Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 października 2012 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Prezydent Lublina o nowych przedszkolach i żłobkach

Autor: Zdjęcie autora red
0 1 A A
Czat z Krzysztofem Żukiem w redakcji Dziennika Wschodniego (Maciej Kaczanowski)
Czat z Krzysztofem Żukiem w redakcji Dziennika Wschodniego (Maciej Kaczanowski)

Druga część odpowiedzi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na pytania naszych Internautów zadane przed czatem w redakcji Dziennika Wschodniego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
11. Oświata – żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe:
a) wg doniesień prasowych Marszałek Województwa planuje gruntowny remont należącego do niego budynku po dawnej Izbie Dziecka przy ul. Uniwersyteckiej i adaptacji go na przedszkole, to miałoby być przeznaczone dla pracowników Jego Urzędu. Wiadomo już jednak, że nie będzie go sam prowadził. Według relacji mediów jest możliwość aby Urząd Marszałkowski przekazał Miastu Lublin już wyremontowany budynek z przeznaczeniem na miejskie przedszkole, dzięki czemu mogłyby z niego skorzystać również inne dzieci z Lublina, co przy niedoborze miejsc w przedszkolach sądzi Pan o takiej propozycji i czy będzie Pan zabiegał aby takie rozwiązanie doszło do skutku?

Wyjaśniamy wskazaną możliwość. Pamiętać też należy, że w 2013 roku oddamy budowane obecnie przedszkole i żłobek przy ul. Wolskiej.

b) po zakupie budynku pod nowe Przedszkole nr 85 deklarował Pan że rozpocznie starania w sprawie zakupu od deweloperów na podobnych zasadach budynków dla nowych przedszkoli w rejonie Sławina i os. Nałkowskich; co dzieje się w tych sprawach i kiedy można spodziewać się otwarcia tych przedszkoli?

W 2014 roku planowane jest utworzenie przedszkola przy szkole podstawowej w dzielnicy Sławin. Aktualnie Szkoła Podstawowa nr 14 zapewnia miejsca dla dzieci realizujących obowiązek przedszkolny w ramach jednego oddziału przedszkolnego. Rozważamy możliwość lokalizacji drugiego przedszkola na Sławinie przy współpracy z jednym z deweloperów.

c) co dzieje się w sprawie zapowiadanej budowy nowej szkoły podstawowej w rejonie Poręby i Węglinka którą miał wg Pana deklaracji postawić deweloper a miasto spłaciłoby budynek sukcesywnie przez kilka lat, kiedy możliwe jest uruchomienie tej szkoły?

W tej chwili budujemy szkołę podstawową w dzielnicy Sławin, zaś do kolejnej szkoły zlokalizowanej we wskazanym rejonie nadal nie mamy uzgodnień z deweloperami.

d) nie od dziś wiadomo o tym że pomimo oddania do użytku w niedługim czasie nowego budynku przy ul. Wolskiej dalej w mieście będzie brakować miejsc dla najmniejszych dzieci – w żłobkach, jest to pokłosiem polityki miasta w latach 90-tych kiedy w nierozsądny sposób zlikwidowano ponad połowę miejskich żłobków a z czasem budynki po większości z nich rozprzedano lub znacznie przebudowano. Jest jednak jeszcze jeden budynek który został w rękach miasta i nie został aż tak drastycznie przebudowany jak pozostałe – to budynek przy ul. Bolesława Chrobrego 18 w którym obecnie mieści się Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją” – również instytucja miejska, naprawdę miejsca dla dzieci w żłobkach są dużo ważniejsze od MDK – tym bardziej, że ten ma jeszcze drugą siedzibę przy ul. Grodzkiej a także może porozumieć się w sprawie pomieszczeń z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi np. Centrum Kultury, które po remoncie będzie miało większą niż wcześniej powierzchnię i to dość znacznie. Czy jest szansa że podejmie Pan starania aby budynek ten został ponownie adaptowany na żłobek i rozpoczął działalność jak najszybciej to tylko możliwe?

Budynek przy ul. Bolesława Chrobrego 18 został przekazany dla potrzeb działalności Młodzieżowego Domu Kultury w 1999 r. W tym czasie potrzeby lokalowe w zakresie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 były zaspokojone. Warto podkreślić, że w tamtym stanie prawnym żłobki funkcjonowały jako placówki oświatowe, stąd decyzja o kontynuowaniu w tym budynku działalności oświatowej i kulturalnej przez MDK "Pod Akacją" była jak najbardziej zasadna.

