Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2017 r.
20:02

Nowe plany zagospodarowania zbyt przychylne dla deweloperów? Miasto musi je poprawić

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 34 A A
Na ugorach przy Szeligowskiego plan dopuszcza nową zabudowę
Na ugorach przy Szeligowskiego plan dopuszcza nową zabudowę

Miasto będzie poprawiać dopiero co uchwalone plany zagospodarowania części Czechowa i Ponikwody. Niektóre ich postanowienia były niezgodne z prawem i zbytnio szły na rękę deweloperom. Błędy zauważył wojewoda, unieważniając wadliwe zapisy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany zagospodarowania są uchwalanymi przez Radę Miasta przepisami mówiącymi o tym, co można budować na danych nieruchomościach: czy mogą to być domy jednorodzinne czy biurowce, stacje paliw czy bloki mieszkalne, parki czy parkingi... Określają nie tylko przeznaczenie terenu, ale też dozwoloną „intensywność zabudowy”, która w tym przypadku była ustalona sprzecznie z prawem.

Wadliwe plany były uchwalone we wrześniu i październiku. Jeden dotyczył dolnego fragmentu Czechowa, ciągnącego się między al. Solidarności a ul. Północną od skrzyżowania z al. Kompozytorów Polskich do ul. Prusa. Ten sam plan dotyczył też terenów położonych powyżej ul. Północnej między ul. Szeligowskiego i Jaczewskiego, w tym działek zajętych przez policję i Instytut Medycyny Wsi oraz sąsiadujących z nimi ugorów. Na ugorach dopuszczał nową zabudowę, a przez uczelniany ogród z tabliczką „rośliny trujące” miałaby biec nowa droga prowadząca ruch od Ruskiej do ronda Kamińskiego.

Kolejne uchwały, z października, dotyczyły dziewięciu obszarów na Ponikwodzie. Mowa tu m.in. o nieruchomościach przy al. Spółdzielczości Pracy, położonych po przeciwnej stronie niż IKEA i ciągnących się od Dożynkowej do rejonu skrzyżowania z Nasutowską. Plan dopuszczał tu budowę nowych obiektów usługowych, podobnie przy Dożynkowej za skrzyżowaniem z ul. Bielskiego, zaś przy Magnoliowej umożliwiono budowę sklepu. Jedna z uchwał dotyczyła Kalinowszczyzny, gdzie dopuszczała zabudowę wielorodzinną w rejonie biurowca przy al. Andersa (mieści się tu NFZ i MOPR).

Błąd polegał na wadliwym określeniu wskaźnika „intensywności zabudowy”, czyli proporcji między powierzchnią działki, a powierzchnią wszystkich kondygnacji budynku stawianego na tej działce. Wszystkich, więc także podziemnych, tymczasem do planów wpisano inną definicję, która mówi, że liczą się tylko kondygnacje nadziemne.

Ta różnica ma duże znaczenie dla inwestorów, bo jeśli wskaźnik intensywności zabudowy wynosi np. 3, to mogą postawić budynek o metrażu trzykrotnie większym od powierzchni działki. Trzykrotnie i ani metra więcej. Wynik będzie zupełnie inny, w zależności od tego, czy do dozwolonego metrażu wliczymy tylko to, co nad ziemią, czy również podziemne garaże i piwnice.

Sprzeczne z prawem zapisy ograniczające wyliczenia do kondygnacji nadziemnych zostały unieważnione przez wojewodę. Ratusz mógł zaskarżyć decyzje wojewody do sądu administracyjnego, ale tego nie zrobił i stwierdził, że lepiej i szybciej będzie naprawić błąd. – Biorąc pod uwagę interpretację wojewody zawartą w rozstrzygnięciu nadzorczym, argumentację prawną, jak też wieloletni proces sądowy, uznaliśmy, że lepiej będzie przeprowadzić zmiany w planie – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Na rozpoczęcie prac nad korektą planów zgodzili się już radni. Prace mają potrwać kilka miesięcy. – Szacujemy, że propozycje zmian będą mogły zostać skierowane do Rady Miasta tuż przed lub tuż po wakacjach – informuje Bobowska. – Do tego czasu obowiązywać będą wszystkie zapisy planu, bez unieważnionej definicji.

