Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2019 r.
7:37

Węglin: Nowy budynek w parku w Lublinie. Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
136 96 A A
Projekt planu zagospodarowania określa także dozwolone przeznaczenie nowego budynku. Miałyby to być „usługi nieuciążliwe”, w szczególności biura, gastronomia, sklepy, hotele, dyskoteki, przychodnie, żłobek, przedszkole, szkoła, obiekty sportowe
Projekt planu zagospodarowania określa także dozwolone przeznaczenie nowego budynku. Miałyby to być „usługi nieuciążliwe”, w szczególności biura, gastronomia, sklepy, hotele, dyskoteki, przychodnie, żłobek, przedszkole, szkoła, obiekty sportowe

Ratusz chce dopuścić częściową zabudowę parku na Węglinie, gdzie mogłyby powstać m.in. sklepy, biura i mieszkania. Takie inwestycje miałby dopuścić nowy plan zagospodarowania terenu, którego projekt został w poniedziałek upubliczniony przez Urząd Miasta. Park wraz ze stojącym tu dworkiem jest własnością prywatną

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O zmianę planu zagospodarowania wnioskował do Ratusza właściciel terenu. Miejscy planiści poszli mu na rękę i stwierdzili, że w parku można postawić drugi budynek. Wczoraj Urząd Miasta pokazał projekt nowego planu zagospodarowania terenu, który miałby umożliwić tę inwestycję.

Na mapie zostały wyznaczone linie, między którymi musiałby się zmieścić nowy obiekt, włącznie z podziemnymi kondygnacjami. Jak duży fragment może być zabudowany?

– Przestrzeń pod lokalizację nowej zabudowy wyznaczona w południowo-zachodnim fragmencie parku to ok. 3 300 mkw. – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Obszar całego parku to ok. 42 000 mkw.

Urząd Miasta przekonuje, że powierzchnia zajęta przez zabytkowy dworek zsumowana z powierzchnią przeznaczoną pod nowy budynek nie przekroczą 10 proc. całego zespołu dworsko-parkowego. Ratusz zapewnia też, że nowa zabudowa, o ile powstanie, nie będzie mocno ingerować w zieleń. – Nowy obszar możliwej zabudowy usługowej wyznaczono tak, by zminimalizować kolizję z istniejącym drzewostanem.

Budynek, którego wzniesienie chcą dopuścić miejscy planiści, nie mógłby przekraczać 11 m wysokości. Urząd Miasta uzgadniał to z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który sprawuje pieczę nad parkiem i dworkiem, które wpisane są do rejestru zabytków.

Projekt planu zagospodarowania określa także dozwolone przeznaczenie nowego budynku. Miałyby to być „usługi nieuciążliwe”, w szczególności biura, gastronomia, sklepy, hotele, dyskoteki, przychodnie, żłobek, przedszkole, szkoła, obiekty sportowe. Inwestor mógłby swobodnie wybierać wśród tych rodzajów działalności.

Plan zezwalałby także na „wprowadzenie funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej”, ale pod warunkiem, że powierzchnia mieszkań nie przekroczy 30 proc. ogólnej powierzchni użytkowej nowego obiektu. W pokazanym projekcie jest też zapis, który umożliwiałby „wprowadzenie funkcji mieszkaniowej” do Dworku Węglińskich.

W projekcie nowego planu zagospodarowania wyznaczono ponadto miejsce na kolejny budynek usługowy, ale już poza obszarem ogrodzonego parku.

Mowa o terenie bliżej al. Kraśnickiej, między parkiem a sklepem Bricoman. Mogłyby tu powstać „usługi nieuciążliwe” od sklepów po biura, aż po stację paliw. Ale również ten budynek nie mógłby mieć więcej niż 11 m wysokości. Bliżej parkowego ogrodzenia wyznaczone ma być miejsce na parking, z zastrzeżeniem, że na 10 miejsc postojowych musi przypadać co najmniej jedno drzewo.

Czy to dobry pomysł na zmianę planu zagospodarowania? O tym może się teraz wypowiedzieć każdy zainteresowany tematem.

