Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 czerwca 2008 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Pomysły na oszczędną jazdę trolejbusów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Prezes lubelskiego MPK chce zamontować w trolejbusach... liczniki prądu. Chce nagradzać tych kierowców, którzy zużywają najmniej energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Taki pomysł prezes wpisał do "Programu Zmian i Usprawnień”, który otrzymali m.in. lubelscy radni. - System ten pozwoli eliminować jednostki najbardziej energochłonne (...), a także premiować kierowców jeżdżących ekonomicznie - uzasadnia swój pomysł Krzysztof Mikuła.

Najnowsze trolejbusy mają fabrycznie zamontowane mierniki i wszystko można sprawdzić w pokładowym komputerze. W starych wozach, które stanowią przytłaczającą większość taboru MPK, takich urządzeń nie ma. I w takich pojazdach prezes chce zakładać liczniki.

- Nie wiem, czy montowanie takich mierników w ogóle się opłaci. Trolejbus tak czy inaczej musi zużywać prąd - mówi Andrzej Sokołowski, szef Związku Zawodowego Kierowców i Obsługi Komunikacji Miejskiej. - Zwłaszcza jeśli jedzie pod górę. Możemy dojść do absurdu, że wszyscy będą chcieli jeździć na takich trasach, gdzie jest mniej stromych wzniesień.

- Nie mamy liczników i nie wiem, po co miałbym je montować - mówi Zbigniew Brud, prezes Tyskich Linii Trolejbusowych. - Kierowca może oszczędzić prąd zwalniając odpowiednio wcześnie przed przystankiem. Ale to są bardzo małe oszczędności. Można też nie włączać ogrzewania. Ale przecież pojazd trzeba ogrzewać, kiedy jest zimno. Można też wyłączać silnik na przystankach końcowych. Ale to przecież oczywistość.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
orsini_98 / 9 czerwca 2008 o 05:57
0
I stojace miejsca dla staruszkow, moze wtedy odechcialoby sie im jezdzic.
Avatar
orsini_98 / 9 czerwca 2008 o 05:48
0
ZygZag napisał:
Proponuję zamontować pedały w pojazdach MPK i niech pasażerowie pedałują jak chcą jechać. O!
Avatar
Gość / 9 czerwca 2008 o 05:45
0
Baterie sloneczne w Polsce?
Przeciez to ledwo sie oplaca tutaj u nas w Kaliforni.
Do tego potrzeba duzo slonca najlepiej 24/7/365.
Najlepsze miejsce na BS to Arizona ale tam mozna zdechnac z goraca.
Avatar
orsini_98 / 9 czerwca 2008 o 05:41
0
malta napisał:
prezes Mrowka traci czas na pomysly rodem z notatnika niedouczonego menadzera, a tymczasem w sieci mozna znalezc w krotkim czasie setke pomyslow na usprawnienie pracy silnikow elektrycznych, nie mowiac juz o tak oczywistej oczywistosci jak zwiekszanie oplacalnosci komunikacji trolebusowej przez zwiekszenie ilosci pojazdow przypadajacej na dlugosc sieci. Opdowiedina rentownosc uzyskuje sie przy 10-15 minutowej czestotliwosci kursowania... Ale to jest za proste dla geniusza Mrowki (powoli, powoli, metoda mrowki..). Mam nadzieje, ze wreszcie ktos tego geniusza wytnie z MPK...

PSsss A kiedy baterie sloneczne na dachach troleybusow? O tym prezes Mrowka nie mysli?
rozwiń
Avatar
malta / 8 czerwca 2008 o 12:23
0
prezes Mrowka traci czas na pomysly rodem z notatnika niedouczonego menadzera, a tymczasem w sieci mozna znalezc w krotkim czasie setke pomyslow na usprawnienie pracy silnikow elektrycznych, nie mowiac juz o tak oczywistej oczywistosci jak zwiekszanie oplacalnosci komunikacji trolebusowej przez zwiekszenie ilosci pojazdow przypadajacej na dlugosc sieci. Opdowiedina rentownosc uzyskuje sie przy 10-15 minutowej czestotliwosci kursowania... Ale to jest za proste dla geniusza Mrowki (powoli, powoli, metoda mrowki..). Mam nadzieje, ze wreszcie ktos tego geniusza wytnie z MPK...

