Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 maja 2008 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Prezes MPK: Autobus to nie kiosk

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Wprowadzenia 40-groszowej opłaty za zakup biletu u kierowcy domaga się od władz miasta prezes MPK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Opłata manipulacyjna pojawiła się w propozycji nowego cennika, którą prezes MPK, Krzysztof Mikuła wysłał do Ratusza. W dokumencie tym prezes stwierdza, że byłaby to opłata "za czynność sprzedaży”. Miałaby ona wynosić 40 gr, niezależnie od tego, czy kupujemy bilet normalny, uczniowski czy studencki. Teraz bilet u kierowcy kosztuje tyle, co w kiosku.

- Wieczorami i w niedziele kioski są pozamykane. Gdzie mam kupić bilet, jak nie u kierowcy? Dodatkowe opłaty to zdzierstwo - oburza się Ewa Wojtysiak, stała pasażerka MPK. - Może lepiej pomyśleć o ustawieniu automatów z biletami, zamiast karać pasażerów?

Ale pomysł ma też swoich zwolenników. - I bardzo dobrze - mówi pan Andrzej, który codziennie jeździ do pracy linią 26. - Przecież nikt się nie dowiaduje w ostatniej chwili, że musi gdzieś jechać. Bilet można kupić wcześniej. Krew mnie zalewa, jak co przystanek ktoś idzie do kierowcy po bilet.

Sęk w tym, że prezes MPK nie może sam zmieniać cennika. To rola Rady Miasta. Mikuła liczy na to, że prezydent Lublina zaakceptuje jego propozycje i na ich podstawie przygotuje radnym projekt uchwały zmieniającej cennik. Na razie Ratusz nie chce ujawnić tabeli Mikuły, ani jej oceniać.

- Na pewno sprawa nie stanie na najbliższej sesji Rady Miasta - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta. - Najpierw chcę poznać opinię rady nadzorczej MPK.

Wprowadzenie opłaty manipulacyjnej może jednak narazić miasto na problemy. Ponad trzy lata temu sąd rozpatrując sprawę Stargardu Szczecińskiego uznał, że tego typu opłaty są nielegalne. Po tym wyroku część miast zrezygnowała z dopłat.

