Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2021 r.
20:11

Nowy patron auli Wydziału Ekonomicznego UMCS. Wzór dla młodych ludzi

0 9 A A

Aula Wydziału Ekonomicznego UMCS od dzisiaj nosi imię dr Lesława Pagi. Odsłonięto w niej także tablicę upamiętniającą współtwórcę Giełdy Papierów Wartościowych i dzwon giełdowy, wzorowany na tym, jaki znajduje się w Sali notowań w warszawskiej siedzibie GPW.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To osoba, która tworzyła architekturę naszego rynku kapitałowego na początku transformacji. Był współtwórcą Giełdy Papierów Wartościowych i pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych, a więc instytucji, które bardzo mocno wspierają wzrost gospodarczy i rozwój gospodarki i których nie mieliśmy w poprzednim ustroju. Zostały one zbudowane od zera między innymi dzięki wysiłkowi Lesława Pagi – mówi dr hab. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Ekonomicznego. I dodaje, że nowy patron wydziałowej auli jest doskonałym wzorem dla młodych ludzi.

– Był postacią charyzmatyczną, liderem, który inspirował innych i pokazał, że można stworzyć coś z niczego w bardzo trudnych warunkach. Chcemy pokazywać naszym studentom sylwetkę Lesława Pagi, żeby zachęcić ich do działań na rzecz własnego rozwoju i gospodarki, wzorując się na osiągnięciach naszego patrona.

Lesław Paga był absolwentem lubelskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica i Wydziału Ekonomicznego UMCS. Jako adiunkt pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zajmował się gospodarką rynkową. Działał w „Solidarności”, a po 1989 roku zaangażował się w działalność państwową. Zmarł w 2003 roku.

Po jego śmierci z inicjatywy jego żony Ewy i córki Pauliny powstała Fundacja im. Lesława A. Pagi, która zajmuje się promowaniem dobrych praktyk w działalności gospodarczej i wspieraniem utalentowanych studentów i absolwentów szkół wyższych.

– Staramy się wybierać tych ludzi, porządkować ich wiedzę i kontaktować z praktykami. Nasze hasło, to „uczyć poprzez praktykę”. Jesteśmy więc pomostem między edukacją uniwersytecką a pracą zawodową, szukamy im ciekawych pomysłów na firmy – mówi Ewa Paga, która pełni funkcję prezesa fundacji.

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono także przyznawane przez fundację nagrody im. Lesława Pagi. W tym roku otrzymali je: wiceprezes PKO Banku Polskiego Jakub Papierski, członek zarządu Innogy Polska S.A. Joanna Kępczyńska oraz dziennikarka i publicystka Joanna Solska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 20:38
+9
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...." TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...."... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 września 2021 r. o 11:30
+8
WZÓR dla młodych ???? ---"...1977-1981 w PZPR, członek egzekutywy POP ( Podstawowa Organizacja Partyjna !!!!!)  ( Wydz. Ekonomicznego UMCS " - encysol.pl --- wzór dla lewaków to i owszem...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 22:52
+8
... już w 1ej połowie lat 80-tych zaczęły się stypendia Fulbrighta dla namaszczonych komuchów - przyszłych "budowniczych nowego systemu" , potem było to oficjalnie klepnięte w Reykiaviku. ps Gdyby wszystko nie było wcześniej dogadane, to czy totalitarny system, wciąż mordujący i niszczący ludzi, wypuszczałby swych młodych, zdolnych działaczy na stypendia do "imperialistycznych" zachodnich krajów, by tam prano im mózgi? Czy aby nie było to przygotowanie kadr pod...
Avatar
Sir_Fred / 29 września 2021 r. o 00:28
+3
We w tej auli kiedyś uczono mnie kiedyś jak zgniły jest kapitalizm i zmieża do upadku. I co najgorsze - okazało się to prawdą.. 
Avatar
Japolan / 29 września 2021 r. o 08:53
+2
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 04:21
+1
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Avatar
Japolan / 28 września 2021 r. o 21:24
-4
Kolejny przejaw umacniania liberalnego totalitaryzmu. Żal, że na Uniwersytecie - czyli głównie w celu manipulowania studentami.
Avatar
_XD_ / 28 września 2021 r. o 20:56
-5
Lesław  Paga:  — " ....Ekonomiści  istotnie przez całe  lata  wy­czyniali  cuda  z  ekonomią  i  uzasadnia­li  wszystko,  co  było  potrzeba,  stawia­jąc  rzeczy  na  głowie.  Spowodowało  to naturalny  brak  zaufania  do  tej  profesji  i  traktowanie  jej  jako  formę szarlatanerii.  Swego  rodzaju  wiedzy tajemnej,  którą  można  wykorzystać także  przeciwko  społeczeństwu.  Pod­czas  gdy  powinni  oni  objaśniać  społe­czeństwu  skutki  ekonomiczne  decyzji politycznych,  a  również  ostrzegać przed  niektórymi (decyzjami)...."  TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam  plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie?
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie? rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 13:00
-6
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
  Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę. 
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę.  rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 13:00
-6
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
  Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę. 
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę.  rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 września 2021 r. o 11:30
+8
WZÓR dla młodych ???? ---"...1977-1981 w PZPR, członek egzekutywy POP ( Podstawowa Organizacja Partyjna !!!!!)  ( Wydz. Ekonomicznego UMCS " - encysol.pl --- wzór dla lewaków to i owszem...
Avatar
Japolan / 29 września 2021 r. o 08:53
+2
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 04:21
+1
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Avatar
Sir_Fred / 29 września 2021 r. o 00:28
+3
We w tej auli kiedyś uczono mnie kiedyś jak zgniły jest kapitalizm i zmieża do upadku. I co najgorsze - okazało się to prawdą.. 
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 22:52
+8
... już w 1ej połowie lat 80-tych zaczęły się stypendia Fulbrighta dla namaszczonych komuchów - przyszłych "budowniczych nowego systemu" , potem było to oficjalnie klepnięte w Reykiaviku. ps Gdyby wszystko nie było wcześniej dogadane, to czy totalitarny system, wciąż mordujący i niszczący ludzi, wypuszczałby swych młodych, zdolnych działaczy na stypendia do "imperialistycznych" zachodnich krajów, by tam prano im mózgi? Czy aby nie było to przygotowanie kadr pod...
Avatar
Japolan / 28 września 2021 r. o 21:24
-4
Kolejny przejaw umacniania liberalnego totalitaryzmu. Żal, że na Uniwersytecie - czyli głównie w celu manipulowania studentami.
Avatar
_XD_ / 28 września 2021 r. o 20:56
-5
Lesław  Paga:  — " ....Ekonomiści  istotnie przez całe  lata  wy­czyniali  cuda  z  ekonomią  i  uzasadnia­li  wszystko,  co  było  potrzeba,  stawia­jąc  rzeczy  na  głowie.  Spowodowało  to naturalny  brak  zaufania  do  tej  profesji  i  traktowanie  jej  jako  formę szarlatanerii.  Swego  rodzaju  wiedzy tajemnej,  którą  można  wykorzystać także  przeciwko  społeczeństwu.  Pod­czas  gdy  powinni  oni  objaśniać  społe­czeństwu  skutki  ekonomiczne  decyzji politycznych,  a  również  ostrzegać przed  niektórymi (decyzjami)...."  TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam  plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie?
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 20:38
+9
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...." TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...."... rozwiń