PSsss A kiedy baterie sloneczne na dachach troleybusow? O tym prezes Mrowka nie mysli?
prezes Mrowka traci czas na pomysly rodem z notatnika niedouczonego menadzera, a tymczasem w sieci mozna znalezc w krotkim czasie setke pomyslow na usprawnienie pracy silnikow elektrycznych, nie mowiac juz o tak oczywistej oczywistosci jak zwiekszanie oplacalnosci komunikacji trolebusowej przez zwiekszenie ilosci pojazdow przypadajacej na dlugosc sieci. Opdowiedina rentownosc uzyskuje sie przy 10-15 minutowej czestotliwosci kursowania... Ale to jest za proste dla geniusza Mrowki (powoli, powoli, metoda mrowki..). Mam nadzieje, ze wreszcie kt... rozwiń
Avatar
pasażer / 8 czerwca 2008 o 12:08
0
Niegłupie skoro autobusy są rozliczane ze zużycia paliwa to dlaczego nie trolejbusy.
Panie Smaga trochę logiki przecież zużycie paliwa zależy również od techniki jazdy.
A prąd w tym przypadku jest paliwem dla trolejbusu.
Dlaczego jak się wsiądzie do autobusu prywaciarza to można jechać na stojąco bez trzymania, a w pojazdach mpk kiedy ruszają z przystanku czy dojeżdżają do niego to trudno ustać trzymając się oburącz poręczy.
Wniosek prywaciarz myśli rozsądnie mniej agresywna jazda mniej paliwa zużytego i dlatego przejazd kosztuje złotówkę.
Pozdrawiam
Pasażer
Niegłupie skoro autobusy są rozliczane ze zużycia paliwa to dlaczego nie trolejbusy.
Panie Smaga trochę logiki przecież zużycie paliwa zależy również od techniki jazdy.
A prąd w tym przypadku jest paliwem dla trolejbusu.
Dlaczego jak się wsiądzie do autobusu prywaciarza to można jechać na stojąco bez trzymania, a w pojazdach mpk kiedy ruszają z przystanku czy dojeżdżają do niego to trudno ustać trzymając się oburącz poręczy.
Wniosek prywaciarz myśli rozsądnie mniej agresywna jazda mniej paliwa zużytego i dlateg... rozwiń
Avatar
mariusz / 8 czerwca 2008 o 11:18
0
Panie Prezesiue lubelskiego MPK!!!

Ze swej niezłej pensyjki i siedzenia w przepastnym fotelu wzięło sie to przewspaniałe myślenie i genialny pomysł. Nic tylko pogratulować błyskotliwości umysłu. Przynieść to może kolosalne oszczędności, zapewne skończy się na tym że ktoś wyrwie państwową kasę na jakimś ustawionym przetargu. Za rok-dwa Pana następca przyzna się że "pomysł z licznikami nie wypalił" i kasa pójdzie w błoto.
A ja mam dla Pana inny pomysł. Mniej kosztowny i zdecydowaie przyniesie więcej zadowolenia. Kup pan ścierki i proszek do prania i zatrudnij pan dzieci płacąc im połowę tego co firmie sprzatającej. One zarobia na wakacje a my będziemy jeździć czystymi (czystszymi) pojazdami.
Jechałem ostatnio autobusem nr 8 z Nadbystrzyckiej na Okopową. Smród, brud, podłoga niewymieciona, w zakamarkach śmieci, siedzenia lepią się od brudu. Umycie okien to juz chyba jest poza Pańskim myśleniem. Więc weź się Pan, Panie Prezesie Lubelskiego MPK za robotę. Zamiast myśleć o pierdołach zrób Pan cos zdecydowanie pozytecznego.
Panie Prezesiue lubelskiego MPK!!!

