Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2021 r.
20:11

Nowy patron auli Wydziału Ekonomicznego UMCS. Wzór dla młodych ludzi

0 9 A A

Aula Wydziału Ekonomicznego UMCS od dzisiaj nosi imię dr Lesława Pagi. Odsłonięto w niej także tablicę upamiętniającą współtwórcę Giełdy Papierów Wartościowych i dzwon giełdowy, wzorowany na tym, jaki znajduje się w Sali notowań w warszawskiej siedzibie GPW.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To osoba, która tworzyła architekturę naszego rynku kapitałowego na początku transformacji. Był współtwórcą Giełdy Papierów Wartościowych i pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych, a więc instytucji, które bardzo mocno wspierają wzrost gospodarczy i rozwój gospodarki i których nie mieliśmy w poprzednim ustroju. Zostały one zbudowane od zera między innymi dzięki wysiłkowi Lesława Pagi – mówi dr hab. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Ekonomicznego. I dodaje, że nowy patron wydziałowej auli jest doskonałym wzorem dla młodych ludzi.

– Był postacią charyzmatyczną, liderem, który inspirował innych i pokazał, że można stworzyć coś z niczego w bardzo trudnych warunkach. Chcemy pokazywać naszym studentom sylwetkę Lesława Pagi, żeby zachęcić ich do działań na rzecz własnego rozwoju i gospodarki, wzorując się na osiągnięciach naszego patrona.

Lesław Paga był absolwentem lubelskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica i Wydziału Ekonomicznego UMCS. Jako adiunkt pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zajmował się gospodarką rynkową. Działał w „Solidarności”, a po 1989 roku zaangażował się w działalność państwową. Zmarł w 2003 roku.

Po jego śmierci z inicjatywy jego żony Ewy i córki Pauliny powstała Fundacja im. Lesława A. Pagi, która zajmuje się promowaniem dobrych praktyk w działalności gospodarczej i wspieraniem utalentowanych studentów i absolwentów szkół wyższych.

– Staramy się wybierać tych ludzi, porządkować ich wiedzę i kontaktować z praktykami. Nasze hasło, to „uczyć poprzez praktykę”. Jesteśmy więc pomostem między edukacją uniwersytecką a pracą zawodową, szukamy im ciekawych pomysłów na firmy – mówi Ewa Paga, która pełni funkcję prezesa fundacji.

