Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 marca 2015 r.
10:00
Edytuj ten wpis

Parking VIP przy ratuszu. 280 zł dziennie na sprzątanie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 21 A A

280 złotych dziennie wydają podatnicy na parking dla VIP-ów na tyłach Ratusza. Po co? Po to, żeby na placu codziennie było czysto. W ciągu roku zbiera się z tego niebagatelna kwota ponad 100 tys. złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do spowiedzi z parkingu wezwała miejskich urzędników lubelska Fundacja Wolności. - Interesowało nas między innymi to, kto może korzystać z tych miejsc i czy za to płaci - wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji. - Dlaczego? Jeśli ktoś chce załatwić sprawę w urzędzie znajdującym się w strefie płatnego parkowania, raczej nie może zostawić samochodu za darmo. Stąd nasze pytanie.

Przyległy do Ratusza ogrodzony parking może pomieścić 34 samochody. O tym, kto może tam wjechać mówi zarządzenie podpisane jeszcze w 2010 r. przez prezydenta Adama Wasilewskiego. To na podstawie tego dokumentu ustalana jest lista osób, którym przydzielane są tu miejsca. Na liście tej są obecnie 23 osoby.

Oprócz prezydenta, jego zastępców, skarbnika i przewodniczącego Rady Miasta przydzielone miejsca mają m.in. dyrektorzy Biura Rady Miasta i radcowie prawni Ratusza. Na liście są też prezydenccy doradcy: Zbigniew Targoński, Zdzisław Strycharz i Marek Lembrych.

Z parkingu mogą korzystać też miejscy radni, którzy również dostali piloty otwierające szlaban. - W różnych godzinach przyjeżdża się do Ratusza, nie tylko na komisje, ale się ma spotkania z mieszkańcami - tak radna Helena Pietraszkiewicz już na trzeciej sesji skarżyła się na niedogodności. I dociekała, czy piloty oddali wszyscy, którzy stracili prawo do parkingu. - Tylko bym chciała, żebyśmy jako radni mieli możliwość swobodnego przyjazdu pod Ratusz.
Stając w innym miejscu i radni i urzędnicy musieliby wykupić bilet parkingowy. Ale przy Ratuszu już nie. - Miejsca parkingowe są przydzielane użytkownikom bezpłatnie - potwierdza Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta w odpowiedzi przesłanej Fundacji Wolności.

Ponieważ miejsce jest reprezentacyjne parking sprzątany jest codziennie. Zajmuje się tym wynajęta przez Urząd Miasta firma, do której obowiązków należy m.in. "stałe patrolowanie wraz z oczyszczaniem, z użyciem wózka wyposażonego w pojemnik na nieczystości (worek i miotłę) w godzinach 9-18.”

Sprzątanie kosztuje niemało. - Koszty utrzymania parkingu przy budynku Ratusza w 2014 roku stanowiły kwotę 102 240 zł - wskazuje Wojewódzki. Z tego na codzienne oczyszczanie latem wydano prawie 62 tys. zł, zaś zimą ponad 40 tys. zł, z czego 344 zł na wywóz śniegu.

Podzieliliśmy koszty na liczbę miejsc i wyszło nam, że utrzymanie każdego z nich w czystości kosztuje rocznie 3007 zł. A licząc inaczej: każdego dnia na sprzątanie parkingu miasto wydaje 280 zł.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Barbara Ubryk / 16 marca 2015 r. o 11:14
0

Taniej by było gdyby zatrudnić po prostu ciecia który w ramach swoich obowiązków sprzątał by teren.

Avatar
BudŻet / 14 marca 2015 r. o 17:11
0

Zakładając nawet, że fundacja jest z PiS, to tylko szkoda, że nie z PO, bo tam jest niemal tyle samo miejskich radnych.

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

Rzecz dotyczy wszak wydatków w postaci dodatkowych nieodpłatnych bonusów dla urzędników i samorządowców miasta, którego deficyt dochodów finansowany jest z komercyjnych kredytów.

Wspomniane w materiale ponad 100 tysięcy złotych rocznie dotyczy JST, w której ubiegły rok obrachunkowy zakończył się  63,29% zadłużeniem z tytułu zobowiązań według tytułów dłużnych w stosunku do dochodów oraz 98,92% zadłużeniem z tytułu zobowiązań według tytułów dłużnych oraz kredytów i pożyczek i wyemitowanych papierów wartościowych w stosunku
do tych samych dochodów.

Szkoda, że nie ma fundacji z PO, która by podawała takie informacje.

Zakładając nawet, że fundacja jest z PiS, to tylko szkoda, że nie z PO, bo tam jest niemal tyle samo miejskich radnych.

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

Rzecz dotyczy wszak wydatków w postaci dodatkowych nieodpłatnych bonusów dla urzędników i samorządowców miasta, którego deficyt dochodów finansowany jest z komercyjnych kredytów.

Wspomniane w materiale ponad 100 tysięcy złotych rocznie dotyczy JST, w której ubiegły rok obrachunkowy zakończył się  63,29% zadłużeniem z tytułu zobo... rozwiń

Avatar
LU / 14 marca 2015 r. o 16:11
0

Skoro urzędnicy pchają się w samo centrum samochodami, to jak mają przekonać mieszkańców, żeby tego nie robili i korzystali z komunikacji miejskiej?

