Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2008 r.
19:40
Edytuj ten wpis

Plaza modna wśród uczniów

0 10 A A

To nowy trend, który - co zostało udowodnione naukowo - ogarnął lubelskich uczniów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zamiast chodzić na koncerty czy uprawiać sport, młodzi spacerują po Centrum Plaza.

Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Katedrę Socjologii Kultury KUL wśród lubelskich gimnazjalistów.

- Nasi studenci zbadali, jaki jest styl życia młodych mieszkańców naszego miasta - mówi dr Dariusz Wadowski, pod którego kierunkiem analizy były prowadzone. - Lubelska młodzież większość czasu spędza przed telewizorem, komputerem, albo... w centrach handlowych - tłumaczy Wadowski. - Oglądają, spacerują, przysiadają przy stolikach, znowu spacerują, oglądają... Dotyczy to wszystkich hipermarketów, jak Tesco czy Leclerc, ale przede wszystkim Centrum Plaza.

W przypadku tego ostatniego naukowcy mówią nawet o całym zjawisku, nazywanym przez samą młodzież "plazingiem”. - Umawiam się z koleżankami przed wejściem do Plazy. Ruszamy o godz. 17 - tłumaczy Kinga, gimnazjalistka z Lublina. - Najpierw idziemy na szybką rundkę po sklepach, na jakieś dwie godziny. Oglądamy kosmetyki, przymierzamy ubrania. Potem przerwa na colę w jednej z kawiarenek.

- Najlepsze jest dopiero wieczorem, kiedy przychodzą chłopaki i razem idziemy do Fantasy Park albo do kina w Cinema City - dodaje Magda, koleżanka Kingi z klasy. - W taki sposób mamy fajne popołudnie i wieczór - podkreśla Kinga. - I to nie wychodząc z jednego budynku.

Dyrektor Plazy do wyników badań KUL podchodzi z dystansem. - Byłyby bardziej wiarygodne, gdyby przeprowadziła je np. jakaś profesjonalna firma - zaznacza Artur Pleskot. - Poza tym, nikt nie prowadził tych analiz u nas, tylko w szkołach.

- Choć, rzeczywiście, miasto nie oferuje za dużo ani młodzieży, ani dorosłym - zauważa Pleskot. - Nie ma porządnego skateparku, aquaparku, ścieżek rowerowych, a jedyne porządne kino jest właśnie u nas. Chcąc nie chcąc, młodzi wybierają Plazę.

