Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2017 r.
20:02

Nowe plany zagospodarowania zbyt przychylne dla deweloperów? Miasto musi je poprawić

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 34 A A
Na ugorach przy Szeligowskiego plan dopuszcza nową zabudowę
Na ugorach przy Szeligowskiego plan dopuszcza nową zabudowę

Miasto będzie poprawiać dopiero co uchwalone plany zagospodarowania części Czechowa i Ponikwody. Niektóre ich postanowienia były niezgodne z prawem i zbytnio szły na rękę deweloperom. Błędy zauważył wojewoda, unieważniając wadliwe zapisy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany zagospodarowania są uchwalanymi przez Radę Miasta przepisami mówiącymi o tym, co można budować na danych nieruchomościach: czy mogą to być domy jednorodzinne czy biurowce, stacje paliw czy bloki mieszkalne, parki czy parkingi... Określają nie tylko przeznaczenie terenu, ale też dozwoloną „intensywność zabudowy”, która w tym przypadku była ustalona sprzecznie z prawem.

Wadliwe plany były uchwalone we wrześniu i październiku. Jeden dotyczył dolnego fragmentu Czechowa, ciągnącego się między al. Solidarności a ul. Północną od skrzyżowania z al. Kompozytorów Polskich do ul. Prusa. Ten sam plan dotyczył też terenów położonych powyżej ul. Północnej między ul. Szeligowskiego i Jaczewskiego, w tym działek zajętych przez policję i Instytut Medycyny Wsi oraz sąsiadujących z nimi ugorów. Na ugorach dopuszczał nową zabudowę, a przez uczelniany ogród z tabliczką „rośliny trujące” miałaby biec nowa droga prowadząca ruch od Ruskiej do ronda Kamińskiego.

Kolejne uchwały, z października, dotyczyły dziewięciu obszarów na Ponikwodzie. Mowa tu m.in. o nieruchomościach przy al. Spółdzielczości Pracy, położonych po przeciwnej stronie niż IKEA i ciągnących się od Dożynkowej do rejonu skrzyżowania z Nasutowską. Plan dopuszczał tu budowę nowych obiektów usługowych, podobnie przy Dożynkowej za skrzyżowaniem z ul. Bielskiego, zaś przy Magnoliowej umożliwiono budowę sklepu. Jedna z uchwał dotyczyła Kalinowszczyzny, gdzie dopuszczała zabudowę wielorodzinną w rejonie biurowca przy al. Andersa (mieści się tu NFZ i MOPR).

Błąd polegał na wadliwym określeniu wskaźnika „intensywności zabudowy”, czyli proporcji między powierzchnią działki, a powierzchnią wszystkich kondygnacji budynku stawianego na tej działce. Wszystkich, więc także podziemnych, tymczasem do planów wpisano inną definicję, która mówi, że liczą się tylko kondygnacje nadziemne.

Ta różnica ma duże znaczenie dla inwestorów, bo jeśli wskaźnik intensywności zabudowy wynosi np. 3, to mogą postawić budynek o metrażu trzykrotnie większym od powierzchni działki. Trzykrotnie i ani metra więcej. Wynik będzie zupełnie inny, w zależności od tego, czy do dozwolonego metrażu wliczymy tylko to, co nad ziemią, czy również podziemne garaże i piwnice.

Sprzeczne z prawem zapisy ograniczające wyliczenia do kondygnacji nadziemnych zostały unieważnione przez wojewodę. Ratusz mógł zaskarżyć decyzje wojewody do sądu administracyjnego, ale tego nie zrobił i stwierdził, że lepiej i szybciej będzie naprawić błąd. – Biorąc pod uwagę interpretację wojewody zawartą w rozstrzygnięciu nadzorczym, argumentację prawną, jak też wieloletni proces sądowy, uznaliśmy, że lepiej będzie przeprowadzić zmiany w planie – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Na rozpoczęcie prac nad korektą planów zgodzili się już radni. Prace mają potrwać kilka miesięcy. – Szacujemy, że propozycje zmian będą mogły zostać skierowane do Rady Miasta tuż przed lub tuż po wakacjach – informuje Bobowska. – Do tego czasu obowiązywać będą wszystkie zapisy planu, bez unieważnionej definicji.