Aktualnie radykalnie zmieniły się przepisy w zakresie warunków pobytu dzieci w żłobkach, zwłaszcza w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci (przepisy dot. ochrony przeciwpożarowej i warunków sanitarnych). Dostosowanie budynku przy ul. B. Chrobrego do tych standardów wymagałoby znacznych nakładów finansowych, co w obecnej, trudnej sytuacji budżetowej byłoby zbyt dużym wyzwaniem dla Miasta.

W roku przyszłym oddany zostanie żłobek przy ul. Wolskiej na 160 miejsc. Prowadzone działania zmierzają nie tylko do zwiększenia liczby miejsc, ale też do poprawy jakości sprawowanej opieki i warunków lokalowych pobytu dzieci. Jednocześnie pragnę zapewnić, że w dalszym ciągu prowadzone będą działania zmierzające do zwiększenia liczby miejsc w żłobkach poprzez ich modernizację z zaangażowaniem środków z budżetu Miasta, jaki i wykorzystaniem środków z rządowego programu "Maluch". W wyniku takiej polityki zwiększyliśmy liczbę miejsc w żłobkach o ok. 70.

12. Co z przebudową skrzyżowania ulic Sulisławickiej, Przerwy-Tetmajera, Grochowskiego i Kossaka (to co prawda skrzyżowanie ulic o małym znaczeniu ale bez zapowiadanego tam już dość dawno ronda najdziwniejsze i najtrudniejsze do właściwej oceny w całym mieście)?

Wśród planowanych działań inwestycyjnych ustalone zostały priorytety. Jako pierwszy przebudowywany będzie podstawowy układ drogowy, dojazdy do obwodnicy, wewnętrzne ringi. Przebudowa skrzyżowania ulic Sulisławickiej, Przerwy-Tetmajera, Grochowskiego i Kossaka nie wymaga natychmiastowych działań. W chwili obecnej zadanie zostało wprowadzone do Wieloletniego Rejestru Zadań Inwestycyjno-Remontowych ZDiM i będzie każdorazowo rozpatrywane przy tworzeniu budżetu lub jego zmianach.

13. Czy specjalne dopłaty do obiadów cateringowych w SP nr 46, a także zespołach szkół przy ul. Radzyńskiej, Tumidajskiego i Rzeckiego zamierza Pan utrzymywać na stałe czy też w miarę możliwości finansowych z czasem planuje Pan ponowne uruchomienie kuchni w tych placówkach?

Dopłaty do obiadów będą realizowane w sposób ciągły. Remonty kuchni we wspomnianych szkołach to koszt kilku milionów złotych. Wydatki na inwestycje w oświacie muszą być kontynuowane i priorytetyzowane, m.in. najważniejsze są dla nas termomodernizacje szkół i inwestycje w placówkach, którym grozi zamknięcie.

14. Co z zapowiadaną przez Pana likwidacją spółki miejskiej "Kamienice Miasta” sp. z o. o. i przekazania jej majątku do ZNK? Jak długo instytucje te będą się jeszcze dublować mimo że Kamienice nie robią nic więcej niż ZNK do pozyskania środków zewnętrznych na remonty?

Podjąłem próbę połączenia ZNK (po przekształceniu w spółkę) ze spółką Kamienice Miasta. Spotkało się to jednak z dezaprobatą społeczną.
15. W sytuacji nowej tzw. ustawy śmieciowej na spółce zajmującej się śmieciami można zarobić jeszcze więcej niż dotąd. Niektóre miasta po przetargach najpewniej obsługiwać będzie tylko firma komunalna, w Lublinie po haniebnych działaniach Rady Miejskiej w latach 90- tych MPO zostało sprzedane. Dziś po zachowaniu MPO Sita widać też, że komunalna spółka zajmująca się odpadami po prostu leży w interesie miasta i jego mieszkańców. Czy w związku z takim rozwojem sytuacji zamierza podjąć Pan działania mające na celu wykupienie lubelskiego MPO od firmy SITA i jego dalsze działanie jako miejska spółka z o. o.?

Nie zamierzamy kupować udziałów spółki MPO. Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wymaga bowiem organizacji przetargu na wywóz odpadów.

16. Jedną z Pana obietnic wyborczych był remont al. Andersa na odcinku od Ronda Berbeckiego do ul. Mełgiewskiej – kiedy realnie można się spodziewać tego remontu ?

Jest wiele ulic których stan jest gorszy ich realizację planujemy w pierwszej kolejności. W roku bieżącym zostanie wykonany remont ścieżki rowerowej na tym odcinku ulicy.

17. Na kilku miejskich ulicach – Głębokiej, Wileńskiej, Bohaterów Monte Cassino, Armii Krajowej i Orkana znajdują się "lasy słupów” co szpeci strasznie miasto, a to dlatego że przy budowaniu kilka lat temu trakcji trolejbusowej w tych ulicach nie przeniesiono oświetlenia ulicznego na słupy trakcyjne i nie zlikwidowano starych słupów oświetleniowych (nomen omen często już będących w kiepskim stanie) – potem zapowiadano takie przeniesienie jednak "las” ten dalej szpeci Lublin kiedy więc realnie można spodziewać się przeniesienia w tych ulicach oświetlenia na słupy trakcyjne i usunięcie starych latarni?