W Lublinie jeszcze niedawno bilety w autobusach były droższe niż w kiosku. Opłaty manipulacyjnej, co prawda nie było, ale kierowcy mieli tylko bilety w "niepromocyjnej” cenie 2 zł, a w kioskach były tańsze, po 1,80. Najwięcej przepłacali studenci, bo kierowcy mieli tylko bilety normalne. Studentów wziął w obronę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazał MPK zaniechanie takich praktyk, a przewoźnik zaskarżył decyzję UOKiK do sądu, lecz i tam przegrał.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
flejp / 26 maja 2008 o 20:25
0
Dlaczego w Lublinie nie może być tak jak w innych miastach automatów do kupowania biletów. We Wrocławiu automaty takie stoją na bardzo wielu przystankach, jest to bardzo wygodne udogodnienie. Jeśli ktoś idzie na przystanek i widzi, że kolejny raz autobus przyjechał za wcześnie, to przecież nie będzie kupował biletu w kiosku i czekał pół godziny na następny kurs. Odnośnie kiosku na DMM-Lotnicza, eh kiosk jest tylko biletów brak.
Avatar
jam / 26 maja 2008 o 13:17
0
Bilety u kierowcy powinny być kupowane w wyjątkowych sytuacjach - wieczorem, gdy kioski zamknięte, w święta, itp. Teraz jest tak, że kiosk czynny przy przystanku a wsiada pasażer i kupuje u kierowcy płacąc banknotem lub pięciozłotówką : kierowca szuka reszty, pasażer blokuje przejście przy drzwiach, autobus stoi bo jeszcze ktoś sobie przypomniał o bilecie, czas leci.... takie obrazki widzę codziennie na przystanku przy Drodze Męcz. Majdanka przy Lotniczej. Kiosk jest na przystanku, ale biletu się nie chce kupić wcześniej. To lenistwo pasażerów opóźnia jazdę , bądźmy szczerzy!! Nie potrzeba automatów, wystarczy pomyśleć wcześniej o kupnie biletu gdy planujemy jazdę. Wymagajmy więcej od siebie , bo dzisiaj my opóźniamy komuś dojechanie na czas, a jutro przez kogoś innego to my nie dojedziemy : na pociąg, do lekarza, do pracy...Kierowca ma nas dowieźć a nie sprzedawać, dlatego bilety w wyątkowych sytuacjach powinny kosztować u kierowcy np. 3 złote, wtedy przezornie kupimy w kiosku lub wcześniej.
Bilety u kierowcy powinny być kupowane w wyjątkowych sytuacjach - wieczorem, gdy kioski zamknięte, w święta, itp. Teraz jest tak, że kiosk czynny przy przystanku a wsiada pasażer i kupuje u kierowcy płacąc banknotem lub pięciozłotówką : kierowca szuka reszty, pasażer blokuje przejście przy drzwiach, autobus stoi bo jeszcze ktoś sobie przypomniał o bilecie, czas leci.... takie obrazki widzę codziennie na przystanku przy Drodze Męcz. Majdanka przy Lotniczej. Kiosk jest na przystanku, ale biletu się nie chce kupić wcześniej. To lenistwo pasażer... rozwiń
Avatar
brr / 26 maja 2008 o 11:01
0
no pewnie niech wprowadzą większe ceny na bilety i opłatę za sprzedaż- tylko niech MPK dopuści na wszystkie linie autobusy prywatne- bo nie będzie mnie stać na podróż z dziećmi do centrum miasta. Teraz jadąc płacę 9,20 w dwie strony, prywaciarzem 6 zl- to po 30% taniej.
Komunikacja jest fatalna, żeby z Kunickeigo dojechać na Majdanek trzeba jechać z przesiadką na około przez Wolską- a można by puścić autobus przez Mockiewicza. Teraz wychodzi że powinniśmy się cieszyć że jest MPK- to nie my pasażerowie jesteśmy dla nich tylko oni dla nas.
Avatar
wiesio / 26 maja 2008 o 10:44
0
A kiedy zlikwiduja rozklady ?
Bo juz dawno wedlug nich nie jezdza !!!
Avatar
ann / 26 maja 2008 o 10:35
0
Niech beda automaty a nie dodatkowe oplaty po 40 gr wiecej. W kazdym wiekszym miescie sa tylko w Lubline jak zawsze ciemnota. Bilet latwo zgubic wiec kupownie 10 jest ryzykowne. A prezes Mpk niech lepiej zajmie sie modernizacja starych gratow ktorymi przyszlo poruszac sie pasazerom !!!
Avatar
ellla / 26 maja 2008 o 09:48
0
NARESZCIE u kierowcy jak będą bilety trochę droższe skończy sie kupowanie biletów na każdym przystanku i o każdej porze,bo po co kupić nz zapas 1-2 bilety a u kierowcy w sytuacji awaryjnej z dopłatą,TO MA SENS!!!!!