Ze swej niezłej pensyjki i siedzenia w przepastnym fotelu wzięło sie to przewspaniałe myślenie i genialny pomysł. Nic tylko pogratulować błyskotliwości umysłu. Przynieść to może kolosalne oszczędności, zapewne skończy się na tym że ktoś wyrwie państwową kasę na jakimś ustawionym przetargu. Za rok-dwa Pana następca przyzna się że "pomysł z licznikami nie wypalił" i kasa pójdzie w błoto.
A ja mam dla Pana inny pomysł. Mniej kosztowny i zdecydowaie przyniesie więcej zad... rozwiń
Avatar
sno / 8 czerwca 2008 o 11:09
0
proponuję szukać oszczędności w wynagrodzeniach dla pana Mikuły i całego zarządu, a nie jakimiś absurdalnymi miernikami
Avatar
ZygZag / 8 czerwca 2008 o 09:35
0
Proponuję zamontować pedały w pojazdach MPK i niech pasażerowie pedałują jak chcą jechać. O!
Avatar
orsini_98 / 9 czerwca 2008 o 05:57
0
I stojace miejsca dla staruszkow, moze wtedy odechcialoby sie im jezdzic.
Avatar
orsini_98 / 9 czerwca 2008 o 05:48
0
ZygZag napisał:
Proponuję zamontować pedały w pojazdach MPK i niech pasażerowie pedałują jak chcą jechać. O!
Avatar
Gość / 9 czerwca 2008 o 05:45
0
Baterie sloneczne w Polsce?
Przeciez to ledwo sie oplaca tutaj u nas w Kaliforni.
Do tego potrzeba duzo slonca najlepiej 24/7/365.
Najlepsze miejsce na BS to Arizona ale tam mozna zdechnac z goraca.
Avatar
orsini_98 / 9 czerwca 2008 o 05:41
0
malta napisał:
prezes Mrowka traci czas na pomysly rodem z notatnika niedouczonego menadzera, a tymczasem w sieci mozna znalezc w krotkim czasie setke pomyslow na usprawnienie pracy silnikow elektrycznych, nie mowiac juz o tak oczywistej oczywistosci jak zwiekszanie oplacalnosci komunikacji trolebusowej przez zwiekszenie ilosci pojazdow przypadajacej na dlugosc sieci. Opdowiedina rentownosc uzyskuje sie przy 10-15 minutowej czestotliwosci kursowania... Ale to jest za proste dla geniusza Mrowki (powoli, powoli, metoda mrowki..). Mam nadzieje, ze wreszcie ktos tego geniusza wytnie z MPK...

PSsss A kiedy baterie sloneczne na dachach troleybusow? O tym prezes Mrowka nie mysli?
rozwiń
Avatar
malta / 8 czerwca 2008 o 12:23
0
prezes Mrowka traci czas na pomysly rodem z notatnika niedouczonego menadzera, a tymczasem w sieci mozna znalezc w krotkim czasie setke pomyslow na usprawnienie pracy silnikow elektrycznych, nie mowiac juz o tak oczywistej oczywistosci jak zwiekszanie oplacalnosci komunikacji trolebusowej przez zwiekszenie ilosci pojazdow przypadajacej na dlugosc sieci. Opdowiedina rentownosc uzyskuje sie przy 10-15 minutowej czestotliwosci kursowania... Ale to jest za proste dla geniusza Mrowki (powoli, powoli, metoda mrowki..). Mam nadzieje, ze wreszcie ktos tego geniusza wytnie z MPK...