Uwagi będą przyjmowane przez Urząd Miasta do 23 września. Wcześniej, bo za niecały tydzień ma się odbyć otwarta dla wszystkich dyskusja z twórcami nowego planu zagospodarowania (29 sierpnia, godz. 16, ul. Wieniawska 14, piętro XII, sala 1206).

e-Wydanie

Komentarze 96

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 08:25
+47
Jakie robi cochce? Pozwolili mu na zbaudowę tylko 10% terenu, to jest "robi co chce?" No ale najlepiej w mieście nic nie budować, albo budować coraz dalej w polach, a do pól - autostrady.
Avatar
Iga / 20 sierpnia 2019 o 08:21
+44
Teren prywatny niech każdy robi sobie co chce, tylko podkreślam każdy ci o mniejszych działkach też!!!!
Avatar
anna / 20 sierpnia 2019 o 08:52
+38
I słusznie, że chcą budować. Powinni budować tam gdzie jest uzbrojenie, dobra komunikacja i bliskość centrum. Ludzie pracujący w lublinie powinni mieć blisko do miasta , a nie do urzędu gminy w Piaskach czy innej gminy. Oczywiście należy też brać pod uwagę zieleń, ale można wszystko mądrze pogodzić.
Avatar
el / 20 sierpnia 2019 o 09:34
+33
Tak się właśnie robi kasę, kupujemy za niewielkie pieniądze, wkładamy parę złotych żeby odbudować dworek, załatwiamy sobie pozwolenie na zmianę planu zagospodarowania parku i stajemy się milionerami.
Ależ bzdura. Nie warto czytać opinii na tym forum bo jest zdominowane przez ludzi którzy głośniej krzyczą niż myślą i kompletnie nie mają pojęcia o czym mówią. Odbudowa dworu to "niewielkie pieniądze"? Każdy kto ma pojęcie o realiach wie jak trudna i kosztochłonna jest odbudowa obiektu objętego ochroną konserwatorską.
Avatar
Marcinp / 20 sierpnia 2019 o 07:59
+32
Normalne w kazdym mieście na świecie... jak ma sie inaczej miasto rozwijać ????? To nie jest WIEŚ !!!!!
Avatar
Co by tu jeszcze / 20 sierpnia 2019 o 17:14
+22
Może zlikwidujmy w ogóle stanowisko konserwatora zabytków skoro i tak na wszystko się on godzi.PO co są wpisy do rejestru zabytków skoro i tak ich nikt nie przestrzega .. W Zamościu w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego stanowiącego perełkę renesansu, jedyny zabytek urbanistyki renesansowej w Polsce, wpisany ponadto na listę UNESCO, konserwator zgodził się na budowę koszmarnego apartamentowca. To już drugi taki kwiatek po przebrzydkim hotelu ( bodajże o nazwie Renesans ) w obrębie murów miejskich. W Lublinie zniszczono w ten sposób panoramę Starego Miasta stawiając Tarasy Zamkowe, zniszczono śródmieści stawiając ( TBV) na zamknięciu perspektywy Krakowskiego Przedmieścia przeskalowany apartamentowiec. Wydaje mi się że ciągle ktoś myśli co by tu jeszcze spieprz...ć choć wskutek tej radosnej działalności chciwych inwestorów i kompletnej indolencji Urzędu Miasta miejsc do spiep..enia zostało już niewiele ...Jak tak dalej pójdzie to TBV wybuduje apartamentowiec na środku Placu Litewskiego albo w Parku Saskim ...
Może zlikwidujmy w ogóle stanowisko konserwatora zabytków skoro i tak na wszystko się on godzi.PO co są wpisy do rejestru zabytków skoro i tak ich nikt nie przestrzega .. W Zamościu w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego stanowiącego perełkę renesansu, jedyny zabytek urbanistyki renesansowej w Polsce, wpisany ponadto na listę UNESCO, konserwator zgodził się na budowę koszmarnego apartamentowca. To już drugi taki kwiatek po przebrzydkim hotelu ( bodajże o nazwie Renesans ) w obrębie murów miejskich. W Lublinie zniszczono w ten sposób p... rozwiń
Avatar
koala / 20 sierpnia 2019 o 20:03
+19
..nieuciążliwe usługi , a wśród nich DYSKOTEKA. Za jakich naiwniaków władze miasta maja mieszkańców????
Avatar
Picek / 20 sierpnia 2019 o 19:12
+19
Z ta zielenia to niezly przekret. Od dluzszego czasu powoli wycinane byly drzewa. To bylo od dawna szykowane pod ta inwestycje. Ratusz zapewnia ze nie bedzie ingerecji w zielen :). Szkoda ze Ratusz nie widzial co sie dzialo wczesniej z zielenia. Szkoda gadac . Podobnie na ul. Roztocze z budowa blokow po Lift service. Pozwolic na taki moloch ktory bedzie bardziej uciazliwy niz ten maly zaklad. W zyciu nie zaglosuje na tych rzadzacych. W zasadzie to wiele osob ma takie zdanie. Ich dni sa policzone.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 17:40
