Ograniczenie stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób seropozytywnych, ich rodzin oraz przyjaciół to cel warsztatów, które odbędą się w najbliższą sobotę w ramach akcji „Oni to MY” Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”.
– Każda diagnoza HIV dotyka nie tylko samego zakażonego, ale też jego rodzinę i przyjaciół. Oznacza to, że od 1985 roku do połowy 2019 roku w obliczu HIV stanęło w Polsce nie tylko ponad 24 tysiące osób zakażonych, ale także ich bliscy – zaznacza Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – Choć istnieją programy pomocowe dla osób seropozytywnych, to niewiele takich programów wspiera ich rodziny. Stowarzyszenie „Bądź z nami” wychodzi naprzeciw potrzebom osób pośrednio żyjących z HIV. Cieszę się, że możemy wspierać to działanie.
Każdy, kto chce wziąć udział w sobotnich warsztatach (początek o godz. 10) mogą skontaktować się z organizatorem pod adresem badzznami@swwaids.org i numerem telefonu 535 235 887. W programie zajęcia z radzenia sobie ze stresem oraz praktyczne wskazówki jak odpowiadać na trudne pytania. Chodzi o pytania, takie jak np. „co zrobić jeśli pracodawca zażąda wyniku testu?”, albo „czy lekarz z prywatnej placówki może odmówić zabiegu?”. Odpowiedzi będą opracowywane wspólnie na podstawie doświadczeń uczestników.
Istotnym tematem będzie też stygmatyzacja i autostygmatyzacja, czyli zaniżenie własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa w odpowiedzi na negatywne reakcje otoczenia. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się jak sobie radzić z ich skutkami.
Wcześniej takie warsztaty odbyły się w Warszawie, Toruniu i Szczecinie. – Poprzednie warsztaty pokazały, jak dużym atutem jest spotkanie osób zakażonych i niezakażonych. Obie strony mają szansę, czasami po raz pierwszy, wysłuchać historii o swoich przeżyciach, przyjrzeć się nawzajem swoim lękom, wyjaśnić wiele niedomówień – tłumaczy Joanna Gałaj, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”.