Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2010 r.
21:32
Edytuj ten wpis

Parkowanie pod katedrą w Lublinie kosztuje nawet 50 zł

Autor: Zdjęcie autora Ewa Pajuro
0 27 A A

50 zł trzeba dopłacić za parkowanie na środku placu przed lubelską archikatedrą. – To wyłudzanie pieniędzy – skarżą się mieszkańcy. – Raczej sposób na dyscyplinę – ripostuje firma, która administruje miejscem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O tym, jak dużo kosztuje parkowanie pośrodku placu, przekonała się Katarzyna Frączek. – Była zima, wieczór, a parking zasypany śniegiem. Nie zauważyłam informacji, że na środku placu nie wolno parkować – wspomina. – Postawiłam auto w rzędzie między innymi samochodami, kupiłam bilet i gdy wróciłam – tak, jak kilku innych kierowców – znalazłam karteczkę z informacją, że muszę dopłacić 50 zł – opowiada.

Firmie EuroPark, która administruje parkingiem, pani Katarzyna zgłosiła zastrzeżenie, że plac jest nieodśnieżony.

– Dostałam zapewnienie, że ktoś się tym zajmie – wspomina. O całej sprawie kobieta przypomniała sobie kilka dni temu, gdy w skrzynce pocztowej znalazła wezwanie do zapłaty. Tym razem chodzi już o 150 zł, bo pierwotna kwota została powiększona o koszt ustalenia danych osobowych.

W środku dnia na dodatkową opłatę parkingową co chwila dają się złapać kolejni kierowcy.
– Wystarczy chwilę popatrzeć, co dzieje się na placu. Na środkowym pasie niby nie wolno parkować, ale i tak stoi tam rząd samochodów. A parkingowi, zamiast upomnieć, że tu nie wolno, stoją tylko i czekają, żeby włożyć za wycieraczkę blankiecik z opłatą – skarży się kierowca, który także zaparkował na środku placu.

Na naszym forum internetowym w sprawie opłaty dodatkowej toczy się gorąca dyskusja.
" Na parkingu nie było innych miejsc, a ja miałem wykupiony bilet. Zaparkowałem na środku. Zatknięto mi za wycieraczkę blankiet opłaty. Ta kara jest, moim zdaniem, bezpodstawna” – pisze użytkownik o pseudonimie Darek.

Firma EuroPark tłumaczy, że zakazała parkowania pośrodku placu ze względów estetycznych. Chodzi o to, że miejsce prezentuje się lepiej, gdy nie jest zastawione samochodami. – To na prośbę konserwatora zabytków pas środkowy jest wykluczony z parkowania. Plac przed archikatedrą to nie tylko parking, to też miejsce reprezentacyjne parafii oraz miasta – tłumaczy Magdalena Świentoń z EuroParku.

Parafia, która wydzierżawiła parking, potwierdza. – Plac jest zabytkowy. Sugerowaliśmy razem z konserwatorem, że na środku nie powinny stawać samochody i na takich warunkach udostępniliśmy miejsce firmie EuroPark. Opłatę firma ustaliła sama. Jej zadaniem jest dyscyplinowanie kierowców – wyjaśnia ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry.

Mieszkańcy nie kryją zdziwienia. – Gdyby rzeczywiście chodziło o pusty pas, to parkingowi upominaliby, że w tym miejscu nie wolno zostawiać aut. Tymczasem, im więcej samochodów, tym lepiej, bo od każdego można skasować 50 zł – denerwuje się pani Katarzyna.

EuroPark zapewnia, że kierowca może zawsze odmówić płacenia. – Klient korzystający z parkingu, ma możliwość złożenia reklamacji, zgodnie z widniejącym zapisem na druku opłaty dodatkowej, w terminie 10 dni – informuje Świentoń.

