Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2013 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Ogród Saski: Zamknięte z powodu nocy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A
Sześć z dziesięciu rad dzielnic poparło zamykanie Ogrodu Saskiego na noc (Wojciech Nieśpiałowski)
Sześć z dziesięciu rad dzielnic poparło zamykanie Ogrodu Saskiego na noc (Wojciech Nieśpiałowski)

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że prezydent poprosi Radę Miasta, by nakazała zamykanie Ogrodu Saskiego na noc. Znamy już cząstkowe wyniki konsultacji z radami dzielnic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O przesłanie opinii w sprawie Ogrodu Saskiego urzędnicy poprosili rady wszystkich 27 dzielnic. – Mamy już stanowiska z 10 dzielnic. Sześć z nich popiera pomysł zamykania parku – mówi Anna Machocka z Urzędu Miasta. Na pozostałe opinie miasto czeka do końca roku.

Wśród dzielnic opowiadających się za zamykaniem Ogrodu Saskiego na noc są dwie, których to najbardziej dotyczy. To Wieniawa oraz graniczące z nim Śródmieście.

– Zdania były podzielone. W głosowaniu zwyciężyła opcja, żeby park zamykać. Wcześniej w zimie, a później w lecie – mówi Marta Kurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wieniawa. Choć zastrzega, że sama głosowała przeciw zamykaniu bram.

Za zamykaniem parku opowiedziała się też Ponikwoda. – Zobaczymy, jak będzie wyglądał rozwój kultury w parku i jaka społeczność będzie odwiedzała park. Czy ta, która chce korzystać ze spacerów albo przyjść na koncert, czy ta, która siedzi na ławeczkach i pije alkohol – uzasadnia Tomasz Małecki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Ponikwoda. – Park powinien być na razie zamykany na noc, a później się zobaczy.

Zamykanie parku poparła też dzielnica Tatary, Zemborzyce i Węglin Północny. Na zamykanie ogrodu nie zgadza się Szerokie, Za Cukrownią, Głusk i Dziesiąta.

– To publiczna przestrzeń, nie należy ograniczać do niej dostępu – stwierdza Marcin Krupiński, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Dziesiąta.

– Jeżeliby zamykanie parku miało być powodowane względami bezpieczeństwa, to w obecnych czasach są inne sposoby, jak dobre oświetlenie, monitoring i częstsze patrole. To obiekt w centrum miasta, gdzie życie studenckie tętni także wieczorami i w nocy. Nie widzę powodu, dlaczego student nie mógłby w romantycznej scenerii pospacerować wieczorem po publicznym terenie.

O tym, czy park będzie zamykany na noc ostatecznie zdecyduje Rada Miasta uchwalając regulamin korzystania z parku. Projekt takiego dokumentu prezydent może przesłać radnym już w styczniu.

Zamiary Ratusza co do Ogrodu Saskiego zdradzać może fakt, że do projektu przyszłorocznego budżetu prezydent dopisał 170 tys. złotych na budowę ogrodzenia parku od strony ul. Bieczyńskiego (boczna Wieniawskiej). To jedyne miejsce, w którym nie ma płotu i gdyby park faktycznie był zamykany, to tu wystarczyłoby przeskoczyć przez murek.

– O ewentualnym zamykaniu Ogrodu Saskiego rzeczywiście moglibyśmy mówić dopiero po zamontowaniu ogrodzenia od ul. Bieczyńskiego – potwierdza Machocka.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przemysław Leniak / 3 stycznia 2014 r. o 15:39

saski zamkną
jeśli chcecie by był otwarty po prostu nie głosujcie na Żuka ani na partie wsopierające patofilię

prosta sprawa

Avatar
TK / 3 stycznia 2014 r. o 11:39

Jestem przeciwny zamykaniu Saskiego! Wiele razy byłem tam w nocy, na przestrzeni wielu lat, kiedy jeszcze był otwarty i nic się nie działo. Za to widziałem regularne zadymy i wandalizm np na Krakowskim - czego go nie zamkniemy? Mogę się założyć, że wg statystyk policyjnych, Saski jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w centrum Lublina. Tak było zanim dorobił się najnowocześniejszego i najdroższego monitoringu! Minęło kilka tygodni od otwarcia i co - stało się coś? Nie! Więc nie panikujcie na zapas i nie dajcie się ponieść paranoi - Saski jest bezpieczny i powinien pozostać do dyspozycji mieszkańców 24h/dobę. Inaczej będziemy tak zamykać i zamykać, aż wprowadzimy godzinę policyjną, bo przecież nikomu nie można ufać...

Jestem przeciwny zamykaniu Saskiego! Wiele razy byłem tam w nocy, na przestrzeni wielu lat, kiedy jeszcze był otwarty i nic się nie działo. Za to widziałem regularne zadymy i wandalizm np na Krakowskim - czego go nie zamkniemy? Mogę się założyć, że wg statystyk policyjnych, Saski jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w centrum Lublina. Tak było zanim dorobił się najnowocześniejszego i najdroższego monitoringu! Minęło kilka tygodni od otwarcia i co - stało się coś? Nie! Więc nie panikujcie na zapas i nie dajcie się ponieść paranoi - Sa... rozwiń

Avatar
serotonin / 19 grudnia 2013 r. o 13:37

Niestety, ale trzeba zamknąć park saski na noc, bo znamy jakie bydło jest w tym kraju i nie uszanuje ładnej przestrzeni. Po kilku tygodniach znając życie ławki będą połamane i pomazane, chodniki zarzygane, drewniana budka wymazana sprejem itp. itd...