W dużym uproszczeniu oznacza to, że inwestorzy mogą teraz wznosić o jedną kondygnację mniej, niż zamierzali dopuścić urzędnicy tworzący plan zakwestionowany przez wojewodę. Poprawki, do których przymierzają się miejscy urbaniści mają „zniwelować” skutki rozstrzygnięcia wydanego przez wojewodę.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 grudnia 2017 o 00:15
+1
Dzieki takiemu zapisowi developerzy wciskaliby garaże, śmietniki i inne pomieszczenia techniczne w kondygnacje podziemne. Normalnie tego nie robią bo to jest dużo droższe.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 22:06
+1
Ja tu nie widzę żadnej przychylności. Ba, im więcej deweloper będzie mógł upchnąć kondygnacji pod ziemią, tym lepiej dla ładu przestrzennego i dla samych mieszkańców.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:57
+1
Czarnek to głąb i nie nadaje się na wojewodę i każdy o tym wie
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:56
+1
Wiadomo. Lepiej nic nie robić i nie zadłużać, tylko zawierzyć miasto Jezusowi i grzecznie czekać na mannę z nieba. PS: Temat zadłużenia jest już tak nudny, że nikt tej propagandy nawet nie łyka.
Avatar
antytroll / 27 grudnia 2017 o 21:53
+1
undefined napisał:
o nie mój drogi, nie jestem z PiSdu, jestem z mojego Lublina i nie mogę patrzeć, co ten człowiek zrobił z naszego miasta: zadłużona, betonowa maszynka do robienia kasy dla wybranych. Ale to już jego końcówka.
 pomarzyć możesz, żałosny pisowski trollu
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:49
+1
Czarnek do dymisji!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:45
+1
miasto w sądzie administracyjnym by bez problemu wygrało z pisowskim wojewodą ale kto by się chciał kopać z koniem...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:44
+1
Na kilometr śmierdzi złośliwością Czarnka i podległych mu Misiewiczów z LUW. Ale nie ma co się dziwić, dla niego partia i władza są najważniejsze, a nie tam jacyś mieszkańcy.
Avatar
antytroll / 27 grudnia 2017 o 21:42
+1
undefined napisał:
Żałosny jest ten Żuk, nie potrafi nawet uczciwego planu zagospodarowania zrobić. To że zrobi wszystko dla swoich sponsorów, wie każde dziecko, ale żeby podłożyć się dla nich na mpzp to już jego łabędzi śpiew. Złapie go syndrom Bronka: nie ma innego by z nim przegrać, przegram sam ze sobą.
 żałosny wpis płatnego pisowskiego trolla - won tam skąd przyszedłeś czyli na Nowogrodzką!!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:19
+1
ten wojewoda to najlepszy jest w biciu piany...
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 15:51
0
Naprawdę wstyd dla miasta, że ma tak betonowego prezydenta, do którego nie docierają żadne ludzkie argumenty! Wszystko zabetonować! Liczy się tylko kasa, a beton zostaje na wieki! Gdzie ludzkie oblicze miasta? Gdzie planowanie przestrzenne uwzględniające potrzeby mieszkańców? Gdzie jakaś przestrzeń rekreacyjna dla wielotysięcznego Czechowa? To dzielnica traktowana od lat po macoszemu w inwestycjach miejskich, co widać po podjęciu dopiero teraz przebudowy skrzyżowania ul. Ducha, podczas gdy w ciągu lat rządów Żuka wydano miejskie pieniądze na mniej pilne cele. Ile godzin straconych przez kierowców Mamy bardzo słabych radnych z tej dzielnicy, ale gdzie jakaś elementarna uczciwość i odpowiedzialność władzy za całe miasto, a nie za wybrane rejony?
Naprawdę wstyd dla miasta, że ma tak betonowego prezydenta, do którego nie docierają żadne ludzkie argumenty! Wszystko zabetonować! Liczy się tylko kasa, a beton zostaje na wieki! Gdzie ludzkie oblicze miasta? Gdzie planowanie przestrzenne uwzględniające potrzeby mieszkańców? Gdzie jakaś przestrzeń rekreacyjna dla wielotysięcznego Czechowa? To dzielnica traktowana od lat po macoszemu w inwestycjach miejskich, co widać po podjęciu dopiero teraz przebudowy skrzyżowania ul. Ducha, podczas gdy w ciągu lat rządów Żuka wydano miejskie pieniądze na... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 15:49
0
A da się jeszcze przychylniej? To miasto jest funkcją deweloperów a ich lokaj rzecznikiem
Avatar
L / 28 grudnia 2017 o 15:38
0
Jak będziesz bulil odszkodowania za nie rozumienie przepisów przez urzędników to sobie powtarzaj ze to wina Żuka.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 15:00
0
Źuk zrobi wszystko dla deweloperów bo zbliża się kampania wyborcza. Ale widać że wreszcie ktoś potrafi zatrzymać tą mafie i ten układ biznesowy dbający tylko o siebie a nie o mieszkańców.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 14:17
0
Tytuł artykułu jest co najmniej niestosowny ( mówiąc bardzo oględnie ). Gdyby Miasto chciało iść na rękę deweloperom określiłoby po prostu wyższe wskaźniki intensywności ( bo mogło np 2-3 razy wyższe niż zawarte w uchwalonych planach ). Tu nie chodzi o żadną przychylność a o samo rozumienie definicji intensywności zabudowy. Wydział Planowania zastosował taka jaka była w użyciu do zawsze i nikt nigdy jej nie kwestionował, bo jest to definicja logiczna . Skoro teraz wojewoda to zrobił to wystarczy uchwałą zmienić cyferkę określająca intensywność w tekście planu i wyjdzie praktycznie to samo. Gmina zachowała się jednak w sposób mówiąc wprost bezmyślny. Powinna zakwestionować decyzję wojewody zaskarżając ją do sądu administracyjnego , Zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta przez WSA i NSA miną dwa lata a w międzyczasie można tę cyferkę zmienić uchwałą. Nie zaskarżając decyzji wojewody Gmina naraża się na wielomilionowe odszkodowania ze strony inwestorów i jest to tzw krótka piłka. Z ustawy a konkretnie z art 36 ust 3 ustawy o planowaniu wynika roszczenie za zmianę planu zmniejszającą wartość terenu. Więc roszczenie jest oczywiste i łatwe do egzekucji. Za to całe zamieszanie nie zapłaci jednak ani wojewoda ani prezydent a my mieszkańcy. Więc zarówno wojewoda jak i prezydent powinni się zastanowić nad konsekwencjami finansowymi swoich działań.