Avatar
kate / 26 maja 2008 o 09:20
0
jak najbardziej jestem za! jeżdżę tą samą linią o stałej porze,i widuję codziennie te same osoby kupujące bilet u kierowcy.To nie można idąc koło kiosku kupić sobie 10 ? skoro się wie, że istnieje mpk i sie z niego korzysta?a potem wielkie halo bo się autobus spóźnia. szkoda żeby się nie spóźniał, jak 3 przystanki pod rząd kolejka po bilety:/
Avatar
MMX / 26 maja 2008 o 08:40
0
Bardzo dobrze!!! Sierotom nie chce się kupic biletu w kiosku, a potem jazda się ciągnie, bo kierowca bilety sprzedaje. Najweiększa tragedia jest pod bazarem na tysiąclecia. Pomyliło sie wam MPK z Pekaesem.
Avatar
nikola / 26 maja 2008 o 08:23
0
i tak robią wielką łaskę sprzedając bilet, większość kierowców to hamy pospolite
Avatar
pre.zes / 26 maja 2008 o 08:12
0
Co ten facet zwany prezesem-fanzoli.Autobus to nie kiosk?Przecież kioskarze w cenie biletu mają swój zarobek.Biletu są mpk,więc też na tym zarabiają.Ponadto jakim prawem kierowca w czasie gdy jest kierowcą pełni drugi etat-sprzedawczyka (biletów).Czyli taki kierowca w jednym czasie pracuje na 2-ch etatach.
Myślę,że dobrze by było powrócić do czasów.gdy w pojazdach mpk były samoobsługowe urządzenia do sprzedaży biletów.
A MPK JAKNAJSZYBCIEJ SPRYWATYZOWAĆ!!!!!!Tych wszystkich "fachowców-menadżerów" rozgonić na 4-ry wiatry.Można ich zatrudnić do kopania rowów.
Trzeba przyznać,że to lubelskie mpk nie ma szczęścia do zarządców,a zarządcy mają szczęście do mocodawców,bo dzięki swym mocodawcom, mają ciepłe posadki.A to że ludzie psioczą?-to normalne.
Co ten facet zwany prezesem-fanzoli.Autobus to nie kiosk?Przecież kioskarze w cenie biletu mają swój zarobek.Biletu są mpk,więc też na tym zarabiają.Ponadto jakim prawem kierowca w czasie gdy jest kierowcą pełni drugi etat-sprzedawczyka (biletów).Czyli taki kierowca w jednym czasie pracuje na 2-ch etatach.
Myślę,że dobrze by było powrócić do czasów.gdy w pojazdach mpk były samoobsługowe urządzenia do sprzedaży biletów.
A MPK JAKNAJSZYBCIEJ SPRYWATYZOWAĆ!!!!!!Tych wszystkich "fachowców-menadżerów"... rozwiń
Avatar
flejp / 26 maja 2008 o 20:25
0
Dlaczego w Lublinie nie może być tak jak w innych miastach automatów do kupowania biletów. We Wrocławiu automaty takie stoją na bardzo wielu przystankach, jest to bardzo wygodne udogodnienie. Jeśli ktoś idzie na przystanek i widzi, że kolejny raz autobus przyjechał za wcześnie, to przecież nie będzie kupował biletu w kiosku i czekał pół godziny na następny kurs. Odnośnie kiosku na DMM-Lotnicza, eh kiosk jest tylko biletów brak.
Avatar
jam / 26 maja 2008 o 13:17
0
Bilety u kierowcy powinny być kupowane w wyjątkowych sytuacjach - wieczorem, gdy kioski zamknięte, w święta, itp. Teraz jest tak, że kiosk czynny przy przystanku a wsiada pasażer i kupuje u kierowcy płacąc banknotem lub pięciozłotówką : kierowca szuka reszty, pasażer blokuje przejście przy drzwiach, autobus stoi bo jeszcze ktoś sobie przypomniał o bilecie, czas leci.... takie obrazki widzę codziennie na przystanku przy Drodze Męcz. Majdanka przy Lotniczej. Kiosk jest na przystanku, ale biletu się nie chce kupić wcześniej. To lenistwo pasażerów opóźnia jazdę , bądźmy szczerzy!! Nie potrzeba automatów, wystarczy pomyśleć wcześniej o kupnie biletu gdy planujemy jazdę. Wymagajmy więcej od siebie , bo dzisiaj my opóźniamy komuś dojechanie na czas, a jutro przez kogoś innego to my nie dojedziemy : na pociąg, do lekarza, do pracy...Kierowca ma nas dowieźć a nie sprzedawać, dlatego bilety w wyątkowych sytuacjach powinny kosztować u kierowcy np. 3 złote, wtedy przezornie kupimy w kiosku lub wcześniej.
