasta z Budimexem? Potrzebny będzie mediator 1 4

Niewielki, ale jest przełom w sporze w sprawie przebudowy drogi krajowej w granicach Chełma. - Chełmski Urząd Miasta oraz wykonawca Budimex S.A. zwróciły się o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną Rzeczpospolitej Polskiej. Strony mają nadzieję na potwierdzenie w postępowaniu mediacyjnym satysfakcjonujących uzgodnień, które doprowadzą do ostatecznego i wiążącego rozwiązania kwestii spornych – czytamy w komunikacie Budimexu i miasta Chełm.

Avia Świdnik będzie mieć co najmniej trzech nowych zawodników

Avia Świdnik będzie mieć co najmniej trzech nowych zawodników 0 0

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w tym tygodniu powinien zostać zakontraktowany czwarty z graczy

"Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi". Bronią drzew przy ul. Pana Tadeusza w Lublinie
Alarm 24
galeria

"Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi". Bronią drzew przy ul. Pana Tadeusza w Lublinie 35 69

Zmiany projektu przebudowy ul. Pana Tadeusza żąda grupa mieszkańców przeciwna planowanej wycince około 50 drzew. Cięcia są tłumaczone budową miejsc parkingowych i prowadzącego do nich chodnika. Kontrowersyjna rozbudowa ulicy ma się zacząć już pojutrze. Ratusz zapewnia, że nie zacznie się od wycinek.

Chełm: Na dojazdówce mają dziury jak kratery, a miasto ogłosiło koniec remontów

Chełm: Na dojazdówce mają dziury jak kratery, a miasto ogłosiło koniec remontów 0 9

– Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle – śmieje się pan Bronisław, mieszkaniec „parzystej” strony ul. Rejowieckiej w Chełmie. – Radio grzmiało, gazety pisały - to połatali dziury na głównej a na dojazdówce zostawili. Tak jak zwykle, tak jak od lat. I co z sąsiadem trzeba będzie nawieźć piachu, żeby do domu dojechać.

Gadżety reklamowe – skuteczny element promocji czy zbędny wydatek?

Gadżety reklamowe – skuteczny element promocji czy zbędny wydatek? 0 0

Wiele firm zleca wykonanie różnego rodzaju gadżetów reklamowych, które później rozdaje klientom lub potencjalnym odbiorcom przy okazji zamówień, na różnego rodzaju targach czy wydarzeniach. Czy rzeczywiście warto zainwestować w gadżety reklamowe z nadrukiem? Dowiedz się z naszego artykułu. 1. Korzyści, jakie dają gadżety reklamowe Warszawa 2. Jakie wybrać gadżety Warszawa?

W hołdzie Ryśkowi Riedlowi na Moście Kultury
26 lipca 2019, 0:00

W hołdzie Ryśkowi Riedlowi na Moście Kultury 0 0

Przed nami ostatni w lipcu weekend na Moście Kultury (Most im. Mariana Lutosławskiego). W dniach 26-28 lipca nie zabraknie darmowych warsztatów dla dużych i małych. Będą też koncerty. Wystąpi m.in. projekt Niewinni z koncertem w hołdzie Ryszardowi Riedlowi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.