Badania KUL pokazały, że młodzież niechętnie wybiera jakiekolwiek formy aktywności społecznej, np. działalność w organizacjach. - Deklaruje to 1 czy 2 proc. ankietowanych gimnazjalistów - mówi dr Wadowski. - Za to zdecydowana większość zasiada po lekcjach przed komputerem albo telewizorem, albo spotyka się z przyjaciółmi.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
żorż / 30 maja 2008 o 12:38
0
no cóż, takie badania doskonale pokazują jak pustą mamy młodzież w gimnazjach, wymalowane panienki w gołymi i nieżadko tłustymi brzuchami wolą 20 razy w ciągu tygodnia oglądać te same ciuch w plaży zamiast rozwinąć lekko swój mały móżdżek czytając książkę, heh żenada
Avatar
vera / 30 maja 2008 o 12:34
0
Jak widać bardzo ambitną mamy młodzież, hehe, a jakie ambitne zadania tam wykonują, poprzymierzaja ubrania, powąchają kosmetyki....szok. Tylko czy rodzice wiedzą o istnieniu tzw. "galerianek"? Do rodziców: warto sie tym zainteresowac......
Avatar
U88888 / 30 maja 2008 o 11:19
0
KULasy ŻAŁUJĄ ,ŻE MŁODZI NIE DZIAŁAJĄ W PRZYPARAFIALNYCH ORGANIZACJACH PRPOAGANDOWYCH I NIE SŁUCHAJĄ ICH ULUBIONEGO MIENTORA OJCA ...HOCHSZTAPLERA?!?!!NAJLEPIEJ JAKBY MŁODZIEŻ SIEDZIAŁA W DOMU I PATRZYŁA JAK ZACHIPNOTYZOWANA W TV OGLĄDAJĄC TV TRWAM ,CHA,CHA!!
Avatar
dsada / 30 maja 2008 o 09:54
0
Jak zwykle socjologia sie nie popisała... Powinni znaleźć przyczyny .A Lublin to tylko 1 basen w dodatku zawsze zatłoczony, zero profesjonalnych boisk , o koncertach nie wspomnę. Jedyną atrakcją stają się zakupy.
Avatar
~tom~ / 30 maja 2008 o 09:35
0
Po co blachary chodzą do Plazy?? Odpowiedź znajdziesz w filmie "Galerianki" na YouTube jako ostrzeżenie dla rodziców
Avatar
pik / 30 maja 2008 o 08:51
0
Wniosek; zamknąć Plazę. Nie rozumiem dlaczego dziennikarz wybrał się z tymi pytaniami do prezesa Plazy, a nie do prezydenta miasta Lublin. To przecież pan Wasilewski odpowiada za to , że przyszła metropolia nie ma porządnego basenu i aquaparku , a mieszkańcy z dzieciakami jeżdżą do Nałęczowa, czy Bełżyc. Nie ma porządnych boisk, skate parku, żadnego klubu sportowego na przyzwoitym poziomie i nie ma niczego. To czemu się dziwić, że młodzież przesiaduje w Plazie, a co ma robić kraść.
Avatar
Gonzales / 30 maja 2008 o 08:00
0
Jasne, najwięcej w Plazie spaceruje brzdąców i rozrabia, bawią się tam w łapanego, chowanego, itp. A przed Palzą trochę "inne" brzdące rozrabiają, plują, lulki palą, także takie jest centrum, i raczej plazing to nowy nie trend ale nowy problem społeczny. Kulturalni gimnazjaliści, studenci, młodzież i osoby starsze szacunek, ale tych co tam rozrabiają bym wykopał na zbity p...i żeby było jasne społeczniakiem nie jestem ale wg mnie ta banda psuje wizerunek Plazy.
Avatar
xxxx / 30 maja 2008 o 07:54
0
To nie jest plazing to są tak zwanie [color="#FF0000"]DZIECI PLAZY[/color]
Avatar
kanciak / 30 maja 2008 o 07:04
0
A piwko w parku na ławce to co? Tez aktywność i w dodatku przebywanie z naturą
Avatar
kanciak2 / 30 maja 2008 o 07:03
0
A piwko w parku na ławce? Przecież to też aktywność i przebywanie z naturą
Avatar
żorż / 30 maja 2008 o 12:38
0
no cóż, takie badania doskonale pokazują jak pustą mamy młodzież w gimnazjach, wymalowane panienki w gołymi i nieżadko tłustymi brzuchami wolą 20 razy w ciągu tygodnia oglądać te same ciuch w plaży zamiast rozwinąć lekko swój mały móżdżek czytając książkę, heh żenada
Avatar
vera / 30 maja 2008 o 12:34
0
Jak widać bardzo ambitną mamy młodzież, hehe, a jakie ambitne zadania tam wykonują, poprzymierzaja ubrania, powąchają kosmetyki....szok. Tylko czy rodzice wiedzą o istnieniu tzw. "galerianek"? Do rodziców: warto sie tym zainteresowac......
Avatar
U88888 / 30 maja 2008 o 11:19
0
KULasy ŻAŁUJĄ ,ŻE MŁODZI NIE DZIAŁAJĄ W PRZYPARAFIALNYCH ORGANIZACJACH PRPOAGANDOWYCH I NIE SŁUCHAJĄ ICH ULUBIONEGO MIENTORA OJCA ...HOCHSZTAPLERA?!?!!NAJLEPIEJ JAKBY MŁODZIEŻ SIEDZIAŁA W DOMU I PATRZYŁA JAK ZACHIPNOTYZOWANA W TV OGLĄDAJĄC TV TRWAM ,CHA,CHA!!
Avatar
dsada / 30 maja 2008 o 09:54
0
Jak zwykle socjologia sie nie popisała... Powinni znaleźć przyczyny .A Lublin to tylko 1 basen w dodatku zawsze zatłoczony, zero profesjonalnych boisk , o koncertach nie wspomnę. Jedyną atrakcją stają się zakupy.
Avatar
~tom~ / 30 maja 2008 o 09:35
0
Po co blachary chodzą do Plazy?? Odpowiedź znajdziesz w filmie "Galerianki" na YouTube jako ostrzeżenie dla rodziców
Avatar
pik / 30 maja 2008 o 08:51
0
Wniosek; zamknąć Plazę. Nie rozumiem dlaczego dziennikarz wybrał się z tymi pytaniami do prezesa Plazy, a nie do prezydenta miasta Lublin. To przecież pan Wasilewski odpowiada za to , że przyszła metropolia nie ma porządnego basenu i aquaparku , a mieszkańcy z dzieciakami jeżdżą do Nałęczowa, czy Bełżyc. Nie ma porządnych boisk, skate parku, żadnego klubu sportowego na przyzwoitym poziomie i nie ma niczego. To czemu się dziwić, że młodzież przesiaduje w Plazie, a co ma robić kraść.
Avatar
Gonzales / 30 maja 2008 o 08:00
0
Jasne, najwięcej w Plazie spaceruje brzdąców i rozrabia, bawią się tam w łapanego, chowanego, itp. A przed Palzą trochę "inne" brzdące rozrabiają, plują, lulki palą, także takie jest centrum, i raczej plazing to nowy nie trend ale nowy problem społeczny. Kulturalni gimnazjaliści, studenci, młodzież i osoby starsze szacunek, ale tych co tam rozrabiają bym wykopał na zbity p...i żeby było jasne społeczniakiem nie jestem ale wg mnie ta banda psuje wizerunek Plazy.
Avatar
xxxx / 30 maja 2008 o 07:54
0
To nie jest plazing to są tak zwanie [color="#FF0000"]DZIECI PLAZY[/color]
Avatar
kanciak / 30 maja 2008 o 07:04
0
A piwko w parku na ławce to co? Tez aktywność i w dodatku przebywanie z naturą
Avatar
kanciak2 / 30 maja 2008 o 07:03
0
A piwko w parku na ławce? Przecież to też aktywność i przebywanie z naturą
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia?