W dużym uproszczeniu oznacza to, że inwestorzy mogą teraz wznosić o jedną kondygnację mniej, niż zamierzali dopuścić urzędnicy tworzący plan zakwestionowany przez wojewodę. Poprawki, do których przymierzają się miejscy urbaniści mają „zniwelować” skutki rozstrzygnięcia wydanego przez wojewodę.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adam_z_Lublina / 28 grudnia 2017 o 00:15
+1
Dzieki takiemu zapisowi developerzy wciskaliby garaże, śmietniki i inne pomieszczenia techniczne w kondygnacje podziemne. Normalnie tego nie robią bo to jest dużo droższe.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 22:06
+1
Ja tu nie widzę żadnej przychylności. Ba, im więcej deweloper będzie mógł upchnąć kondygnacji pod ziemią, tym lepiej dla ładu przestrzennego i dla samych mieszkańców.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:57
+1
Czarnek to głąb i nie nadaje się na wojewodę i każdy o tym wie
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:56
+1
Wiadomo. Lepiej nic nie robić i nie zadłużać, tylko zawierzyć miasto Jezusowi i grzecznie czekać na mannę z nieba. PS: Temat zadłużenia jest już tak nudny, że nikt tej propagandy nawet nie łyka.
Avatar
antytroll / 27 grudnia 2017 o 21:53
+1
undefined napisał:
o nie mój drogi, nie jestem z PiSdu, jestem z mojego Lublina i nie mogę patrzeć, co ten człowiek zrobił z naszego miasta: zadłużona, betonowa maszynka do robienia kasy dla wybranych. Ale to już jego końcówka.
 pomarzyć możesz, żałosny pisowski trollu
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:49
+1
Czarnek do dymisji!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:45
+1
miasto w sądzie administracyjnym by bez problemu wygrało z pisowskim wojewodą ale kto by się chciał kopać z koniem...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:44
+1
Na kilometr śmierdzi złośliwością Czarnka i podległych mu Misiewiczów z LUW. Ale nie ma co się dziwić, dla niego partia i władza są najważniejsze, a nie tam jacyś mieszkańcy.
Avatar
antytroll / 27 grudnia 2017 o 21:42
+1
undefined napisał:
Żałosny jest ten Żuk, nie potrafi nawet uczciwego planu zagospodarowania zrobić. To że zrobi wszystko dla swoich sponsorów, wie każde dziecko, ale żeby podłożyć się dla nich na mpzp to już jego łabędzi śpiew. Złapie go syndrom Bronka: nie ma innego by z nim przegrać, przegram sam ze sobą.
 żałosny wpis płatnego pisowskiego trolla - won tam skąd przyszedłeś czyli na Nowogrodzką!!!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2017 o 21:19
+1
ten wojewoda to najlepszy jest w biciu piany...
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 15:51
0
Naprawdę wstyd dla miasta, że ma tak betonowego prezydenta, do którego nie docierają żadne ludzkie argumenty! Wszystko zabetonować! Liczy się tylko kasa, a beton zostaje na wieki! Gdzie ludzkie oblicze miasta? Gdzie planowanie przestrzenne uwzględniające potrzeby mieszkańców? Gdzie jakaś przestrzeń rekreacyjna dla wielotysięcznego Czechowa? To dzielnica traktowana od lat po macoszemu w inwestycjach miejskich, co widać po podjęciu dopiero teraz przebudowy skrzyżowania ul. Ducha, podczas gdy w ciągu lat rządów Żuka wydano miejskie pieniądze na mniej pilne cele. Ile godzin straconych przez kierowców Mamy bardzo słabych radnych z tej dzielnicy, ale gdzie jakaś elementarna uczciwość i odpowiedzialność władzy za całe miasto, a nie za wybrane rejony?
Naprawdę wstyd dla miasta, że ma tak betonowego prezydenta, do którego nie docierają żadne ludzkie argumenty! Wszystko zabetonować! Liczy się tylko kasa, a beton zostaje na wieki! Gdzie ludzkie oblicze miasta? Gdzie planowanie przestrzenne uwzględniające potrzeby mieszkańców? Gdzie jakaś przestrzeń rekreacyjna dla wielotysięcznego Czechowa? To dzielnica traktowana od lat po macoszemu w inwestycjach miejskich, co widać po podjęciu dopiero teraz przebudowy skrzyżowania ul. Ducha, podczas gdy w ciągu lat rządów Żuka wydano miejskie pieniądze na... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 15:49
0
A da się jeszcze przychylniej? To miasto jest funkcją deweloperów a ich lokaj rzecznikiem
Avatar
L / 28 grudnia 2017 o 15:38
0
Jak będziesz bulil odszkodowania za nie rozumienie przepisów przez urzędników to sobie powtarzaj ze to wina Żuka.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 15:00
0
Źuk zrobi wszystko dla deweloperów bo zbliża się kampania wyborcza. Ale widać że wreszcie ktoś potrafi zatrzymać tą mafie i ten układ biznesowy dbający tylko o siebie a nie o mieszkańców.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 14:17
0
