Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2014 r.
7:00
Edytuj ten wpis

Po co Wojciech Januszczyk powiesił pstrokate reklamy na Centrum Kultury

91 10 A A

Tydzień temu na ścianie frontowej zabytkowego budynku Centrum Kultury w Lublinie zawisło kilkanaście reklamowych banerów. Na pstrokatych plandekach pod hasłami "Wynajem limuzyn, "Wulkanizacja 150 m, "Dom Pogrzebowy Epilog, "Kurczak z rożna trzy numery telefonów. Odbiera je Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu i autor instalacji "Ściany Wstydu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dzwonią ludzie, by zamówić kurczaka?

- Zdarza mi się, zwłaszcza w nocy, odebrać telefon z pytaniem "To za ile ta limuzyna?”. Ale nie są to pytania na poważnie. Ludzie widzą, że to instalacja, jednorazowa akcja, która ma coś mieszkańcom uświadomić.

• Nikt nie nakrzyczał, że niszczy pan publiczną przestrzeń?

- Nie, takich telefonów nie było. Ale na forach internetowych spotkałem się z opinią, że sprofanowałem budynek Centrum Kultury. Generalnie odzew na tę akcję jest bardzo pozytywny. Kilka osób zadzwoniło, by powiedzieć, że popiera moje działania. Cieszyły się, że ktoś zwrócił na to uwagę. Pojawiły się też osoby zainteresowane przeniesieniem instalacji do innych miast. Na pewno będzie to Rzeszów i Przemyśl, może też Poznań i Warszawa.

Zgłosił się też do mnie jeden z posłów - Marek Poznański z Ruchu Palikota. Zaproponował, bym dał mu kilkadziesiąt egzemplarzy gazetki, w której pokazuję zdjęcia najbardziej oszpeconych reklamami ulic i budynków w Lublinie. Chce ją zawieźć do Sejmu i rozdać parlamentarzystom.

• Długo jeszcze będą wisieć te brzydkie banery?

- Nie, w sobotę (dziś - red.) zdejmujemy. Chwila przerwy i wystawa, czyli ostatnia część projektu "Ściany Wstydu”.

• Czego możemy się spodziewać?

- Upstrzone reklamami kamienice i budynki w centrum miasta to jedno. Ale oprócz tego są jeszcze wjazdy do miasta. Na polach rolników stoją przygniecione betonem rusztowania, na których powiewają krzywo rozpięte plandeki. Proszę sobie wyobrazić, jak w takiej rzeczywistości wyglądałby obraz Chełmońskiego. Chcę spojrzeć na taki oszpecony krajobraz oczami dziesięciu znanych polskich pejzażystów.

Wystawę pokażemy najpierw w CK, a potem w przestrzeni miejskiej, przed ratuszem albo na placu Litewskim. Tak, by zaznajomić z problemem jak najwięcej osób.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przemysław Leniak / 23 czerwca 2014 o 10:17
0

no w naszych postach widać właśnie tę zasadniczą różnicę
obsrywać ochoczo to może ten kto dzięki gnębieniu drobnych przedsiębiorców wysokimi podatkami ma kasę na takie sranie pseudoreklamami czyli CK i FRL
...
przedsiębiorca nie bawi sie w sranie reklamami jak "artysty" tylko kalkuluje co mu się opłaca i dzięki czemu ma obrót i zysk
ba robi to na własne ryzyko
mając na karku dupków w twoim stylu niestety
...
przyjazny dla przedsiębiorcy urzędnik to z pewnością nie w Lublinie tu jest co najwyżej mafiozo Choroś czy paskuda Karapuda
no proszę o głupiku Maciku bym zapomniał ;-)

no w naszych postach widać właśnie tę zasadniczą różnicę
obsrywać ochoczo to może ten kto dzięki gnębieniu drobnych przedsiębiorców wysokimi podatkami ma kasę na takie sranie pseudoreklamami czyli CK i FRL
...
przedsiębiorca nie bawi sie w sranie reklamami jak "artysty" tylko kalkuluje co mu się opłaca i dzięki czemu ma obrót i zysk
ba robi to na własne ryzyko
mając na karku dupków w twoim stylu niestety
...
przyjazny dla przedsiębiorcy urzędnik to z pewnością nie w Lublinie tu jest co najwyżej mafiozo Choroś c... rozwiń

Avatar
trak / 23 czerwca 2014 o 08:54
0

Dbałość o drobnych przedsiebiorców to co innego, niż powalanie na wolną amerykankę w oszpecaniu miasta. To inne podatki, niegnebienie ZUSem, również przyjazny urzędnik, który chce pomóc a nie zniszczyć firmę. To pewne rozwiazaniea na poziomie państwa, a nie lokalnym.

    W krajach, które sto razy bardziej dbaja o drobny biznes, taka sytuacja jak w LBNIe byłaby niemozliwa.

Ty ohoczo obesrałbyś banerami stare miasto, zamek i katedrę. Na złość FRL i CK. 