Avatar
on / 19 grudnia 2013 r. o 10:32

bez sensu, w nocy też się tam fajnie spaceruje

Avatar
aaaa / 19 grudnia 2013 r. o 09:37

Zamykać. Jak by wyglądał Ogród Botaniczny gdyby w nocy był otwarty, ruina. Takie mamy społeczeństwo.

Avatar
lalalalalal / 19 grudnia 2013 r. o 09:33

Jest monitoring ale dlaczego nikt nic nie zrobi z właścicielami psów, którzy ochoczo wyprowadzają je do parku na kupę i nie raczą tego posprzątać po swoich pupilach, jeszcze kilka miesięcy a miejsca w parku gdzie rośnie trawa zamienią się w jeden wielki kibel gdzie nie będzie dało się przejść bo śmierdzi i trzeba będzie uważać żeby nie nadepnąć na minę 

Avatar
... / 19 grudnia 2013 r. o 09:29

To bylo do przewidzenia. Bydlo rzadzi...

Avatar
Gość / 19 grudnia 2013 r. o 09:24

nowe białe ławki już są w niektórych miejscach pomazane.

Avatar
Marcin / 19 grudnia 2013 r. o 08:28

Całe miasto nich zamkną i będzie spokój!!!

Avatar
z Rur / 19 grudnia 2013 r. o 08:19

proponuję bilety do ogrodu Saskiego w cenie 10 zł za 1 godzinę dla gawiedzi miejskiej, dla miłóśników najlepszego prezydenta zniżka 70 %.i odpada proplem jesiennych wyborów samorzadowych

Avatar
Przemysław Leniak / 3 stycznia 2014 r. o 15:39

saski zamkną
jeśli chcecie by był otwarty po prostu nie głosujcie na Żuka ani na partie wsopierające patofilię

prosta sprawa

Avatar
TK / 3 stycznia 2014 r. o 11:39

Jestem przeciwny zamykaniu Saskiego! Wiele razy byłem tam w nocy, na przestrzeni wielu lat, kiedy jeszcze był otwarty i nic się nie działo. Za to widziałem regularne zadymy i wandalizm np na Krakowskim - czego go nie zamkniemy? Mogę się założyć, że wg statystyk policyjnych, Saski jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w centrum Lublina. Tak było zanim dorobił się najnowocześniejszego i najdroższego monitoringu! Minęło kilka tygodni od otwarcia i co - stało się coś? Nie! Więc nie panikujcie na zapas i nie dajcie się ponieść paranoi - Saski jest bezpieczny i powinien pozostać do dyspozycji mieszkańców 24h/dobę. Inaczej będziemy tak zamykać i zamykać, aż wprowadzimy godzinę policyjną, bo przecież nikomu nie można ufać...

Jestem przeciwny zamykaniu Saskiego! Wiele razy byłem tam w nocy, na przestrzeni wielu lat, kiedy jeszcze był otwarty i nic się nie działo. Za to widziałem regularne zadymy i wandalizm np na Krakowskim - czego go nie zamkniemy? Mogę się założyć, że wg statystyk policyjnych, Saski jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w centrum Lublina. Tak było zanim dorobił się najnowocześniejszego i najdroższego monitoringu! Minęło kilka tygodni od otwarcia i co - stało się coś? Nie! Więc nie panikujcie na zapas i nie dajcie się ponieść paranoi - Sa... rozwiń

Avatar
serotonin / 19 grudnia 2013 r. o 13:37

Niestety, ale trzeba zamknąć park saski na noc, bo znamy jakie bydło jest w tym kraju i nie uszanuje ładnej przestrzeni. Po kilku tygodniach znając życie ławki będą połamane i pomazane, chodniki zarzygane, drewniana budka wymazana sprejem itp. itd...

Avatar
on / 19 grudnia 2013 r. o 10:32

bez sensu, w nocy też się tam fajnie spaceruje

Avatar
aaaa / 19 grudnia 2013 r. o 09:37

Zamykać. Jak by wyglądał Ogród Botaniczny gdyby w nocy był otwarty, ruina. Takie mamy społeczeństwo.

Avatar
lalalalalal / 19 grudnia 2013 r. o 09:33

Jest monitoring ale dlaczego nikt nic nie zrobi z właścicielami psów, którzy ochoczo wyprowadzają je do parku na kupę i nie raczą tego posprzątać po swoich pupilach, jeszcze kilka miesięcy a miejsca w parku gdzie rośnie trawa zamienią się w jeden wielki kibel gdzie nie będzie dało się przejść bo śmierdzi i trzeba będzie uważać żeby nie nadepnąć na minę 

Avatar
... / 19 grudnia 2013 r. o 09:29

To bylo do przewidzenia. Bydlo rzadzi...

Avatar
Gość / 19 grudnia 2013 r. o 09:24

nowe białe ławki już są w niektórych miejscach pomazane.

Avatar
Marcin / 19 grudnia 2013 r. o 08:28

Całe miasto nich zamkną i będzie spokój!!!

Avatar
z Rur / 19 grudnia 2013 r. o 08:19

proponuję bilety do ogrodu Saskiego w cenie 10 zł za 1 godzinę dla gawiedzi miejskiej, dla miłóśników najlepszego prezydenta zniżka 70 %.i odpada proplem jesiennych wyborów samorzadowych