Tytuł artykułu jest co najmniej niestosowny ( mówiąc bardzo oględnie ). Gdyby Miasto chciało iść na rękę deweloperom określiłoby po prostu wyższe wskaźniki intensywności ( bo mogło np 2-3 razy wyższe niż zawarte w uchwalonych planach ). Tu nie chodzi o żadną przychylność a o samo rozumienie definicji intensywności zabudowy. Wydział Planowania zastosował taka jaka była w użyciu do zawsze i nikt nigdy jej nie kwestionował, bo jest to definicja logiczna . Skoro teraz wojewoda to zrobił to wystarczy uchwałą zmienić cyferkę określająca intensyw... rozwiń
Avatar
Praktyk / 28 grudnia 2017 o 14:00
0
Cała historia jest wynikiemj tego, że brak jest oficjalnej ustawowej definicji intensy6wności zabudowy. To jest niedopatrzenie ustawodawcy a nie urzędników miejskich. W całej POlsce do tej pory intensywnośc zabudowy była definiowana tak jak zrobił to Urząd Miejski w Lublinie a mianowicie jako stosunek powierzchni całkowitej wszystlkich kondygnacji nadziemnych do powierzchni terenu. Nalezy pamiętac o tym jaka jest funkcja tego wskaźnika. Ma on określać intensywnośc czyli dopuszczalne nasycenie terenu mieszkalnictwem i usługami. Dlatego też brano pod uwagę jedynie kondygnacje nadziemne. Kondygnacja podziemna nie jest w 99 % przypadków kondygnacją użytkową wiec nie ma sensu uwzględniać jej w liczeniu intensywności. UM w Lublinie podszedł więc do tego problemu praktycznie, Wojewoda teoretycznie stosując tu bezsensowny formalizm, zresztą wątpliwy w kontekście braku ustawowej definicji intensywnosci zabudowy. Zasadą w urbanistyce jest maksymalizacja wykorzystania terenów uzbrojonych z dostępną infrastrukturą techniczną i społeczną, takze po to by miasto nie rozlewało się na tereny rolnicze, co rodzi problemy z dojazdem, natężeniem ruchu, zmniejsza tereny biologicznie czynne itd. Oczywiście nie można przesadzać z gęstością zbudowy by nie powstało to co się dzieje np teraz na Gesiej ( okno w okno ) , ale to akurat jest kwestia liczb i odległości. Dodawanie do tej całej sytuacji kontekstu politycznego jest zwykłą głupotą. Urząd Miasta Wydział Planowania jest jak sama nazwa wskazuje od planowania rozwoju miasta, a Wojewoda z kolei ma w swoim zakresie nadzorowanie organów samorządoych , takze w zakresie zgodności z prawem wydawanych uchwał i zarządzeń ( Prezydenta ) . Dlatego też dajcie sobie spokój politykierzy różnej maści i myślcie pragmatycznie zamiast kierowania się tylko tym by dowalić tym drugim  
Cała historia jest wynikiemj tego, że brak jest oficjalnej ustawowej definicji intensy6wności zabudowy. To jest niedopatrzenie ustawodawcy a nie urzędników miejskich. W całej POlsce do tej pory intensywnośc zabudowy była definiowana tak jak zrobił to Urząd Miejski w Lublinie a mianowicie jako stosunek powierzchni całkowitej wszystlkich kondygnacji nadziemnych do powierzchni terenu. Nalezy pamiętac o tym jaka jest funkcja tego wskaźnika. Ma on określać intensywnośc czyli dopuszczalne nasycenie terenu mieszkalnictwem i usługami. Dlatego też br... rozwiń
Avatar
ahahhaha / 28 grudnia 2017 o 13:18
0
Haha plusikowanie i monusowanie KOdZIARZA wstrzymane bo.... jest w pracy?? :))))
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 09:21
0
a jak miało być w dewelolublinie. Całe to skrzyżowanie na nasz koszt, tj naszych dzieci idealnie deweloperom w punkt. Echo chciało mniej zabudowy w Górkach, niżej, i to sportowej i dawali skrzyżowanie. Ale w Lublinie się nie zmieścili. Teraz deweloper ma gotowy układ komunikacyjny nie musi martwić się infrastrukturą. Tylko stawiać bloki, gęsto i wysoko. Smog w mieście. Eee tam ....
Avatar
guest / 28 grudnia 2017 o 09:16
0
Ale bzdury. Im gesciejsza zabudowa tym mniejsze koszty dla miasta, bo nie trzeba budować nowych dróg i uzbrojenia. Grodzic nikt się nie musi tylko dlatego ze jest to dopuszczone planem - ludzie sami się chcą grodzić. Co do drzew - w nowych blokach automatycznie zawiązuje się wspólnota i to ona zarządza terenem przyległym, jeżeli więc ludzie chcą drzew to mogą bez problemu je sobie posadzić.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 09:02
0
Plany zagospodarowania nie powinny zezwalać na gęstą zabudowę blok przy bloku, gdyż potem nie ma miejsca na płace zabaw, skwery i zieleń z drzewami. Deweloperzy grodzą osiedla i nie ma nawet miejsca na drzewa.sądzą małe krzaczki a one nie dadzą nam tyle tlenu co duże drzewa, ale czy nas mieszkancõw ktoś słucha?
Zobacz wszystkie komentarze 34
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ósmoklasiści z indeksami. Przygotowują się do bierzmowania
Magazyn