+18
"Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę" - to słowo "częściową" można sobie wsadzić miedzy wiersze, nie lepiej powiedzieć wprost, że chce się tutaj nagrzmocić kilka pokaźnych bloków i wszystko byłoby jasne? Nie bo trzeba stosować formę łagodzącą, by nie wywoływać zbytnich kontrowersji. Ten zielony teren to istna gratka dla dewelopera, który zechce tam się wybudować, to dziwne, że dotychczas nikt nie zwracał uwagi na ten obszar. Ja się boję, że za kilka kilkanaście lat jak tak szybko i nachalnie będzie się rządzić deweloperka w Lublinie to próżno się będzie spodziewać wolnego skrawka zieleni, a jeśli w ogóle będzie jakaś zieleń to chyba tylko sztuczna - tym się to skończy. Ten niewykorzystany obszar już lepiej na jakiś mały park przerobić niż nasadzić kolejnych betonowych kloców.
"Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę" - to słowo "częściową" można sobie wsadzić miedzy wiersze, nie lepiej powiedzieć wprost, że chce się tutaj nagrzmocić kilka pokaźnych bloków i wszystko byłoby jasne? Nie bo trzeba stosować formę łagodzącą, by nie wywoływać zbytnich kontrowersji. Ten zielony teren to istna gratka dla dewelopera, który zechce tam się wybudować, to dziwne, że dotychczas nikt nie zwracał uwagi na ten obszar. Ja się boję, że za kilka kilkanaście lat jak tak szybko i nachalnie będzie się rządzić dewe... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 10:55
+16
Obiekty sportowe zgodnie z planem mogłyby jak najbardziej powstać
Avatar
Japolan / 21 sierpnia 2019 o 21:06
+2
gdzie jest prokurator pytam przeciez to jakis przekret ratusza
Proponuję zapytać Żonę pana posła (i wiceministra "od budownictwa") Artura Sobonia, która w prokuraturze "gra pierwsze skrzypce" (jak szeptem mówią tutejsi PiS'owcy); być może tak mi się przyśniło.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 20:35
+5
gdzie jest prokurator pytam przeciez to jakis przekret ratusza
Avatar
Tomasz / 21 sierpnia 2019 o 10:17
+7
Zawod miejskiego planisty jest niezwykle korupcjogenny. Jedna decyzja i miliony zysku dla inwestora a jednoczesnie dewastacja otoczenia i przestrzeni miejskiej. Czy nad dzialalnoscia takich urzednikow nie powinno czuwac CBA??
 W grę wchodzi jeszcze kwestia interpretacji i egzekwowania przepisów prawa przez władzę wykonawczą tj.Urząd Miasta i Prezydenta.Chodzi o problem przestrzeni publicznej,której zarządcą jest właściciel prywatny.Skrajnymi przypadkami tego problemu w Lublinie są sprawy "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych i sprawa Górek Czechowskich.Wg.obowiązujących przepisów prawa, właściciel taki ma obowiązki publiczne i nie może się od nich uchylać,a władze publiczne mają obowiązek egzekwować prawo w stosunku do niego.W obu przypadkach mamy do czynienia z łamaniem prawa przez właścicieli prywatnych i bierności władz publicznych.Cierpi na tym interes publiczny.
 W grę wchodzi jeszcze kwestia interpretacji i egzekwowania przepisów prawa przez władzę wykonawczą tj.Urząd Miasta i Prezydenta.Chodzi o problem przestrzeni publicznej,której zarządcą jest właściciel prywatny.Skrajnymi przypadkami tego problemu w Lublinie są sprawy "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych i sprawa Górek Czechowskich.Wg.obowiązujących przepisów prawa, właściciel taki ma obowiązki publiczne i nie może się od nich uchylać,a władze publiczne mają obowiązek egzekwować prawo w stosunku do niego.W o... rozwiń
Avatar
Wylaczylem adblocka / 20 sierpnia 2019 o 22:44
+1
kuwra no bez jaj wyłączam tego ***ego adblocka i ciomgle nie moge przeczytać *** ***e zmiencie to wtf !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Kazio / 20 sierpnia 2019 o 20:55
+14
Najpierw jeden budynek, a potem całe osiedle, tak samo bedzie na Gorkach Czechowskich, nad Bystrzycą. Szczytne cele typu "park" a tak naprawdę mieszkańcy sa w "głebokim powazaniu" i realizowane są wyłacznie interesy doweloperów. To jest coś nieprawdopodobnego, jak mozna być przeciwko własnemu miastu i własnym mieszkańcom panie Żuk. Gdzie te obiecane w kampanii remonty ulic ? Po prostu kłamca, bo o tych inwestycjach w kampanii była cisza...Echhh