Zrealizowana w roku 2007 inwestycja dotycząca budowy sieci trakcji trolejbusowej wzdłuż ulic: Roztocze - Orkana - Armii Krajowej - Bohaterów Monte Cassino - Wileńska - Głęboka ze względów formalnych (projekt unijny) nie objęła przebudowy oświetlenia. W roku bieżącym wraz z budową drugiego toru sieci trakcyjnej zostało przebudowane oświetlenie ul. Wileńskiej. W roku przyszłym wraz z budową trakcji zostanie przebudowane oświetlenie w rejonie skrzyżowania ulic: Armii Krajowej i Bohaterów Monte Cassino.

Przeniesienie oświetlenia na słupy trakcyjne na pozostałych fragmentach ulic wymaga przede wszystkim ułożenia kabli zasilających poszczególne słupy, oraz oczywiście montażu całego niezbędnego osprzętu i wyposażenia słupów oraz rozdzielni zasilających. Orientacyjny koszt przebudowy oświetlenia jest szacowany na kwotę 1.8 mln zł.

W chwili obecnej zadanie zostało wprowadzone do Wieloletniego Rejestru Zadań Inwestycyjno-Remontowych ZDiM i będzie każdorazowo rozpatrywane przy tworzeniu budżetu lub jego zmianach.

18. Słupy trakcyjno – oświetleniowe na części ulic m. in. Al. Racławickich, Zamojskiej, Królewskiej, części Lipowej, al. Piłsudskiego, Al. Zygmuntowskich czy Drodze Męczenników Majdanka wyglądają okropnie – mają kilkadziesiąt lat i dosłownie się rozlatują a wymiana pojedynczych doprowadza do tego że na jednej ulicy jest nawet 4 różne typy słupów – kiedy słupy te zostaną gruntownie wymienione? Do tego słupy na al. Kraśnickiej są całe pordzewiałe i to na drodze wylotowej z miasta – kiedy zostaną w końcu odmalowane?

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje w ramach środków pomocowych z Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 modernizację sieci trakcyjnej będącej własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (w tym: wymiana słupów, kabli zasilających, zwrotnic, a także likwidacja odciągów z budynków, na których zawieszona jest trakcja). Zakup nowych słupów jest sporym wydatkiem, jednakże słupy, które niezwłocznie wymagają wymiany, są sukcesywnie zastępowane nowymi.

19. Zbliża się 700-lecie miasta a tymczasem odcinek ulicy Lipowej nie będący obiektem remontu za środki Plazy kilka lat temu jest w opłakanym stanie – czy do czasu tej uroczystości uda się wyremontować tą ulicę wraz z zamontowaniem tak jak na pozostałej części słupów trakcyjno – oświetleniowych "stylizowanych” oraz położeniem nowego dywanika (raczej wystarczy sama wymiana warstwy ścieralnej) na krótkim odcinku ul. Krakowskie Przedmieście od 3 Maja do Lipowej?

Przebudowa ulicy Lipowej na tym odcinku została zgłoszona do projektu budżetu na 2013 rok.

20. Czy Lublin całkiem porzucił już plany "Lubelskiego Szybkiego Tramwaju” czy nadal planuje się utworzenie choć jednej takiej linii? Jeśli tak to jaki jest mniej więcej realny termin i czy miasto będzie się starać o pieniądze na ten cel z Unii Europejskiej?

Brak dzisiaj źródła finansowania takiego zadania. Rozwijamy natomiast komunikację trolejbusową ze środków UE.


>>> Zobacz także: Odpowiedzi prezydenta na pytania Czytelników - część I

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rupert / 25 października 2012 o 12:43
0
Ot, takie pierdu, pierdu.
A co z remontem ul. Filaretów, który Pan Prezydent obiecał?
Miał być remont tej ulicy od ul. JP.II aż do ul. Głębokiej.
Czy Pan Prezydent już o tym zapomniał?
A wyborcy pamiętają...
Avatar
rupert / 25 października 2012 o 12:43
0
Ot, takie pierdu, pierdu.
A co z remontem ul. Filaretów, który Pan Prezydent obiecał?
Miał być remont tej ulicy od ul. JP.II aż do ul. Głębokiej.
Czy Pan Prezydent już o tym zapomniał?
A wyborcy pamiętają...
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 0 0

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 0

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 18 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 14 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 12 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 27 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 39 18

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.