Tytuł artykułu jest co najmniej niestosowny ( mówiąc bardzo oględnie ). Gdyby Miasto chciało iść na rękę deweloperom określiłoby po prostu wyższe wskaźniki intensywności ( bo mogło np 2-3 razy wyższe niż zawarte w uchwalonych planach ). Tu nie chodzi o żadną przychylność a o samo rozumienie definicji intensywności zabudowy. Wydział Planowania zastosował taka jaka była w użyciu do zawsze i nikt nigdy jej nie kwestionował, bo jest to definicja logiczna . Skoro teraz wojewoda to zrobił to wystarczy uchwałą zmienić cyferkę określająca intensywność w tekście planu i wyjdzie praktycznie to samo. Gmina zachowała się jednak w sposób mówiąc wprost bezmyślny. Powinna zakwestionować decyzję wojewody zaskarżając ją do sądu administracyjnego , Zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta przez WSA i NSA miną dwa lata a w międzyczasie można tę cyferkę zmienić uchwałą. Nie zaskarżając decyzji wojewody Gmina naraża się na wielomilionowe odszkodowania ze strony inwestorów i jest to tzw krótka piłka. Z ustawy a konkretnie z art 36 ust 3 ustawy o planowaniu wynika roszczenie za zmianę planu zmniejszającą wartość terenu. Więc roszczenie jest oczywiste i łatwe do egzekucji. Za to całe zamieszanie nie zapłaci jednak ani wojewoda ani prezydent a my mieszkańcy. Więc zarówno wojewoda jak i prezydent powinni się zastanowić nad konsekwencjami finansowymi swoich działań.
Tytuł artykułu jest co najmniej niestosowny ( mówiąc bardzo oględnie ). Gdyby Miasto chciało iść na rękę deweloperom określiłoby po prostu wyższe wskaźniki intensywności ( bo mogło np 2-3 razy wyższe niż zawarte w uchwalonych planach ). Tu nie chodzi o żadną przychylność a o samo rozumienie definicji intensywności zabudowy. Wydział Planowania zastosował taka jaka była w użyciu do zawsze i nikt nigdy jej nie kwestionował, bo jest to definicja logiczna . Skoro teraz wojewoda to zrobił to wystarczy uchwałą zmienić cyferkę określająca intensyw... rozwiń
Avatar
Praktyk / 28 grudnia 2017 o 14:00
0
Cała historia jest wynikiemj tego, że brak jest oficjalnej ustawowej definicji intensy6wności zabudowy. To jest niedopatrzenie ustawodawcy a nie urzędników miejskich. W całej POlsce do tej pory intensywnośc zabudowy była definiowana tak jak zrobił to Urząd Miejski w Lublinie a mianowicie jako stosunek powierzchni całkowitej wszystlkich kondygnacji nadziemnych do powierzchni terenu. Nalezy pamiętac o tym jaka jest funkcja tego wskaźnika. Ma on określać intensywnośc czyli dopuszczalne nasycenie terenu mieszkalnictwem i usługami. Dlatego też brano pod uwagę jedynie kondygnacje nadziemne. Kondygnacja podziemna nie jest w 99 % przypadków kondygnacją użytkową wiec nie ma sensu uwzględniać jej w liczeniu intensywności. UM w Lublinie podszedł więc do tego problemu praktycznie, Wojewoda teoretycznie stosując tu bezsensowny formalizm, zresztą wątpliwy w kontekście braku ustawowej definicji intensywnosci zabudowy. Zasadą w urbanistyce jest maksymalizacja wykorzystania terenów uzbrojonych z dostępną infrastrukturą techniczną i społeczną, takze po to by miasto nie rozlewało się na tereny rolnicze, co rodzi problemy z dojazdem, natężeniem ruchu, zmniejsza tereny biologicznie czynne itd. Oczywiście nie można przesadzać z gęstością zbudowy by nie powstało to co się dzieje np teraz na Gesiej ( okno w okno ) , ale to akurat jest kwestia liczb i odległości. Dodawanie do tej całej sytuacji kontekstu politycznego jest zwykłą głupotą. Urząd Miasta Wydział Planowania jest jak sama nazwa wskazuje od planowania rozwoju miasta, a Wojewoda z kolei ma w swoim zakresie nadzorowanie organów samorządoych , takze w zakresie zgodności z prawem wydawanych uchwał i zarządzeń ( Prezydenta ) . Dlatego też dajcie sobie spokój politykierzy różnej maści i myślcie pragmatycznie zamiast kierowania się tylko tym by dowalić tym drugim  
Cała historia jest wynikiemj tego, że brak jest oficjalnej ustawowej definicji intensy6wności zabudowy. To jest niedopatrzenie ustawodawcy a nie urzędników miejskich. W całej POlsce do tej pory intensywnośc zabudowy była definiowana tak jak zrobił to Urząd Miejski w Lublinie a mianowicie jako stosunek powierzchni całkowitej wszystlkich kondygnacji nadziemnych do powierzchni terenu. Nalezy pamiętac o tym jaka jest funkcja tego wskaźnika. Ma on określać intensywnośc czyli dopuszczalne nasycenie terenu mieszkalnictwem i usługami. Dlatego też br... rozwiń
Avatar
ahahhaha / 28 grudnia 2017 o 13:18
0
Haha plusikowanie i monusowanie KOdZIARZA wstrzymane bo.... jest w pracy?? :))))
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 09:21
0
a jak miało być w dewelolublinie. Całe to skrzyżowanie na nasz koszt, tj naszych dzieci idealnie deweloperom w punkt. Echo chciało mniej zabudowy w Górkach, niżej, i to sportowej i dawali skrzyżowanie. Ale w Lublinie się nie zmieścili. Teraz deweloper ma gotowy układ komunikacyjny nie musi martwić się infrastrukturą. Tylko stawiać bloki, gęsto i wysoko. Smog w mieście. Eee tam ....
Avatar
guest / 28 grudnia 2017 o 09:16
0
Ale bzdury. Im gesciejsza zabudowa tym mniejsze koszty dla miasta, bo nie trzeba budować nowych dróg i uzbrojenia. Grodzic nikt się nie musi tylko dlatego ze jest to dopuszczone planem - ludzie sami się chcą grodzić. Co do drzew - w nowych blokach automatycznie zawiązuje się wspólnota i to ona zarządza terenem przyległym, jeżeli więc ludzie chcą drzew to mogą bez problemu je sobie posadzić.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 09:02
0
Plany zagospodarowania nie powinny zezwalać na gęstą zabudowę blok przy bloku, gdyż potem nie ma miejsca na płace zabaw, skwery i zieleń z drzewami. Deweloperzy grodzą osiedla i nie ma nawet miejsca na drzewa.sądzą małe krzaczki a one nie dadzą nam tyle tlenu co duże drzewa, ale czy nas mieszkancõw ktoś słucha?
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się
film