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono także przyznawane przez fundację nagrody im. Lesława Pagi. W tym roku otrzymali je: wiceprezes PKO Banku Polskiego Jakub Papierski, członek zarządu Innogy Polska S.A. Joanna Kępczyńska oraz dziennikarka i publicystka Joanna Solska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 20:38
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...." TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...."... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 września 2021 r. o 11:30
WZÓR dla młodych ???? ---"...1977-1981 w PZPR, członek egzekutywy POP ( Podstawowa Organizacja Partyjna !!!!!)  ( Wydz. Ekonomicznego UMCS " - encysol.pl --- wzór dla lewaków to i owszem...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 22:52
... już w 1ej połowie lat 80-tych zaczęły się stypendia Fulbrighta dla namaszczonych komuchów - przyszłych "budowniczych nowego systemu" , potem było to oficjalnie klepnięte w Reykiaviku. ps Gdyby wszystko nie było wcześniej dogadane, to czy totalitarny system, wciąż mordujący i niszczący ludzi, wypuszczałby swych młodych, zdolnych działaczy na stypendia do "imperialistycznych" zachodnich krajów, by tam prano im mózgi? Czy aby nie było to przygotowanie kadr pod...
Avatar
Japolan / 29 września 2021 r. o 08:53
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
Avatar
Sir_Fred / 29 września 2021 r. o 00:28
We w tej auli kiedyś uczono mnie kiedyś jak zgniły jest kapitalizm i zmieża do upadku. I co najgorsze - okazało się to prawdą.. 
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 04:21
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Avatar
Japolan / 28 września 2021 r. o 21:24
Kolejny przejaw umacniania liberalnego totalitaryzmu. Żal, że na Uniwersytecie - czyli głównie w celu manipulowania studentami.
Avatar
_XD_ / 28 września 2021 r. o 20:56
Lesław  Paga:  — " ....Ekonomiści  istotnie przez całe  lata  wy­czyniali  cuda  z  ekonomią  i  uzasadnia­li  wszystko,  co  było  potrzeba,  stawia­jąc  rzeczy  na  głowie.  Spowodowało  to naturalny  brak  zaufania  do  tej  profesji  i  traktowanie  jej  jako  formę szarlatanerii.  Swego  rodzaju  wiedzy tajemnej,  którą  można  wykorzystać także  przeciwko  społeczeństwu.  Pod­czas  gdy  powinni  oni  objaśniać  społe­czeństwu  skutki  ekonomiczne  decyzji politycznych,  a  również  ostrzegać przed  niektórymi (decyzjami)...."  TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam  plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie?
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie? rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 13:00
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
  Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę. 
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę.  rozwiń
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 13:00
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
  Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę. 
 No bo lepszy jest nasz swojski totalitaryzm katolicko-narodowy wprowadzany przez PISdy, którego części składowe jako żywo przypominają ten hitlerowski. Wszyscy jesteśmy u siebie, ale nie będzie mam układał życia jakiś stary, zapyziały dziad w wytartym garniturku i butach nie od pary, razem ze swoimi sługusami liczącymi tylko na szybkie zejście tego pierwszego, żeby przejść po nim władzę.  rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 września 2021 r. o 11:30
WZÓR dla młodych ???? ---"...1977-1981 w PZPR, członek egzekutywy POP ( Podstawowa Organizacja Partyjna !!!!!)  ( Wydz. Ekonomicznego UMCS " - encysol.pl --- wzór dla lewaków to i owszem...
Avatar
Japolan / 29 września 2021 r. o 08:53
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Oto przykład liberalnego totalitaryzmu. Jesteśmy u siebie - niech zjeżdża liberalny pomiot. Precz z totalitaryzmem!
Avatar
_XD_ / 29 września 2021 r. o 04:21
Skoro nie podoba wam się ten "zgniły zachodni kapitalizm" do którego Polska dąży od trzydziestu lat, zapraszam wy***lać za wschodnią granicę. Tamtejsze standardy powinny wam przypaść do gustu. XD
Avatar
Sir_Fred / 29 września 2021 r. o 00:28
We w tej auli kiedyś uczono mnie kiedyś jak zgniły jest kapitalizm i zmieża do upadku. I co najgorsze - okazało się to prawdą.. 
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 22:52
... już w 1ej połowie lat 80-tych zaczęły się stypendia Fulbrighta dla namaszczonych komuchów - przyszłych "budowniczych nowego systemu" , potem było to oficjalnie klepnięte w Reykiaviku. ps Gdyby wszystko nie było wcześniej dogadane, to czy totalitarny system, wciąż mordujący i niszczący ludzi, wypuszczałby swych młodych, zdolnych działaczy na stypendia do "imperialistycznych" zachodnich krajów, by tam prano im mózgi? Czy aby nie było to przygotowanie kadr pod...
Avatar
Japolan / 28 września 2021 r. o 21:24
Kolejny przejaw umacniania liberalnego totalitaryzmu. Żal, że na Uniwersytecie - czyli głównie w celu manipulowania studentami.
Avatar
_XD_ / 28 września 2021 r. o 20:56
Lesław  Paga:  — " ....Ekonomiści  istotnie przez całe  lata  wy­czyniali  cuda  z  ekonomią  i  uzasadnia­li  wszystko,  co  było  potrzeba,  stawia­jąc  rzeczy  na  głowie.  Spowodowało  to naturalny  brak  zaufania  do  tej  profesji  i  traktowanie  jej  jako  formę szarlatanerii.  Swego  rodzaju  wiedzy tajemnej,  którą  można  wykorzystać także  przeciwko  społeczeństwu.  Pod­czas  gdy  powinni  oni  objaśniać  społe­czeństwu  skutki  ekonomiczne  decyzji politycznych,  a  również  ostrzegać przed  niektórymi (decyzjami)...."  TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam  plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie?
 Fakt. Może tylu durni nie dałoby się przekupić ich własnymi pieniędzmi, a wcześniej nie nabrałoby się na szwajcarskie kredyty Morawieckiego. "Ludzie są tak głupi, że to działa". Pamiętacie? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 września 2021 r. o 20:38
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...." TygodnikWschodni - no i jaruzel po forum onz w NyC zafundował nam plan S0R0Sa, zrealizowany tak skutecznie przez Baltzerovitza....
Lesław Paga: — " ....Ekonomiści istotnie przez całe lata wy­czyniali cuda z ekonomią i uzasadnia­li wszystko, co było potrzeba, stawia­jąc rzeczy na głowie. Spowodowało to naturalny brak zaufania do tej profesji i traktowanie jej jako formę szarlatanerii. Swego rodzaju wiedzy tajemnej, którą można wykorzystać także przeciwko społeczeństwu. Pod­czas gdy powinni oni objaśniać społe­czeństwu skutki ekonomiczne decyzji politycznych, a również ostrzegać przed niektórymi (decyzjami)...."... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Nie jest tajemnicą, że zarobki programistów specjalizujących się w wykorzystaniu w praktyce niezwykle popularnego języka Java należą do najwyższych w rodzimej branży IT. Praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością nieprzerwanego stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, jednakże jest ona nad wyraz opłacalna. Sprawdźmy więc z czym ona się wiąże!

