Od 5,5 do 10 zł za godzinę – tyle można zarobić rozdając ulotki, sprzedając kawę czy sklejając koperty. Ofert zatrudnienia jest o wiele więcej niż chętnych do pracy.
Nie narzekam na ulotki
– Zaczęłam szukać pracy dosyć wcześnie – opowiada Zuzanna z Łęcznej, kolporter ulotek. – Najpierw próbowałam znaleźć coś przez agencje pracy, ale to była kompletna porażka – wspomina.
Rozmawiamy na ulicy, nieopodal okna, z którego obserwuje ją jej pracodawca, więc Zuzanna prosi o przejście nieco dalej.
– Nie możemy z nikim rozmawiać, ale oprócz tego nie narzekam – mówi. Zuzanna rozdaje ulotki od dwóch tygodni. Nie zdecydowała się na zatrudnienie poprzez agencję.
– Kolega polecił mi, żebym po prostu zapytała czy nikogo nie potrzebują. Chcę tu pracować do końca wakacji, bo naprawdę jest w porządku – zapewnia.
Nie pracujesz? Płacisz
– Niedawno zarejestrowałem się w jednej z lubelskich agencji pracy – opowiada Kuba, któremu jeszcze nie udało się znaleźć zadowalającej propozycji. – Dostaję mnóstwo sms-ów z ofertami, ale oni nie szukają pracownika tylko taniej siły roboczej – stwierdza rozgoryczony.
Na początku Kuba odpowiadał na każdą ofertę, ale nigdzie nie zabawił dłużej niż przez trzy dni. – Drukarnie, układanie kostki brukowej, sklejanie kopert – wylicza. – Za każdym razem stawka była poniżej 6 zł za godzinę, a pracy dwa razy więcej niż zapowiadano. Najgorzej było w fabryce samochodowej.
Kuba chciał zrezygnować już po pierwszym dniu – praca okazała się być ponad jego siły.
– Jak zadzwoniłem do agencji to mi powiedzieli, że albo przyjdę do pracy, albo muszę zapłacić 300 złotych kary – żali się 22-latek. – Na szczęście udało mi się załatwić zwolnienie lekarskie.
Kawa, rower, książka
Większość osób szuka zatrudnienia na popularnych portalach internetowych. Właśnie tak posadę znalazł Michał, student geodezji i kartografii.
– Jestem bardzo zadowolony z warunków i z pensji – mówi Michał. – Nawet książki mogę sobie czytać kiedy nie ma ruchu – cieszy się.
Michał pracuje w jedynej w mieście rowerowej kawiarni. Dla wielu to wymarzona robota.
– Często przychodzą młode osoby i pytają o taką pracę – przyznaje. – Ale z tego co wiem, już nikogo więcej już nie potrzebujemy – dodaje.
Czym kuszą firmy
Ofert pracy – stałej i tymczasowej – nie brakuje. Pracodawcy prześcigają się w pomysłach na zwabienie do siebie pracowników.
– Coraz częściej młodzi ludzie zwracają uwagę na to, jak dana firma pomoże w ich rozwoju – mówi Mateusz Iwaniak, kierownik działu personalnego jednego z największych lubelskich call center. – Dziś nie wystarczy zaproponować elastycznego grafiku pracy. Liczą się szkolenia, opieka medyczna, spotkania integracyjne, konkursy, dobra stawka i prowizje – dodaje.
MK Company na brak chętnych do pracy nie narzeka.
– Cały czas trwa nabór. Ciągle pojawiają się nowe osoby. Wkładamy dużo pracy w reklamę w sieci. Myślę, że to klucz do sukcesu – mówi Iwaniak.
Na sezon lub na stałe
Od lat pokutuje przekonanie, że wakacje to nie najlepszy okres na szukanie stałej pracy. Rekruterzy są na wakacjach, firmy pracują na wolniejszych obrotach, a wszystkie ważne decyzje odkłada się na wrzesień. To jednak tylko stereotyp.