Avatar
Przemysław Leniak / 22 czerwca 2014 o 23:39
0

zasadnicza różnica pomiędzy wygłupami jakiegoś "artysty" a prawdziwymi banerami jest taka że za wygłupy "artysty" każdy z mieszkańców Lublina musi zapłacić
natomiast dzięki banerom reklamowym niektórzy z mieszkańców Lublina moga zarobić
walka z reklama jest tak naprawdę walką z małymi firmami
"artyści" i "esteci" żyją z budżetu i gówno ich obchodzi że ktoś tam pracuje w firmie pogrzebowej albo że jakąś tam agencja sprzedaje czy wynajmuje lokale
ma być "ładnie" a że głupio to już im mało przeszkadza
ja bym tam "artysta" pogonił
niech się weźmie do pracy a nie sra bez sensu na coś czego nie rozumie

zasadnicza różnica pomiędzy wygłupami jakiegoś "artysty" a prawdziwymi banerami jest taka że za wygłupy "artysty" każdy z mieszkańców Lublina musi zapłacić
natomiast dzięki banerom reklamowym niektórzy z mieszkańców Lublina moga zarobić
walka z reklama jest tak naprawdę walką z małymi firmami
"artyści" i "esteci" żyją z budżetu i gówno ich obchodzi że ktoś tam pracuje w firmie pogrzebowej albo że jakąś tam agencja sprzedaje czy wynajmuje lokale
ma być "ładnie" a że głupio to już im mało przeszkadza
ja bym tam "artysta"... rozwiń

Avatar
A / 22 czerwca 2014 o 12:18
0

Potrzebna akacja, przychodzi skojarzenie: kraj-obraz i pytanie - Jaki jest dziś obraz naszego kraju - zaklejony banerami reklam A przecież wszyscy jesteśmy autorami tego "obrazu" - wstyd się podpisać pod takim 'dziełem'

Avatar
kapturek / 9 czerwca 2014 o 11:43
0

pomysł CZAD!

Świetne..daje do myślenia- oby też tym dla których poczucie estetyki jest obce .

Avatar
P / 9 czerwca 2014 o 11:35
0

Właśnie dlatego jest ta inscenizacja, żeby zwrócić uwagę władz na problem śmieciowych reklam, które szpecą miasto. Sztukę się czyta miedzy wierszami, a nie dosłownie.

Avatar
szab / 8 czerwca 2014 o 15:39
0

Dużo telefonów ma facet...;))!

Avatar
Jolanta / 8 czerwca 2014 o 12:41
0

Bardzo dobra akcja. Może wreszcie ktoś poważnie zainteresuje się tym śmietnikiem na innych zabytkowych i nie tylko zabytkowych budynkach. Niedobrze się robi na widok tych reklam.

Avatar
d / 8 czerwca 2014 o 10:12
0

"Jaka incscenizacja!? Powinni pożegnać takiego człowieka. Wpóścili "artystów" do takiego miejsca i nie wiedzą co dla ludzi zrobić"

To znaczy, że ten jeden budynek ma być ładny, a reszta miasta może tonąć w reklamowych śmieciach? To cię drażni, a nie drażnią cię kamienice obok, których praktycznie nie widać zza reklam. Wybacz, ale wydaje mi się, że popadasz w jakąś paranoję.

Mi się akcja podoba. Zwróciła uwagę na problem zaśmiecania przestrzeni publicznej reklamami. Brawa dla tego Pana.

Avatar
Mieszkaniec / 8 czerwca 2014 o 09:49
0

Przechodziłem tamtędy i oczom nie wierzyłem, budynek za grube miliony i takie reklamy wiszą. Jaka incscenizacja!? Powinni pożegnać takiego człowieka. Wpóścili "artystów" do takiego miejsca i nie wiedzą co dla ludzi zrobić, i pewnie jeszcze finansowani z naszych pieniędzy. Masakra

Avatar
Przemysław Leniak / 23 czerwca 2014 o 10:17
0

no w naszych postach widać właśnie tę zasadniczą różnicę
obsrywać ochoczo to może ten kto dzięki gnębieniu drobnych przedsiębiorców wysokimi podatkami ma kasę na takie sranie pseudoreklamami czyli CK i FRL
...
przedsiębiorca nie bawi sie w sranie reklamami jak "artysty" tylko kalkuluje co mu się opłaca i dzięki czemu ma obrót i zysk
ba robi to na własne ryzyko
mając na karku dupków w twoim stylu niestety
...
przyjazny dla przedsiębiorcy urzędnik to z pewnością nie w Lublinie tu jest co najwyżej mafiozo Choroś czy paskuda Karapuda
no proszę o głupiku Maciku bym zapomniał ;-)

no w naszych postach widać właśnie tę zasadniczą różnicę
obsrywać ochoczo to może ten kto dzięki gnębieniu drobnych przedsiębiorców wysokimi podatkami ma kasę na takie sranie pseudoreklamami czyli CK i FRL
...
przedsiębiorca nie bawi sie w sranie reklamami jak "artysty" tylko kalkuluje co mu się opłaca i dzięki czemu ma obrót i zysk
ba robi to na własne ryzyko
mając na karku dupków w twoim stylu niestety
...
przyjazny dla przedsiębiorcy urzędnik to z pewnością nie w Lublinie tu jest co najwyżej mafiozo Choroś c... rozwiń