Ósmoklasiści z indeksami. Przygotowują się do bierzmowania 5 0

Zbyt dużo obowiązkowych nabożeństw, zbyt dużo nauki i kłopoty z wyborem imienia - tak wielu ósmoklasistów i ich rodziców opisuje przygotowania do sakramentu bierzmowania. A jak to wygląda z punktu widzenia księdza? Rozmowa z ks. Adamem Jaszczem, wicekanclerzem Kurii Metropolitalnej w Lublinie, rzecznikiem prasowym archidiecezji lubelskiej.

Orlęta Spomlek – Wisła Puławy 2:0. Twierdza Radzyń nie do zdobycia

Orlęta Spomlek – Wisła Puławy 2:0. Twierdza Radzyń nie do zdobycia 2 0

Grupa byłych piłkarzy Orląt występująca w Wiśle nie będzie miło wspominać powrotu do Radzynia Podlaskiego. Gospodarze pokonali ekipę z Puław 2:0. W efekcie, przedłużyli passę meczów bez porażki u siebie do siedmiu

Nowy lokal w centrum Lublina. Aperitivo to więcej niż koktajl [zdjęcia]
galeria

Nowy lokal w centrum Lublina. Aperitivo to więcej niż koktajl [zdjęcia] 13 2

Gwarno, niezobowiązująco, z pysznym jedzeniem i dobrymi trunkami. Tak ma być w Bombardino Aperirtivo przy ul. Narutowicza, który otwiera się już w przyszłą sobotę.

Avia – Podlasie 1:1. Po jednej dobrej połowie (ZDJĘCIA)
galeria

Avia – Podlasie 1:1. Po jednej dobrej połowie (ZDJĘCIA) 2 0

Mają czego żałować piłkarze Avii. Świdniczanie byli o krok od przedłużenia świetnej passy. W zasadzie o kilka minut, bo w meczu z Podlasiem Biała Podlaska goście uratowali jeden punkt w samej końcówce spotkania.