Okazuje się bowiem, że ofert pracy jest całkiem sporo. Sezon letni to okres wzmożonych aktywności takich branż jak: produkcyjna, hotelarska, logistyczna. Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. To także dobry moment aby uzupełnić stałe struktury firmy. W wakacje można więc nie tylko dorywczo zarobić, ale i uniknąć konkurencji, gdyż we wrześniu kandydaci do pracy zaczynają aktywnie poszukiwać stałego zajęcia. Dodatkowo praca tymczasowa w wakacje to świetna okazja aby zdobyć doświadczenie, sprawdzić się i zweryfikować swoje plany zawodowe.
– Jeśli chodzi o pracowników sezonowych od lat odnotowujemy zapotrzebowanie na kadrę, która w okreach wzmożonej produkcji jest w stanie uzupełnić braki personalne w zakładach produkcyjnych – mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Serwis Delivery Manager w Adecco Poland. – Większość naszych klientów szuka studentów i osób szukających pracy dorywczej na okres wakacji. Są także oferty wymagające dyspozycyjności na okres od jednego do czterech miesięcy na stanowisku pracownika produkcji, magazynu czy logistyki.
Najlepiej można zarobić jako kucharz czy operator wózka widłowego. Najwięcej ofert pracy zgłaszają obecnie tacy pracodawcy jak: Amazon, Jabil Circuit z branży elektronicznej w Kwidzynie Valeo Electric & Electronic Systems z branży motoryzacyjnej w Czechowicach Dziedzicach czy Bahlsen z branży spożywczej w Skawinie. Sam Amazon w swoich obu lokalizacjach w Poznaniu i Wrocławiu w najbliższych pięciu tygodniach zamierza zatrudnić kilkaset osób. Wakacje to także takie wydarzenia jak festiwale, eventy w miejscowościach letniskowych czy imprezy masowe.
Zestawienie najpopularniejszych stanowisk rekrutowanych w okresie wakacyjnym 2016:
Stanowisko Branża Wynagrodzenie brutto
asystent ds. wprowadzania danych BPO od 1850
kelner gastronomia 1920-2240
kierowca B FMCG 1850-2300
kucharz gastronomia 2400-2800
magazynier FMCG 1850-2000
magazynier produkcyjna 2000
magazynier kurierska 1100 zł/mies. (1/2 etatu)
magazynier bez uprawnień na wózki logistyka 2160
młodszy pakowacz spożywcza 1760
monter metalowa 2100
monter/operator elektroniczna 1750
operator malarni produkcyjna 2000
operator maszyn produkcja 2200
operator maszyn; operator linii produkcyjnej motoryzacyjna 1900
operator wózka widłowego motoryzacyjna/ logistyka 2000-2500
operator wózka widłowego logistyka/spedycja 2100 – 2400 zł/mies.
operator wózka widłowego logistyka 2500
operatorzy linii produkcyjnej (wysypywanie
surowca na taśmę) przetwórstwa owoców i warzyw 1850
pakowacz obuwnicza, AGD, logistyka 1850
Stanowisko Branża Wynagrodzenie brutto
pakowacz spożywcza 2100
pakowacz produkcja 1600
pakowanie produktów poligraficzna 1500
pokojówka hotelarstwo 1760-2100
pomoc w restauracji gastronomiczna 2200
praca na magazynie / praca produkcyjna
dla uczniów / studentów Branża produkcyjna / logistyczna 1850
pracownik pielęgnacji zieleni ogrodnicza/spożywcza 1850
pracownik produkcji produkcja elementów elektrycznych 1760
pracownik produkcji produkcja 1920-2240
pracownik produkcji gastronomia 1920-2240
pracownik produkcji – naklejanie wzorów na koszulki produkcja koszulek sezon lato 1920
pracownik załadunku przetwórstwo owocowe 1850
recepcjonistka hotelarstwo 1760
sortowacz przetwórstwo owocowe 1850
sortowacz kurierska 1850
spawacz produkcyjna 2160
wsparcie kuchni gastronomia 1720
wsparcie sprzedaży - sprzedaż sezonowa handel 1760-2100
Dane Adecco Poland