Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2011 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Politycy chętni na dotacje. Koledzy pomagają je zdobyć?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 41 A A
Politycy chętnie sięgają po fundusze z UE (Archiwum)
Politycy chętnie sięgają po fundusze z UE (Archiwum)

Politycy i ich rodziny chętnie starają się o unijne dofinansowanie zatwierdzane przez ich partyjnych kolegów. Większość z nich nie widzi w tym problemu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Green Star to spółka, której prezesem jest żona, a współwłaścicielką córka posła Mariana Starownika (PSL). Firma dostała jesienią 641 tys. dotacji z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości na zakład obróbki drzewa oraz produkcji peletu i brykietu. LAWP podlega Zarządowi Województwa kierowanemu przez PSL i PO, który zatwierdził też dotację.

– Co to ma wspólnego ze mną? Kiedy żona składała wniosek, nie byłem posłem tylko starostą lubartowskim – mówi Marian Starownik. I pyta: Rodzina polityka ma siedzieć w namiocie, boso i w zgrzebnym worku?

– Nie będę z panem rozmawiać – ucina jego żona Maria Starownik.

Córka Starownika jest żoną Krzysztofa Łątki, znanego działacza PO. – Pracuję w Urzędzie Miasta Lublin i nie mam żadnego wpływu na działanie LAWP – zapewnia Łątka. – Jeżeli praca polityków byłaby związana z nadzorem nad instytucją przekazującą dofinansowania, to politycy lub ich rodziny nie powinny ubiegać się w niej o granty.

O 179 tys. zł z LAWP stara się Mr Solution, firma żony Michała Mulawy, skarbnika lubelskiego PiS. Wniosek czeka na merytoryczną ocenę.

– O wpływach nie może być mowy. Jestem w opozycyjnej partii, wycofałem się z urzędów. Skoro są pieniądze i można po nie sięgnąć, to żona próbuje – mówi Michał Mulawa.

– Spodziewałam się takich pytań – dodaje Marta Mulawa. – Trzeba mieć zasady. Ja nie liczę na to, że ktoś mi ułatwi zdobycie tych pieniędzy. To, że jestem żoną działacza, nie znaczy, że nie mogę realizować marzeń.
Pracownicy LAWP twierdzą, że wszystkich traktują tak samo. Jeśli wniosek zawiera błędy, odpada. – Cały system działa tak, żeby ocena projektów była bezstronna, rzetelna i przejrzysta – mówi Izabela Byzdra p.o. dyrektor LAWP. Kilka lat temu startowała na miejską radną z list PiS, ale jak mówi, ze wskazania PSL Piast. Zapewnia, że startowała jako fachowiec, a nie aktywistka polityczna, którą "nie była i nie jest”.

Kilka dni temu firma Prestige Solutions założona przez Pawła Markiewicza i Piotra Steca, dwóch wpływowych działaczy lubelskiej Platformy, zrezygnowała z 497 tys. zł dotacji z LAWP. Zrobiła tak po opisaniu konkursu przez "Gazetę Wyborczą”.

Dwa lata temu ujawniliśmy, że 1,3 mln zł przyznał Zarząd Województwa puławskiemu Centrum Medycznemu Internus. Współwłaścicielką Internusa była żona Marka Flasińskiego (PO), członka Zarządu Województwa. Flasiński nadzorował wówczas pracę LAWP, która oceniała wniosek Internusa.

Po tej aferze ze starań o unijną kasę zrezygnowała żona jednego z marszałkowskich dyrektorów.

– Żona złożyła wniosek do LAWP na dofinansowanie budowy ośrodka turystyki rowerowej. Kiedy wynikła sprawa Marka Flasińskiego, wspólnie z żoną postanowiliśmy, że trzeba wycofać wniosek. Woleliśmy dmuchać na zimne, nie dawać powodów do spekulacji – tłumaczy Mariusz Majkutewicz, dyrektor w Urzędzie Marszałkowskim i działacz PO.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mix / 16 kwietnia 2011 o 01:22
0
Prestige Solutions Piotra Steca i Pawła Markiewicza to przykrywka do wyciągania unijnej kasy przy pomocy ich koleżków z PO
Avatar
Ironic / 16 kwietnia 2011 o 00:04
0
[quote name='aaa' timestamp='1302864219' post='465296']
a skąd mieli na wkład własny?
[/quote]
...a zajebali z mojego, twojego i tego pana podatku!
Avatar
mmmm / 15 kwietnia 2011 o 22:51
0
..wystarczy przeczytać artykuły z ostatnich dni w lokalnej prasie i można zauważyć jedno...lubelscy dziennikarze czerpią informacje z forów internetowych...trochę to płytkie i żałosne:) Ale takie to jest nasze lubelskie dziennikarstwo:(
Avatar
apolityczny / 15 kwietnia 2011 o 20:02
0
Wszyscy biorą środki bez względu na opcję i nie widze w tym nic złego! Jak łąmią prawo, to trzeba karać! A media robią i na siłę szukają afery, było jest i będzie..
Avatar
Baju baji / 15 kwietnia 2011 o 17:21
0
A mi się wydaje że kotek Pawełek chce zabłysnąć pięknym saltem z przewrotką oraz zadbanym futerkiem. Ale trzeba też powiedzieć ile takie futerko kosztuje i skąd kotek ma tyle kocich łezek. A bajka toczy się dalej aż dojdzie do jutrzenki i ujrzy światełko.
Avatar
Panasonic / 15 kwietnia 2011 o 16:59
0
Komu moge zlecić artykuł na zamówienie ? Podobny do tego tylko z innej dziedziny?
Avatar
kaja / 15 kwietnia 2011 o 16:38
0
Firma żony Pana Starownika nazywa się Green-Star a nie Greek-Star. To literówka czy niedoiformowany dziennikarz chciał zabłysnąć ??
Avatar
Rafał Panas / 15 kwietnia 2011 o 16:24
0
[quote name='Kazek' timestamp='1302848672' post='465177']
Rzetelność redaktora Panasa jest jak zwykle powalająca. Powinien, myślę, wiedzieć, że niema takiego tworu jak PSL"Piast". Chyba że chodzi nie o informację a o dezinformację. Bo to, że jest zwolennikiem spiskowej teorii dziejów to wiemy nie od dzisiaj.
[/quote]