Chełmianka – Stal Kraśnik 1:3. Szybko załatwili sprawę

Chełmianka – Stal Kraśnik 1:3. Szybko załatwili sprawę 8 3

Stal Kraśnik nie jest już wyłącznie drużyną swojego boiska. Podopieczni Jarosława Pacholarza właśnie zaliczyli piąty mecz z rzędu bez porażki. W sobotę niebiesko-żółci pokonali na wyjeździe Chełmiankę 3:1. To już ich trzeci komplet punktów w gościach. Na drugim biegunie są piłkarze Artura Bożyka, którzy już w czwartym kolejnym spotkaniu nie zdobyli nawet jednego „oczka”.

101-letni kierowca wjechał w barierki
film

101-letni kierowca wjechał w barierki 86 4

Samochód z tablicami rejestracyjnymi z Łukowa (woj. lubelskie) wjechał w bariery energochłonne w Warszawie. Za kierownicą siedział... 101-latek.

Siarka - Górnik 0:3. Trzecia wyjazdowa wygrana

Siarka - Górnik 0:3. Trzecia wyjazdowa wygrana 3 3

Górnik Łęczna odniósł trzecie w tym sezonie zwycięstwo na terenie rywala. Tym razem zielono-czarni pokonali w Tarnobrzegu będącą w poważnym kryzysie Siarkę 3:0

Jechał na podwójnym gazie. Może trafić do więzienia

Jechał na podwójnym gazie. Może trafić do więzienia 8 1

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 69-latek, który doprowadził do kolizji w Janowie Lubelskim. Do zdarzenia doszło w piątek późnym wieczorem.

Stal Rzeszów - Motor Lublin 2:2. Pojedynek faworytów na remis

Stal Rzeszów - Motor Lublin 2:2. Pojedynek faworytów na remis 7 11

Stal Rzeszów od siedmiu lat nie potrafi wygrać u siebie z Motorem. I tak zostanie przynajmniej do kolejnego sezonu. Sobotni mecz głównych faworytów w walce o awans zakończył się remisem 2:2.

Leśne Pogotowie. Tak ratują zwierzęta
Magazyn
galeria

Leśne Pogotowie. Tak ratują zwierzęta 13 1

Jest kawka ze złamanym skrzydłem i bażant, który był już kilka razy wypuszczany na wolność, ale za każdym razem do swoich opiekunów wracał. U Leny Grusieckiej i Mateusza Kulika, którzy mieszkają w okolicach Lublina chorych i skrzywdzonych przez ludzi zwierząt jest więcej.

Nieznane stare zdjęcia Lublina. Kto chodził po przedwojennym mieście z aparatem?
Magazyn
galeria

Nieznane stare zdjęcia Lublina. Kto chodził po przedwojennym mieście z aparatem? 37 4

Może się da ustalić kto jest na tych zdjęciach - zastanawia się pan Paweł, który przyniósł do redakcji niezwykłej urody fotografie. Kupił je na aukcji internetowej i ma nadzieje, że znajdą się osoby, które takie odbitki mają w rodzinnych albumach. Może dzięki temu dowiemy się kto chodził po przedwojennym Lublinie z aparatem.

Spotkanie z grupą taneczną w Pożegnaniu z Afryką
27 października 2018, 17:00

Spotkanie z grupą taneczną w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 października o godz. 17 w Pożegnaniu z Afryką (ul. Złota 3) odbędzie się spotkanie z Adrianną Sawczak i tancerzami z grupy zMYsł.

Podopieczni Caritasu zebrali dary dla bezdomnych psów

Podopieczni Caritasu zebrali dary dla bezdomnych psów 0 2

Podopieczni bialskiego Caritasu pomagają psom ze schroniska Azyl. Zorganizowali zbiórkę karmy, koców i innych smakołyków dla bezdomnych zwierząt.

Młody kierowca zginął w wypadku w Dęblinie

Młody kierowca zginął w wypadku w Dęblinie 12 4

Młody 23-letni kierowca peugeota zginął dzisiaj w wypadku samochodowym w Dęblinie. Mężczyzna z niewyjaśnionych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i dachował.

Wypadek na skrzyżowaniu ul. Roztocze z al. Kraśnicką. Nie ma już utrudnień [aktualizacja]

Wypadek na skrzyżowaniu ul. Roztocze z al. Kraśnicką. Nie ma już utrudnień [aktualizacja] 7 2

Samochód dostawczy i osobowy zderzyły się na skrzyżowaniu ul. Roztocze z al. Kraśnicką. Jeden z kierowców trafił do szpitala. Z kolei trzy ranne osoby w wypadku w Jabłonnej pojechały do placówki medycznej na badania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.