Problem widzą jednak prawnicy. – Według mnie, za parkowanie pośrodku placu przed archikatedrą nie można pobierać dodatkowej opłaty. Jeśli właściciel firmy chce ją pobierać, powinien jasno określić zasady, na jakich ma się to odbywać i wystawić cennik z informacją, w którym miejscu dokładnie stosuje się opłatę i jakiego obszaru ona dotyczy, a także jakie przepisy mają tu zastosowanie. Czegoś takiego tam nie zauważyłem – komentuje Mateusz Gruszczyk, prawnik z lubelskiej kancelarii Lex Generis.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~Bartek~ / 30 czerwca 2010 o 12:11
0
Właśnie przyszło mi do domu to samo co pani z artykułu czyli 150 zł "opłaty" dodatkowej. Uważam, że jest to zwykłe wymuszenie, zwłaszcza że jeśli mnie pamięć nie myli ostatni widziałem na tym parkingu tabliczkę, że na środku wolno parkować w dni takie od godz. do godz.
Avatar
Luceq / 24 czerwca 2010 o 10:27
0
ojko napisał:
parking prowadziła katedra,ale zamiast zatrudniać pracownika zainstalowała parkomat dzieląc się wpływami z firmą z warszawy.Dzięki temu nawet w niedzielę można brać kasę(czesniej była gratis)Teraz człowiek który chce coś załatwić w kancelarii parafialnej,zanim zapłaci w niej za jakiś świstek już na samym początku zapłaci za parking.Skoro jednak wg proboszcza jest to plac parafialny to powinien służyć parafianom a nie celom zarobkowym.


Czyli jeśli ktoś pojedzie na mszę do katedry to musi płaci za parking?!
Coraz droższe życie katolika...


Czyli jeśli ktoś pojedzie na mszę do katedry to musi płaci za parking?!
Coraz droższe życie katolika... rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2010 o 23:40
0
jaki śnieg,coś się pomerdało tej laluni,zresztą sami spójrzcie-stoi w podkoszulce.
Avatar
kowal895 / 23 czerwca 2010 o 21:17
0
[size=4]Z-Ł-O-D-Z-I-E-J-E[/size]
Księże Adamie zrób coś z tym,bo mi się serce kraja,że na to bezczynnie patrzysz.
Twój idol.
Avatar
Cha, cha, cha / 23 czerwca 2010 o 18:30
0
Oddajcie wszystko Państwu Watykańskiemu, to będziecie wszędzie płacić za parking po 50 zł, jelenie.
Avatar
Sonia / 23 czerwca 2010 o 18:07
0
xor napisał:
Co to za głupie tłumaczenie że nie widziała? Jak zaparkuje na zakazie i ja SM zaszczękuje to co, też będzie gadać ze nie zauważyła znaku??? Ja parkując tam pierwszy raaz po wprowadzeniu parkomatu jakoś bez problemu zauważyłem tablicę z informacją o zakazie parkowania na środku. Do kogo pretensje ciule? konserwator zabytków nie zgodził się na takie parkowanie i tyle, co się firmy czepiacie?

Już dawno nie parkowałam przy Katedrze. Nie wiem czy od wprowadzenia parkomatów coś się zmieniło. Raz tam zaparkowałam, nie dostałam reszty i więcej nie pojadę. Myślę, że to najlepsze, co mogę zrobić dla ich biznesu. Jak mnie nie szanują pomodlę się i w innym miejscu.

Już dawno nie parkowałam przy Katedrze. Nie wiem czy od wprowadzenia parkomatów coś się zmieniło. Raz tam zaparkowałam, nie dostałam reszty i więcej nie pojadę. Myślę, że to najlepsze, co mogę zrobić dla ich biznesu. Jak mnie nie szanują pomodlę się i w innym miejscu. rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2010 o 17:53
0
xor napisał:
Co to za głupie tłumaczenie że nie widziała? Jak zaparkuje na zakazie i ja SM zaszczękuje to co, też będzie gadać ze nie zauważyła znaku??? Ja parkując tam pierwszy raaz po wprowadzeniu parkomatu jakoś bez problemu zauważyłem tablicę z informacją o zakazie parkowania na środku. Do kogo pretensje ciule? konserwator zabytków nie zgodził się na takie parkowanie i tyle, co się firmy czepiacie?




Popieram w 100%. Wyraźnie widać znak, że na środku nie ma parkowania. Pani po prostu myślała, że jest cwana. Nie wolno i koniec.