Avatar
trak / 23 czerwca 2014 o 08:54
0

Dbałość o drobnych przedsiebiorców to co innego, niż powalanie na wolną amerykankę w oszpecaniu miasta. To inne podatki, niegnebienie ZUSem, również przyjazny urzędnik, który chce pomóc a nie zniszczyć firmę. To pewne rozwiazaniea na poziomie państwa, a nie lokalnym.

    W krajach, które sto razy bardziej dbaja o drobny biznes, taka sytuacja jak w LBNIe byłaby niemozliwa.

Ty ohoczo obesrałbyś banerami stare miasto, zamek i katedrę. Na złość FRL i CK. 

Avatar
Przemysław Leniak / 22 czerwca 2014 o 23:39
0

zasadnicza różnica pomiędzy wygłupami jakiegoś "artysty" a prawdziwymi banerami jest taka że za wygłupy "artysty" każdy z mieszkańców Lublina musi zapłacić
natomiast dzięki banerom reklamowym niektórzy z mieszkańców Lublina moga zarobić
walka z reklama jest tak naprawdę walką z małymi firmami
"artyści" i "esteci" żyją z budżetu i gówno ich obchodzi że ktoś tam pracuje w firmie pogrzebowej albo że jakąś tam agencja sprzedaje czy wynajmuje lokale
ma być "ładnie" a że głupio to już im mało przeszkadza
ja bym tam "artysta" pogonił
niech się weźmie do pracy a nie sra bez sensu na coś czego nie rozumie

zasadnicza różnica pomiędzy wygłupami jakiegoś "artysty" a prawdziwymi banerami jest taka że za wygłupy "artysty" każdy z mieszkańców Lublina musi zapłacić
natomiast dzięki banerom reklamowym niektórzy z mieszkańców Lublina moga zarobić
walka z reklama jest tak naprawdę walką z małymi firmami
"artyści" i "esteci" żyją z budżetu i gówno ich obchodzi że ktoś tam pracuje w firmie pogrzebowej albo że jakąś tam agencja sprzedaje czy wynajmuje lokale
ma być "ładnie" a że głupio to już im mało przeszkadza
ja bym tam "artysta"... rozwiń

Avatar
A / 22 czerwca 2014 o 12:18
0

Potrzebna akacja, przychodzi skojarzenie: kraj-obraz i pytanie - Jaki jest dziś obraz naszego kraju - zaklejony banerami reklam A przecież wszyscy jesteśmy autorami tego "obrazu" - wstyd się podpisać pod takim 'dziełem'

Avatar
kapturek / 9 czerwca 2014 o 11:43
0

pomysł CZAD!

Świetne..daje do myślenia- oby też tym dla których poczucie estetyki jest obce .

Avatar
P / 9 czerwca 2014 o 11:35
0

Właśnie dlatego jest ta inscenizacja, żeby zwrócić uwagę władz na problem śmieciowych reklam, które szpecą miasto. Sztukę się czyta miedzy wierszami, a nie dosłownie.

Avatar
szab / 8 czerwca 2014 o 15:39
0

Dużo telefonów ma facet...;))!

Avatar
Jolanta / 8 czerwca 2014 o 12:41
0

Bardzo dobra akcja. Może wreszcie ktoś poważnie zainteresuje się tym śmietnikiem na innych zabytkowych i nie tylko zabytkowych budynkach. Niedobrze się robi na widok tych reklam.

Avatar
d / 8 czerwca 2014 o 10:12
0

"Jaka incscenizacja!? Powinni pożegnać takiego człowieka. Wpóścili "artystów" do takiego miejsca i nie wiedzą co dla ludzi zrobić"

To znaczy, że ten jeden budynek ma być ładny, a reszta miasta może tonąć w reklamowych śmieciach? To cię drażni, a nie drażnią cię kamienice obok, których praktycznie nie widać zza reklam. Wybacz, ale wydaje mi się, że popadasz w jakąś paranoję.

Mi się akcja podoba. Zwróciła uwagę na problem zaśmiecania przestrzeni publicznej reklamami. Brawa dla tego Pana.

Avatar
Mieszkaniec / 8 czerwca 2014 o 09:49
0

Przechodziłem tamtędy i oczom nie wierzyłem, budynek za grube miliony i takie reklamy wiszą. Jaka incscenizacja!? Powinni pożegnać takiego człowieka. Wpóścili "artystów" do takiego miejsca i nie wiedzą co dla ludzi zrobić, i pewnie jeszcze finansowani z naszych pieniędzy. Masakra

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!