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie
1 grudnia 2022, 17:00

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie

Nie tylko o Janie Zamoyskim, założycielu miasta, ale też innych członkach wybitnego rodu opowiadać będzie w czwartek (1 grudnia) historyk Jacek Feduszka. Na spotkanie z nim warto wybrać się tego dnia do Kawiarni Mazagram na Starym Mieście w Zamościu.

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie namalują obrazy inspirowane prawdziwymi historiami opowiedzianymi im przez mieszkańców Puław. Podczas spotkania zaplanowanego na wtorek, każdy będzie mógł przyjść i podzielić się z artystami własnymi wspomnieniami związanymi z miastem.

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Impreza odbywająca się w Cetniewie była bardzo ciekawym turniejem, na który stawiły się wszystkie zespoły występujące w rozgrywkach Energa Basket Ligi. W tym gronie były również lublinianki. Akademiczki wystąpiły w składzie: Aleksandra Kuczyńska, Olga Trzeciak, Anna Winkowska i Wiktoria Zając.

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim
zdjęcia
galeria

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim

14 podejrzanych, a z nich 11 osób zostało aresztowanych. Tak wygląda bilans najnowszej akcji CBŚP, które namierzyło gang złodziei samochodów.

Ceny gazu w 2023 roku. Nie będzie limitu dochodowego

Ceny gazu w 2023 roku. Nie będzie limitu dochodowego

Rząd wycofuje się z pomysłu, żeby to dochody decydowały o tym, jakie będą rachunki za gaz. Teraz na stole jest nowe rozwiązanie.

Zabawki ze sklepu Zakupowo

Zabawki ze sklepu Zakupowo

Poszukując zabawek dla najmłodszych coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jak znaleźć takie, których przystępna cena będzie iść w parze z wysoką jakością. Wiemy, że wzbudzenie dziecięcego zainteresowania nie jest trudne, liczymy jednak na to, że wybranym przez nas zabawkom uda się je również utrzymać. Nie każde rozwiązanie wywiąże się tak samo dobrze z tego rodzaju oczekiwań. Nie ulega jednak wątpliwości, że zabawki ze sklepu Zakupowo będą strzałem w dziesiątkę.

Iluminacje świąteczne w Lublinie nie będą świecić przez całą noc

Iluminacje świąteczne w Lublinie nie będą świecić przez całą noc

Tylko w określonych godzinach mają w tym roku świecić świąteczne ozdoby w centrum Lublina. Ich montaż powinien się zacząć lada dzień. Miasto nie rezygnuje za to z występów w bożonarodzeniowej szopce.

Padwa Zamość wygrała trzeci mecz z rzędu, AZS AWF Biała Podlaska znowu górą

Padwa Zamość wygrała trzeci mecz z rzędu, AZS AWF Biała Podlaska znowu górą

W pierwszym meczu w hali OSiR w tym sezonie Padwa pokonała Budnex Stal Gorzów 21:18. To już trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo drużyny z Zamościa.

Zadzwonił na numer alarmowy: zabiłem swoją żonę, a ciało wrzuciłem do rzeki

Zadzwonił na numer alarmowy: zabiłem swoją żonę, a ciało wrzuciłem do rzeki

Mieszkaniec Lubartowa zadzwonił na numer alarmowy z informacją, że zabił swoją żonę, a jej zwłoki wrzucił do rzeki.

GTK Gdynia – Bogdanka AZS UMCS II Lublin 69:65. Nie wykorzystały szansy

GTK Gdynia – Bogdanka AZS UMCS II Lublin 69:65. Nie wykorzystały szansy

Bogdanka AZS UMCS II Lublin wystąpiła w Gdyni poważnie wzmocniona zawodniczkami z Energa Basket Ligi. Niestety, nawet to nie pomogło pokonać GTK Gdynia

Zmieniają rozkład jazdy autobusów w Lublinie

Zmieniają rozkład jazdy autobusów w Lublinie

Od 1 grudnia obowiązywać ma zmieniony rozkład jazdy niektórych linii autobusowych.

Wystawa "Spotkania z Naturą" w Warsztatach Kultury
1 grudnia 2022, 9:00

Wystawa "Spotkania z Naturą" w Warsztatach Kultury

W grudniu w siedzibie Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 7) będzie można podziwiać wystawę autystycznego artysty - Igora Bryzka. Wystawa "Spotkania z Naturą" prezentowana będzie w ramach cyklu "Sztuka wrażliwości".

W Puławach osiedla toną w mroku. Według prezydenta to nakaz ustawowy

W Puławach osiedla toną w mroku. Według prezydenta to nakaz ustawowy

Jak wynika z poradnika do ustawy, który opublikował resort klimatu i środowiska, nowy obowiązek oszczędzania 10 procent energii nie dotyczy oświetlenia ulicznego. Czy zatem jest szansa na to, że puławskie latarnie w nocy znów zaczną świecić? Do ich uruchomienia prezydenta zachęcają radni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!