Popieram w 100%. Wyraźnie widać znak, że na środku nie ma parkowania. Pani po prostu myślała, że jest cwana. Nie wolno i koniec. rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2010 o 16:39
0
~wojtek~ napisał:
jak widać EuroPark to złodziejska firma. W wyraźny sposób naciąga ludzi przez niewiedzę i przez celowy brak wyraźnej informacji na parkingu.

ludzie,przecież wszyscy jesteście mądrzy i wykształceni.To co-dopiero GW lub TVN ma Wam powiedzieć,jak należy parkować?Instrukcja jak głosować nie wystarczy
Avatar
xor / 23 czerwca 2010 o 16:19
0
Co to za głupie tłumaczenie że nie widziała? Jak zaparkuje na zakazie i ja SM zaszczękuje to co, też będzie gadać ze nie zauważyła znaku??? Ja parkując tam pierwszy raaz po wprowadzeniu parkomatu jakoś bez problemu zauważyłem tablicę z informacją o zakazie parkowania na środku. Do kogo pretensje ciule? konserwator zabytków nie zgodził się na takie parkowanie i tyle, co się firmy czepiacie?
Avatar
emas / 23 czerwca 2010 o 16:18
0
~quina~ napisał:
ludzie a czy np. w Krakowie w strefie płatnego parkowania parkujecie na zakazie i mówicie: przecież mam bilet?
Nie można parkować, jest kara, cieszcie się, że wam blokad nie założyli czy auta nie odholowali.[/quote]
jakby jakiś zakaz było widać to tam pewnie by nie parkowali

~quina~ napisał:
Kupując bilet (a w razie nie kupienia samym wjazdem) akceptujecie regulamin. Co najwyżej można mieć pretensje, że nie jest to wyraźnie napisane.

niech napisza wyraznie to nikt pretensji miec nie bedzie,

[quote name='~quina~' post='306893' date='23.06.2010, 13:51:02']Europark to złodzieje, a ludzie parkujący na środku totalni deb***e.

albo deb***em jest ten, ktory nie upomina kierowcy ze na srodku parkowac nie mozna, tj ci ktorzy tam pracuja i te bileciki sprzedaja

albo deb***em jest ten, ktory nie upomina kierowcy ze na srodku parkowac nie mozna, tj ci ktorzy tam pracuja i te bileciki sprzedaja rozwiń
Avatar
~Bartek~ / 30 czerwca 2010 o 12:11
0
Właśnie przyszło mi do domu to samo co pani z artykułu czyli 150 zł "opłaty" dodatkowej. Uważam, że jest to zwykłe wymuszenie, zwłaszcza że jeśli mnie pamięć nie myli ostatni widziałem na tym parkingu tabliczkę, że na środku wolno parkować w dni takie od godz. do godz.
Avatar
Luceq / 24 czerwca 2010 o 10:27
0
ojko napisał:
parking prowadziła katedra,ale zamiast zatrudniać pracownika zainstalowała parkomat dzieląc się wpływami z firmą z warszawy.Dzięki temu nawet w niedzielę można brać kasę(czesniej była gratis)Teraz człowiek który chce coś załatwić w kancelarii parafialnej,zanim zapłaci w niej za jakiś świstek już na samym początku zapłaci za parking.Skoro jednak wg proboszcza jest to plac parafialny to powinien służyć parafianom a nie celom zarobkowym.


Czyli jeśli ktoś pojedzie na mszę do katedry to musi płaci za parking?!
Coraz droższe życie katolika...


Czyli jeśli ktoś pojedzie na mszę do katedry to musi płaci za parking?!
Coraz droższe życie katolika... rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2010 o 23:40
0
jaki śnieg,coś się pomerdało tej laluni,zresztą sami spójrzcie-stoi w podkoszulce.
Avatar
kowal895 / 23 czerwca 2010 o 21:17
0
[size=4]Z-Ł-O-D-Z-I-E-J-E[/size]
Księże Adamie zrób coś z tym,bo mi się serce kraja,że na to bezczynnie patrzysz.
Twój idol.
Avatar
Cha, cha, cha / 23 czerwca 2010 o 18:30
0
Oddajcie wszystko Państwu Watykańskiemu, to będziecie wszędzie płacić za parking po 50 zł, jelenie.
Avatar
Sonia / 23 czerwca 2010 o 18:07
0
xor napisał:
Co to za głupie tłumaczenie że nie widziała? Jak zaparkuje na zakazie i ja SM zaszczękuje to co, też będzie gadać ze nie zauważyła znaku??? Ja parkując tam pierwszy raaz po wprowadzeniu parkomatu jakoś bez problemu zauważyłem tablicę z informacją o zakazie parkowania na środku. Do kogo pretensje ciule? konserwator zabytków nie zgodził się na takie parkowanie i tyle, co się firmy czepiacie?

