Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2009 r.
13:52
Edytuj ten wpis

Odnowią kamienicę, ale rzeźby poczekają

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 4 A A

Rozpoczęła się przebudowa kamienicy przy Placu Zamkowym 10. Dawną siedzibę banku BISE zajmie… kolejny bank. Niestety w tym roku nie uda się zrekonstruować rzeźb, które zdobiły dach budynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Robotnicy zabrali się już za wykuwanie okien, od strony al. Tysiąclecia. Będą znacznie większe i pozbawione krat. Powstanie też dodatkowe wejście dla interesantów. Najbardziej zmieni się jednak front budynku.

- Portyk ze schodami ma być zabudowany i przeszklony - mówi Halina Landecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków - Znikną więc schody i chodnik, z którego korzystali piesi.

Remont nie obejmie całej kamienicy a jedynie parter i pierwsze piętro, czyli dawną siedzibę banku oraz przybudówkę. Wnętrze budynku czeka gruntowana przebudowa i adaptacja do potrzeb nowego lokatora. Do jego dyspozycji będzie ponad 600 mkw. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak kamienica będzie wyglądała po przebudowie.

- Cały czas pracujemy nad szczegółami - mówi architekt Jacek Bieńkowski z lubelskiej pracowni BLM Architekci - Pojawiły się pewne problemy związane z konstrukcją murów. Nie wiem, czy uda się zbudować całkowicie przeszklone ściany wokół podcieni. Możliwe, że będziemy zmuszeni nieco zmienić projekt i ograniczyć szklaną powierzchnię.

Przedstawiciele inwestora z firmy Capital Park deklarują, że przebudowa zakończy się w marcu. Nie zdradzają, który bank wprowadzi się do dawnej siedziby BISE.

Remont obejmie tylko cześć komercyjną. Zarządca budynku, firma ADE-EM Centrum nie planuje renowacji całego budynku. Nie uda się też zrekonstruować dwóch rzeźb, które kiedyś zdobiły dach kamienicy.

We wrześniu 2006 roku doszło do wypadku, jedna z figur rozpadła się. Druga także jest w bardzo złym stanie. Powoli się rozsypuje.

- Nie wiem kiedy uda się je odbudować. Trudno powiedzieć - mówi Andrzej Orzechowski z ADE-EM Centrum. - W tej chwili nie ma na to pieniędzy. To jedyna przeszkoda. Jest przecież pełna dokumentacja, są zdjęcia rzeźb.

Z fotografii wynika, że zniszczona figura przypominała małpiszona. Druga przedstawia niedźwiedzia, atakującego dziecko.

Kamienica z numerem 10 powstała w latach 50. ubiegłego wieku, przy okazji aranżacji całego Placu Zamkowego. W XIX wieku, w tym samym miejscu mieszkał rabi Jakow Icchak Horowic Choze, znany jako Widzący z Lublina.

O historii i znaczeniu rzeźb niewiele wiadomo. Nieznany jest również ich autor. Symbolikę figur badał nieżyjący już prof. Władysław Panas z KUL. Wiązał je właśnie z osobą Widzącego z Lublina