Avatar
koala / 20 sierpnia 2019 o 20:03
+19
..nieuciążliwe usługi , a wśród nich DYSKOTEKA. Za jakich naiwniaków władze miasta maja mieszkańców????
Avatar
czarny kot / 20 sierpnia 2019 o 19:38
+4
Teren prywatny niech każdy robi sobie co chce, tylko podkreślam każdy ci o mniejszych działkach też!!!!
Dobrze w takim razie ja na swojej prywatnej działce w centrum miasta zbuduję spalarnię śmieci albo chlewnię
 Lepiej krematorium albo ferme lisów.
Avatar
Picek / 20 sierpnia 2019 o 19:12
+19
Z ta zielenia to niezly przekret. Od dluzszego czasu powoli wycinane byly drzewa. To bylo od dawna szykowane pod ta inwestycje. Ratusz zapewnia ze nie bedzie ingerecji w zielen :). Szkoda ze Ratusz nie widzial co sie dzialo wczesniej z zielenia. Szkoda gadac . Podobnie na ul. Roztocze z budowa blokow po Lift service. Pozwolic na taki moloch ktory bedzie bardziej uciazliwy niz ten maly zaklad. W zyciu nie zaglosuje na tych rzadzacych. W zasadzie to wiele osob ma takie zdanie. Ich dni sa policzone.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 17:40
+18
"Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę" - to słowo "częściową" można sobie wsadzić miedzy wiersze, nie lepiej powiedzieć wprost, że chce się tutaj nagrzmocić kilka pokaźnych bloków i wszystko byłoby jasne? Nie bo trzeba stosować formę łagodzącą, by nie wywoływać zbytnich kontrowersji. Ten zielony teren to istna gratka dla dewelopera, który zechce tam się wybudować, to dziwne, że dotychczas nikt nie zwracał uwagi na ten obszar. Ja się boję, że za kilka kilkanaście lat jak tak szybko i nachalnie będzie się rządzić deweloperka w Lublinie to próżno się będzie spodziewać wolnego skrawka zieleni, a jeśli w ogóle będzie jakaś zieleń to chyba tylko sztuczna - tym się to skończy. Ten niewykorzystany obszar już lepiej na jakiś mały park przerobić niż nasadzić kolejnych betonowych kloców.
"Miasto chce dopuścić tu częściową zabudowę" - to słowo "częściową" można sobie wsadzić miedzy wiersze, nie lepiej powiedzieć wprost, że chce się tutaj nagrzmocić kilka pokaźnych bloków i wszystko byłoby jasne? Nie bo trzeba stosować formę łagodzącą, by nie wywoływać zbytnich kontrowersji. Ten zielony teren to istna gratka dla dewelopera, który zechce tam się wybudować, to dziwne, że dotychczas nikt nie zwracał uwagi na ten obszar. Ja się boję, że za kilka kilkanaście lat jak tak szybko i nachalnie będzie się rządzić dewe... rozwiń
Avatar
Co by tu jeszcze / 20 sierpnia 2019 o 17:14
+22
Może zlikwidujmy w ogóle stanowisko konserwatora zabytków skoro i tak na wszystko się on godzi.PO co są wpisy do rejestru zabytków skoro i tak ich nikt nie przestrzega .. W Zamościu w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego stanowiącego perełkę renesansu, jedyny zabytek urbanistyki renesansowej w Polsce, wpisany ponadto na listę UNESCO, konserwator zgodził się na budowę koszmarnego apartamentowca. To już drugi taki kwiatek po przebrzydkim hotelu ( bodajże o nazwie Renesans ) w obrębie murów miejskich. W Lublinie zniszczono w ten sposób panoramę Starego Miasta stawiając Tarasy Zamkowe, zniszczono śródmieści stawiając ( TBV) na zamknięciu perspektywy Krakowskiego Przedmieścia przeskalowany apartamentowiec. Wydaje mi się że ciągle ktoś myśli co by tu jeszcze spieprz...ć choć wskutek tej radosnej działalności chciwych inwestorów i kompletnej indolencji Urzędu Miasta miejsc do spiep..enia zostało już niewiele ...Jak tak dalej pójdzie to TBV wybuduje apartamentowiec na środku Placu Litewskiego albo w Parku Saskim ...
Może zlikwidujmy w ogóle stanowisko konserwatora zabytków skoro i tak na wszystko się on godzi.PO co są wpisy do rejestru zabytków skoro i tak ich nikt nie przestrzega .. W Zamościu w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego stanowiącego perełkę renesansu, jedyny zabytek urbanistyki renesansowej w Polsce, wpisany ponadto na listę UNESCO, konserwator zgodził się na budowę koszmarnego apartamentowca. To już drugi taki kwiatek po przebrzydkim hotelu ( bodajże o nazwie Renesans ) w obrębie murów miejskich. W Lublinie zniszczono w ten sposób p... rozwiń