PSsss A kiedy baterie sloneczne na dachach troleybusow? O tym prezes Mrowka nie mysli?
prezes Mrowka traci czas na pomysly rodem z notatnika niedouczonego menadzera, a tymczasem w sieci mozna znalezc w krotkim czasie setke pomyslow na usprawnienie pracy silnikow elektrycznych, nie mowiac juz o tak oczywistej oczywistosci jak zwiekszanie oplacalnosci komunikacji trolebusowej przez zwiekszenie ilosci pojazdow przypadajacej na dlugosc sieci. Opdowiedina rentownosc uzyskuje sie przy 10-15 minutowej czestotliwosci kursowania... Ale to jest za proste dla geniusza Mrowki (powoli, powoli, metoda mrowki..). Mam nadzieje, ze wreszcie kt... rozwiń
Avatar
pasażer / 8 czerwca 2008 o 12:08
0
Niegłupie skoro autobusy są rozliczane ze zużycia paliwa to dlaczego nie trolejbusy.
Panie Smaga trochę logiki przecież zużycie paliwa zależy również od techniki jazdy.
A prąd w tym przypadku jest paliwem dla trolejbusu.
Dlaczego jak się wsiądzie do autobusu prywaciarza to można jechać na stojąco bez trzymania, a w pojazdach mpk kiedy ruszają z przystanku czy dojeżdżają do niego to trudno ustać trzymając się oburącz poręczy.
Wniosek prywaciarz myśli rozsądnie mniej agresywna jazda mniej paliwa zużytego i dlatego przejazd kosztuje złotówkę.
Pozdrawiam
Pasażer
Niegłupie skoro autobusy są rozliczane ze zużycia paliwa to dlaczego nie trolejbusy.
Panie Smaga trochę logiki przecież zużycie paliwa zależy również od techniki jazdy.
A prąd w tym przypadku jest paliwem dla trolejbusu.
Dlaczego jak się wsiądzie do autobusu prywaciarza to można jechać na stojąco bez trzymania, a w pojazdach mpk kiedy ruszają z przystanku czy dojeżdżają do niego to trudno ustać trzymając się oburącz poręczy.
Wniosek prywaciarz myśli rozsądnie mniej agresywna jazda mniej paliwa zużytego i dlateg... rozwiń
Avatar
mariusz / 8 czerwca 2008 o 11:18
0
Panie Prezesiue lubelskiego MPK!!!

Ze swej niezłej pensyjki i siedzenia w przepastnym fotelu wzięło sie to przewspaniałe myślenie i genialny pomysł. Nic tylko pogratulować błyskotliwości umysłu. Przynieść to może kolosalne oszczędności, zapewne skończy się na tym że ktoś wyrwie państwową kasę na jakimś ustawionym przetargu. Za rok-dwa Pana następca przyzna się że "pomysł z licznikami nie wypalił" i kasa pójdzie w błoto.
A ja mam dla Pana inny pomysł. Mniej kosztowny i zdecydowaie przyniesie więcej zadowolenia. Kup pan ścierki i proszek do prania i zatrudnij pan dzieci płacąc im połowę tego co firmie sprzatającej. One zarobia na wakacje a my będziemy jeździć czystymi (czystszymi) pojazdami.
Jechałem ostatnio autobusem nr 8 z Nadbystrzyckiej na Okopową. Smród, brud, podłoga niewymieciona, w zakamarkach śmieci, siedzenia lepią się od brudu. Umycie okien to juz chyba jest poza Pańskim myśleniem. Więc weź się Pan, Panie Prezesie Lubelskiego MPK za robotę. Zamiast myśleć o pierdołach zrób Pan cos zdecydowanie pozytecznego.
Panie Prezesiue lubelskiego MPK!!!

Ze swej niezłej pensyjki i siedzenia w przepastnym fotelu wzięło sie to przewspaniałe myślenie i genialny pomysł. Nic tylko pogratulować błyskotliwości umysłu. Przynieść to może kolosalne oszczędności, zapewne skończy się na tym że ktoś wyrwie państwową kasę na jakimś ustawionym przetargu. Za rok-dwa Pana następca przyzna się że "pomysł z licznikami nie wypalił" i kasa pójdzie w błoto.
A ja mam dla Pana inny pomysł. Mniej kosztowny i zdecydowaie przyniesie więcej zad... rozwiń
Avatar
sno / 8 czerwca 2008 o 11:09
0
proponuję szukać oszczędności w wynagrodzeniach dla pana Mikuły i całego zarządu, a nie jakimiś absurdalnymi miernikami
Avatar
ZygZag / 8 czerwca 2008 o 09:35
0
Proponuję zamontować pedały w pojazdach MPK i niech pasażerowie pedałują jak chcą jechać. O!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 0 0

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach
galeria

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach 1 0

Uwaga na prace prowadzone obecnie na al. Partyzantów w Puławach. W okolicy PIWET-u wykop ma już ponad metr głębokości. Ciężki sprzęt zablokował dwa pasy ruchu.

Farming Simulator 19: Premiera nie tylko dla farmerów (wideo)
film

Farming Simulator 19: Premiera nie tylko dla farmerów (wideo) 0 0

Czas zebrać ziemniaki i rozrzucić obornik. Dziś premiera gry Farming Simulator 19, w ktorej czeka na graczy ponad 300 maszyn i pojazdów rolniczych.