Też jeżdżę z obrzeży do ścisłego centrum miasta o różnych porach dnia i z niego wracam. Udaje mi się bardzo dobrze przy wykorzystaniu autobusów, niebawem uzupełnię to o przejazdy rowerem. 

Niedawno nowy prezydent Poznania zamknął parking pod ratuszem i zapowiedział, że odda ten teren do użytku ludziom.

Avatar
cieć / 14 marca 2015 r. o 15:37
0

skandal. Darmozjady. Ktoś z rodziny dostał pewnie miotłę i zamiata. Kaska niezła.

Avatar
bezpartyjny / 14 marca 2015 r. o 15:13
0

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

nieważne z pisu,czy srysu.Fakt jest faktem że ktoś kosztem innych na tym korzysta.

Avatar
Gość / 14 marca 2015 r. o 15:09
0

sensacja na miarę DW ................. ktoś komuś płaci za sprzątanie "ratuszowego" parkingu .......... nie może być ........... o czym jutro przeczytamy? .............. że wynaleziono internet?

Avatar
radio zet / 14 marca 2015 r. o 14:03
0

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

Avatar
Zzzeet / 14 marca 2015 r. o 12:30
0

należy dodać, że to jest czubek góry lodowej, taka wisienka na wieeelkim torcie ...

Avatar
podatnik / 14 marca 2015 r. o 12:20
0

Sensacja. Z ostatniej chwili i tylko u nas. KTOŚ SPRZĄTA PARKING VIP PRZY RATUSZU. Pulitzer dla Smagi.

Tu nie chodzi o sprzątanie,lecz za ile człowieczku.

Avatar
Gość / 14 marca 2015 r. o 12:06
0

teraz etatowi forumowi frustraci zaczną licytację kto i o ile taniej będzie w stanie utrzymać czystość na tym parkingu

przebijam wszystkich, moja firma zrobi to za 1zł. a jak będzie trzeba to nawet za darmo

Avatar
Barbara Ubryk / 16 marca 2015 r. o 11:14
0

Taniej by było gdyby zatrudnić po prostu ciecia który w ramach swoich obowiązków sprzątał by teren.

Avatar
BudŻet / 14 marca 2015 r. o 17:11
0

Zakładając nawet, że fundacja jest z PiS, to tylko szkoda, że nie z PO, bo tam jest niemal tyle samo miejskich radnych.

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

Rzecz dotyczy wszak wydatków w postaci dodatkowych nieodpłatnych bonusów dla urzędników i samorządowców miasta, którego deficyt dochodów finansowany jest z komercyjnych kredytów.

Wspomniane w materiale ponad 100 tysięcy złotych rocznie dotyczy JST, w której ubiegły rok obrachunkowy zakończył się  63,29% zadłużeniem z tytułu zobowiązań według tytułów dłużnych w stosunku do dochodów oraz 98,92% zadłużeniem z tytułu zobowiązań według tytułów dłużnych oraz kredytów i pożyczek i wyemitowanych papierów wartościowych w stosunku
do tych samych dochodów.

Szkoda, że nie ma fundacji z PO, która by podawała takie informacje.

Zakładając nawet, że fundacja jest z PiS, to tylko szkoda, że nie z PO, bo tam jest niemal tyle samo miejskich radnych.

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

Rzecz dotyczy wszak wydatków w postaci dodatkowych nieodpłatnych bonusów dla urzędników i samorządowców miasta, którego deficyt dochodów finansowany jest z komercyjnych kredytów.

Wspomniane w materiale ponad 100 tysięcy złotych rocznie dotyczy JST, w której ubiegły rok obrachunkowy zakończył się  63,29% zadłużeniem z tytułu zobo... rozwiń

Avatar
LU / 14 marca 2015 r. o 16:11
0

Skoro urzędnicy pchają się w samo centrum samochodami, to jak mają przekonać mieszkańców, żeby tego nie robili i korzystali z komunikacji miejskiej?

Też jeżdżę z obrzeży do ścisłego centrum miasta o różnych porach dnia i z niego wracam. Udaje mi się bardzo dobrze przy wykorzystaniu autobusów, niebawem uzupełnię to o przejazdy rowerem. 

Niedawno nowy prezydent Poznania zamknął parking pod ratuszem i zapowiedział, że odda ten teren do użytku ludziom.

Avatar
cieć / 14 marca 2015 r. o 15:37
0

skandal. Darmozjady. Ktoś z rodziny dostał pewnie miotłę i zamiata. Kaska niezła.

Avatar
bezpartyjny / 14 marca 2015 r. o 15:13
0

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

nieważne z pisu,czy srysu.Fakt jest faktem że ktoś kosztem innych na tym korzysta.

Avatar
Gość / 14 marca 2015 r. o 15:09
0

sensacja na miarę DW ................. ktoś komuś płaci za sprzątanie "ratuszowego" parkingu .......... nie może być ........... o czym jutro przeczytamy? .............. że wynaleziono internet?