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia? 4 0

Wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej złożyli już wnioski o wprowadzenie w nowym roku podwyżek dla klientów indywidualnych. Szczegóły są negocjowane z Urzędem Regulacji Energetyki, ale mówi się o wzroście od 20 do 40 procent.

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni 0 0

Remont odcinka krajowej „dwunastki” w granicach miasta miał ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Już jednak wiadomo, że drogowcy wejdą na plac budowy najwcześniej w lutym

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja 60 4

Czy podczas Marszu Równości w Lublinie doszło do publicznego znieważania godła państwowego? To sprawdza policja. Chodzi o baner z orłem na tęczowym tle.

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta 7 1

W miejscowości Struża (pow. świdnicki) doszło do tragicznego wypadku. Zginęła kobieta.

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo)
film

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo) 0 1

Piłkarska reprezentacja Polski ostatnio zawodzi. Biało-czerwoni nie wygrali jeszcze mecz za kadencji Jerzego Brzęczka, a szwankuje m.in. defensywa, która nie stanowi monolitu. Czy na środku obrony może zostać wypróbowany nominalny pomocnik Grzegorz Krychowiak?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki? 19 31

Krzysztof Komorski, dotychczasowy zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych ma dostać stanowisko w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie 10 6

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasze województwo przoduje w pozyskiwaniu dofinansowania na cele związane z odnawialnymi źródłami energii

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo 0 0

Sugerowana cena nowych kart AMD Radeon RX 590 to 279 dolarów. A w pakiecie dostaniemy jeszcze trzy gry: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 oraz Tom Clancy’s The Division 2.

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 9 2

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 8 0

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 2 19

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
15 grudnia 2018, 0:00

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie 0 0

W dniach 15-16 grudnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach 0 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć o weekendowej wyprawie na Górny Śląsk. Dziki przegrały bowiem w Gliwicach z tamtejszym GSF aż 1:9

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!