"Zbieramy na paczki dla dzieci". Ale to nie byli policjanci

"Zbieramy na paczki dla dzieci". Ale to nie byli policjanci 1 0

58-latka z Białej Podlaskiej przekazała niemal 500 złotych osobom podającym się za policjantów. Dała się zwieść zapewnieniom, że gotówka zostanie przekazana na „paczki dla dzieci”.

"YE$". Premiera nowej płyty lubelskiej grupy CHØCØLATE

"YE$". Premiera nowej płyty lubelskiej grupy CHØCØLATE 0 0

Już 25 listopada odbędzie się oficjalna premiera drugiego minialbumu zespołu CHØCØLATE. Krążek wyprodukuje dwukrotnie nominowany do nagród Grammy Bryan David.

Smog w Lublinie. Przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery?

Smog w Lublinie. Przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery? 3 6

Czy miejskie przedszkola dostaną zakaz wyprowadzania dzieci na spacer, gdy powietrze będzie gęste od smogu? O wydanie takiego zalecenia apeluje do Ratusza jeden z dzielnicowych radnych.

Ousmane Dembele na wylocie z Barcelony?
film

Ousmane Dembele na wylocie z Barcelony? 0 1

Ousmane Dembele na wylocie z Barcelony? Zawodnik, który - jak mogło się wydawać na początku sezonu - miał być ważną postacią "Dumy Katalonii", może pożegnać się z klubem już w letnim okienku transferowym.

Koncert "Dobranoc świecie" w Filharmonii Lubelskiej
23 listopada 2018, 19:00

Koncert "Dobranoc świecie" w Filharmonii Lubelskiej 2 1

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert Dobranoc świecie w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Konfraternia Caper Lublinensis. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

David Dedek (TBV Start Lublin): Upson wciąż uczy się zespołu

David Dedek (TBV Start Lublin): Upson wciąż uczy się zespołu 1 2

ROZMOWA Z Davidem Dedkiem, trenerem TBV Startu Lublin

Przegrał wybory na burmistrza, ale pracy długo nie szukał. Przenosi się o piętro wyżej

Przegrał wybory na burmistrza, ale pracy długo nie szukał. Przenosi się o piętro wyżej 5 3

Po przegranej w drugiej turze wyborów samorządowych niedawny burmistrz Dariusz Szustek (PiS) nie szukał długo nowego zajęcia. W poniedziałek został wybrany starostą powiatu łukowskiego.

LNBA: Matematyka nadal w czubie

LNBA: Matematyka nadal w czubie 0 1

W klasyku rozgrywek Matematyka pokonała Nadar. Na czele tabeli Konferencji A są jednak Bracia Mrozik

W powiecie kraśnickim PiS przejmuje władzę od PSL. Kto będzie nowym starostą?

W powiecie kraśnickim PiS przejmuje władzę od PSL. Kto będzie nowym starostą? 19 20

Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę w powiecie kraśnickim, w którym przez ostatnie 4 lata rządziło Polskie Stronnictwo Ludowe. Wśród kandydatów na starostę wymieniani są Karol Rychlewski, bliski współpracownik Jarosława Czerwa, jak też przedstawiciele PiS Krzysztof Staruch i Jacek Dubiel.

Smog w Białej Podlaskiej. Nowe czujniki jakości powietrza w mieście

Smog w Białej Podlaskiej. Nowe czujniki jakości powietrza w mieście 0 3

Biała Podlaska uruchomiła system pomiaru jakości powietrza. Na słupach oświetleniowych zamontowano 10 czujników.

5 czynników, jakie mają wpływ na tanie OC. To także Twoje miejsce zamieszkania

5 czynników, jakie mają wpływ na tanie OC. To także Twoje miejsce zamieszkania 0 0

Zastanawiasz się, jak kupić OC najtaniej? Poznaj ważne zasady, którymi kierują się firmy przy obliczaniu składek OC.

Poszedł do lasu, znalazł pocisk artyleryjski [foto]

Poszedł do lasu, znalazł pocisk artyleryjski [foto] 4 0

W lesie na terenie gminy Firlej jeden z mieszkańców znalazł niewybuch.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!