Informacja dotyczy 2006 roku kiedy PSL Piast istniał i miał się dobrze
Avatar
... / 15 kwietnia 2011 o 15:47
0
No to wojna domowa w PO. Najpierw uderzenie w ludzi Pana S. dzisiaj riposta w Pana Ł. Po drodze nawet PiS i PSL niechcący oberwały. Panowie z koalicji rządzącej naszym województwem uspokójcie się wystarczy dla was wszystkich...
Avatar
raduu / 15 kwietnia 2011 o 15:22
0
Sami swoi w umwl. Cale busy przyjezdzaja z bylych miast wojewodzkich:)
Avatar
mix / 16 kwietnia 2011 o 01:22
0
Prestige Solutions Piotra Steca i Pawła Markiewicza to przykrywka do wyciągania unijnej kasy przy pomocy ich koleżków z PO
Avatar
Ironic / 16 kwietnia 2011 o 00:04
0
[quote name='aaa' timestamp='1302864219' post='465296']
a skąd mieli na wkład własny?
[/quote]
...a zajebali z mojego, twojego i tego pana podatku!
Avatar
mmmm / 15 kwietnia 2011 o 22:51
0
..wystarczy przeczytać artykuły z ostatnich dni w lokalnej prasie i można zauważyć jedno...lubelscy dziennikarze czerpią informacje z forów internetowych...trochę to płytkie i żałosne:) Ale takie to jest nasze lubelskie dziennikarstwo:(
Avatar
apolityczny / 15 kwietnia 2011 o 20:02
0
Wszyscy biorą środki bez względu na opcję i nie widze w tym nic złego! Jak łąmią prawo, to trzeba karać! A media robią i na siłę szukają afery, było jest i będzie..
Avatar
Baju baji / 15 kwietnia 2011 o 17:21
0
A mi się wydaje że kotek Pawełek chce zabłysnąć pięknym saltem z przewrotką oraz zadbanym futerkiem. Ale trzeba też powiedzieć ile takie futerko kosztuje i skąd kotek ma tyle kocich łezek. A bajka toczy się dalej aż dojdzie do jutrzenki i ujrzy światełko.
Avatar
Panasonic / 15 kwietnia 2011 o 16:59
0
Komu moge zlecić artykuł na zamówienie ? Podobny do tego tylko z innej dziedziny?
Avatar
kaja / 15 kwietnia 2011 o 16:38
0
Firma żony Pana Starownika nazywa się Green-Star a nie Greek-Star. To literówka czy niedoiformowany dziennikarz chciał zabłysnąć ??
Avatar
Rafał Panas / 15 kwietnia 2011 o 16:24
0
[quote name='Kazek' timestamp='1302848672' post='465177']
Rzetelność redaktora Panasa jest jak zwykle powalająca. Powinien, myślę, wiedzieć, że niema takiego tworu jak PSL"Piast". Chyba że chodzi nie o informację a o dezinformację. Bo to, że jest zwolennikiem spiskowej teorii dziejów to wiemy nie od dzisiaj.
[/quote]

Informacja dotyczy 2006 roku kiedy PSL Piast istniał i miał się dobrze
Avatar
... / 15 kwietnia 2011 o 15:47
0
No to wojna domowa w PO. Najpierw uderzenie w ludzi Pana S. dzisiaj riposta w Pana Ł. Po drodze nawet PiS i PSL niechcący oberwały. Panowie z koalicji rządzącej naszym województwem uspokójcie się wystarczy dla was wszystkich...
Avatar
raduu / 15 kwietnia 2011 o 15:22
0
Sami swoi w umwl. Cale busy przyjezdzaja z bylych miast wojewodzkich:)
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 1 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 95 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 36 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!