Avatar
radio zet / 14 marca 2015 r. o 14:03
0

nalezy jeszcze dodac ze cala ta fundacja jest z pisu

Avatar
Zzzeet / 14 marca 2015 r. o 12:30
0

należy dodać, że to jest czubek góry lodowej, taka wisienka na wieeelkim torcie ...

Avatar
podatnik / 14 marca 2015 r. o 12:20
0

Sensacja. Z ostatniej chwili i tylko u nas. KTOŚ SPRZĄTA PARKING VIP PRZY RATUSZU. Pulitzer dla Smagi.

Tu nie chodzi o sprzątanie,lecz za ile człowieczku.

Avatar
Gość / 14 marca 2015 r. o 12:06
0

teraz etatowi forumowi frustraci zaczną licytację kto i o ile taniej będzie w stanie utrzymać czystość na tym parkingu

przebijam wszystkich, moja firma zrobi to za 1zł. a jak będzie trzeba to nawet za darmo

Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus: Nowe obostrzenia i decyzje rządu. Konferencja premiera

Koronawirus: Nowe obostrzenia i decyzje rządu. Konferencja premiera

Dzisiaj na godz. 12.30 zaplanowano konferencję na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia transmisji.

Obawy mieszkańców wracają nad Bystrzycę. Wznowiono prace przy elektrowni wodnej

Obawy mieszkańców wracają nad Bystrzycę. Wznowiono prace przy elektrowni wodnej

Na Bystrzycy wznowiono prace przy elektrowni wodnej, której obawiają się mieszkańcy pobliskich domów przy ul. Dzierżawnej i Wapiennej. Ich zdaniem piętrzenie wody może skutkować zalaniem ich posesji. Mieszkańcy sądzili, że właściciel elektrowni stracił pozwolenie na jej działalność. Okazuje się, że nie stracił.

Kurtki puchowe męskie to idealny wybór na zimę

Kurtki puchowe męskie to idealny wybór na zimę

Kurtki puchowe zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród miłośników zimowych sportów, aktywności outdoorowych, ale też wśród osób użytkujących je podczas codziennych zająć.

"Elementarz Polskiej Kultury" - wystawa w Warsztatach Kultury
2 listopada 2020, 10:00

"Elementarz Polskiej Kultury" - wystawa w Warsztatach Kultury

Przez cały listopad w Warsztatach Kultury w Lublinie (ul. Grodzka 7) będzie można podziwiać wystawę "Elementarz Polskiej Kultury", zwracającej uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat.

Przekładają spacer w obronie praw kobiet w Lubartowie. Blokada ronda w poniedziałek
galeria

Przekładają spacer w obronie praw kobiet w Lubartowie. Blokada ronda w poniedziałek

Lubartów przekłada piątkowy spacer kobiet na poniedziałek. Elżbieta Wąs w zamian zaprasza w ten piątek na palenie zniczy przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lubartowie.

Adwokaci Cezarego Kucharskiego zaskarżą decyzję prokuratury

Adwokaci Cezarego Kucharskiego zaskarżą decyzję prokuratury

Pełnomocnicy Cezarego Kucharskiego zaskarżą decyzję prokuratury o środkach zapobiegawczych podjętych wobec ich klienta. Menadżer piłkarski i były poseł z Łukowa usłyszał zarzuty związane z szantażowaniem Roberta Lewandowskiego.

Strona internetowa dla firmy – komu zlecić?

Strona internetowa dla firmy – komu zlecić?

Dzięki umiejętnie zaprojektowanej stronie, firmy działając w Internecie mogą nie tylko docierać do klientów, ale również budować u nich określone skojarzenia z marką. Ale komu powinieneś powierzyć stworzenie strony, by mieć gwarancję, że rezultat będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami?

29 października 1969 roku to początek internetu. Jak się zmienił od tego czasu?
film

29 października 1969 roku to początek internetu. Jak się zmienił od tego czasu?

29 października 1969 roku to początek internetu. Ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki opowiedział o tym wydarzeniu. Jakie słowo zostało wysłane? Jak internet się zmienił?

Czy zima dopisze narciarzom w grudniu 2020 i zimie 2021, sprawdzamy prognozy długoterminowe!

Czy zima dopisze narciarzom w grudniu 2020 i zimie 2021, sprawdzamy prognozy długoterminowe!

Zima zbliża się wielkimi krokami, warto więc sprawdzić, czy w tym sezonie dopisze nam pogoda idealna na śnieżne szaleństwo na stokach. Czeka nas zima stulecia, czy może widok śniegu nie będzie nam pisany? Jak przedstawiają się prognozy długoterminowe na rok 2020/2021? Czego możemy się spodziewać?

5 pomysłów na szybkie i tanie dekoracje Halloweenowe

5 pomysłów na szybkie i tanie dekoracje Halloweenowe

W noc z 31 października na 1 listopada obchodzone jest stare celtyckie święto - Halloween. Mimo podzielonych zdań na temat jego świętowania, z roku na rok zyskuje ono na popularności. My postrzegamy Halloween jako doskonałą okazję do dobrej zabawy, która szczególnie się przyda w te szare i ponure jesienne dni