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lublinek / 13 maja 2009 o 12:35
0
Nie wiem dlaczego nie podoba się odnowienie choć w pewnej części elewacji....może to zmobilizuje Zarządce do znalezienia środków na odnowienie elewacji na całej kamienicy....małymi kroczkami ale do przodu. A moim zdaniem do bardzo dobrze że zamknięto przejście ( przeszkolono) bo tam zawsze było nasr..... lub nasika...... śmierdziało jak cholera
Avatar
mp / 27 stycznia 2009 o 09:34
0
A pani Landecka znowu wziela lapowke za zgode na taka bandycka przebudowe ??!!! Jak to mozliwe zeby zabrac miejski chodnik na rzecz prywatnego banku ??? I tu juz mozna dowolnie i bez zatwierdzonego i uzgodnionego projektu przerabiac co sie da i jak sie da bo sie dalo ??!!!!
Avatar
radek / 27 stycznia 2009 o 09:08
0
Ciekawe czy jak jakaś osoba prywatna chciałaby przebudować jakąś kamienice na starówce to czy by jej pozwolili zacząć remont bez skończonego projektu końcowego i gdyby powiedziała ze wyremontuje tylko część kamienicy a resztę pozostawiła nie remontowaną. słysząc od wielu osób jakie problemy stwarza konserwator zabytków jestem pewnie że nic by z takich planów nie wyszło a tu proszę już remontują. nie mam nic przeciwko remontowaniu poszczególnych kamienic tylko niech będzie to dozwolone dla wszystkich a nie tylko dla wybranych. bo w mieście jest sporo osób które by chciały wyremontować swoje kamienice ale konserwator zabytków blokuje w większym lub mniejszym stopniu to wymagając remontu całej kamienicy od razu a nie po kawałku, jest też sporo osób którym nie w głowie remontowanie dopóki ich klientom woda nie leje się na głowę i takich właścicieli trzeba ścigać i różnymi metodami motywować do remontów swoich kamienic. jestem ciekaw czy po remoncie ta kamienice będzie będzie nadal komponować się z pozostałymi. moim zdaniem pierwszym warunkiem pozwolenia na remont powinno być odrestaurowanie maszkaronów z dachu w końcu nie będzie co restaurować i znikną na zawsze, bo jakoś mi się nie chce wierzyć że jak inwestor nie zrobił tego na początku remontu to nagle zrobi to później, ale mogę się mylić i zostanę pozytywnie zaskoczony. pożyjemy zobaczymy oby tylko nie sprawdziły się moje przypuszczenia.
Ciekawe czy jak jakaś osoba prywatna chciałaby przebudować jakąś kamienice na starówce to czy by jej pozwolili zacząć remont bez skończonego projektu końcowego i gdyby powiedziała ze wyremontuje tylko część kamienicy a resztę pozostawiła nie remontowaną. słysząc od wielu osób jakie problemy stwarza konserwator zabytków jestem pewnie że nic by z takich planów nie wyszło a tu proszę już remontują. nie mam nic przeciwko remontowaniu poszczególnych kamienic tylko niech będzie to dozwolone dla wszystkich a nie tylko dla wybranych. bo w mieście je... rozwiń
Avatar
zarys / 26 stycznia 2009 o 22:57
0
Jaki to remont zwykła zbójecka przebudowa zabytkowego budynku, a tynk jak odpada tak będzie odpadał (mam nadzieje że tylko tynk a nie resztki drugiego maszkarona).
Avatar
lublinek / 13 maja 2009 o 12:35
0
Nie wiem dlaczego nie podoba się odnowienie choć w pewnej części elewacji....może to zmobilizuje Zarządce do znalezienia środków na odnowienie elewacji na całej kamienicy....małymi kroczkami ale do przodu. A moim zdaniem do bardzo dobrze że zamknięto przejście ( przeszkolono) bo tam zawsze było nasr..... lub nasika...... śmierdziało jak cholera
Avatar
mp / 27 stycznia 2009 o 09:34
0
A pani Landecka znowu wziela lapowke za zgode na taka bandycka przebudowe ??!!! Jak to mozliwe zeby zabrac miejski chodnik na rzecz prywatnego banku ??? I tu juz mozna dowolnie i bez zatwierdzonego i uzgodnionego projektu przerabiac co sie da i jak sie da bo sie dalo ??!!!!
Avatar
radek / 27 stycznia 2009 o 09:08
0
Ciekawe czy jak jakaś osoba prywatna chciałaby przebudować jakąś kamienice na starówce to czy by jej pozwolili zacząć remont bez skończonego projektu końcowego i gdyby powiedziała ze wyremontuje tylko część kamienicy a resztę pozostawiła nie remontowaną. słysząc od wielu osób jakie problemy stwarza konserwator zabytków jestem pewnie że nic by z takich planów nie wyszło a tu proszę już remontują. nie mam nic przeciwko remontowaniu poszczególnych kamienic tylko niech będzie to dozwolone dla wszystkich a nie tylko dla wybranych. bo w mieście jest sporo osób które by chciały wyremontować swoje kamienice ale konserwator zabytków blokuje w większym lub mniejszym stopniu to wymagając remontu całej kamienicy od razu a nie po kawałku, jest też sporo osób którym nie w głowie remontowanie dopóki ich klientom woda nie leje się na głowę i takich właścicieli trzeba ścigać i różnymi metodami motywować do remontów swoich kamienic. jestem ciekaw czy po remoncie ta kamienice będzie będzie nadal komponować się z pozostałymi. moim zdaniem pierwszym warunkiem pozwolenia na remont powinno być odrestaurowanie maszkaronów z dachu w końcu nie będzie co restaurować i znikną na zawsze, bo jakoś mi się nie chce wierzyć że jak inwestor nie zrobił tego na początku remontu to nagle zrobi to później, ale mogę się mylić i zostanę pozytywnie zaskoczony. pożyjemy zobaczymy oby tylko nie sprawdziły się moje przypuszczenia.
Ciekawe czy jak jakaś osoba prywatna chciałaby przebudować jakąś kamienice na starówce to czy by jej pozwolili zacząć remont bez skończonego projektu końcowego i gdyby powiedziała ze wyremontuje tylko część kamienicy a resztę pozostawiła nie remontowaną. słysząc od wielu osób jakie problemy stwarza konserwator zabytków jestem pewnie że nic by z takich planów nie wyszło a tu proszę już remontują. nie mam nic przeciwko remontowaniu poszczególnych kamienic tylko niech będzie to dozwolone dla wszystkich a nie tylko dla wybranych. bo w mieście je... rozwiń
Avatar
zarys / 26 stycznia 2009 o 22:57
0
Jaki to remont zwykła zbójecka przebudowa zabytkowego budynku, a tynk jak odpada tak będzie odpadał (mam nadzieje że tylko tynk a nie resztki drugiego maszkarona).
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 30 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 102 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 41 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!