Bilety u kierowcy powinny być kupowane w wyjątkowych sytuacjach - wieczorem, gdy kioski zamknięte, w święta, itp. Teraz jest tak, że kiosk czynny przy przystanku a wsiada pasażer i kupuje u kierowcy płacąc banknotem lub pięciozłotówką : kierowca szuka reszty, pasażer blokuje przejście przy drzwiach, autobus stoi bo jeszcze ktoś sobie przypomniał o bilecie, czas leci.... takie obrazki widzę codziennie na przystanku przy Drodze Męcz. Majdanka przy Lotniczej. Kiosk jest na przystanku, ale biletu się nie chce kupić wcześniej. To lenistwo pasażer... rozwiń
Avatar
brr / 26 maja 2008 o 11:01
0
no pewnie niech wprowadzą większe ceny na bilety i opłatę za sprzedaż- tylko niech MPK dopuści na wszystkie linie autobusy prywatne- bo nie będzie mnie stać na podróż z dziećmi do centrum miasta. Teraz jadąc płacę 9,20 w dwie strony, prywaciarzem 6 zl- to po 30% taniej.
Komunikacja jest fatalna, żeby z Kunickeigo dojechać na Majdanek trzeba jechać z przesiadką na około przez Wolską- a można by puścić autobus przez Mockiewicza. Teraz wychodzi że powinniśmy się cieszyć że jest MPK- to nie my pasażerowie jesteśmy dla nich tylko oni dla nas.
Avatar
wiesio / 26 maja 2008 o 10:44
0
A kiedy zlikwiduja rozklady ?
Bo juz dawno wedlug nich nie jezdza !!!
Avatar
ann / 26 maja 2008 o 10:35
0
Niech beda automaty a nie dodatkowe oplaty po 40 gr wiecej. W kazdym wiekszym miescie sa tylko w Lubline jak zawsze ciemnota. Bilet latwo zgubic wiec kupownie 10 jest ryzykowne. A prezes Mpk niech lepiej zajmie sie modernizacja starych gratow ktorymi przyszlo poruszac sie pasazerom !!!
Avatar
ellla / 26 maja 2008 o 09:48
0
NARESZCIE u kierowcy jak będą bilety trochę droższe skończy sie kupowanie biletów na każdym przystanku i o każdej porze,bo po co kupić nz zapas 1-2 bilety a u kierowcy w sytuacji awaryjnej z dopłatą,TO MA SENS!!!!!
Avatar
kate / 26 maja 2008 o 09:20
0
jak najbardziej jestem za! jeżdżę tą samą linią o stałej porze,i widuję codziennie te same osoby kupujące bilet u kierowcy.To nie można idąc koło kiosku kupić sobie 10 ? skoro się wie, że istnieje mpk i sie z niego korzysta?a potem wielkie halo bo się autobus spóźnia. szkoda żeby się nie spóźniał, jak 3 przystanki pod rząd kolejka po bilety:/
Avatar
MMX / 26 maja 2008 o 08:40
0
Bardzo dobrze!!! Sierotom nie chce się kupic biletu w kiosku, a potem jazda się ciągnie, bo kierowca bilety sprzedaje. Najweiększa tragedia jest pod bazarem na tysiąclecia. Pomyliło sie wam MPK z Pekaesem.
Avatar
nikola / 26 maja 2008 o 08:23
0
i tak robią wielką łaskę sprzedając bilet, większość kierowców to hamy pospolite
Avatar
pre.zes / 26 maja 2008 o 08:12
0
Co ten facet zwany prezesem-fanzoli.Autobus to nie kiosk?Przecież kioskarze w cenie biletu mają swój zarobek.Biletu są mpk,więc też na tym zarabiają.Ponadto jakim prawem kierowca w czasie gdy jest kierowcą pełni drugi etat-sprzedawczyka (biletów).Czyli taki kierowca w jednym czasie pracuje na 2-ch etatach.
Myślę,że dobrze by było powrócić do czasów.gdy w pojazdach mpk były samoobsługowe urządzenia do sprzedaży biletów.
A MPK JAKNAJSZYBCIEJ SPRYWATYZOWAĆ!!!!!!Tych wszystkich "fachowców-menadżerów" rozgonić na 4-ry wiatry.Można ich zatrudnić do kopania rowów.
Trzeba przyznać,że to lubelskie mpk nie ma szczęścia do zarządców,a zarządcy mają szczęście do mocodawców,bo dzięki swym mocodawcom, mają ciepłe posadki.A to że ludzie psioczą?-to normalne.
Co ten facet zwany prezesem-fanzoli.Autobus to nie kiosk?Przecież kioskarze w cenie biletu mają swój zarobek.Biletu są mpk,więc też na tym zarabiają.Ponadto jakim prawem kierowca w czasie gdy jest kierowcą pełni drugi etat-sprzedawczyka (biletów).Czyli taki kierowca w jednym czasie pracuje na 2-ch etatach.
Myślę,że dobrze by było powrócić do czasów.gdy w pojazdach mpk były samoobsługowe urządzenia do sprzedaży biletów.
A MPK JAKNAJSZYBCIEJ SPRYWATYZOWAĆ!!!!!!Tych wszystkich "fachowców-menadżerów"... rozwiń