Już dawno nie parkowałam przy Katedrze. Nie wiem czy od wprowadzenia parkomatów coś się zmieniło. Raz tam zaparkowałam, nie dostałam reszty i więcej nie pojadę. Myślę, że to najlepsze, co mogę zrobić dla ich biznesu. Jak mnie nie szanują pomodlę się i w innym miejscu.

Już dawno nie parkowałam przy Katedrze. Nie wiem czy od wprowadzenia parkomatów coś się zmieniło. Raz tam zaparkowałam, nie dostałam reszty i więcej nie pojadę. Myślę, że to najlepsze, co mogę zrobić dla ich biznesu. Jak mnie nie szanują pomodlę się i w innym miejscu. rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2010 o 17:53
0
xor napisał:
Co to za głupie tłumaczenie że nie widziała? Jak zaparkuje na zakazie i ja SM zaszczękuje to co, też będzie gadać ze nie zauważyła znaku??? Ja parkując tam pierwszy raaz po wprowadzeniu parkomatu jakoś bez problemu zauważyłem tablicę z informacją o zakazie parkowania na środku. Do kogo pretensje ciule? konserwator zabytków nie zgodził się na takie parkowanie i tyle, co się firmy czepiacie?




Popieram w 100%. Wyraźnie widać znak, że na środku nie ma parkowania. Pani po prostu myślała, że jest cwana. Nie wolno i koniec.




Popieram w 100%. Wyraźnie widać znak, że na środku nie ma parkowania. Pani po prostu myślała, że jest cwana. Nie wolno i koniec. rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2010 o 16:39
0
~wojtek~ napisał:
jak widać EuroPark to złodziejska firma. W wyraźny sposób naciąga ludzi przez niewiedzę i przez celowy brak wyraźnej informacji na parkingu.

ludzie,przecież wszyscy jesteście mądrzy i wykształceni.To co-dopiero GW lub TVN ma Wam powiedzieć,jak należy parkować?Instrukcja jak głosować nie wystarczy
Avatar
xor / 23 czerwca 2010 o 16:19
0
Co to za głupie tłumaczenie że nie widziała? Jak zaparkuje na zakazie i ja SM zaszczękuje to co, też będzie gadać ze nie zauważyła znaku??? Ja parkując tam pierwszy raaz po wprowadzeniu parkomatu jakoś bez problemu zauważyłem tablicę z informacją o zakazie parkowania na środku. Do kogo pretensje ciule? konserwator zabytków nie zgodził się na takie parkowanie i tyle, co się firmy czepiacie?
Avatar
emas / 23 czerwca 2010 o 16:18
0
~quina~ napisał:
ludzie a czy np. w Krakowie w strefie płatnego parkowania parkujecie na zakazie i mówicie: przecież mam bilet?
Nie można parkować, jest kara, cieszcie się, że wam blokad nie założyli czy auta nie odholowali.[/quote]
jakby jakiś zakaz było widać to tam pewnie by nie parkowali

~quina~ napisał:
Kupując bilet (a w razie nie kupienia samym wjazdem) akceptujecie regulamin. Co najwyżej można mieć pretensje, że nie jest to wyraźnie napisane.

niech napisza wyraznie to nikt pretensji miec nie bedzie,

[quote name='~quina~' post='306893' date='23.06.2010, 13:51:02']Europark to złodzieje, a ludzie parkujący na środku totalni deb***e.

albo deb***em jest ten, ktory nie upomina kierowcy ze na srodku parkowac nie mozna, tj ci ktorzy tam pracuja i te bileciki sprzedaja

albo deb***em jest ten, ktory nie upomina kierowcy ze na srodku parkowac nie mozna, tj ci ktorzy tam pracuja i te bileciki sprzedaja rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 4 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 93 22

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 35 3

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!