Sąsiadka zamieniła ich życie w horror. Lokatorzy wyprowadzają się 0 0

Jeden z bloków w podwarszawskim Karczewie wyludnia się. Lokatorzy wyprowadzają się, bo nie chcą żyć z uciążliwą sąsiadką. Dlaczego od lat nikt nie potrafi rozwiązać problemu?

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby
galeria

25 lat politologii UMCS. Uniwersytet podpisał umowę na budowę nowej siedziby 4 2

Chyba najmilszą niespodziankę władzom Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, jego pracownikom i studentom przygotował rektor tej uczelni prof. Stanisław Michałowski. – Dwa dni temu podpisaliśmy z firmą Warbud umowę na budowę nowej siedziby wydziału – oznajmił w piątek rektor podczas uroczystości 25-lecia Wydziału Politologii.

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia]
galeria

"Lubelskie drogi do wolności". Wystawa na dworcu [zdjęcia] 0 0

40 prac uczniów z całego województwa wyróżniono w konkursie plastycznym „lubelskie drogi do Wolności” zorganizowanym przez spółkę Lubelskie Dworce.

By zupa była niedroga. UMCS chce wskrzesić swoją dawną stołówkę

By zupa była niedroga. UMCS chce wskrzesić swoją dawną stołówkę 38 4

Największa lubelska uczelnia postanowiła wskrzesić zamkniętą przed laty stołówkę. Chcieli tego sami studenci, którzy prosili o miejsce, gdzie będą mogli zjeść tanio, smacznie i jeszcze raz tanio. Rektor UMCS obiecał, że stołówka powróci i właśnie zabiera się za remont budynku przy Langiewicza, choć nie jest to łatwe

TBV Start - King Szczecin, w niedzielę o godz. 18.30

TBV Start - King Szczecin, w niedzielę o godz. 18.30 0 0

Kibice w hali Globus będą mogli po raz pierwszy obejrzeć w akcji Joe Thomassona

16-metrowa choinka stanęła w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

16-metrowa choinka stanęła w centrum Lublina [zdjęcia] 1 4

16-metrowa choinka stanęła w piątek na placu przed pedetem, tuż przy szopce.

Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta. Nawet garmażerka i sklepy będą tu zostawiać swoje jedzenie [wideo]
galeria
film

Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta. Nawet garmażerka i sklepy będą tu zostawiać swoje jedzenie [wideo] 46 7

Zasada jest prosta: masz za dużo jedzenia, możesz je tu przynieść. Chcesz coś wziąć, to po prostu bierzesz. Za nic nie musisz płacić, ani nikogo pytać o zgodę. Samoobsługowa Jadłodzielnia działa od piątku na targowisku przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

"Pszczółki" kontra Widzew Łódź, czyli starcie z zespołem nieprzewidywalnym

"Pszczółki" kontra Widzew Łódź, czyli starcie z zespołem nieprzewidywalnym 0 1

Dwa tygodnie przerwy na lepsze zgranie się z nową środkową i wyleczenie urazów. Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pauzowały w ostatniej kolejce. W sobotę (godz. 19) powrócą na parkiet i zmierzą się z Widzewem Łódź

Kiełki jako antidotum na świąteczne przejedzenie

Kiełki jako antidotum na świąteczne przejedzenie 0 0

W związku z ogromem ciężkostrawnych potraw wigilijnych i świątecznych, na pewno warto poszukać czegoś zdrowego, lekkiego i włączyć do zimowego jadłospisu. Doskonałym pomysłem są kiełki, jako wartościowe źródło witamin i absolutną wolność od szkodliwej chemii. W porównaniu do hermetycznie pakowanych sałatek, pryskanych główek sałaty czy hydroponicznie uprawianego szpinaku, kiełki są w 100% bezpieczne.

Pociągi wracają do Dęblina [zdjęcia]
galeria

Pociągi wracają do Dęblina [zdjęcia] 9 0

Od najbliższej niedzieli będzie można dojechać pociągiem z Dęblina do Łukowa bez przesiadek w autobusy komunikacji zastępczej, którą wprowadzono rok temu ze względu na modernizację stacji Dęblin.

Światowa piłka w Lublinie. FIFA przyznała nam aż 9 meczów Mistrzostw Świata U-20
film

Światowa piłka w Lublinie. FIFA przyznała nam aż 9 meczów Mistrzostw Świata U-20 165 8

W Lublinie odbędzie się dziewięć meczów przyszłorocznych Mistrzostw Świata FIFA U-20, w tym jeden mecz półfinałowy. – To duży sukces, bo z pewnością przyjedzie do nas wielu kibiców, a Lublin będzie w serwisach sportowych na całym świecie. Znamy już dokładny harmonogram rozgrywek

Sportowiec Roku 2018 - nominowani: Emilia Zdunek. Mózg i serce mistrzyń

Sportowiec Roku 2018 - nominowani: Emilia Zdunek. Mózg i serce mistrzyń 0 0

Emilia Zdunek to kolejna nominowana na „Sportowca 2018 r.”. Futbolistka Górnika Łęczna ma za sobą świetny czas – wywalczyła mistrzostwo Polski, zdobyła krajowy puchar i wróciła do kadry narodowej

Prezesi porzucają stołki w spółkach miejskich. Nowy prezydent musi szukać zastępców

Prezesi porzucają stołki w spółkach miejskich. Nowy prezydent musi szukać zastępców 11 14

Jakub Banaszek, nowo wybrany prezydent Chełma, jak dotąd nie zwolnił jeszcze żadnego z dyrektorów wydziałów. Rozstał się jedynie z dotychczasową skarbnik i wiceprezydentem Józefem Górnym. Są jednak tacy, którzy odeszli z miejskich stanowisk z własnej inicjatywy.

Wernisaż wystawy "Przezroczystość" Weroniki Markiewicz
15 grudnia 2018, 18:00

Wernisaż wystawy "Przezroczystość" Weroniki Markiewicz 1 0

Już 15 grudnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Weroniki Markiewicz Przezroczystość.

Program TV na weekend 14-16 grudnia 2018. Jakie filmy warto zobaczyć?

Program TV na weekend 14-16 grudnia 2018. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższy weekend w telewizji znajdziemy przede wszystkim dużo filmowej rozrywki. Będą Godzilla, Niepamięć, Skarb Narodów i inne ciekawe produkcje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.